بین الملل

آمریکا: بدون فرودگاه امن، سفارتخانه‌ها در کابل بسته خواهد شد

وزارت امور خارجه گفته است که حفظ حضور دیپلماتیک بین المللی در کابل منوط به داشتن یک فرودگاه فعال و امن است ، در غیر این صورت سفارتخانه ها در پایتخت افغانستان بسته می شوند.

به گزارش مجله ایرانی ، اظهارات واشنگتن یک روز پس از آن صورت گرفت که طالبان از تحویل کنترل فرودگاه کابل به نیروهای ترکیه خودداری کردند.

ترکیه پیشنهاد داده است که با عقب نشینی نیروهای بین المللی از افغانستان ، ارتش ترکیه امنیت و مدیریت فرودگاه بین المللی حامد کرزی در کابل را بر عهده بگیرد.

پیش بینی می شود همه سربازان آمریکایی و خارجی در کمتر از سه ماه افغانستان را ترک کنند. ترکیه همچنین چند صد سرباز ناتو را به افغانستان اعزام کرده است ، اما طالبان خواهان عقب نشینی کامل نیروهای ناتو از جمله ترکیه هستند.

به گزارش ایندیپندنت ، این موضع طالبان س questionsالات جدی را برای ایالات متحده ، سایر کشورها و سازمان های بین المللی مانند سازمان ملل ایجاد کرده است که در صورت تشدید درگیری ها ، تخلیه کارمندان سفارت خود با مشکل روبرو می شوند.

سخنگوی وزارت امور خارجه به رویترز گفت: “ما تأکید می کنیم که یک فرودگاه فعال و امن برای هر حضور دیپلماتیک حیاتی است و به نفع مسافران و اقتصاد افغانستان خواهد بود.”

از این رو می توان گفت که اگر سفارتخانه های خارجی نتوانند اطمینان حاصل کنند که به یک فرودگاه امن و مطمئن دسترسی دارند ، باید سفارتخانه های خود را تعطیل کنند.

استرالیا ماه گذشته سفارت خود را در کابل به دلیل نگرانی های امنیتی تعطیل کرد ، اما هفته گذشته آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرد سفارت آمریکا همچنان باز خواهد ماند.

دولت افغانستان تعطیلی سفارت استرالیا را یک تصمیم مستقل دولت می داند ، اما اصرار دارد که این کشور توانایی تأمین مأموریت های دیپلماتیک را دارد.

مقامات آمریكایی معتقدند كه شورشیان طالبان به دنبال مشروعیت بین المللی هستند تا از انزوا خارج شوند.

تصمیم جو بایدن در سال جاری مبنی بر عقب نشینی کلیه نیروهای آمریکایی تا 11 سپتامبر (2021) تمام گفتگوهای صلح را متوقف کرده و طالبان نیز خشونت های خود را افزایش داده و این نگرانی را ایجاد کرده است که افغانستان به سمت یک جنگ داخلی تمام عیار پیش می رود. چه اتفاقی می افتد که طالبان به قدرت برگردند.

پیش بینی می شود جو بایدن در دیدار روز دوشنبه با رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در نشست ناتو در هفته آینده در مورد مأموریت های دیپلماتیک و امنیت فرودگاه کابل گفتگو کند.

انتهای پیام

مشاهده مطالب بیشتر

تیم تحریریه مقالات بین المللی

تحلیل‌گر خبری بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای داغ جهانی. به شما اخبار روز را با نگاهی بی‌طرف و با تحلیل‌های کارشناسی ارائه می‌دهم. با دسترسی به منابع قوی، اطلاعاتی دقیق و جامع را به شما می‌رسانم.
دکمه بازگشت به بالا