فرهنگ و هنر

اختلاف نظر نمایندگان مجلس و ضرغامی بر سر چیست؟

وزیر میراث رهنگی، ردشگری و نایع دستی: سؤالات نمایندگان مجلس

به گزارش مجله ایرانی، به نقل از روابط عمومی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، سیدعزت‌الله ضرغامی پس از نشست با اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: امروز برای پاسخگویی به پرسش‌های رسمی نمایندگان محترم میهمان‌های ارائه شده از سوی کارشناسان فرهنگی بودیم. تمام نمایندگانی که طرح سوال کرده بودند، یا بیشتر قانع یا زمان دیگری برای پاسخ تفصیلی مشخص شد و به سؤالاتی که به صفر رسید نیازی به مطرح شدن سؤالات در صحن نیست و بیان این موضوع از وظیفه من را سنگین تر می کند.

او با بیان این‌که ما در سال‌های گذشته در حوزه میراث فرهنگی گرفتار غفلت بودیم، افزود: کارهای زیادی که در این یک سال در حوزه زیرساخت‌ها انجام می‌شود، نیاز به زمانی دارد که تا بتواند خود را نشان دهد.

رامی ادامه داد: امروز ارش ملکرد ساله وزارتخانه را دادم ممترین مشکلات ما در وزه میراث رهنگی، مسئله افتتا و ناهای اریخی است. در حالی که این ارزش بناهای تاریخی بسیار بالاست و ما باید میراث فرهنگی را حفظ کنیم، اما متقابل در حوزه تملک، باید پول ابنیه تاریخی که وزارت می‌شود را به صاحبانش بپردازد و این اعتبار در سال‌های گذشته در نظر گرفته نشده باشد. همیشه مین الان احبان ناهای ادی منتظر دریافت ولشان ستند. ال دنبال راه حل مشترکی ا میسیون رهنگی ستیم آن را انجام نداده در سی ورت نگیرد.

او در ادامه اَار ریمهای در نظر رفته ده را ناهای اریخی، اظهار رد ای رئیسجمهور م در سفرهای استانی این مشکلات را تهدید می کند. نمایندگان مجلس نوان سوال کنند

رغامی آن رد: از وظایف ما این است ریمها را درست روشن نیم؛ راکه ریمها در سالهای ورت علم شناسی نشده است.

وزیر میراث فرهنگی، صنعت و صنایع دستی در ادامه گفت: در یکسری حوزه‌هایی که مشکل دارند با همین نگاهی که برای تعیین حریم‌ها داریم، مسائلی حل می‌شوند، اما در بافت‌های تاریخی که اصولا نمی‌توانند دستکاری کنند جستجو برای هر استانی است. وجه ویژگی های اص نجا نسخه مخصوصی م.

او افزود: به عنوان مثال در جایی مثل یزد یا میبد، آن بافت باید حفظ شود و خود مردم هم این را می‌خواهند و ما باید با اعطای وام و تسهیلات به مردم کمک کنیم تا در حفظ مشارکت و در عین حال مشکلاتشان نیز حل شود. .

ضرغامی با بیان این‌که در بسیاری از مشکلات جدی وجود ندارد و با استفاده از مشکلات محلی می‌توانیم مشکلات را حل کنیم، گفت: قوانین میراث فرهنگی به نوعی شاغول ما هستند و معتقدم ضمن این‌که این شاغول همیشه پایدار باشد، مشکلات مردم را نیز باید اصلاح کنیم. .

به گزارش مجله ایرانی، پیش‌تر اعلام شد ضرغامی برای پاسخگویی به سوالاتی که از مجلس نمایندگان درباره عملکرد یک‌‌ او در وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به کمیسیون فرهنگی مجلس دعوت شده است. دود نماینده از رغامی رح سوال رده ودند رو ن، احتمال استیضاح او در مجلس نیز مطرح ده ود. وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در گردهمایی‌ها پایگاه‌های میراث ملی و جهانی یکشنبه 22 مردادماه در گردهمایی‌ها پایگاه‌های میراث ملی و جهانی به موضوع نظر نمایندگان مجلس و استیضاح او اشاره کرده و گفته بود: برخی از نمایندگان مجلسی که می‌خواهند استیضاح کنند. مویند مردم میواهند در نار میراث رهنگی ساختوساز نند، را ما ر نها نیستیم. آنچه حریم‌ها باید منطقی تعیین کنند، اما وقتی می‌گوییم بافت تاریخی با هویت شهری تعارض ندارد، خیلی‌ها متوجه می‌شوند و فکر می‌کنند بافت تاریخی بافت فرسوده است و با یک بولدوزر می‌توانند، تخریب شوند.

انتهای ام

مشاهده مطالب بیشتر
دکمه بازگشت به بالا