فرهنگ و هنر

اعلام وضعیت زائران در مرزهای ایران و عراق/ به مرز نروید!

به دنبال ناآرامی‌های داخل عراق و بسته شدن مرزهای زمینی و هوایی و با توجه به حرکت برخی زائران به سمت مرزها برای شرکت در مراسم پیاده‌روی اربعین، مدیرکل دفتر توسعه گردشگری داخلی تاکید کرد: زائران تا اطلاع ثانوی از مراجعه به مرزها خودداری کنند.

ارش مجله ایرانی، سیدمصطفی اطمی با اشاره به تحولات و اتفاقات کشور عراق، اظهار کرد: ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر و ستاد مرکزی اربعین هماهنگی کامل با هم دارند و در این دو دستگاه هماهنگی لازم برای ارائه خدمات شایسته به زائران صورت گرفته است.

مدیرکل دفتر توسعه کشاورزی داخلی افزود: درخواست ما از زائران است که با توجه به اتفاقات کشور عراق تا اطلاع ثانوی از مراجعه به مرزهای استان‌های خوزستان، کرمانشاه و ایلام خودداری کنند تا ازدحام در مرزها نباشند.

او مچنین : منظور ارائه دمات ایسته ران اربعین وشبختانه ا مك مردم و مسؤولان رامش در مرزها رقرار است و ائران در سلامت امل ستند.

امی ادامه داد: در ر سه استان ادارت ل میراثنگی، ردشگری و نایعدستی در سه استان وزستان، رمانشاه و ایلام در دمت ایران ستن.

مدیرکل دفتر توسعه گردشگری داخلی همچنین گفت: برنامه‌ریزی‌ها برای بازگشت آن دسته از زائرانی که قصد بازگشت به شهرهای خود را دارند انجام می‌شود و حمل‌ونقل عمومی از تعدادی اتوبوس به تعداد کافی در نظر گرفته شده است.

مرزهای لمچه و ابه رام است/مشکلی رای اقامت و ازگشت نیست

محمدحسین ارسطوزاده مدیرکل میراثنگی، ردشگری و نایعدستی وزستان ـ همچنین از فراهم کردن اسکان موقت برای پنج میلیون نفر در نقاط مرزی این استان خبر داد و گفت: در حال حاضر هیچ مشکل امنیتی در مرزها نداریم و همه چیز روال عادی دارد و خدمات دهی موکبها و پذیرایی و پذیرایی از زائران اربعین در مرزهای استان است. ادامه دارد.

به گفته او، برای زائرانی که از قبل به مرزها مراجعه کرده‌اند، در مرز شلمچه برای اسکان چهارمیلیون نفر و در مرز چذابه برای یک میلیون نفر محل اقامت موقت در نظر گرفته شده است که خدمات رایگان ارائه می‌شود.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان گفت: می‌توان زائران مشکلی در اقامت داشت و برای بازگشت و وسایل نقلیه عمومی برای بازگشت زائرانی که قصد بازگشت به شهرهای خود را دارند، آماده‌سازی می‌شوند.

اران از مرز مهران رگردند

رضا ر مدیرکل میراثنگی، ردشگری و نایعدستی ایلام نیز : مرز مهران لت ناآرامیای ل رفته در ور راق از ر روز دوشنبه م ریورماه است. به همین دلیل از هموطنان در آن‌سوی مرز و حضور هم در داخل شهر مهران هستند که هیچ جای نگرانی نیست و امید است در چند روز آینده مرزها باز شوند و عزیزان به زیارت عتبات عالیات مشرف شوند.

او با اشاره به تمهیدات لازم برای اسکان و اقامت زائران در نظر گرفته شده در مرز مهران، افزود: 52 زائرسرای فعال، 30 کامپیوتر گردشگری، یک هتل و یک واحد اقامتی بین‌راهی در شهرستان مهران وجود دارد که خدمات دهی به زوار اربعین را ارائه می‌کند. درباره نگرانی اسکان و اقامت ایرانی ماکنون در مرزها ستند، وجود ندارد.

شریفی یادآور شد: طبق مصوبه شورای امنیت سامان دهی تمام زائران عتبات برای مدیریت سازمان حج و زیارت است که با توجه به مشکلات پیش‌روی امنیت زوار وساماندهی آن‌ها در دستور کار قرار گرفته است.

مدیرکل میراثفرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ایلام نیز گفت: با همکاری دستگاههای اجرایی استان ایلام تا فردا ظهر چهارشنبه، نهم شهریورماه میزبان زائران است، اما این عزیزان به استانها و شهرستانهای خود برگردند نیاز دارند.

ا ل از دستور دور و اجازه مرز سروی نیایید

محمدرضا سهیلی مدیرکل میراثرهنگی، ردشگری و نایعدستی رمانشاه م از ایران درخواست رد ا وجه ردیف دن مرزهای ایران و راق لا سروی مراجعه نکند.

او افزود: اسکان رایگان در قالب پویش هر خانه یک موکب که قبلاً به راه‌اندازی شده است خود باقی است و آماده طرح اسکان رایگان برای رفع مشکل مرزی است.

روابط عمومی وزارت میراث فرهنگی، ‌ گردشگری و صنایع دستی به نقل از سهیلی، شماره تلفن ۰۹۹۰۱۱۵۲۰۱۱ که به طرح اسکان رایگان اختصاص دارد، بعد از بازگشایی مرزها و آغاز تردد زائران، اعلام کرد.

مدیرکل‌ میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمانشاه به زائران توصیه کرد: منتظر صدور دستورالعمل‌های جدید از طرف دستگاه‌ها و مسولان ذی‌ربط باشند و تا قبل از صدور مجوزهای لازم به مرزهای خودداری کنند.

واد واحدی معاون امور مجلس، وقی و استانهای وزات میراثفرهنگی، ردشگری و نایعدستی همچنین گفت که با دستور وزیر میراثفرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تمام مدیران کل در پنج استان مرزی موظف شده و تمام ظرفیت‌های اقامتی از خانواده مجتمع‌های گردشگری را برای ارائه خدمات به زائران به کار می‌برند، به همین منظور تیم‌های نظارتی از سوی معاونت امور استان‌های این وزارتخانه هستند. استانهای مرزی اعزام دهاند.

مرزهای مینی ایران و راق از روز دوشنبه دنبال نارآرامی و ولات داخلی راق، ردیف د. منین روازهای ایران سمت راق الت لیق درآمد. سازمان و ارت ن از وقف اعزامهای اروانی ر داده است.

انتهای ام

مشاهده مطالب بیشتر
دکمه بازگشت به بالا