استان ها

تلاش برای کسب سهم ۶ درصدی اقتصاد دانش‌بنیان از GDP/ اقتصاد با اجرای قانون جهش تولید دانش‌بنیان شکوفا می‌شود

دهقانی فیروزآبادی ردیف اول این برنامه را معرفی کرد.

دهکانی فیروزآبادی در خصوص سهم فناوری علمی و اقتصاد دانش بنیان در تولید ناخالص داخلی گفت: تا پایان دو تا سه سال تلاش می کنیم با اقتصاد دانش بنیان به 4 تا 6 درصد تولید ناخالص داخلی واقعی کشور برسیم.

به گزارش خبرنگار گروه خبرگزاری دانش و فناوری ، روح الله دهقانی فیروزآبادی دستیار علمی، فناوری و اقتصاد ریاست جمهوری با حضور در برنامه «صرف اول» بررسی «اقتصاد رونق زندگی» دانش» و اقدامات انجام شده برای اجرای آن. پرداخت.

بانیان با اشاره به اهمیت علم، فناوری و اقتصاد در کشور گفت: در دهه های گذشته اکثر رهبری و سیاست گذاران علم و فناوری را تنها رمز پیشرفت کشور می دانستند و موفقیت های خوبی را کسب کرده ایم. در دهه های گذشته . . در یک دهه گذشته، شما شروع به توسعه شرکت ها، گروه های تحقیقاتی و توسعه فناوری، ارتباطات و فناوری در کشور کرده اید. اما امروزه با تبدیل علم و فناوری به ثروت فاصله زیادی داریم و اگر بتوانیم این علم و فناوری را به مسیری برای افزودن ثروت و ارزش واقعی تبدیل کنیم و سهمی جدی در اقتصاد داشته باشیم، می‌توان گفت که اقتصاد ما بر اساس دانش

وی در ادامه افزود: دانش سازی و اقتصاد سازی یکی از نوآوری های حاکمیتی است. نوآوری در تمامی مولفه های اقتصاد مبتنی بر دانش و دانش منجر به ایجاد ارزش افزوده می شود و بهره وری اقتصاد را به شدت افزایش می دهد که در مجموع اقتصاد دانش را تشکیل می دهد.

رئیس بنیاد ملی منابع انسانی گفت: تا پایان دو تا سه سال آینده می توانیم با اقتصاد دانش بنیان به 4 تا 6 درصد تولید ناخالص داخلی واقعی کشور برسیم.

دهکانی فیروزآبادی ضمن تاکید بر اهمیت افزایش تعداد شرکت های دانش بنیان در پیشرفت فناوری در کشور، گفت: برای ما افزایش تعداد شرکت های دانش بنیان موضوع بسیار جدی است که کیفیت این شرکت ها برای ما قابل توجه است. برای ما مهم است طبق آمار، تا پایان سال حدود 2500 تا 3000 نفر دانش آفرینی جدید خواهند داشت. پیش‌بینی می‌شود با توجه به تعداد شرکت‌هایی که در سال جاری شروع به کار می‌کنند و تعداد شتاب‌دهنده‌های خروجی در نیمه دوم سال آینده، تعداد این شرکت‌ها دو برابر شود.

دستيار علمي فناوري و اقتصاد دانش‌سازي درباره دانش‌سازي براي تبديل شدن به صنايع بزرگ گفت: بخش خوبي از توليد ناخالص داخلي كشور را صنايع بزرگي تشكيل مي‌دهند كه سنتي هستند و به دليل مزيت نيروي كار و يا انرژي ارزان در حال حاضر توليد مي‌كنند. درآمد. افزایش بهره وری و کاهش هزینه ها یکی از مزایای صنایع دانش بنیان و اقتصاد است.

وی با اشاره به انعقاد قرارداد 100 میلیون دلاری وزارت نفت با شرکت‌های علم‌بنیان در سال گذشته و تأثیر فناوری بر صنایع بزرگ، گفت: اجرای قانون «قانون تولید علمی» علم‌محور را متحول می‌کند. اقتصاد

رئیس بنیاد نخبگان با بیان اهمیت تاثیر فناوری بر زندگی مردم بیان کرد: افزایش سطح کیفی و درآمد زندگی مردم یکی از پارامترهایی است که میزان موفقیت دانش سازی در اقتصاد کشور را می سنجد. در صنایعی که مستقیماً با زندگی مردم در ارتباط هستند، مانند خودرو، لوازم خانگی و… بهتر است تأثیر فناوری را ببینید، به این نیاز است.

دهکانی فیروزآبادی ضمن تاکید بر همکاری سایر دستگاه ها در حوزه اقتصاد دانش ساز، قانون تولید دانش بنیان را قانونی دانست که در مقایسه با بسیاری از کشورهای دنیا در سطح ظاهری قرار دارد. در سال 1401 به بعد، پس از 12 سال تجربه، با پشتوانه قانون، مشکل دانش آفرینی را مطرح کردیم، در صورت موفقیت و با کمک ابزارهای دیگر، می توانیم این روش دانش آفرینی را به درستی اجرا کنیم، سپس در آینده 10 سال دیگر شاهد رشد و اقتصاد مشکوک کشور خواهیم بود.

رئیس بنیاد هزاره ویژه برنامه های آن تصریح کرد: تلاش می کنیم با درک دانشگاه، شهر تهران و وزارت مسکن مشکلات بی خانمان ها را حل کنیم. موضوع دیگری که دنبال می کنیم بیکاری است. به همین دلیل همکاری بسیار خوبی بین وزارت علوم و وزارت علوم شکل گرفته که اغلب تبلیغاتی می شود و مردم را به سمت خود جذب می کند. تا طبق دستور رهبری، افراد منتخب در کمترین زمان ممکن جذب دانشگاه شوند. موضوع دیگری که با جدیت آن را دنبال می کنیم بازاریابی برای اقشار ضعیف است به گونه ای که افراد توانمند بتوانند با حل مشکلات و مشکلات کشور تاثیرگذار باشند.

پیام پایانی

مشاهده مطالب بیشتر
دکمه بازگشت به بالا