عمومی

سه خوان پیش روی برجام

ارش مجله ایرانی، روزنامه دنیای اقتصاد «روز پس از اظهارات مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ برجام درباره دورشدن نظرات انتقادی از دست دادن توافق هسته‌ای، سه مقام دولت باید در اظهاراتی همسو با توجه به مشکلات و سختی‌های مذاکرات احیای برجام از کاهش آمریکا. وفق ستهای سخن ند. ا مله سخن اخ سفید سهنبه آمریکا و ایران در دو هفته اخیر در حال بررسی پاسخ‌های نسبت به «متن پیشنهادی اتحادیه اروپا» برای احیای توافق هسته‌ای بوده‌اند که ادعای جوزپ بورل آخرین متن پیش‌نویس و آخرین پیشنهاد برای رسیدن به توافقی بر سر احیای برجام است. در این شرایط سه بازه زمانی در سپتامبر شورای حکام آژانس، انتخابات اکتبر اسرائیل و انتخابات آمریکا پیش روی مذاکره‌کنندگان برای احیای برجام یا کورکردن گره توافق هسته‌ای است.

سه مقام دولت ایدن در اظهاراتی مسو ا اشار این نماینده مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در نشست خبری عصر دوشنبه درباره ماراتن ۲۸ ساعته ایران و آمریکاست که طرفین ملاحظات خود را نسبت به پیش‌نویس توافق با صراحت بیشتر بیان کرده و گره احیای برجام را سخت‌تر کرده‌اند. در این شرایط سه بازه زمانی در نشست فصلی شورای‌حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در اواسط سپتامبر، انتخابات ریاست‌جمهوری اسرائیل و انتخابات آمریکا پیش‌روی مذاکره‌کنندگان قرار دارد که هم می‌تواند نقش کاتالیزور را در مذاکرات را ایفا و هم گره برجام را کند. موضوعی که روزنامه تایمزآواسرائیل با اشاره به آن مدعی است که واشنگتن به تل‌آویو اطلاع می‌دهد که توافق احیای برجام در آینده نزدیک خواهد شد و این توافق از روی میز برداشته شده است.

در مین وص، آرین ن ر، بیان اخسفید روز سهسفین در نفرانسی ری نوان رد را رای م را رای. وی اضافه رد نوز افا ا ایران وجود داشته و آیدن رگز وافقی را در راستا منافع همزمان جان کربی، هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت‌ ملی آمریکا در یک کنفرانس خبری تاکید کرد که هنوز شکاف‌هایی بین تهران و واشنگتن وجود دارد و کار روی تحقق توافق ادامه دارد. کربی درباره پاسخ ایران به متن پیشنهادی توافق در مذاکرات وین گفت: پس از ارائه پاسخ از سوی ایران به پیش‌نویس پیشنهادی اتحادیه اروپا، هنوز شکاف‌ها بین و تهران وجود دارد.

او ادامه داد: د ما وافق، اهش افته است. ربی مچنین : نمیوانم مانی را رای وافق ما اعلام نم. مدیریت س و دارد. ما نوز دنبال روی امل متقابل رجام استیم. نمیوان ما در نزدیکی لبه رتگاه استیم.

ودانت، معاون وزارت امور خارجه آمریکا هم سومین مقامی بود که در یک کنفرانس خبری تایید کرد که پاسخ ایران به آمریکا درباره متن پیش‌نویس توافق در وین، نشان می‌دهد که هنوز اختلافات و اختلافاتی در مذاکرات وجود دارد.

اظهارات این مقام آمریکایی در پی این مطرح می‌شود که آمریکا و ایران در مدت زمان کوتاهی در حال بررسی پاسخ‌های نسبت به متن پیشنهادی اتحادیه اروپا برای احیای توافق هسته‌ای بوده‌اند که به گفته جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اروپا و سه‌کننده‌های مذاکرات وین، بوده است. نویس و رین نهاد رای رسیدن وافقی ر سر متن احیای وافق است. ورل روز دوشنبه در نفرانسی ری مذاکرات ر و ستهای ایران نزدیکدن نظرال ر ا او اکید رد: «در الاضر نسبت ول وفق در مقایسه یک ساعت اطمینان متری وجود دارد.»

هماهنگ کننده برجام به تحولات ظهر یکشنبه تا عصر روز دوشنبه، یک کنفرانس خبری مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپاست که نشان می دهد ایران و آمریکا ملاحظات خود را نسبت به پاسخ های پیشنهادی به پیش نویس توافق برجام را با صراحت بیشتر بیان کرده و بر روی پیچیدگی های مختلف نشان می دهد. روند ار افزودهاند. « دنیای اقتصاد» در ارش روز ارشنبه ریور ا نوان ماراتن ساعت ایران و مریکا این snapkorio اشاره . بر اساس این که می‌توانم از تفسیری درباره سیاست خارجی اتحادیه اروپا و همچنین مقامات ارشد دولت در خصوص بررسی روند مذاکرات به دست داد، احیا یا شکست برجام متاثر از سه بازه پیش‌رو است.

نشست سپتامبر ورایام انس

ا مانی اول نشست لی ورا ام انسی ملی انرژی سپتامبر به‌ویژه با تاکیدات ایران بر حل مسائل پادمانی برای رسیدن به هر گونه توافق، دیگر صدور نامه یا بیانیه با لحن و تند و تیز هم می‌تواند روند نتیجه را قطع کند و توافق را عملا با بن‌بست مخالف کند، در واقع احتمال احتمالی نامه جدید همان گونه باشد. که در نشست فصلی در ۱۶ خرداد ۱۴۰۱ اتفاق افتاد، ممکن است با آمریکا و ترویکای تهران، اروپا را پیچیده تر کند، با این حال با توجه به نیم‌نگاه طرفین بحران‌کننده به ماه نوامبر، بعید است که در این مرحله غربی اقدام پریسکی را برای بستن روزنه انجام دهد. احیای رجام در دستور ار رار دهنده و واهند رف روز نده ار رجام را سره ند.

انتخابات ارلمانی اسرائیل

دوم ازه مانی رو انتخابات ودهنگام ارلمانی اسرائیل اکتبر گزارشی دوباره انتخابا در ست لاش نفتالی نت و ائیر لاپید رای ابینه ائتلافی انجام میود. اگر دولت ائتلافی نمی‌تواند کرسی‌ها را به دست آورد، ممکن است جای خود را دوباره به حزب لیکود و بنیامین نتانیاهو بدهد و در این میان نتانیاهو از برگزاری مجدد انتخابات خشنودترین فرد باشد.

یکی از مهم‌ترین مسائل دولت ائتلافی و دولت بایدن، بیش از همه مانع از رسیدن به انتانیاهو بود اما باید گفت در شرایط فعلی امکان بازگشت نتانیاهو به حیات سیاسی وجود دارد. از این رو رگونه ازگشت نتانیاهو میواند سیاستهای دولت و ایدن در منطقه و در رابطه در نر اچ. نه اینکه دولت آمریکا موافق ایران و سیاست خروج از منطقه آمریکا باشد، اما در مقابل آن تنش‌آفرینی نتانیاهو و ناسازگاری است که بدون هماهنگی با آمریکا صورت می‌دهد، از جمله موضوعات موضوعاتی است که در دو دهه اخیر بر سر آنها با اسرائیل مشکل دارند برخورد کنند.

تایمزآواسرائیل روز چهارشنبه در تحلیلی نوشت: مقام‌های آمریکایی به یائیر لاپید، نخست‌وزیر اسرائیل توافق را اعلام کرد بر روی میز برداشته شد و در آینده نزدیک خواهد شد. این نتیجه جدید در انتخاباتی که پیامدهای بین‌المللی عمده‌ای خواهد داشت، احتمالاً توسط لاپید در مبارزات انتخاباتی آتی، به‌ویژه علیه بنیامین نتانیاهو، رهبران مخالفان که بارها به عنوان نخست‌وزیر در این مورد حمله کرده‌اند، به عنوان یک رتبه دیپلماتیک خواهد شد، خواهد داشت. بر اساس این دیدگاه، برخی از تحلیلگران بر این نظرند، بیش از آن‌که اختلافات فنی مانع پاسخ مثبت آمریکا به متن پیش‌نویس توافق، اختلافات داخلی برای جماع بر سر توافق باشد، انتخابات‌های انتخاباتی و نیز مخالفت اسرائیل و لابی مانع کار است.

انتخابات نره مریکا

و سومین و در ن ال نندرین ازه مانی روی مذاکرا احیای رجام انتخا ارش و ارشای ر دربار که مذاکره رجام و وا

اختلافات میان دموکراتا ر سر ازگشت مریکا رجام نیز در این ا و این که رقابت انتخابا میان دو ده است، رگونه از این رو احتمال ویق در روند مذاکرات اَندشدن در رایت لی ابل بینی است. ر اساس نظرسنجیا این و ور دی وجود دارد اگر جمهوریخواهان در کنگره باید بیشتر مورد توجه قرار گیرند، برای کسب اکثریت کرسی‌ها در کنگره در حمایت از توافق و رای به تصویب آن، با مشکل می‌پذیرد و این موضوع را مخالف برجام و بازگشت به آن به‌ویژه اسرائیل به آن می‌دهد. استقبال میند.»

انتهای ام

مشاهده مطالب بیشتر
دکمه بازگشت به بالا