عمومی

فشارهای تحریمی، تورم و بازارهای اقتصادی ایران

اما باید این نکته را هم در نظر گرفت که نمی‌توان به‌طور دقیق گفت در اجرا، کدام تصمیم پیاده‌سازی می‌شود اما طبق اعلام رسمی دولت، کاهش حقوق ورودی اولیه و واسطه با لایحه دو فوریت در حال بررسی است.

معتقدم ار و ات افزایش نرخ وق ورودی اید از ل نی مد و این موضوع مان مانی لایحه وجه نظیم د و متوجه رات در ن ورودی وقی دیم، این دار را دادیم. در نهایت در اجرا م دیدیم افزایش دید وق ورودی، متای مواد اولیه، وارداتی و ای الاهای ولید د را الا س از 4 ماه این نتیجه رسیده اند این میم را اصلاح نند.

درباره تأثیر تصمیم گیری در تصمیم گیری ها، گمرکی بر کاهش نرخ تورم ایجاد می شود، باید بداند که نمی توانم در این تغییر تحلیل عمل کنم، چرا که سایر سیاست ها و مولف ها در شرایط موجود در سیاست های پولی و مالی، تحریم های موجود که احتمال تشدید آن وجود دارد. وجود دارد، وزن ادی در ورم ایجاد رده و مهمتر اینکه ایجاد ورم انتظاری ده است.

اتفاقی که با اعمال حذف می‌خواهد که در سال ابتدایی داد، به اندازه‌ی خود هزینه‌ها را به بازار ایران کاهش دهد و طبیعتاً کاهش حقوق ورودی می‌تواند مقداری شیب رو به بالای تورم را کاهش دهد، اما به‌طوری‌که تورم را کاهش نمی‌دهد.

اما اتفاق مهم و فشاری است که پس از کاهش کاهش حقوق ورودی گمرکی به بازار تحمیل می‌شود و می‌تواند با افزایش قیمت‌ها، نامناسبی اقتصادی برای کشور به‌همراه داشته باشد، این است که بازار را به حالت انتظار فرو برده به طوری که خرید و فروش در بازار کُندتر از دو طرف باشد. هفته‌ها و چندین بار از گذشته‌های گذشته‌های دست‌نگاشته‌اند و تصورشان این است که با اعمال این تصمیم در روزهای آینده، اگر امروز دست به خرید مواد اولیه بزنند، زیان می‌کنند.

درباره ادعای بانک مرکزی مبنی برای اینکه نرخ رشد نقدینگی در ماه ۱۴۰۱ افزایش یابد، نوید فروردین بهبود شاخص‌های اقتصادی و ادامه این روند در ماه‌های آینده را می‌دهد نیز باید مد نظر داشته باشد که نرخ رشد نقدینگی به هیچ وجه نمی‌تواند ادامه پیدا کند و دلیل آن باشد. م سیار ساده و مشخص است؛ دولت ا سری ودجه نگفتی است.
در آن را امکان نترل نرخ نقدینگی حقوق دولتی به کارمندان و بازنشسته‌ها و هزینه‌های جاری را پرداخت نمی‌کند چراکه سهم اصلی دولت در بخش جاری است و با پرداخت بودجه‌های عمرانی هم تا آنجا که می‌توانستند و معمولاً باید بودجه عمرانی پایین باشد.

با توجه به رشد قیمت نفت، درآمدهای حاصل از فروش نفت هم افزایش پیدا کرده است اما به نظر می‌رسد میزان آزادسازی نفتی کشورمان دچار چالش می‌شود، در حالی که روسیه هم در بازار نفت رقیب جدید ایران و فروش نفت ایران نسبت به قبل از جنگ است. روسیه و سراسر نوسان افتاده و از سوی دیگر نگ افزایش مت نفت ُندتر ده و نشست رده است.

از سوی دیگر ا وجه روند مذاکرات، ر ن، ممکن است ارهای ریمی ر ادرات و روش نفت ایران ر وود. اساساً دلیل افزایش فروش نفت ایران این بود که قصد داشت از این مسیر چراغ سبزی به ایران نشان دهد و حسن نیت آمریکا تلقی شود و در نهایت باعث شود که در نتیجه به نتیجه برسند.

بنابراین، با توجه به روند مذاکرات، از این بابت نمی‌توانم خوش‌بین باشیم که در ماه‌های آینده از محل فروش نفت به‌طور مستقیم، ریالی که در بودجه قرار می‌گیرد، تامین می‌شود و از این بابت واژه مستقیم را به کار می‌برم که اگر دولت نفت را می‌برد. به فروش و ریالش را از بانک مرکزی و دلار بلوکه شده را به ازای آن برای بانک مرکزی در نظر بگیرید، در واقع بانک مرکزی دلاری در اختیار ندارد که به فروش برسد، بنابراین باید دوباره پول چاپ کند.

* اطلاعات امور اقتصادی

مشاهده مطالب بیشتر

دکمه بازگشت به بالا