فرهنگ و هنر

فیلم «مریم توزانی» در رقابت اسکار

با نزدیک شدن به پایان مهلت معرفی فیلم از سوی دولت به اکادمی اسکار برای حضور در شاخه بهترین فیلم بین‌المللی اسکار ۲۰۲۳، سینمای مراکش نیز فیلم جدید «مریم توزانی» با عنوان «خفتان آبی» را به عنوان نماینده رسمی خود برگزید.

این فیلم که امسال در بخش نوعی نگاه جشنواره کن رونمایی شد، موفق به کسب جایزه بهترین فیلم این بخش از جشنواره به انتخاب هیات داوران فدراسیون بین‌المللی منتقدان (فیپرشی) شد و داستان زن و مردی را ورایت می‌کند که مغازه‌ای را در شهر سلا در کشور مراکش اداره میند.

«مریم توزانی» پیش از این نیز در سال ۲۰۱۹ با فیلم «آدم» نماینده سینمای مراکش در جوایز اسکار بود و سال گذشته در نگارش فیلمنامه فیلم «بیت‌های کازبلانکا» ساخته «نبیل عیوش» مشارکت داشت که در رقابت اسکار خارجی حضور داشت.

آخرینا فیلم «آرژانتین، ۱۹۸۵» ساخته «سانتیاگو میتره» به عنوان نماینده آرژانتین و فیلم «عنکبوت مقدس» ساخته علی عباسی نیز به نمایندگی از سینمای دانمارک به آکادمی اسکار معرفی شده است.

جلسه نزدیک به ۷۰ کشور فیلم برگزیده خود را برای رقابت در بهترین فیلم بین‌المللی جوایز اسکار انتخاب کرده‌اند و فیلم «جنگ جهانی سوم» ساخته هومن سیدی نیز نماینده ایران در این رویداد سینمایی خواهد بود.

رین مهلت معرفی نمایندگان منتخب ورها رای رقابت در اخه رین لم ملی اسکار سوم اکتبر1401 رست نامزدهای اولیه اخه امل لم در اریخ دسامبر (۳۰ ر) و نامزدهای نهایی نیز روز م انیهویه م

مراسم نود و نجمین دوره ویز سینمایی اسکار روز مارس (21 اسفند) در اتر دالبی در الیوود گزارش رار

?

مشاهده مطالب بیشتر
دکمه بازگشت به بالا