فرهنگ و هنر

کشف قدیمی‌ترین سکونتگاه‌های بشر در استان قزوین/احتمال وجود انسان “هایدلبرگ” در غار قلعه‌کرد

نتایج مقدماتی کاوش محققان دانشگاه تربیت مدرس و موزه انسان‌شناسی فرانسه نشان می‌دهد که غار قلعه‌ با سن ۴۵۵ هزار سال، قدیمی‌ترین سکونتگاه بشر در ایران است و احتمال انسانی که در آن سکونت مربوط به انسان‌های دلبر است.

دکتر آمد وحدتی نسب، و ات لمی دانشگاه عربی مدرس و مجری رح در وگو اِسنا.در این اره : در منطقه وج استان وین اری نام ار «قلعه رد» است. در ارنوردان در این ار ار میردند؛ را این ار دارای دو سالن «شماره» و «شماره دو» است.

وی با بیان اینکه غارنوردان برای رسیدن به غار شماره دو، باید با تجهیزات سنگ نوردی از پرتگاهی عبور کنند، اضافه کرد: در این غار در 40 تا 50 سال گذشته به طور معمول توسط افراد سودجو که به دنبال گنج و عاطفه بودند، حفره های احساساتی بودند. و ادی ر ده اوندند.

وحدتی نسب ادامه داد: در بازدیدی که در سال 1396 از این غار داشتیم، در دیوارهای حفاری غیر مجاز این غار در اعماق زمین، ابزار سنگی و استخوان‌های جانوری را مشاهده و متوجه شدند که لایه‌های پایین‌تر آن حاوی لایه‌هایی از بقایای استقرار انسان‌ها هستند.

این عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس ذکر شد: از سوی دیگر بر فناوری ساخت ابزارهای سنگی، متوجه شدیم که این مکان بسیار قدیمی بر اساس تخمین تخمین زده شده است که دارای قدمتی بیش از 40 تا 50 هزار سال باشد.

وی با بیان این مطالعات به سرپرستی مشترک من حامد وحدتی نسب از دانشگاه تربیت مدرس و “ژیل بریون” از موزه انسان شناسی شهری اجرا شده است، ادامه داد: ما بعد از تخمین های اولیه و مطالعات اولیه و امکان سنجی، در سال 1397 اولین بار از مطالعات را از ردیم. دف اصلی در این ودالهای ایجاد ده از سوی اچاقان را ساماندهی نیم.

وحدتی نسب، اظهار کرد: در سال‌های 1397 و 1398 دو فصل کاوش را در این غاز اجرایی و طی آن بیشتر بر روی گودال‌های کاوش‌های غیرمجاز غیرمجاز انجام شد و در سال 98 یک دندان انسانی به دست آمد که مطالعات ما نشان می‌داد این دندان‌ها به آن مربوط می‌شود. ودک انسان «نئاندرتال» است.

این محقق حوزه باستان شناسی، افزود: در سال 98 در این غار، نمونه‌برداری‌هایی را از لایه‌هایی که برداشت کرده بودیم، انجام دادیم و این نمونه‌ها برای سن سنجی به فرانسه ارسال شد که نتایج سن سنجی برای ما نشان داد که فعلا با سنی حدودا ارسال می‌شود. ار سال پاسخ ستیم. از این رو به راحتی می‌توانیم اعلام کنیم غار قلعه‌کردن‌ترین محوطه باستانی ایران و قدیمی‌ترین استقرار مکان انسان است که شناسایی شده است و نوع انسانی که در آن زندگی می‌کند، انسان نئاندرتال است.

این محقق شد: با توجه به سنی که به دست آوردم، این انسان بازه زندگی انسان را نمی‌کند، زیرا انسان نئاندرتال از 300 سال قبل از پدید آمدند و نمونه‌های ما قدیمی‌تر است و احتمال می‌رود که به نوعی دیگر از انسان‌ها باشد. نام انسان “هایدلبرگ” نوعی از انسان راست امت وده است.

وی با بیان اینکه این انسانها برای اولین بار در ایران پیدا شده است، خاطر نشان کرد: این مطالعات در این منطقه ادامه دارد و در مرحله بعدی به دنبال این هستیم که سن حضور انسان این غاز چقدر است و می تواند در بقایای انسانی بیشتر شود. دست اوریم.

انتهای ام

مشاهده مطالب بیشتر
دکمه بازگشت به بالا