دانش و سلامتمجله کسب و کار

هیدروماساژ (ماساژ توسط جت‌های جکوزی)

انواع مدل های وان و جکوزی و مزایا و معایب هرکدام

به نقل از فرس کالا وان و جکوزی در سال های اخیر در بازار موجود شده اند و به احتمال زیاد اغلب شما نمونه‌های کوچک و بزرگی از آن ها را در باشگاه‌های ورزشی و استخرها مشاهده کردید. برای استفاده روزمره و مداوم در داخل خانه ها وان های جکوزی در انازه های متفاوت خانگی نیز تولیدشده و روانه بازار شده‌اند، نکات خرید جکوزی و رعایت آن بسیار مهم است. این مدل وان‌ ها نسبت به وان های معمولی قیمت بسیار بالاتری دارند و امکان نصب دوش را نیز ندارند.

وان و جکوزی یک وان بزرگ از آب گرم است که مردم اغلب برای استراحت، آب درمانی یا صرفاً برای تفریح ​​از آن استفاده می کنند. اصطلاح وان آب گرم یک اصطلاح عمومی است که به هر وان اعم از جت، حباب یا ویژگی های اضافی دیگر اشاره دارد. جکوزی ها از نظر اندازه بزرگ هستند و برخلاف وان های معمولی برای استفاده همزمان توسط چندین نفر در نظر گرفته شده است.

طرح های آنها می تواند ساده یا پیچیده باشد، اما همه مدل ها معمولاً از یک پوسته اکریلیک ساخته می شوند که آب گرم شده را در خود نگه می دارد. وان و جکوزی ها ویژگی های مستقلی دارند که دارای کنترل های لوله کشی و الکتریکی خاص خود هستند. به طور کلی، جکوزی ها گزینه های آب درمانی مقرون به صرفه ای هستند.

شما می‌توانید در حمام و سرویس بهداشتی خودتان بجای وان ها، از وان و جکوزی بهره ببرید. طول وان ها معمولاً استاندارد است که با قد یک انسان بالغ برابری می‌کند، اما این مد از وان های جکوزی فضای کمتری را به نسبت وان های معمولی اشغال می کنند. همچنین در بعضی موارد که در حمام فضای کافی وجود دارد می‌توانید از کابین دوش در کنار وان جکوزی استفاده کنید.

جکوزی خانگی | قیمت جکوزی خانگی | قیمت جکوزی خانگی ارزان

تفاوت وان و وان جکوزی چیست؟

گرچه وان و جکوزی هر کدامشان به عنوان یک ظرف که با آب پر شده و در سرویس قرار می گیرند تقریبا شبیه هم هستند اما این دو محصول تفاوت های زیادی از لحاظ کارکرد باهم دارند.‌ وان یک ظرف برای شستشوی بدن و قوطه ور شدن در آب است، جکوزی برخلاف وان ظرف و منبعی است که برای استراحت در آب داغ حباب دار طراحی و ساخته شده است.

اکثر ما لذت خوابیدن در آب را تقریباً تجربه کرده‌ایم از رودخانه و دریا گرفته تا وان های کوچک حمام و استخر، وان های جکوزی مدل های تقریبا جدیدتری از وان ها هستند که امکاناتی نظیر پمپاژ آب برای ماساژ بدن و مفصل‌ها مجهز شده‌اند. حمام‌هایی که دارای وان جکوزی می باشند، بغیر از اینکه باعث لوکس و مجلل شدن خانه‌ ها می‌شوند بلکه امکان رفع خستگی ناشی از کار را بعد از یک روز طولانی کاری فراهم می‌آورند. وان و جکوزی دارای فواره های آب گرم و جت های آب و حبابی است که از دیواره های آن به داخل آب شلیک می شوند. شلیک آب و یا فواره ها در وان جکوزی می تواند باعث نوعی ماساژ برای عضلات و قسمت های مختلف اندام های انسان باشد.

یکی از مهم ترین تفاوت‌های وان و وان جکوزی این می باشد که وان های معمولی حمام دارای ماساژور، سیستم گرمایشی و پمپ نمی باشند که این موضوع تا حد زیادی کاهش قیمت آن ها را موجب می شود. در حمام‌های کوچک نیز می‌توان از تجهیزاتی مانند وان و حتی وان های جکوزی استفاده نمود، به‌شرط اینکه روش های طراحی دکوراسیونی آن را بلد باشیم. باید بدانید چگونه کابین دوش، وان و حتی جکوزی‌ها را در حمام قرار دهید تا بتوانید از وجود آن‌ها بهره‌مند شوید.

تاریخچه جکوزی

جکوزی نام یک کمپانی آمریکایی می باشد که در سال ۱۹۱۵ تاسیس شده است. این شرکت اولین محصولش وان حمام با جت های ماساژ دهنده با آب بود. بنیانگذاران این کمپانی، برادران جکوزی بودند که در سال ۱۹۰۰ میلادی از ایتالیا به آمریکا مهاجرت کرده بودند.

برادران جکوزی با تلاشی که با همکاری یکدیگر کردند، اولین کابین سرپوشیده هواپیما را طراحی نمودند، که برای حمل مسافر و محموله های پستی از سان فرانسیسکو به منطقه پارک ملی مورد توجه قرار گرفت. در دهه ۱۹۵۰ این ایده مورد توجه قرار گرفت که چرا نباید برای تسکین درد بیماران رماتیسمی از آب درمانی استفاده کرد؟ این ایده مقدماتی شد برای شروع کار برادران جکوزی که اولین جکوزی پمپی را در ابعاد کوچک طراحی کنند که قابل حمل بود و آن را به مراکز درمانی و بیمارستانها فروختند.

دفتر مرکزی این شرکت در کالیفرنیا قرار دارد. در دهه ۱۹۶۰ روح نوآوری توسط نسل سوم خانواده جکوزی دمیده شد و از نوجوانی شروع به تحقیق و تجارت پرداخت و دریافت آمریکایی ها به تناسب اندام و اوقات فراغتشان اهمیت می دهند و برای تناسب اندام از استخرهایی با تجهیزات استخر مناسب و ورزش های آبی مختلف و سایر ورزش های غیر آبی و رژیم های غذایی برای تناسب اندام استفاده می کنند.

در این روزها افراد بعد از یک روز کاری پر فشار برای ریلکس کردن و رفع خستگی به خرید وان و جکوزی خانگی روی می آورند و به آن فقط به منظور داشتن یک حمام لوکس نگاه نمی کنند. از نظر دیگر تهیه وان و جکوزی خانگی کمک زیادی به صرفه جویی در مصرف آب می کند. برای تهیه وان و جکوزی خانگی بر خلاف وان جکوزی هایی که در فضاهای باز و مکان های ورزشی با محدودیت اندازه و ابعاد مواجه هستیم. سایز استاندارد وان جکوزی های به صورت زیر است :

ابعاد وان جکوزی

 • وان جکوزی خانگی تک نفره دارای طول ۱۷۰ سانتی متر و عرض ۷۵ می باشد.
 • وان جکوزی دو نفره دارای طول ۱۸۰ سانتی متر و عرض ۱۲۰ سانتی می باشد.
 • وان جکوزی ۴ نفره دارای طول ۱۸۰ الی ۲۰۰ سانتی متر و عرض حدودا ۱۷۰ الی ۱۸۰ می باشد.
 • وان جکوزی ۶ نفره دارای طول حدودا ۲۰۰ سانتی متر و عرض حدودا ۱۷۰ الی ۱۸۰ می باشد.

در صورتی که فضای حمام شما برای نصب وان جکوزی بزرگ باشد و دغدغه وان برای فضای کوچک را ندارید می توانید اندازه وان جکوزی خانگی خود را برحسب نیاز به وان تک نفری و یا وان دو نفری و یا ۳ نفر و بیشتر انتخاب کنید.

نهایت لذت در یک جکوزی

آیا شما هم رویای تبدیل شدن باغ یا فضای سرپوشیده خود را به یک استراحتگاه سلامتی مجلل خود دارید تا بتوانید پس از یک روز طولانی استراحت کنید و از جت های ماساژ قدرتمند در آرامشی آرام لذت ببرید؟ با جکوزی رویای شما می تواند به واقعیت تبدیل شود! در فرس کالا ما همه چیز را در زمینه وان جکوزی های خصوصی در اختیار داریم تا بتوانید بهترین تجربه را که می خواهید ایجاد کنید.

چه لوازمی برای وان و جکوزی نیاز است؟

وان و جکوزی برای اینکه بتواند به درستی کار کنند به قطعات مختلفی نیاز دارند. شناخت این قطعات برای تعمیر و عیب‌ یابی جکوزی آپارتمانی بسیار ضروری است بخاطر اینکه فقط با آشنایی با این قطعات و وظایفی که این لوازم بر عهده‌ دارند می‌توانید در صورت ایجاد مشکل آن ها را شناسایی کنید و برای رفع آن ها اقدام کنید. اما وقتی که مشکل کمی پیچیده باشد ممکن است هزینه تعمیر وان جکوزی برای شما بالا باشد کمی دردسرساز شود. اغلب جکوزی‌ ها، دارای سیستم گرمایشی، پمپ آب و سیستم هوایی می باشند. قبل از نصب هرکدام از آن ها ابتدا باید آن‌ها را امتحان کرد تا در صورت وجود هرگونه مشکل نسبت به رفع آن‌ مشکلات اقدام کنید.

یک وان و جکوزی چگونه کار می کند؟

بسیار مهم است که وان و جکوزی یک اثر آرامش بخش و آرام بخش ارائه دهد. همه اینها به عملکرد هیدرو ماساژ تعبیه شده در جکوزی مربوط می شود. هیدرو ماساژ یک تکنیک ماساژ است که مبتنی بر استفاده درمانی از آب است. به دلیل ترکیب حرکت آب، دمای آب و فشار آب، بدن بر روی قسمت های مختلف ماساژ داده می شود. در هر آب گرمی که مجهز به انواع «هیدرو جت» است، هیدروماساژ وجود دارد، این هیدرو جت ها به صورت تاکتیکی در محل یا موقعیت یک جکوزی تعبیه شده اند تا قسمت های مختلف بدن با ماساژ مناسبی همراه باشد.

فواید درمانی جکوزی

بهره برداری از هیدروجت های فوق اثرات مثبت مختلفی بر سلامت روحی و جسمی دارد. ما یک مرور کلی برای فواید درمانی جکوزی در زیر ایجاد کرده ایم:

 • کاهش استرس: یکی از بارزترین مزایای جکوزی، پتانسیل کمک به کاهش تنش های روز است. اثر تسکین دهنده آب گرم و عمل ماساژ ممکن است به کاهش استرس فیزیکی، عاطفی و روانی کمک کند .
 • گردش خون را تحریک می کند: به دلیل گرمای آب، دمای بدن افزایش می یابد و باعث گشاد شدن رگ های خونی می شود.
 • آرامش عضلانی: آب گرم و ماساژ جت های جت وان آب گرم می تواند راهی موثر برای کمک به آرامش و تسکین عضلات سفت و منقبض باشد. این می تواند به کاهش درد و درد کمک کند. رفتن در وان و جکوزی قبل از ورزش نیز ممکن است خطر آسیب را کاهش دهد.
 • سیستم ایمنی را تحریک می کند: به دلیل تغییر دمای بدن، مغز با پاسخ ایمنی پاسخ می دهد و مواد زائد و سموم را از بدن دفع می کند.
 • آرامش عضلانی را تحریک می کند: ترکیب جت های ماساژ با هوا و آب وزن سبک را تا بیش از ۸۰ درصد کاهش می دهد و فشار روی عضلات را کاهش می دهد.
 • بهبود خواب: طبق تحقیقات، آرامش ساده حاصل از غوطه ور شدن در وان آب گرم ممکن است به شما کمک کند تا به خوابی آرام تر بروید. مطالعات معتبر نشان داده که گرمای غیرفعال بدن به عنوان درمانی برای بی خوابی در افراد مسن ارزیابی کرده است و نشان میدهد که حمام‌ های آب گرم خواب عمیق‌تر و آرام‌تری را ایجاد می‌کند.
 • تسکین درد: خیساندن در وان آب گرم ممکن است با شل کردن عضلات، مفاصل و تاندون‌های منقبض، برخی از انواع درد را تسکین دهد. آب از بدن شما حمایت می کند و وزن مفاصل را کاهش می دهد، که به بهبود انعطاف پذیری و دامنه حرکت کمک می کند. و شما برخی از این فواید را در وان و جکوزی نیز به دست می آورید.
 • بهبود حساسیت به انسولین: که درمان حرارتی منظم با استفاده از سونا یا حمام آب گرم ممکن است حساسیت به انسولین را بهبود بخشد و برای مدیریت دیابت مفید باشد.
 • سلامت قلب و عروق بهتر: استراحت در جکوزی و وان آب گرم می تواند ضربان قلب شما را افزایش دهد و فشار خون شما را کاهش دهد. غوطه وری در آب داغ ممکن است اثرات “قوی” بر عملکرد عروق و فشار خون داشته باشد. مطالعات پیشنهاد کردند که گرما درمانی غیرفعال ممکن است به کاهش خطرات قلبی عروقی و مرگ و میر کمک کند، به ویژه در میان افرادی که توانایی محدودی برای ورزش دارند.
 • کاهش وزن و سوزاندن کالری با استفاده از جکوزی: در یک مطالعه کوچک در سال ۲۰۱۶ ، شرکت کنندگان به مدت یک ساعت در یک وان آب گرم تا کمر غوطه ور شدند و تقریباً به اندازه ۳۰ دقیقه پیاده روی کالری سوزاندند. این بدان معنا نیست که باید جای ورزش را بگیرد، اما ممکن است به متابولیسم کمک کند، به ویژه برای کسانی که ورزش کردن برایشان سخت است.

قیمت وان جکوزی

قیمت وان و جکوزی بستگی به کشور تولید کننده آن و برند این محصول و موارد دیگری از قبیل جنس بدنه، شیرآلات، موتور جت های جکوزی، پانل ها، زیر سری، سیستم صوتی و موارد دیگر دارد. وان و جکوزی با ظرفیت های تک نفره یا چند نفره در بازار با قیمت های متفاوتی موجود می باشند که شما با توجه به ابعاد محیط مورد نظر و بودجه مورد نظرتان می توانید اقدام به خرید این محصولات کنید.

بهترین مارک وان جکوزی کدام است؟

برندهای مختلفی در زمینه تولید وان و جکوزی فعال هستند که از معروف ترین آن ها می توان موارد زیر را نام برد :

 • برند شاینی
 • برند باداب
 • برند تنسر TENSER
 • برند ریتون
 • برند پرشین استاندارد
 • برند لادر
 • برند فارس وان

انواع جکوزی پیش ساخته فایبرگلاس

انواع جکوزی ها بصورت پیش ساخته در کارخانه ساخته و در محل نصب می‌گردد و یا اینکه در محل مورد نظر ساخته می‌شود. هرچند ساخت جکوزی از ساخت استخر آسان تر و ارزان تر است اما نمی توان آن را در هر مکانی ایجاد کرد. جکوزی های پیش ساخته در دو نوع سرامیکی و بادی تولید می شوند. با توجه به اینکه ساختن جکوزی در بسیاری از اماکن بدلیل داشتن فضای کوچک و هزینه بالا ممکن نمی باشد، ناگذیر تمامی نگاه ها به سمت مدل های جکوزی های پیش ساخته می رود. جکوزی های پیش ساخته فایبرگلاس توکار ارزانتر از جکوزی های آجری و بتنی می باشد.

وان حمام

وان حمام خانگی یکی از مهم ترین لوازم هر برای سروس حمام به شمار می‌ آید. برای اغلب صاحب‌خانه‌ ها خوابیدن در وان حمام همراه یک روزنامه، بخصوص در هنگام سرد شدن هوا، یک تجربه بسیار عالی بشمار میرود و بعد از یک روز  طولانی کاری هیچ‌چیزی مثل یک وان حمام خانگی با آب گرم نمی تواند خستگی آن روز را از تن رفع کند. وان حمام خانگی یک انتخاب بسیار خوب برای آن هایی است که به طراحی مدرن حمام فکر می‌کنند.

مشاهده مطالب بیشتر

تحریریه مجله ایرانی

اعضای تحریریه این مجموعه می‌کوشند از قالب ظاهری خبرها فراتر رفته و به زوایای پنهان و آشکار حوادث سرک بکشند و با کندوکاو بیشتر، ناگفته‌ها و وجوه نامکشوف وقایع و حوادث را بیابند.
دکمه بازگشت به بالا