دانش و سلامتمجله کسب و کار

بخیه جذبی ابدومینوپلاستی

آیا جراحی ابدومینوپلاستی با بخیه خواهد بود؟ بله، کل ابدومینوپلاستی با بخیه انجام می شود. از بخیه ‌های منگنه ای جای زخم ‌های ضعیفی به جا می گذارند، استفاده نمی شود.

در حین انجام از سه نوع بخیه استفاده می شود. بخیه های دائمی وجود دارند که همانطور که از نامشان پیداست دائمی هستند. این بخیه ها باید یک عمر برای شما دوام بیاورند.

بخیه ها برای سفت کردن یا پیچیدن عضلات شش تکه یا راست شکم استفاده می شود. این بخیه های دائمی منجر به صاف شدن شکم در سال های آینده می شود.

بقیه بخیه ها قابل جذب هستند. معمولاً در حین انجام عمل جراحی از سه بخیه استفاده می شود. اغلب بخیه های PDS استفاده می شود. بخیه های PDS معمولا پس از 238 روز جذب می شوند. بخیه های ویکریل نیز اغلب استفاده می شود. نخ ویکریل پس از 70 روز جذب می شوند. از بخیه های مونوکریل نیز استفاده می شود. نخ مونوکریل پس از 119 روز جذب می شوند.

 

Abdominoplasty absorbable suture

آیا بخیه های شکم قابل جذب هستند؟

98 درصد از بخیه های استفاده شده در حین عمل جراحی شکم قابل جذب هستند. برای نزدیک کردن مجدد لایه های پوست، از بخیه های قابل جذب استفاده می شود. بخیه های دائمی برای نزدیک کردن مجدد دو لایه مختلف فاشیا استفاده می شود. فاشیا لایه ای از بافت همبند سخت است که اغلب ساختارهای آناتومیک را جدا می کند و عضلات را احاطه می کند.

بعد از جذب شدن بخیه ها چه اتفاقی می افتد؟

هنگامی که بافت های شما دوباره ترمیم می یابد، بدن شما بافت اسکار می سازد. بافت اسکار ساختار بدن را کنار هم نگه می دارد. به مدت تقریبی دو سال، بدن اسکار را می شکند، اسکار را بازسازی می کند و زخم را قوی تر می کند. در همان زمان، بخیه ها به آرامی جذب می شوند. در نهایت، تمام بخیه ها جذب می شوند و ساختار شکم توسط بافت اسکار در کنار هم نگه داشته می شوند.

آیا بعد از ابدومینوپلاستی، بخیه ها باید کشیده شود؟

گاهی اوقات نواحی ناهماهنگی پوست نیاز به یک یا دو بخیه دارند. یک یا دو هفته پس از تامی تاک، این بخیه ها برداشته می شوند. برداشتن این بخیه های ریز معمولا بدون درد است.

بعد از جراحی آبدومینوپلاستی چه کنیم

در صورت بروز عوامل زیر باید پس از عمل به پزشک مراجعه کنید:

خونریزی از محل درن ها ( جراحی ها)  و خروج ترشحات چرکی بیش از حد این محل

تغیر رنگ در اطراف ناف

تعویض پانسمان آبدومینوپلاستی

به صورت عمومی مراحل زیر را می رویم
باید پانسمان ناف و محل برش قسمت تحتانی شکم  به طور روزانه حداقل یک بار یا بصورت ایده آل 2 تا 3 بار تعویض گردد.

ابتدا با سرم نمکی شستشو بدهید بعد آن با   و سپس از گاز یا پانسمان ورقه ای و بعد از آن گاز استریل استفاده شود.

اما روش بهتری نیز موجود می باشد که شما بعد از استفاده از اسپری زخم و بجای گاز استریل از استفاده کنید چرا که جذب بالاتری دارند و ترشح را از خود پس نمی دهند همچنین به صرفه هم هستند استفاده از گاز استریل باید به علت جذب پایین مکرر تعویض شود و این امر موجب می شود که مریض شرایط دشواری را در بعد از عمل داشته باشد.

به این نکته هم توجه بفرمایید تا زمانی که ترشحات زخم شما یا محل جراحی شما بالا هستش استفاده از پد جاذب پیشنهاد می شود در صورتی که این ترشحات کم شد حتماً از از نوع ضد میکروبی استفاده کنید که سه مزیت را برای شما دارد یکی احتمال عفونت زخم شما رو پایین می آورد دوم اینکه از تشکیل اسکار ( گوشت اضافی ) تا حد قابل قبولی جلوگیری می کند سوم در موارد ضد آب آن شما به راحتی می توانید با استفاده از آنها حمام کنید.

اما چرا اسپری زخم استفاده کنیم مهمترین دلیل آن این است که اسپری های زخم یکی از کاربردی ترین ابزار درمان و ترمیم انواع زخم می باشد چرا که هنگام استفاده از این اسپری ها معمولاً موادی که درون آنها است محیط زخم یا زخم را تا ساعتی در برابر باکتری ها مقاوم می کنند و در درمان زخم شما بسیار اهمیت دارد.

مراقبت های بعد از عمل ابدو

 • از جمله مراقبت های اساسی هنگام خوابیدن اتفاق می افتد که  طی دو هفته اول بعد از عمل زیر سر بیمار هنگام خواب بلند باشد (30 تا 40 درجه) و  بهتر است پاها از ناحیه مفصل ران به طرف شکم جمع باشد
 • خوابیدن بر روی شکم اکیدا ممنوع می باشد. چرخیدن به پهلوها با پاهای جمع بلامانع است.
 • درهنگام راه رفتن مواظب باشید و با احتیاط راه بروید
 • تا 6 هفته به استخر نروید.
 • باید با احتیاط حمام کنید.
 • حفره های روی بدن پس از عمل جراحی بعد از 7 الی 12 روز ترمیممی شود.
 • استفاده از آناناس آلوئه ورا در بهبود زخم موثر است و حتما از ترکیبات ویتامین C  برای بهبود هرچه بهتر زخم استفاده شود.
 • از دارو های رقیق کننده خون همچون  آسپرین، ایبوبروفن و ایندومتاسین استفاده نشود.
 • تا 6 هفته از گن یا لباس فشرده استفاده نمایید.
 • از مشروبات الکلی به دلیل کاهش  شانس خونریزی  و دخانیات به منظور نکروز نشدن زخم (سیاه شدن محل زخم )  استفاده نشود .
 • به طور کلی بیمار تا 6 هفته از انجام فعالیت سنگین منع می شود تا زخم التیام یابد و رضایت از عمل جراحی حاصل شود.
 • جواب نهایی در ماه 12 قابل مشاهده می باشد پس زود دنبال نتیجه نباشید.
 • بعد از ترمیم زخم تا حد ممکن از  جهت از بین رفتن جای زخم استفاده شود.

دستورات غذایی بعد از عمل ابدو

 • باید از پرخوری جلوگیری شود و غذا های سبک مانند سوپ و .. مصرف شود
 • برای جلوگیری از آمبولی ریه باید از جوراب ضد آمبولی حد اقل تا دو هفته بعد از عمل استفاده کرد.
 • مصرف دارو های تجویز شده توسط پزشک بعد از انجام عمل
 • برای جلوگیری از عفونت ناشی از عمل جراحی باید از آنتی بیوتیک استفاده کرد.
 • به منظور کاهش درد  استامینوفن کدئین یا شیاف بنا به تجویز پزشک استفاده شود.

زمان کشیدن بخیه پس از عمل ابدومینوپلاستی

بخیه های محل جراحی جذبی می باشد و اما بخیه های داخل ناف باید در زمان مناسب که بین 10 تا 14 روز است کشیده شود و پس از کشیدن و قطع بخیه ها باید از ورقه سیلیکونی ضد اسکار یا پماد آنتی اسکار استفاده کرد تا مانع ایجاد گوشت اضافه بر روی زخم شود.
این نکته را دقت بفرمایید به هیچ وجه بعد از جراحی از لیزر استفاده نشود موارد بسیاری مشاهده شده که بعد از لیزر نه تنها گوشت اضافه از بین نرفته بلکه ملتهب تر و تغییر رنگ به تیرگی پیدا کرده است.

یز باید از محل درن برداشته شوند. معمولاً یک یا دو بخیه وجود دارد که برای چسباندن درن به پوست استفاده می شود. هنگامی که درن ها برداشته می شوند، بخیه های درن نیز برداشته می شوند.

 

مشاهده مطالب بیشتر
دکمه بازگشت به بالا