عمومیمجله کسب و کار

تعداد توپ های بیلیارد

آموزش بیلیارد :

اندازه و طراحی های مختلفی برای میز بیلیارد وجود دارد. اغلب میزهای بیلیارد سطحی صاف ساخته شده از لوح تخته سنگ دارند.میزبیلیارد مستطیلی شکل است تقریبا 137.155 سانتیمتر عرض و 274.23 سانتیمتر طول دارد. میز بیلیارد معمولا با یک رویه پارچه مخملی(به رنگ های سبز، آبی، قرمز ، طوسی و..) از جنس پلی استر و چرم پوشیده میشود و دارای 6 عدد محفظه توپ گیر که 4عدد آنها در گوشه های میز بیلیارد و 2عدد آنها در وسطین میز بیلیارد قرار دارند.

توپ بیلیارد: توپ های بیلیارد در هر بازی بیلیارد از نظر سایز،طراحی و کمیت متفاوت است. توپ بیلیارد از ابتدا تاکنون از مواد مختلفی مثل سلولیت، کریستال ، عاج ،پلاستیک، فولاد و چوب ساخته شده است. ماده غالب ساخت توپ بیلیارد از سال 1625 تا اوایل قرن بیستم عاج بود. جستجو برای یافتن جایگزینی برای عاج به دلیل نگرانی های زیست محیطی نبود بلکه براساس انگیزه اقتصادی و خطراتی بود که شکارچیان فیل ها را تهدید میکرد. امروزه در آسیا از توپ هایی با ساختار پلی استر استفاده می شود.

چوب بیلیارد:

بازی‌های بیلیارد اغلب با چوبی انجام می‌شوند که با نام چوب بیلیارد (cue stick) شناخته شده و به صورت مخروطی یک‌تکه یا دوتکه است. چوب‌های مرغوب بیلیارد، بیشتر دوتکه هستند و از چوب‌های سخت جنگلی (اغلب چوب افرا برای بیلیارد و چوب درخت زبان گنجشک برای اسنوکر) ساخته می‌شوند.

طول استاندارد یک چوب بیلیارد 1 متر و 47 سانتیمتر است. وزن چوب بیلیارد معمولا 510 تا 595 گرم است. انتهای چوب بیلیارد بزرگتر است و قسمتیست که بازیکن چوب بیلیارد را به دست میگیرد. قسمت نوک چوب دارای قطر 10 تا 14 میلی متر است. ماهیت و جنس چوب های بیلیارد ارزان قیمت از چوب کاج ،افرا و دیگر چوبهای بی کیفیت و حلقه پلاستیکی ساخته میشوند.

 رست (Rest) یا پل مکانیکی:

بسیاری از افراد حرفه‌ای استفاده از رست در بیلیارد را نمی پذیرند زیرا بر این باورند که این کار حرکتی غیر استادانه است. با این‌حال بسیاری از هنردوستان و افراد حرفه‌ای، در زمان ناچاری از آن استفاده می‌کنند.

 گچ:

گچ قبل از هر ضربه به نوک چوب بیلیارد ساییده می‌شود زیرا ضریب اصطکاک نوک چوب بیلیارد با توپ سفید را افزایش داده و تماس به درستی انجام می شود و چوب بیلیارد بهتر به توپ بچسبد و توپ بیلیارد با سرعت و دقت مورد نظر حرکت کند.آرام کنار حفره گچ را در راس سر چوب قرار میدهیم و کمی رو به پایین میکشیم و این کار را در جهات مختلف سر چوب انجام میدهیم

اصطلاحات بیلیارد:

شار: به توپ های رنگی بیلیارد گفته میشود

ایت Eight: در عرف به توپ مشکی بیلیارد گفته میشود

پاکت Pocket:به شش سوراخ موجود بر روی میز بیلیارد گفته میشود

سردی (سه ره دی): به سوراخ های وسط میزبیلیارد گفته میشود

وگل(وو گو ل):به سوراخ های گوشه میزبیلیارد گفته میشود

پیتوک:لغتی رایج برای خطا در بیلیارد میباشد (این لغت در اصل پیتوک دادن میباشد که پیتوک همان توپ سفید است که معنای کلی آن قرار دادن توپ سفید در اختیار حریف میباشد(

باند : به دیواره های داخلی میز گفته میشود

ماکس:  زمانی که یکی از شار های حریف یا شاری که حق زدن آن را به واسطه قانون بازی نداریم مانع از رسیدن کیوبال به طور مستقیم به شار هدف شود و شما مجبور باشید با استفاده از باند ها به شار مورد نظر ضربه بزنید.

دوبله:زمانی که به وسیله باند، شار وارد سوراخ میشود.به صورتیکه شما شار مورد نظر را به یکی از باند ها میزنید سپس برگشت شار به داخل سوراخ می افتد.

سه باند: زمانی که شما شار را به واسطه برخورد با سه باند وارد سوراخ میکنید. این کار اغلب از گوشه میز برای انداختن شار در سوراخ وسط میز (سردی) استفاده میشود.

انواع بازی های بیلیارد :

در سال 1888 تصمیم بر این شد که  عادلانه تر اینست که امتیازهای بازی های بیلیارد  را بر اساس تعداد توپ هایی که به داخل حفره می اندازند حساب کنند نه بر اساس شماره ای که بر روی توپ بیلیارد نوشته شده است. بر این اساسContinuous Pool  (بیلیارد پیوسته) به عنوان یک بازی قهرمانی، جایگزین بازی 15 توپه گردید. بازیکنی که آخرین توپ بیلیارد را به حفره بیندازد دور بعدی بازی بیلیارد را شروع میکند و مجموع امتیازات به طور پیوسته از مجموعه ای به مجموعه دیگر ثبت میشود.

خطاهای بازی بیلیارد:

الف) وقتی که کیو بال به هیچ شاری برخورد نکند

ب) وقتی که کیو بال ابتدا به شار حریف برخورد کند

ج) زمانی که کیو بال به شار مشکی( ایت) برخورد کند

د) حالتی به نام پیتوک باند:

در این حالت کیو بال به شار خود برخورد کرده ولی بعد از این برخورد هیچ کدام از شارهای در حال حرکت یا کیو بال به دیواره (باند) برخورد نمیکند.

این خطا (پیتوک) برای جلوگیری از سرد  و کند شدن بازی منظور شده است.

هـ) حالتی که برخورد بدن ،دست یا چوب باعث حرکت شار های رنگی روی میزبیلیارد میشود.

خ) زمانی که توپ سفید توسط بازیکن بیلیارد وارد سوراخ شود.

ز) با ضربه زدن بازیکن ،کیو بال از میز بیلیارد به بیرون بیفتد.

م) زمانی که توپ مشکی توسط بازیکن بیلیارد وارد سوراخ شود (زمانی که هنوز توپ های رنگی بیلیارد روی میز قرار دارد(

در این حالت بازیکن بازی بیلیارد را باخته است!

ی) وقتی بازیکن با ضربه زدن یک شار رنگی را به بیرون از میز پرتاب میکند:

در این حالت شار رنگی را داخل یک سوراخ انداخته و مانند پیتوک های ۱ تا ۷ رفتار میشود

س) بازیکن با ضربه خود ایت را به بیرون از میزبیلیارد پرتاب میکند:

در این حالت بازیکن بازی بیلیارد را باخته است.

نحوه بازی بیلیارد:

طرز ایستادن: پاها را به عرض شانه باز کرده خود را ،با توپ سفید و توپی که میخواهید به آن ضربه بزنید تنظیم کرده و اگر راست دست هستید پای راست و اگر چپ دست هستید پای چپ را جلو و در جهت ایستادن و پای دیگر را عمود بر دیگری قرار دهید. وزن بدن را بین دو پا تقسیم کنید.

2-گرفتن ته چوب بیلیارد با دست: نقطه تعادل چوب بیلیارد را یافته و دست را حدود 15 سانتی متر به عقب حرکت داده و چوب بیلیارد را میگیریم و نسبت به قد بازیکن ممکن است لازم باشد جای دست عقبتر یا جلوتر برود.

برای زدن ضربه بازو را به آرامی به عقب برده و به منظور ضربه به توپ بیلیارد به حالت آونگ به جلو حرکت میدهیم. غیر از دست بقیه بدن باید ثابت و در جهت کیوبال باشد.

3-ایجاد پل با دست: پل بستن در بیلیارد باعث دقت در ضربه و مانع انحراف ضربه به طرفین میشود. دو نوع پل ساختن باز و پل ساختن بسته رایجترین روش های پل زدن در بیلیارد است.

روش ایجاد پل باز:

دست خود را به طور عادی در کف میز قرار دهید

انگشتان خود را کاملا باز کنید) مانند حالت وجب کردن(

انگشت اشاره را کمی از غضروف انتهایی تا کرده تا ارتفاع دست کمی افزایش یابد

انگشت شصت را تا انتها رو به جلو(در روشی دیگر به عقب) بکشید و به انگشت اشاره بچسبانید.

4-هدفگیری: ابتدا باید چشم غالب خود را بشناسیم.به منظور این کار انگشت خود را در فاصله 30 سانتی متری قرار داده به طوری که هدفی در فاصله 5 متری را بپوشاند.یکبار چشم چپ و یکبار چشم راست را میبندیم.در حالتی که جسم هدف دیده نشد چشمی که باز است چشم غالب ماست.

برای ضربه به توپ بیلیارد چوب بیلیارد را روی میز بیلیارد دقیقا با چشم غالب تنظیم میکنیم و نگاه پیاپی و مستمر به سر چوب بیلیارد و کیوبال ضربه را تنظیم میکنیم و در آخر به توپی که با کیوبال میخواهیم به آن ضربه بزنیم نگاه کرده و ضربه را وارد میکنیم.

اسنوکر:

اسنوکر یک بازی با چوب است که بر روی میز بزرگی که با ماده ای از جنس فلانل پوشیده شده و دارای شش سوراخ است بازی می شود. چهار سوراخ در گوشه میز و دو سوراخ در وسط کناره های میز قرار دارند. این بازی پر طرفدار ترین و جذاب ترین نوع بیلیارد می باشد.

اسنوکر بر روی میزی با اندازه حدود 3.7 در 1.8 متر انجام می شود. البته میز اسنوکر در اندازه های مختلفی تولید می شود. معمولا طول میز دو برابر عرض آن است. اسنوکر شامل 21 توپ است. ۱۵ شار قرمز – ۱ شار زرد –۱ شار سبز – ۱ شار قهوه ای – ۱ شار آبی – ۱ شار صورتی – ۱ شار مشکی و کیو بال. هر توپ قرمز دارای یک امتیاز سایر توپ ها به ترتیب: توپ مشکی 7، توپ صورتی 6، توپ آبی 5، توپ قهوه ای 4، توپ سبز  و توپ زرد 2 امتیازرا دارا هستند.

داور در ابتدای بازی اسنوکر توپ ها را می چیند. در قوانین نسخه انگلیسی بازی اسنوکر هر بازیکن پس از ضربه زدن به هر توپ قرمز، مجاز به زدن یک توپ رنگی خواهد بود و حداکثر امتیازی که یک بازیکن اسنوکر قادر به گرفتن آن است 147 است.

خطاها در اسنوکر:

خطا در اسنوکر برای توپ های زرد، سبز و قهوه ای چهار ، آبی 5، صورتی 6 و مشکی 7 واحد است. این خطاها در صورتی که بازیکن به اشتباه به آنها ضربه بزند (توسط توپ سفید، دست، چوب، رست) میباشد و یا خطاهای دیگر در حین ضربه زدن به توپ های گفته شده میباشد. اگر توپ سفید در هنگام ضربه زدن به هیچ یک از تهفته نامه همشهری تماشاگر: خوب به رنگ‌ها نگاه کنید، نخستین چیز که باید درباره بیلیارد بدانید این است که این بازی برخلاف بازی‌های توپی دیگر دارای توپ‌های زیادی است. بیلیارد از قدیم به عنوان ورزش مرفهین مطرح بوده، ولی چند سالی است که این ورزش در ایران به صورت همگانی درآمده و حالا خبر از المپیکی شدن این رشته در المپیک ۲۰۲۰ توکیو به گوش می‌رسد. از همین رو در این شماره از تماشاگر به صورت اختصاصی به این رشته در حال پیشرفت پرداخته ایم.

نورپردازی برای بیلیارد

بهترین نور برای میز بیلیارد نور فلورسنت است. در مقایسه با لامپ‌های نئون قدیمی نور فلورسنت برای چشم بهتر و نیز از نظر اقتصادی باصرفه‌تر است، زیرا دوام آن بیشتر است.

تولیدکنندگان اکنون نور لامپ‌های فلورسنت را به جای لامپ‌های قدیمی پیشنهاد می‌کنند، به خاطر اینکه از ایجاد سایه توپ به خصوص در نزدیکی ریل کوتاه جلوگیری می‌شود.

نور بیلیارد باید در طول میز امتداد داشته باشد. این نور در دید واضح‌تر توپ‌ها و گوشه‌ها موثر است.

پوشش میز بیلیارد و توپ‌ها

روزگاری پارچه بیلیارد به طور معمول از جنس نمد بود، اما امروزه این پوشش از جنس پشم شیشه یا پشم معمولی و یا مخلوط (پشم و نایلون) است. اگرچه می‌توانید میز خود را در هر رنگی که می‌خواهید خریداری کنید، اما باید رنگی را انتخاب کنید که چشم را نزند. رنگ قرمز، ارغوانی و امثال این‌ها ممکن است در یک نگاه زیبا به نظر برسند، اما خستگی چشم خیلی زود حادث می‌شود.

توپ بیلیارد

زمانی توپ‌ها می‌بایست از عاج، ترکیبات دیگر و خاک رس ساخته می‌شدند، اما امروزه جایگزین‌های پایدارتری دارند. توپ‌های آسیایی از رزین‌های پلی استری ساخته می‌شوند و این باعث می‌شود که برای تولید ارزان‌تر باشند.

چوب بیلیارد

طول استاندارد یک چوب بیلیارد یک متر و ۴۷ سانتیمتر است.

چوب بیلیارد شامل نوک، بدنه و دسته است.

نوک: قسمتی که مقداری سفید و با طولی تقریبا برابر ۱.۲۷ سانتیمتر است و یک قسمت کائوچویی در نوک.

بدنه: قسمتی صاف و صیقلی، کم پهنا و بلند است در میانه.

دسته: پرپهناترین قسمت که به صورت مخروطی به طرف میانه و نوک پیش می‌رود.

وزن: معمولی‌ترین وزن برای چوب بیلیارد ۵۱۰ تا ۵۹۵ گرم است.

میز

یک میز بیلیارد تقریبا برابر ۱۳۷.۱۵۵ سانتیمتر عرض و ۲۷۴.۲۳ سانتیمتر طول دارد و معمولا یک رویه سبز مخملی از جنس پلی استر و پشم روی آن را پوشانده و دارای ۶ کیسه است که ۴ تای آن‌ها در گوشه‌ها و دوتای آن‌ها در طرفین میز قرار گرفته اند.

راک

یک شیء سه گوش است که بازیکن از آن برای مرتب کردن توپ‌ها استفاده می‌کند. تمام توپ‌ها در راک قرار می‌گیرند.

گچ

وسیله دیگری که در طول بازی از آن استفاده می‌شود، گچ است. ما گچ را به نوک کائوچویی چوب خود می‌مالیم تا به ما کمک کند که چوب در زمان ضربه زدن به توپ بهتر بچسبد.

اصطلاحات رایج در بیلیارد

شما باید اصطلاحاتی که در این بازی به کار می‌رود را به خاطر بسپارید، زیرا این اصطلاحات در طول بازی زیاد به کار می‌روند.

Frozen: وقتی که توپ هدف به توپ دیگری یا به دیواره میز چسبیده باشد. ضربه زدن به این توپ مقداری دشوار است.

نحوه ایستادن و ضربه زدن به توپ

یکی از مهمترین موارد کلیدی در یک اجرای شایسته نحوه قرار دادن پا‌ها به ویژه پای عقب است. پای عقب برای بازیکنان راست دست، پای راست؛ و برای بازیکنان چپ دست، پای چپ لاست.

اگر پای عقب شما خیلی نزدیک به میز باشد، بدن شما دچار گرفتگی عضلانی می‌شود و نمی‌توانید چوب تان را آزادانه حرکت دهید. در نیتجه قادر به اعمال شایسته ضربه مورد نظر نخواهید بود. اگر پای شما خیلی عقب باشد، بدن تان خیلی به سمت جلو خم می‌شود و در وضعیت نافرمی قرار می‌گیرید و حرکت چوب تان محدود می‌شود.

تاریخچه بازی بیلیارد

تاریخچه بازی بیلیارد مفصل و بسیار غنی است. این بازی توسط پادشاهان، افراد عادی، روسا، بیماران روحی، بانوان، آقایان و قهرمانان به طور یکسان انجام می‌شده است.

تا قرن پانزدهم این بازی مدتی در اروپای شمالی و گجویا در فرانسه بر روی چمن مانند بازی کروکت (نوعی بازی با گوی و حلقه) انجام می‌شده است. بعد از مدتی این بازی به مکان‌های سربسته بر روی میز پوشیده از پارچه سبز که شبیه به چمن بوده تغییر مکان یافته و در اطراف لبه‌های این میز حاشیه‌ای ساده قرار گرفته بود. توپ‌ها به جای اینکه توسط چوب‌های سفت و محکم که به آن چماق می‌گفتند ضربه زده شوند، هل داده می‌شدند.

عبارت بیلیارد از زبان فرانسه از کلمه بیلارت به معنی یک نوع چوب سفت و محکم و هم از کلمه بایل به معنی یک نوع توپ گرفته شده است.

در ابتدای بازی با تو توپ بر روی یک میز شش حفره‌ای با یک حلقه شبیه به حلقه بازی کروکت و یک چوب عمود که به عنوان سپر بود، انجام می‌شد. تا قرن هجدهم به تدریج حلقه و سپر ناپدید شدند و تنها حفره‌ها و توپ‌ها باقی ماندند.

قبل از سال ۱۸۰۰ این بازی به عنوان بیلیارد اعیان زادگان شناخته می‌شد، اما شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد مردم با حرفه‌ها و مشاغل مختلف از آغاز، این بازی را انجام می‌دادند.

در سال ۱۶۰۰ مردم آشنایی کافی با این بازی پیدا کردند، به طوری که شکسپیر در کتاب آنتونی و کلئوپاترا به آن اشاره کرده بود. در اواخر سال ۱۶۰۰ چوب بیلیارد ساخته شد. وقتی توپ در کنار یک باند قرار می‌گرفت، برای ضربه زدن به توپ از چماق به خاطر نوک بزرگش به سختی می‌شد استفاده کرد، به همین دلیل بازیکنان چماق را وارونه گرفته و از دسته اش برای ضربه زدن به توپ استفاده می‌کردند. به دسته «دم» به معنی «دنباله» می‌گفتند که واژه چوب بیلیارد از این کلمه استخراج شده است.

در ابتدا میز‌ها دارای دیواره‌های عمود و پهن در پشت باند‌ها بودند که از افتادن توپ‌ها جلوگیری می‌کردند. تجهیزات بیلیارد به خاطر انقلاب صنعتی بعد از سال ۱۸۰۰ در انگلستان به سرعت توسعه پیدا کرد.

گچ برای اصطکاک بیشتر بین توپ و چوب بیلیارد حتی قبل از اینکه چوب بیلیارد نوک داشته باشد استفاده می‌شد. در سال ۱۸۲۳ چرم نوک چوب بیلیارد که با آن یک بازیکن می‌توانست توپ را به یک سو چرخش بدهد ساخته شد.

میهمانان انگلیسی به مردم آمریکایی نشان دادند که چطور در بازی از حالت چرخشی استفاده می‌کنند و به این حالت چرخشی فقط در آمریکا و نه در جا‌های دیگر اینگلیش می‌گفتند.

در سال ۱۸۲۹ چوب بیلیارد دو تکه بود. حدود سال ۱۸۲۵ سطح میز‌ها از تخته سنگ ساخته می‌شد. گودیر در سال ۱۸۳۹ توده کائوچو را کشف کرد و تا سال ۱۸۴۵ از آن برای ساخت گوشه‌های میز بیلیارد استفاده کرد. تا سال ۱۸۵۰ میز بیلیارد شکل صحیح و املی به خود گرفت.

قوانین بازی بیلیارد

قوانین حاکم بر بازی بیلیارد از حدود سال ۱۷۷۰ تا ۱۹۲۰ همان قوانین حاکم بر بازی بیلیارد در انگلستان بود. این بازی بر روی یک میز بزرگ به شکل مکعب مستطیل با سه توپ و شش حفره انجام می‌شد.

در قرن ۱۸ اندازه استاندارد میز‌ها دو به یک، یعنی طول دو متر و عرض یک متر بود. قبل از این ابعاد استانداردی برای ساختن میز وجود نداشت. اصول بازی بیلیارد انگلیسی به واسطه بازی اسنوکر که یک بازی پیچیده، رنگارنگ و مرکب از جنبه‌های دفاعی و تهاجمی بود، ادامه پیدا کرد با این تفاوت که در بازی اسنوکر از ۲۲ توپ و در بازی بیلیارد انگلیسی از ۳ توپ استفاده می‌شد.

اشتیاقی که انگلیسی‌ها به بازی اسنوکر داشتند همانند اشتیاق آمریکایی‌ها به بازی بیسبال بود. به خاطر این اشتیاق، شما می‌توانید هر روز شاهد رقابتی در بازی اسنوکر در انگلیس باشید.

آمریکایی‌ها سال هاست در این رشته فعال هستند و اینکه چطور بازی بیلیارد به آمریکا آورده شده کاملا مشخص نیست. روایت‌ها نشان می‌دهد که این بازی در سال ۱۵۸۰ توسط یک شخص اسپانیایی به خیابان آگوستین آورده شده است، اما تحقیقات به عمل آمده نشان می‌دهد که در سال ۱۵۸۰ هیچ اثری از این بازی وجود نداشته و بیشتر احتمال می‌رود که این بازی توسط مهاجران انگلیسی و هندی به آمریکا وارد شده باشد.

در سال ۱۷۰۰ تعدادی از قفسه سازان آمریکایی تصمیم گرفتند میز‌هایی هر چند کوچک برای بازی بیلیارد بسازند. با وجود این بازی بیلیارد در سرتاسر کشور‌های مستعمره گسترش پیدا کرد. مشهورترین آن‌ها بسفورد، مکانی در نیویورک بود که به دلالان سهام اختصاص داده شده بود.

بازی بیلیارد آمریکایی تا سال ۱۸۷۰ همان بازی بیلیارد ۴ توپه بود که معمولا بر روی یک میز بزرگ ۱۱ یا ۱۲ فوتی با چهار حفره و چهار توپ که ۲ توپ آن سفید و ۲ توپ دیگر قرمز بودند انجام می‌شد.

انواع بازی‌های بیلیارد

مجموع شماره‌های توپ‌ها در یکسری ۱۲۰ بود و کسی که نصف بیشتر این مجموع را به دست می‌آورد (حداقل ۶۱ امتیاز) برنده محسوب می‌شد. این بازی که به آن «بیلیارد ۶۱» می‌گفتنهد، در اولین مسابقات قهرمانی آمریکا در سال ۱۸۷۸ به کار برده شد و یک فرد کانادایی به نام سیریل داین قهرمان این مسابقات شد.

در سال ۱۸۸۸ به این نتیجه رسیدند که عادلانه‌تر است امتیاز‌ها را براساس تعداد توپ‌هایی که به داخل حفره می‌اندازند حساب کنند نه براساس شماره‌ای که بر روی توپ نوشته شده است؛ بنابراین Continuous Pool (بیلیارد پیوسته) به عنوان یک بازی قهرمانی، جایگزین بازی ۱۵ توپه شد. بازیکنی که آخرین توپ یک مجموعه را به داخل حفره بیندازد می‌تواند مجموعه بعدی را برای بازی شورع کند و جمع امتیازاتش به طور پیوسته از یک مجموعه به مجموعه دیگر ثبت می‌شود.

تا مدت‌ها واژه بیلیارد به تمام بازی‌هایی که بر روی یک میز با حفره یا بدون حفره انجام می‌شد، نسبت داده می‌شد. بعضی‌ها از بیلیارد فقط برداشت بازی‌های کاروم را داشتند و از Pool برای بازی‌های حفره دار استفاده می‌کردند.

وقوع جنگ‌های جهانی اندکی این بازی را از رونق انداخت، اما با دو واقعه مهیج که یکی در سال ۱۹۶۱ و دیگری در سال ۱۹۸۶ به وقوع پیوست، دوباره بیلیارد احیا شد. اولین واقعه، آزادی سینما بود. مثلا فیلم قهرمان براساس سرگذشت والترتیویز، فیلمی سفید و سیاه که زندگی سیاه یک قهرمان بازی را با بازیگری پل نیومن در نقش قهرمان داستان به تصویر کشیده شده بود. صدای به هم خوردن توپ‌ها باعث شد که مردم به فکر بازی مهیج بیلیارد بیفتند.

اصول بازی اسنوکر که به المپیک رسید

اسنوکر یک بازی با چوب است که بر روی میز بزرگی که با ماده‌ای از جنس فلانل پوشیده شده و دارای شش سوراخ است بازی می‌شود. این سوراخ‌ها در چهار گوشه میز و دو سوراخ در وسط کناره میز قرار دارند.

این بازی بر روی میزی با اندازه ۱۲ در ۶ فوت (معادل ۳.۷ در ۱.۸ متر) انجام می‌شود. البته میز‌های این بازی در اندازه‌های مختلفی تولید می‌شود. معمولا درازای میز دو برابر پهنای آن است.

اسم توپ سفید بیلیارد | اسم توپ مشکی در بیلیارد | اسم توپ های بیلیارد

توپ‌های اسنوکر

این بازی شامل ۲۱ توپ است. ۱۵ توپ قرمزرنگ، یک توپ مشکی، یک توپ صورتی، یک توپ آبی، یک توپ قهوه ای، یک توپ سبز و یک توپ زرد. هر توپ قرمز یک امتیاز دارد سایر توپ‌ها به ترتیب: توپ مشکی ۷، توپ صورتی ۶، توپ آبی ۵، توپ قهوه‌ای ۴، توپ سبز ۳ و توپ زرد ۲ امتیاز دارند.

در ایران به توپ‌ها یا گوی‌های این بازی شار اطلاق می‌شد. داور در ابتدای بازی توپ‌ها را می‌چیند. در قوانین نسخه انگلیسی این بازی هر بازیکن پس از زدن هر توپ قرمز، مجاز به زدن یک توپ رنگی خواهد بود و حداکثر امتیازی که یک بازیکن قادر به گرفتن آن است ۱۴۷ است.

خطا‌ها

خطا‌ها برای توپ‌های زرد، سبز و قهوه‌ای چهار واحد، آبی ۵، صورتی ۶ و مشکی ۷ واحد است. این خطا‌ها در صورتی که بازیکن به اشتباه به آن‌ها ضربه بزند (توسط توپ سفید، دست، چوب، رست) و همچنین بروز خطا‌های دیگر در هنگام و در طول ضربه زدن به توپ‌های اعلام شده است. اگر توپ سفید هنگام وارد شدن ضربه به هیچ یک از توپ‌ها برخورد نکند فول محسوب شده و ۴ امتیاز برای حریف محسوب خواهد شد.

توپ‌های به هم چسبیده

اگر کیوبال به توپ یا توپ‌هایی که نوبت بازی آنهاست بچسبد، داور باید اعلام کند توپ‌ها به هم چسبیده و اینکه چه توپ یا توپ‌هایی به کیوبال چسبیده را نشان دهد. زمانی که اعلام می‌شود (توپ‌های به هم چسبیده) ضربه زننده باید کیوبال را طوری از توپ چسبیده دور کند که آن توپ به هیچ عنوان تکان نخورد که در صورت تکان خوردن، خطاست.

اگر کیوبال به توپی که نوبت بازی آن نیست بچسبد یا نزدیک آن باشد و از داور سوال شود که آیا این توپ‌ها به هم چسبیده یا نه، او جواب آری یا نه را خواهد داد و بازیکن باید طوری به کیوبال ضربه بزند که آن توپ تکان نخورده و کیوبال در ضربه اول به توپ در نوبت برخورد کند.

چنانچه کیوبال هم به توپ در نوبت و هم به توپ خارج از نوبت بچسبند، داور فقط به توپ در نوبت اشاره خواهد کرد و اگر ضربه زننده از داور سوال کند که آیا کیوبال به توپ خارج از نوبت هم چسبیده یا نه، او باید جواب بدهد. اگر داور متقاعد شود که حرکت توپ چسبیده به کیوبال بدون دخالت ضربه زننده است، نباید اعلام خطا کند.

جریمه‌هایی که با ارزش ۷ امتیازی محاسبه می‌شوند

– استفاده کردن از هر توپی خارج از میز برای هر منظوری

– استفاده کردن از هر وسیله برای اندازه گیری فاصله‌ها و دهانه پاکت‌ها

– پس از پاکت کردن توپ قرمز یا توپ آزاد به جای قرمز دوباره با توپ قرمز بازی شود.

– به جز توپ سفید با هر توپی به جای کیوبال بازی شود.

– زمانی که داور توپ انتخابی بازیکن را سوال می‌کند بازیکن جواب ندهد.

– پس از پاکت کردن توپ قرمز یا توپ آزاد به جای قرمز و قبل از انتخاب توپ رنگی مرتکب خطا شود.

بازی مجدد

چنانچه بازیکنی به دلیل ارتکاب خطای حریف از او بخواهد که دوباره بازی کند، این درخواست قابل اجراست و نمی‌توان از آن چشم پوشی کرد ما بازیکن خاطی حق دارد تصمیم خود را عوض کند که:

۱- از چه نوع ضربه‌ای استفاده کند.

۲- کدام توپ در نوبت را برای ضربه زدن انتخاب کند و آن بازیکن در صورت پاکت کردن هر توپ با شرایط بالا امتیاز مربوطه را کسب خواهد کرد.

وپ های اسنوکر برخورد نکند فول محسوب شده و 4 امتیاز برای حریف محاسبه میشود.جهت خرید میز بیلیارد به مراجعه نمایید .

 

مشاهده مطالب بیشتر
دکمه بازگشت به بالا