دانش و سلامت

۱۰ روش برای سفید کردن طبیعی دندان‌ها

آفتاب‌‌نیوز :

دندان‌های ما در ابتدا کاملا سفید هستند، اما رفته رفته در معرض مواد تیره‌کننده قرار می‌گیرند. برای مثال هربار که قهوه و یا چای می‌نوشید موادی در آن‌ها وجود دارد که دندان‌ها را تیره می‌کند و از این نوع مواد بسیار زیاد است. سالخوردگی نیز باعث نازک شدن مینای دندان‌ها شده و به تدریج ماده تیره رنگ درون دندان‌ها نمایان می‌شود.

گرچه روش‌های دندان‌پزشکی برای سفید کردن دندان‌ها وجود دارد، اما این روش‌ها بسیار گرانند. روش‌های دیگر سفید کردن از جمله خمیردندان‌ها را می‌توانید از داروخانه‌ها بخرید. با این همه روش‌ها زیاد دیگری هم وجود دارد که می‌توانید بدون پول خرج کردن زیاد از آن‌ها استفاده کنید و دندان‌های سفید داشته باشید.

۱- روغن چرخاندن- یک قاشق روغن زیتون، کنجد یا نارگیل را هر صبح در دهان به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه بچرخانید. این کاری دشوار است و بهتر است در حین انجام کار‌های دیگر آن را انجام دهید. چرخاندن روغن در دهان نه تنها دندان‌ها را سفید می‌کند، لثه‌ها را تقویت کرده و جلوی پوسیدگی آن‌ها را نیز می‌گیرد.

۲- توت فرنگی- مالیک اسید موجود در توت فرنگی باعث سفید شدن دندان‌ها می‌شود. خوردن روزانه توت فرنگی به تدریج موجب شسته شدن دندان‌ها با آب آن می‌شود. روش بهتر دیگر نصف کردن توت فرنگی و مالیدن آن به روی دندان‌ها قبل از خوردن است. کارشناسان می‌گویند که فیبر موجود در توت فرنگی بهترین راه ارگانیک برای از میان بردن باکتری‌ها و جلوگیری از پوسیدگی دندان‌هاست. فقط به یاد داشته باشید که بعد از هربار مصرف توت فرنگی دندان‌های خود را آب بکشید، زیرا گلوکز و اسید‌های دیگر در توت فرنگی می‌تواند به دندان‌ها آسیب برساند.

۳- هویج ضد پوسیدگی است- هویج برای چشم و دندان خوب است. ویتامین ث و کاروتن موجود در آن جلوی زردی دندان را می‌گیرد و لکه‌ها را از بین می‌برد. هویج زیاد اسیدی نیست و می‌توانید هرموقع روز آن را بخورید.

۴- پودر زغال- ممکن است تعجب کنید، اما پودر زغال در سفید کردن دندان بسیار خوب جواب داده است. از پودر زغال مانند خمیردندان استفاده کنید و مسواک بزنید، دندان‌های شما سفید می‌شود. این می‌تواند به سلامت دهان نیز کمک کند. اما مراقب باشید به روی لباس شما نریزد و حمام را کثیف نکند.

۵- پراکسید هیدروژن- این یکی از مواد موثر در سفید کردن دندان است. محلول ۳ درصد آن برای سلامتی دهان خوب است. ۴ قاشق پراکسید هیدروژن را در دهان به مدت ۱ دقیقه به گردانید. بخوبی بشویید. مخلوط ۲ قاشق پراکسید با ۳ قاشق جوش شیرین را مانند خمیر دندان یک بار در هفته استفاده کنید.

۶- جوش شیرین- آیا می‌دانید بیشتر خمیردندان‌ها جوش شیرین دارند؟ جوش شیرین ماده موثر در آشپزخانه است و برای سفید کردن بکار می‌رود. این ماده‌ای سفید کننده و ارزان است. شما می‌توانید کمی از آن را روی خمیر دندان خود بریزید و یا بدون خمیر دندان از آن استفاده کنید. ۳ بار در هفته دهان خود را با جوش شیرین مسواک کنید.

۷- با نی بنوشید – چای، قهوه و دیگر نوشیدنی‌ها دندان را تیره می‌کنند. شراب قرمز هم مینای دندان را لک می‌کند. این نوشیدنی‌ها عاملی به نام کروموجنیک دارند که تیره کننده دندان‌هاست. هنگام نوشیدن از نی استفاده کنید تا دندان‌ها تیره نشوند.

۸- سیگار نکشید- این دیگر روشن است. سیگار دندان را زرد می‌کند. هر وقت ترک کنید، رنگ زرد دندان‌ها نیز برطرف می‌شود.

۹- مسواک و نخ- این هم واضح است که مسواک زدن دندان را سفید می‌کند. هیچ دلیلی برای مسواک زدن مرتب وجود ندارد. بعد از غذا دندان‌ها را با مسواک نرم تمیز کنید و نخ بکشید. نخ کشیدن خرده غذا‌ها را از میان دندان‌ها بیرون می‌آورد. استفاده از خلال دندان هم مفید است.

۱۰- شستن دهان با آب بعد از خوردن و نوشیدن- این ساده و بسیار موثر است. با این کار خرده غذا را از دهان بیرون می‌ریزید و جلوی پوسیدگی را می‌گیرید. با این کار مواد قندی از دندان‌ها پاک می‌شوند و جلوی رشد باکتری‌ها گرفته می‌شود. بعد از نوشیدن قهوه صبحگاهی هم دهان را با آب بشویید. این کار بسیار آسانی است.

مشاهده مطالب بیشتر
دکمه بازگشت به بالا