عمومیمجله کسب و کار

طریقه پاك كردن كاربن خیاطی از پارچه

کاربن خیاطی چیست؟

یکی از وسایل مورد نیاز برای خیاطی تمیز و درست در دوره های آموزش خیاطی فنی حرفه ای؛ کاربن خیاطی است. کاربن خیاطی شکل ظاهری مشابه با کاربن های معمولی دارد اما تنها تفاوت آن این است که اندازه ای نسبتا بزرگتر نسبت به کاربن های معمولی دارد. به صورت کلی افرادی که می‌خواهند دوختی بهتر و تمیزتر داشته باشند باید از کاربن خیاطی استفاده کنند تا به صورت کامل الگو بر روی پارچه پیاده شود و به دوخت آسان تر الگو کمک فراوانی شود.

کاربن خیاطی در اندازه های متفاوت به بازار عرضه می‌شود و از نظر اندازه دارای درجه بندی های مختلفی است که بر اساس اندازه مدل دوخته شده ممکن است متفاوت باشد اما با یک بار خرید این محصول می توانید برای سالیان سال از آن استفاده کنید، زیرا کاربن خیاطی تنها برای پیاده کردن الگو بر روی پارچه مورد استفاده قرار می گیرد و با استفاده درست از آن هیچگونه آسیبی به آن وارد نمی شود. در این مقاله از آموزشگاه سورن بهترین آموزشگاه خیاطی در کرج قصد داریم به کاربن خیاطی بپردازیم، به همین دلیل برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با ما همراه باشید.

آموزش رایگان خیاطی فنی حرفه ای | آموزشگاه خیاطی فنی حرفه ای تهران | ثبت نام کلاس خیاطی فنی حرفه ای

کاربرد کاربن خیاطی چیست؟

پیاده کردن الگو بر روی پارچه یکی از اقدامات مهمی است که در هنگام خیاطی خصوصا دوخت آستین مچی چین دار باید به آن توجه فراوانی شود در واقع اگر الگو به صورت کامل و تمیز بر روی پارچه پیاده شود به تمیزی بیشتر کار کمک فراوانی می‌کند. در بسیاری از موارد دوخت بد و کثیف در نتیجه بد بودن پیاده سازی الگو بر پارچه و عدم دوخت مطابق الگو است.

کاربن خیاطی وسیله ای است که به منظور پیاده کردن الگو بر روی پارچه مورد استفاده قرار می گیرد. اگر به مراحل خیاطی نگاه کنید در هنگام پیاده کردن الگو روی پارچه از گچ و کاربن های مخصوص خیاطی استفاده می‌شود اما این گچها تنها می توانند اثر را بر روی یک سمت از پارچه باقی بگذارند و بر روی سمت زیرین پارچه هیچ گونه تاثیری ندارد، در این گونه موارد در ابتدا کاربن خیاطی زیر پارچه پهن می شود، سپس با استفاده از رولت، الگو به صورت کامل کشیده می‌شود و کاربن اثر خود را بر روی پارچه می گذارد.

در واقع کاربن به عنوان نوعی کمک کننده به رولت در پیاده کردن الگو در قسمت پشت پارچه است و کار را تمیزتر پیش می برد. با توجه به این تفاسیر می‌توان گفت که کاربرد کاربن خیاطی برای تاثیرگذاری بر قسمت پشت پارچه می باشد و همچنین تمیزی بیشتر دوخت و دوز و زیبایی بیشتر کار را به همراه خواهد داشت.

انواع رنگهای کاربن در خیاطی

رنگ کاربن خیاطی دقیقا مانند رنگ کاربن های معمولی است و تنها در واقع آن در اندازه ای محصول است در برخی از موارد افراد کاربرد های معمولی را خریداری کرده و سپس آن را به صورت چند تایی بر روی کاغذ الگو می‌چسبانند و به این صورت کاربنی بزرگتر را درست کرده و برای خیاطی استفاده می کنند. کاربن هایی که به این روش درست می شوند به صورت سه و یا ۴ تایی روی کاغذهای الگو با استفاده از چسب های ماتیکی در کنار یکدیگر قرار داده می شوند و بر روی کاغذ الگو چسبانده می شود به این صورت مقاومت بالاتری پیدا نموده و به راحتی سوراخ نمی شوند.

کاربن در خیاطی در رنگ های متفاوت و مختلفی تولید و روانه بازار می شود. متفاوت بودن رنگ های کاربرد به این جهت است این محصول هم بتواند برای پارچه های تیره برای پارچه های روشن کاربرد داشته باشد و مورد استفاده قرار گیرد. با توجه به این تفاسیر در مورد انواع رنگهای کاربن در خیاطی می توان به سه مورد زیر اشاره کرد:

رنگ های مخصوص پارچه تیره

در برخی از موارد رنگ کاربن به گونه ای است که بتوان از آن برای پارچه های تیره استفاده کرد. برای مثال یکی از رنگ های مخصوص پارچه تیره رنگ زرد است تاثیرگذاری بالایی بر روی پارچه های رنگ تیره به خصوص رنگ مشکی دارد.

رنگ های مخصوص پارچه روشن

رنگ‌های کاربن مانند مشکی و سرمه ای برای پارچه های روشن کاربرد فراوانی دارند. کاربن مشکی تاثیرگذاری خوبی بر روی پارچه هایی با رنگ های مانند سفید، زرد، قرمز و غیره دارد و رد خوبی بر روی پارچه از خود باقی می گذارد.

کاربن مناسب برای تمامی رنگ ها

کاربن هایی مانند کاربن قرمز هم روی رنگ های روشن و هم روی رنگ های تیره تاثیر گذار است. کاربن قرمز باعث می شود افراد دید خوبی نسبت به پشت پارچه داشته باشند و در هنگام دوخت و دوز حتی اگر میزان نور مناسب نباشد، به راحتی می توان الگو را روی پارچه تشخیص داد و دوخت.

با توجه به مواردی که در بالا به آن ها اشاره شد، کاربن خیاطی در رنگ های مختلف و گوناگونی در بازار موجود است و به خیاطانی که قصد ادامه فعالیت دارند توصیه می شود با توجه به اینکه هم می خواهند رنگ های روشن و هم رنگ های تیره بدوزند، حداقل دو رنگ از کاربن را برای فعالیت خود خریداری کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر نسبت به کاربن های خیاطی می توانید با آموزشگاه خیاطی سورن همراه باشید و از خدمات آن استفاده کنید.

مراحل پاک کردن لکه کاربن

    ممکن است مقدار زیادی جوهر روی پارچه ریخته باشد ، بنابراین ابتدا با اسفنجی جوهر اضافی را جمع آوری کنید.

    پنبه ای تهیه کرده و آن را به الکل آغشته کنید و لایه لایه از لکه کاربن یا جوهر را تمیز کنید.( ممکن است پارچه یا لباس به الکل واکنش نشان داده و باعث آسیب به سطح مورد نظر گردد، می توان الکل را در گوشه ای دور از دید امتحان کرد و یا این مرحله را انجام ندهید و ادامه مراحل را امتحان کنید.)

    برای پاک کردن آثار لکه کاربن و جوهر، با مقداری شیر به صورتی که سطح لباس خیس نشود لکه را کاملا بپوشانید.

    سپس با پنبه ای لکه را تمیز کنید. تا این مرحله، لکه به طظور کلی پاک شده و یا اثرات کمی از آن باقی است.

    می توان از لاک پاک کن و الکل به صورت اسپری برای ازبین بردن لکه جوهرو کاربن پاک کرد.

    در ادامه با استفاده از مایع لباسشویی و آب ، لکه هارا پاک کنید.

در مراحل شستن لکه کاربن و جوهر، مراقب باشید بیش از اندازه پارچه را به لباس فشار ندهید تا پارچه و لباس آسیب نبیند.

برای ازبین بردن کامل لکه کاربن و جوهر، می توان مواد پاک کننده ای متناسب با پارچه یا فرش و هینطور سرکه سفید و نمک نیزاستفاده کرد.

    در آخر با استفاده از آب و شوینده ای ملایم لکه را دوباره بشویید و سپس آن را خشک کنید تا نتایج کار را ببینید.

ازبین بردن لکه صابون خیاطی

برای خیاطی، لازم است قسمت هایی از پارچه که قرار است دوخت و یا طرحی داشته باشد، علامت گذاری گردد و معمولا این کار با استفاده از صابون این کار را انجام می دهد. اما زمانی پیش می آید که آثار به جای مانده از صابون را فراموش می کنیم که پاک کنیم. بنابراین ممکن است آثار صابون روی پارچه بماند و از بین بردن لکه صابون خیاطی  و قالیشویی آن سخت خواهد شد.

  مراحل شستشوی صابون خیاطی از پارچه

نکته مهم: اگر بلافاصله و یا بعد از مدت کوتاهی آثار به جای مانده صابون را پاک کنید ، اثرات صابون به سرعت پاک خواهند شد و با آب معمولی نیز ازبین خواهند رفت. اما مواقع زیادی اتفاق می افتد که لکه صابون باقی مانده و فراموش می کنیم که آن هارا پاک کنیم و همینطور آثار به جای مانده صابون روی پارچه سفید یا روشن، ممکن است لکه ای آزار دهنده را به وجود بیاورد.

  مرحله اول: ابتدا با قاشق و لبه نرم چاقو صابون را از روی پارچه بردارید.

  مرحله دوم : با استفاده از آب سرد و پارچه ای لکه ی صابون را پاک کنید.

  مرحله سوم : با استفاده از شوینده ای ملایم و مایع لکه های صابون را شستشو داده و سپس با اب سرد لکه هارا پاک کنید.

  مرحله ی چهارم : در مراحل قبل لکه صابون به خوبی پاک خواهد شد، اما ممکن است پارچه و یا لباسی را خریداری کنیم و لکه های صابون روی آن باشد و یا لکه ی صابون بسیار کهنه و ماندگار شده باشد. در این مواقع ، مقدار بسیار اندک سرکه سفید را روی لکه اسپری کرده و سپس از مرحله سوم دوباره شستشو را تکرار کنید.

برای پاک کردن لکه صابون می توان از نوشابه گازدار، استون، پاک کننده های قوی تر نیز استفاده کرد و یا مراحل را چندین مرتبه تکرار کرد تا شستشو موثر واقع گردد.

  نکات حیاتی قبل از شستن پارچه یا فرش

چندین نکته وجود دارد که در ادامه بیان خواهیم کرد:

  • از جنس و نوع پارچه یا فرش اطمینان حاصل کنید تا پس از استفاده از مواد پاک کننده دچار آسیب نگردد.
  • در حین قالیشویی و شستشو، از ایجاد فشار زیاد به پارچه و فرش خودداری کنید تا پارچه آسیب نبیند.
  • برای شستن لکه ی صابون از آب داغ به هیچ وجه استفاده نکنید.

پس از آن که لکه ها به طور کلی از بین رفت، قسمت شستشو داده شه را خشک کنید تا خود منجربه ایجاد لکه های سفید نگردد.

مشاهده مطالب بیشتر
دکمه بازگشت به بالا