عمومیمجله کسب و کار

مزیت های ورق رنگی به نسبت دیگر ورق ها

به گزارش مجله ایرانی و به نقل از مجله کسب و کار بازده ؛ یکی از ورق های پرکاربرد در صنعت، ورق گالوانیزه است که به سبب ویژگی ها و مزیت های بالایی که دارد، کاربرد بالایی هم دارد. در نتیجه برای این که کارای این ورق را نیز به شدت بشتر کنند، آن را با استفاده از روش های مختلفی به ورق رنگی تبدیل نمودند که توانسته علاوه بر زیبایی، کارکرد به شدت بالایی و مناسبی داشته باشد.استاندارد ورق رنگی | رال ورق رنگی | فروش ورق رنگی در تهران

ورق رنگی، از جمله محصولات پر کاربرد در صنعت

بیس ورق رنگی، ورق گالوانیزه است که با توجه به میزان کاربرد و مصارف آن در صنایع مختلف، به واسطه رنگ های مختلف پوشش داده می شود. ورق رنگی در انواع و شکل های متفاوتی در کارخانه ها تولید و به بازار مصرف ارائه می گردد.

ورق رنگی موجود در بازار با پوشش رنگ الکترواستاتیک و با ضخامت، طرح و رنگ‌های مختلف تولید می شوند. مزیت ورق رنگی در مقایسه با صفحه‌ های گالوانیزه معمولی و دیگر فلزات بسیار بیشتر است.

ورق رنگی علاوه‌ بر زیبایی که به خانه‌ ها می‌ بخشد، در مقایسه با گالوانیزه‌ های معمولی از استحکام و مقاومت بیشتری برخوردار است.

کاربرد های ورق رنگی

مزیت ورق رنگی را می‌ توان در میزان کاربردی‌ بودن آن مشاهده کرد. از ورق رنگی نه‌ تنها برای سقف خانه‌ ها در شمال، بلکه برای سقف ساختمان‌ های تجاری بزرگ و صنعتی هم استفاده می‌ شود؛ دلیل آن هم قیمت مناسب ورق رنگی و کارایی بسیار بالای آن است. از جمله کاربرد های ورق رنگی عبارتند از:

  • تجهیزات و وسایل حمل‌ و‌ نقل
  • ساخت صنایع لوازم خانگی
  • ساخت بدنه رایانه
  • صنایع فلزی
  • ساخت کانتینر و تولید کابینت

مزایای ورق رنگی که باید با آن ها آشنا شوید!

1.      ضد زنگ بودن ورق رنگی در تمام شرایط آب و هوایی

رنگ به‌کار‌ رفته در ورق‌ های رنگی دارای عنصر آلومینیوم است که همین عنصر می‌ تواند از نفوذ هوا و رطوبت به داخل فلز جلوگیری کند. این ویژگی را می‌ توان برای حفظ ورق رنگی در برابر باد‌های شدید یا برخورد مستقیم نور و اشعه خورشید هم مفید دانست. این لایه رنگی به عوامل طبیعی اجازه نمی‌ دهد که سبب خوردگی و زنگ‌ زدگی در ورق شوند. مزیت ورق رنگی در این مورد باعث می‌ شود که رنگ روی کار هم به‌ خوبی حفظ شود.

  1. وزن کم و پایین ورق رنگی، ویژه و با اهمیت

در مقایسه این نوع ورق رنگی با ورق های دیگر بسیار سبک است. از این رو همین ویژگی باعث شده ورق رنگی انتخاب بسیاری از کسب و کارها و صنایع باشد.

3.       ایمن بودن در عین پر کاربرد بودن ورق رنگی

مزیت ورق رنگی در چنین موردی برای این است که در زمان تابش خورشید و منعکس‌شدن آن، دیگر نیازی به خنک‌کردن ورق نیست. تمامی این موارد به دلیلی وجود ترکیب گالوانیوم و روی در رنگ چنین وسایلی است. گالوانیوم ترکیبی از آلومینیوم و روی است؛ روی دارای خاصیت با‌دوام‌ بودن و آلومینیوم دارای خاصیت ضد‌ زنگ‌ بودن است.

4.      غیر اشتعال و حریق بودن ورق رنگی

ضد‌حریق‌ بودن این ورق را می‌ توان به دلیل وجود آلومینیوم در رنگ دانست؛ آلومینیوم فلزی اشتعال نا‌پذیر است. از این رو با استفاده از ورق رنگی در سازه ها و سوله ها می توان آن ها را در برابر آتش ایمن ساخت.

5.       نصب راحت و آسان ورق رنگی

وقتی صفحه آلومینیومی یا گالوانیزه‌ ای رنگی دارای وزن پایین، استحکام بالا و ضخامت پایین باشد، نصب آن هم به‌ طبع آسان انجام می‌ شود. چنین مزیت ورق رنگی در مقایسه با نصب متریال دیگر بسیار خود‌نمایی می‌ کند؛ چرا که متریال قدیمی از وزن بسیار بالایی برخوردار بودند.

6.       ایجاد زیبایی برای سقف با استفاده از ورق رنگی

در کنار تمامی مزایای بیان شده برای ورق رنگی، چیزی که از همه بیشتر اهمیت دارد، موضوع زیبایی است که رنگ‌ ها به خانه‌ ها می‌ بخشند. مزیت ورق رنگی در این مورد تنها به همین بخش محدود نشده و سقف رستوران‌ ها، هتل‌ ها، دفاتر اداری یا فرودگاه‌ ها را هم در‌ بر می‌ گیرد.

7.      پایداری و دوام بالا ورق رنگی

یکی از اصلی‌ ترین مزایا، مربوط به دوام و پایداری می‌ شود که خود را در کنار وزن کم اثبات می‌ کند. در دمای بالا می‌ توان چنین متریالی را از لحاظ سازگاری و در دمای پایین آن را از لحاظ استحکام کششی بالا مورد بررسی قرار داد.

قیمت صفحه رنگی چگونه مشخص می شود؟

ورق رنگی بنابر میزان و نوع کارکردی که در صنایع مختلف دارد به صورت رول، برش خورده، کرکره طراحی و تولید می شود. بعد از عملیات فرمینگ ورق، امکان تغییر ورق رنگی به اشکال مختلف وجود دارد. اصلی‌ ترین موضوعی که می‌ تواند قیمت ورق رنگی را تعیین و مشخص کند، قیمت روز آهن و میزان آهن به‌ کار‌ رفته در آن است.

از دیگر مواردی که می تواند بر قیمت ورق رنگی اثر می گذارد، ابعاد ورق، نوع فرمینگ، رنگ به کار گرفته شده و همچنین ویژگی های ساختاری خود ورق می باشد.  از این رو برای خرید ورق رنگی باید به این موارد دقت داشت. البته لازم به ذکر است کارخانه های متعددی در ایران در حال تولید ورق رنگی می باشند؛ که هر کدام دارای کیفیت اختصاص به خود هستند. در نتیجه می توان گفت از دیگر عواملی که بر قیمت ورق رنگی اثر می گذارد، نام برند تولید کننده یا کارخانه تولید کننده ورق رنگی می باشد که می تواند عاملی بر کیفیت نهایی محصول تولیدی باشد.

منبع: مزیت ورق رنگی از سایت بازده

مشاهده مطالب بیشتر

تحریریه مجله ایرانی

اعضای تحریریه این مجموعه می‌کوشند از قالب ظاهری خبرها فراتر رفته و به زوایای پنهان و آشکار حوادث سرک بکشند و با کندوکاو بیشتر، ناگفته‌ها و وجوه نامکشوف وقایع و حوادث را بیابند.
دکمه بازگشت به بالا