مسافرت به وان با قطار

سفر ریلی با قطار به وان

به نقل از قاصدک 24 ابتدای تیر ماه سال 1398 با هدف توسعه شبکه راه آهن اعلام کردند که سفر قطارهای تهران به وان ترکیه امکان پذیر شده است. درواقع طی توافقاتی که با کشور ترکیه انجام شده برای این که حجم ترانزیتی که انجام می شود افزایش پیدا کند، مسیری جدید و ریلی احداث شده است. وان از شهرهای کوچک ترکیه محسوب می شود که مرزی مشترک با تبریز دارد. همچنین برای سفر زمینی وان امکانی به جز قطار نیز پیش رویتان وجود دارد و آن هم سفر با خودروی شخصی خودتان است.

اما نکته ای که هنگام سفر به وان با خودروی شخصی باید در نظر داشته باشید، هزینه بیمه خودرو، هزینه پلاک بین المللی، عوارض خروج و همچنین داشتن گواهینامه بین المللی است که تقریباً پروسه ای است که باید برایش هزینه و زمان زیادی صرف کنید. بهتر است برای سفر زمینی وان، سفری ریلی با قطار را انتخاب کنید تا علاوه بر هزینه های کمتری که باید صرف کنید، لذت سفرتان دو برابر شود. جهت اطلاع از شرایط خرید بلیط اتوبوس از قاصدک 24 و خرید بلیط ارزان هواپیما با ما تماس بگیرید.

بلیط قطار وان ترکیه | تور وان با قطار | تور وان با قطار از تهران

ساعات حرکت قطار برای سفر به وان با قطار

 در ادامه جدولی شامل ساعات حرکت قطار و همچنین مقصدهای مختلفی که می توانید انتخاب کنید آمده است:

ردیف مسیر روز و ساعت حرکت از مبدا روز و ساعت رسیدن به مقصد
1. قطار تهران به وان دوشنبه 9:30 سه شنبه 8:35
2. قطار تهران به آنکارا چهارشنبه 22:15 جمعه 10:22
3. قطار آنکارا به تهران چهارشنبه 10:25 جمعه 20:05
4. قطار تبریز به وان دوشنبه 22:35 سه شنبه 8:35
5. قطار وان به تبریز سه شنبه 20:00 چهارشنبه 6:25

لزوم داشتن ویزا برای سفر زمینی وان

 توافقاتی که میان ایران و ترکیه اتفاق افتاده، حاکی از این بوده که سفر به این کشور نیازی به ویزا ندارد و می توانید تا 90 روز بدون نیاز به ویزا در ترکیه باشید. حضور شما در ترکیه تا 90 روز به معنای مجوز کار در این کشور نخواهد بود. نکته دیگر درباره سفر به وان با قطار این است که عوارض خروج از کشور برای دفعه اولی که این کار را می کنید چیزی در حدود 220 هزار تومان و برای دفعه دوم 330 هزار تومان و برای دفعه سوم به بعد چیزی نزدیک به 440 هزار تومان در طول یک سال خواهد بود.

بلیت قطار وان

 بلیت قطار وان از تهران و برعکس برای افراد بزرگ سال همان طور که پیش تر هم گفتیم، 225 هزار تومان است. این مبلغ صرف برای یک مسیر بوده و برای بازگشت از سفر نیز باید به همین اندازه پرداخت نمایید. همچنین گرانی ها و تورم نیز ممکن است در این قیمت بلیت تاثیر مستقیم بگذارد پس بهتر است هرچه زودتر برای تهیه بلیت قطار وان اقدام نمایید و آن را با قیمتی مناسب خریداری نمایید.

نکاتی درباره سفر به وان با قطار و بعد از آن

 همان طور که میدانید واحد پول کشور ترکیه، لیر است و به همین دلیل لازم است تا پول خود را به صرافی ببرید و لیر تهیه کنید. البته اگر دلار داشته باشید هم می توانید در کشور ترکیه آن را به لیر تبدیل کنید.

  • مردم شهر وان اکثراً کرد هستند و دین آن ها اسلام است و پوشش موجهی دارند.
  • اختلاف ساعت وان با ایران چیزی در حدود 30 دقیقه بوده، درواقع 30 دقیقه ای عقب تر هستند.
  • بهتر است برای ارتباط گرفتن با مردم شهر وان ترکی بلد باشید چرا که تقریباً اوضاع  انگلیسی مردم این شهر خیلی خوب نیست و نمی توانید به دانستن زبان انگلیسی برای سفر به وان با قطار بسنده کنید.
  • بهترین زمان سفر به وان با قطار یا هر وسیله نقلیه دیگری، فروردین تا مهرماه است. از ماه آبان به بعد بارش برف در این شهر آغاز می شود که سفر را برایتان دشوار و بعضاً غیرقابل تحمل می سازد. آب و هوای وان در روزهای معمولی بسیار مطلوب است و مشکلی از این جهت نخواهید داشت.

 قطار تهران آنکارا

با خرید تهران به آنکارا در حقیقت یک سفر ترکیبی را پیش رو خواهید داشت. در این سفر ابتدا باید در ایستگاه تهران سوار بر قطار شده و سپس با عبور از شهرهای کرج، قزوین، زنجان، تبریز، سلماس، رازی و کاپیکوی به ایستگاه وان برسید. سپس در این ایستگاه از قطار پیاده شوید، به اسکه شهر وان بروید و خود را به ایستگاه قطار تات وان برسانید. پس از آن می توانید به سفر خود با قطار ادامه دهید و بعد از عبور از ایستگاه های الازیق، مالاتیا، سیواس و کایسری به آنکارا برسید. فراموش نکنید سفر با قطار از مبدا تهران به آنکارا حدودا دو روز به طول می انجامد که حدود 5 ساعت از آن نیز به قایق سواری می گذرد. بنابراین اگر زمان کافی برای انجام این سفر را در اختیار دارید، بلیط قطار سفر خود را خریداری نمایید.

قطار تهران استانبول

پیش از راه اندازی این قطار بسیاری از گردشگرانی که تمایل به تجربه  زمینی داشتند، سفر خود را با خرید یک آغاز می کردند. اما اخیراً با راه اندازی قطار تهران استانبول این امکان برای مسافران مهیا شده است که با خرید یک بلیط قطار از تهران به آنکارا بروند و در آنجا با قطاری دیگر به استانبول سفر کنند. در حقیقت سفر با قطار یک سفر دو مرحله ای است که می بایست دو بلیط قطار را برای آن خریداری نمایید. این سفر با احتساب زمان های بازرسی مدارک، دریافت ویزا و… حدوداً 70 الی 80 ساعت به طول می انجامد و سفری متفاوت به شمار می رود. جالب است بدانید قطارهایی که در این خط ریلی مشغول به فعالیت هستند از نوع کوپه ای و سه ستاره می باشند که فضای راحتی را در اختیار مسافران خود قرار می دهند. در ادامه می توانید با مطالعه مقاله ” ” بهترین برنامه ریزی را برای سفر خود به استانبول داشته باشید.

 قطار تبریز وان

دیگر قطاری که از ایران به سمت ترکیه حرکت می کند، قطار تبریز وان است. جالب است بدانید این قطار ارزان ترین نرخ را در بین قطارهای ترکیه دارد و با هزینه مقرون به صرفه تری گردشگران ایرانی را به کشور همسایه می رساند. فراموش نکنید در هنگام سفر با این قطار می بایست مجوز ورود به خاک ترکیه را در مرز بازرگان ایران و گوربولاق ترکیه دریافت نمایید. برای این کار بایستی چیزی در حدود 9 لیر را برای دریافت ویزا بپردازید و پس از بررسی بلیط و اخذ مجوز به سفر خود ادامه دهید.

 هزینه سفر به ترکیه با قطار

همانطور که در ابتدا گفتیم سفر خارجی با قطار از جمله سفرهای کم هزینه است که می توان با برنامه ریزی مناسب آن را به مسافرتی به یاد ماندنی بدل ساخت. با این حال این سفر نیز همچون سایر انواع سفر هزینه های دارد که در زیر به آنها اشاره می کنیم:

– خرید بلیط قطار به یکی از مقاصد آنکارا یا وان

– هزینه دریافت ویزا در ایستگاه های مرزی

– هزینه قایق سواری و کروز دریاچه وان

– خرید مجدد بلیط قطار برای سفر با استانبول

و سایر هزینه های جانبی

با همه اینها می توان گفت که سفر به استانبول با قطار به صورت رفت و برگشت به علاوه اقامت و… به ندرت به بالای دو یا سه میلیون تومان می رسد و به شرط در اختیار داشتن زمان کافی، سفری کاملاً مقرون به صرفه به شمار می رود.

راه کارهایی برای کاهش هزینه های سفر به ترکیه

برای کاهش هزینه های سفر خود به ترکیه می توانید هتل های حومه شهر را رزرو کرده و هزینه های اقامت خود را به صورت چشمگیری پایین بیاورید. چرا که در مرکز شهرها و نزدیک به امکان گردشگری معمولاً هزینه های بیشتری را بر دوشتان خواهند گذاشت. البته با این کار باید هزینه رفت و آمد بیشتری را بپردازید که این مسئله نیز راه حل های خاص خود را دارد. به طور مثال برای حل این موضوع اگر شهر استانبول را به عنوان مقصد سفر خود انتخاب کرده اید، می توانید با تهیه استانبول کارت و بهره گیری از وسایل حمل و نقل عمومی در هزینه های خود صرفه جویی نمایید. در نهایت نیز می توانید با تهیه یک فهرست از اماکن دیدنی جذاب که بازدید از آنها رایگان است هم بودجه سفر خود را مدیریت نمایید.

در پایان یادآور می شویم پس از برآورد بودجه سفر خود می توانید یکی از انواع بلیط هواپیما، قطار و اتوبوس را برای سفرتان انتخاب کرده و با تهیه آنها از مراکز فروش اینترنتی بلیط سفر نظیر قاصدک 24 در زمان خود نیز صرفه جویی نمایید. در قاصدک 24 شما می توانید ضمن دسترسی به مجموعه کامل از بلیط های سفر، آنها را از نظر قیمت و امکانات با یکدیگر مقایسه نمایید و در نهایت بهترین بلیط موجود را برای سفر خود خریداری نمایید. این مجموعه همچنین با گرداوری کلیه امکانات خود در این امکان را برای کاربران خود فراهم ساخته است که با سهولت بیشتری به انواع خدمات مسافرتی مورد نظر خود دست یابند. برای استفاده از این اپلیکیشن تنها کافی است این برنامه را از طریق وبسایت کافه بازار دانلود و در تلفن همراه اندروید خود نصب نمایید.

مشاهده مطالب بیشتر
دکمه بازگشت به بالا