اقتصادیمجله کسب و کار

آموزش خرید و فروش ارز دیجیتال ای آی شیبا

شیبا با نماد اختصاری ( SHIB )، یک نوع رمز ارز از دسته آلت کوین ها است. قیمت ( نرخ ) شیبا هم اکنون برابر با 0.0000243$ است همچنین نرخ لحظه ای شیبا معادل 1.38 تومان است.

خرید شیبا و معرفی 0 تا 100

این توکن ها پشتوانه فنی خاصی ندارند. در واقع این توکن ها جنبه سرگرمی در بازار ارز های دیجیتال را دارند. ارز shib در نگاه اول کاملا شبیه دوج کوین است. شعار این ارز dogecoin killer یا قاتل دوج کوین است که از ابتدا با همین شعار وارد بازار شد. نکته قابل ذکر درباره ی این ارز این است که ارز shib نوعی memecoin است. برای شناخت بیشتر و بهتر این توکن و فهمیدن دلیل رشد انفجاری قیمت آن لازم است که ابتدا با میم کوین ها آشنا شویم.

میم کوین چیست؟ 

میم کوین ها فلسفه وجودی بسیار ساده ای دارند. در واقع این توکن ها بیشتر جنبه ی تفریح و سرگرمی دارند. در صورتی که این ارز ها در شبکه های اجتماعی و فضای دیجیتال وایرال بشوند، امکان کسب در آمد خواهد داشت. لازم به ذکر است که دوج کوین ها نیز همین خاصیت را دارند.

نکته مهمی که همواره باید درباره این ارز ها به خاطر داشت این است که آن ها هیچ پشتوانه فنی خاصی ندارند. به دلیل نداشتن پشتوانه فنی خاص، افزایش و کاهش قیمت این ارز ها، وابسته به توجه و عدم توجه بازار به آن ها است. این نکته مخصوص بازار ارز های دیجیتال نیست. در بسیاری از بازار های مالی دنیا نیز چنین موردی به چشم می خورد.

سهام در بازار بورس امریکا نیز به نام میم استاپ شناخته می شود. در واقع این نوع دارایی ها ابزاری برای مخالفت مردم با شکل گرفتن کلونی های قدرت و ثروت هستند. به علت ماهیت این نوع دارایی ها بسیاری از مردم با آن ها همراه می شوند.

ایده پرداز اولیه قیمت شیبا ای آی اینو فردی به نام ری اوشی است. این ایده در آگوست سال 2020 میلادی متولد شده است. ری اوشی مدت زیادی را به عنوان یک تریدر در بازار ارز های دیجیتال فعالیت کرده است. ری اوشی همچنین از حامیان ایدهٌ وجود یک اکوسیستم اقتصادی غیر متمرکز بود. خالق ارز شیب از منتقدین سرسخت ارز های دیجیتالی بود که بخش بسیار زیادی از توکن های آن در اختیار فرد یا تیم توسعه دهنده ی آن ارز دیجیتال است. این تفکرات باعث به وجود آمدن ارز دیجیتال شیب با نام شیب اینو شد.

ایده اولیه ساخت این ارز دیجیتال ساختن یک سیستم غیر متمرکز واقعی بود. تیم توسعه ی این ارز دیجیتال ادعای این را دارند که تمام توکن ها را به بازار عرضه کرده اند و حتی یک توکن را برای خود نگه نداشته اند. به علت پخش شدن همه ی توکن ها در بازار، همه افراد فرصتی برابر برای شرکت در این اکوسیستم را دارند. ری اوشی برای ساخت ارز شیب هیچ هزینه ای نکرده است. شیب اینو دارای ویژگی های جالبی است که به قوانین ری اوشی معروف هستند. در ادامه مطلب این قوانین را مرور خوهیم کرد.

قوانین ری اوشی

قوانین شیبا اینو سه اصل مهم دارند. چنانچه قصد خرید و سرمایه گذاری روی ارز شیبا را دارید بهتر است که از این قوانین آگاهی کامل داشته باشید.

  1. خالق این ارز دیجیتال حتی یک دلار هم برای این پروژه هزینه نکرده است. هدف او از این کار این بوده که مطمئن شود آیا می توان در دنیای ارز های دیجیتال پروژه ای را بدون هیچ هزینه ای لانچ کرد یا خیر؟
  2. خلق ارز شیبا و تیم توسعه دهنده ی آن ابتدا آن را در صرافی یونی سواپ عرضه کرده اند. این افراد پیش از عرضه  عمومی هیچ توکنی در اختیار نداشتند و مانند سایر معامله گران بازار ارز های دیجیتال توکن های ارز شیب را پس از عرضه به بازار خریداری کرده اند
  3. همان طور که برای راه اندازی این پروژه هیچ هزینه ای نشده است، هیچ برنامه و سرمایه ای نیز برای تبلیغات و معرفی این توکن و لیست کردن آن در صرافی ها انجام نشده است.

عرضه رمز ارز شیبا

ری اوشی اظهار داشته که ایده ی عرضه ی اولیه ی توکن شیبا اینو را طی گفت گویی درباره ی فلسفه ی بازار ارز های دیجیتال با دوست خود مطرح کرده و متوجه شده دوست او نیز با او موافق است. پس از این گفت و گو دوست ری اوشی با ایجاد یک قرار داد هوشمند جفت ارز اتریوم را با واریز 10 اتریوم در صرافی غیر متمرکز یونی سواپ ایجاد کرد. سپس اری اوشی 50 درصد از کل موجودی توکن شیب را به قرار داد هوشمند عرضه ی توکن منتقل کرده و 50 درصد دیگر را به کیف پولی دیگر جهت توکن سوزی واریز کرده است.

پس از اتفاقات ذکر شده اقبال بازار به سمت خرید ارز شیبا می آید. استقبال از ارز شیبا بسیار زیاد بود و باعث رشد قیمت این ارز با شیب بسیار زیاد شد. رشد قیمت این ارز به قدری شگفت آور بود که خود ری اوشی مقداری از توکن های خود را هنگام بالا رفتن قیمت آن ها فروخت. پس از فروش آن میزان از توکن ها، ری اوشی برنامه جدیدی برای فروش توکن های خود ندارد.

ارتباط ویتالیک بوترین با شیبا

پس از این که نام ارز شیبا بر سر زبان ها افتاد، بسیاری از مردم درباره نقشه ی راه این ارز پرس و جو می کردند. در اقدامی عجیب و غیر منتظره ری اوشی آن 50 درصد از توکن های شیبا را که در کیف پول دیگری برای توکن سوزی نگه داشته بود را به کیف پول ویتالیک بوترین انتقال داد.

در جواب به پرسش های عمومی درباره این حرکت، ری اوشی چنین گفت: هیچ ایده بزرگی بدون ضعف نخواهد بود. اکنون ویتالیک بوترین پاشنه آشیل شیبا اینو است. توکن شیب تا زمانی می تواند، رشد کند که ویتالیک بوترین ضربه ای به ما نزند.

نقشه راه شیبا اینو

پاسخ روشنی برای پرسش های مربوط به آینده ارز شیبا وجود ندارد. این ارز دارای نقشه راه خاصی نیست و می توان گفت با انتقال توکن ها به کیف پول ویتالیک بوترین این پروژه به اتمام نقشه ی راه خود رسیده است. ری اوشی درباره ی نقشه ی راه توسعه ی این پروژه و برنامه ی های آن نکات زیر را بیان کرده است:

  • فعالان شبکه های اجتماعی با صحبت کردن در مورد ارز شیبا به ما کمک خواهند کرد.
  • صاحبین صرافی های حوزه ی رمز ارز ها می توانند با لیست کردن این ارز بین ارز های خود به ما کمک کنند.
  • ری اوشی از توسعه دهندگان فعال در حوزه ی و ارز های دیجیتال درخواست کرده که ایده های خود را مطرح کنند.

ابعاد اقتصادی و قیمت ارز دیجیتال شیبا

شیب یک رمز ارز مبتنی بر شبکه ی اتریوم است. این ارز همچنین یک توکن ERC-20 است. با توجه به توضیحاتی که درباره جابه جایی توکن های شیبا به کیف پول ویتالیک بوترمن داده شد، این شخص بزرگ ترین هولدر ارز دیجیتال شیبا است. توکن شیبا از ابتدای شروع به کار خود تا زمانی که در بالاترین نقطه ی قیمتی خود قرار گرفته در حدود یک ملیون درصد بازدهی مثبت داشته است.

فروش کوین شیبا توسط ویتالیک بوترین

در اواخر اردیبهشت 1400 اتفاق درخور توجهی برای ارز شیبا پیش آمد. با توجه به وضعیت نگران کننده شیوع ویروس کرونا در کشور هند و به خطر افتادن سلامت تعداد زیادی از انسان ها موسسه ای تصمیم گرفت که کمک های مردمی را از سراسر جهان و به شکل ارز های دیجیتال برای کمک به مردم هند، جمع آوری کند.

در 2 اردیبهشت 1400 ویتالیک بوترین 5 درصد از کل توکن های ارز شیبا را که در اختیار داشت به این موسسه واگذار کرد. از آن جا که مبلغ دلاری این واگذاری، چیزی در حدود یک ملیون دلار بود، رعب و وحشت زیادی بین تریدر های بازار ارز های دیجیتال به وجود آورد. این رعب و وحشت باعث شده تا قیمت این ارز دیجیتال با ریزش 35 درصدی مواجه بشود.

توکن سوزی SHIB توسط ویتالیک بوترین

در 27 اردیبهشت 1400 ویتالیک بوترین در حدود 90 درصد از کل توکن های شیبا ی خود را سوزاند. او 45 درصد از این مقدار را به کیف پولی واریز کرد که غیر قابل برداشت بوده و این میزان از توکن همیشه درون آن باقی می ماند. زمزمه هایی وجود دارد و حاکی از آن است که ویتالیک بوترین قصد دارد 10 درصد باقی مانده از ارز شیبا را نیز به خیریه کمک کند.

کیف پول مناسب برای شیبا اینو

کدام کیف پول شیبا اینو برای نگه داری این ارز مناسب است؟ احتمالا این پرسشی است که اگر تا به این جای متن همراه ما بوده باشید از ذهن شما عبور خواهد کرد. همانطور که قبلا به آن اشاره کردیم، شیبا اینو یک توکن ERC-20 است و به همین دلیل می توان آن را در تمامی کیف پول هایی که از شبکه ی اتریوم پشتیبانی می کنند، نگهداری کرد.

تراست والت، مای اتر والت، کوینومی، لجر و متامسک از جمله کیف پول‌هایی هستند که می توان از آن ها برای نگه داری و مدیریت رمز ارز شیبا استفاده کرد.  

نحوه ی خرید ارز شیبا

در ابتدای متن اشاره کردیم که این ارز دیجیتال برای اولین بار در صرافی غیر متمرکز یونی سواپ معامله شد. با گذشت زمان پای این ارز دیجیتال به صرافی های متمرکز نیز باز شد. هم اکنون صرافی بایننس نیز نام این ارز را به لیست دارایی های قابل معامله خود وارد کرده است. اکنون برای خرید ارز شیبا می توان به صرافی یونی سواپ، صرافی بایننس، صرافی هووبی (Huobi)، صرافی کوکوین و همچنین صرافی کوینکس مراجعه کرد.

شیبا سواپ یک صرافی غیر متمرکز است. این صرافی محلی برای خرید و فروش رمز ارز ها است. شیبا سواپ هم اکنون قسمتی از برنامه های اکوسیستم شیبا اینو است. این صرافی به زودی توسط جامعه ارز دیجیتال شیبا راه اندازی خواهد شد.

آینده شیبا اینو

عده‌ای از افراد با این سوال مواجه می‌شدند که شیبا اینو تا کجا بالا می رود؟ تحلیل این ارزها معمولاً کار تحلیلگرانی است که سابقه زیادی در این زمینه دارند و هر شخصی که توانایی تحلیل داشته باشد، می تواند تا حدودی آینده قیمتی یک ارز دیجیتال را پیش‌بینی کند اما به طور قطعی نمی توان متوجه شد که تا چه حد این ارز دیجیتال بالا می‌رود و بیشتر باید به مباحث فاندامنتال آن توجه کنید تا از نظر بنیادی آن را مورد بررسی قرار دهید.

این میم کویین پس از اینکه در ۲۸ اکتبر ۲۰۲۱ توانست سقف قیمتی خود را تست کند، پس از مدتی ریزش هایی تا حدود ۷۰ درصد را تجربه کرده و در تاریخ ۱۵ بهمن ۱۴۰۰ در یک بازه  قیمتی در حال نوسان است حال اینکه این ارز دیجیتال می تواند مجدد سقف قیمتی خود را تست کنند یا خیر را بهتر است با تحلیل هایی که انجام می‌شود به این نتیجه رسید. بسیاری معتقدند موفقیت‌هایی که شیبا اینو به دست آورده است از طریق تبلیغاتی بوده که برای آن انجام شده و ارزش چندانی ندارد. اما نکته‌ای که باید حتماً به آن دقت داشته باشید این است که با توجه به اینکه تبلیغاتی هم برای این ارز دیجیتال انجام شده اما مطمئنا محبوبیتی که بین تریدرها دارد، باعث می‌شود تا روز به روز به تعداد سرمایه‌گذاران آن افزوده شود.

شیبا همواره در حال توسعه خود است و نسبت به رقیب خود یعنی دوج کوین فعالیت بیشتری را انجام می دهد تا بتواند با فعالیت‌های خود موفق شود. همان طور که در بالا مشاهده کردید در گام جدید شیبا قصد دارد تا متاورس خود را راه اندازی کند. بدون شک با پیاده سازی چنین ایده ای محبوبیت این ارز دیجیتال بیشتر خواهد شد.

مشاهده مطالب بیشتر
دکمه بازگشت به بالا