اجتماع

انعقاد بیش از ۳۰۰۰ تفاهمنامه برای اجرای طرح کاشت یک میلیارد درخت

رییس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری گفت: بیش از ۳۰۰۰ تفاهمنامه با نهادهای مردمی، دستگاه‌های دولتی و بخش‌ خصوصی برای اجرای طرح کاشت یک میلیارد درخت منعقد شده است.

به گزارش مجله ایرانی عباسعلی نوبخت در جلسه بررسی وضعیت صندوق حمایت از توسعه منابع طبیعی کشور که روز گذشته (۷ خرداد) با حضور دکتر علیزاده – رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت مادر تخصصی صندوق حمایت از توسعه سرمایه گذاری در بخش کشاورزی، خداکرم جلالی و فرود شریفی – روسای سابق سازمان منابع طبیعی و مشاوران کنونی وزیر جهاد کشاورزی – و دکتر رضوی – مدیر عامل سابق صندوق حمایت از توسعه سرمایه گذاری در بخش کشاورزی – برگزار شد، گزارشی از فعالیت‌ها و اقدامات منابع طبیعی را ارائه کرد و گفت: انتظار از سازمان از دیر باز درخواست و تقاضای زمین بود اما به مرور این رویه تغییر کرد و اکنون مطالبه نمایندگان و مردم اجرای طرح‌های آبخیزداری در مناطق بحرانی و روستاهاست.

وی افزود: اجرای طرح کاشت یک میلیارد درخت، مردم را وارد میدان کرد و تاکنون بیش از ۳۰۰۰ تفاهمنامه با نهادهای مردمی، دستگاههای دولتی و بخش خصوصی منعقد شده است.

رییس سازمان منابع طبیعی کشور نقش مردم در تصمیم گیری‌های منابع طبیعی را بسیار مهم دانست و یاد آور شد: اگر مردم محلی توانمند شوند، به‌طور قطع از تخریب منابع طبیعی کاسته خواهد شد.

نوبخت در ادامه گفت: امروز طرح‌ها و پروژه‌های منابع طبیعی با در نظر گرفتن سه اصل اکولوژیک و مسایل اجتماعی و اقتصادی جوامع محلی تحقق پیدا می کند.

وی وجود تشکل‌های مردم‌نهاد، خیرین منابع طبیعی و ایجاد صندوق توسعه منابع طبیعی را یک ظرفیت برای منابع طبیعی کشور بر شمرد و اظهارکرد: سازمان منابع طبیعی درباره نقش و مشارکت مردم نظامنامه مردمی‌سازی منابع طبیعی را آماده کرده است.

رییس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور خواستار تشکیل تیم مشترک کارشناسی و برگزاری جلسات مستمر صندوق حمایت از توسعه منابع طبیعی کشورشد و گفت: مدیران منابع طبیعی استان‌ها نیز بر اساس اولویت در این جلسات مشترک شرکت کنند.

در ادامه این نشست خدا کرم جلالی – مشاور وزیر جهاد کشاورزی- در جلسه بررسی وضعیت صندوق حمایت از توسعه منابع طبیعی بر لزوم اطلاع رسانی بیشتر تاکید کرد و افزود: در خصوص اهمیت  و ایجاد صندوق نباید تردید کرد زیرا تشکیل صندوق‌ها بستری است برای مردمی‌سازی کارهای منابع طبیعی.

رییس اسبق سازمان منابع طبیعی افزود: اگر صندوق حمایت از توسعه منابع طبیعی به‌درستی شکل بگیرد، به‌طور قطع منابع طبیعی تقویت خواهد شد.

فرود شریفی نیز در این جلسه گفت: نگاه ما باید به سمت و سویی باشد که نقش منابع طبیعی در صندوق توسعه بیشتر و پررنگ‌تر شود. باید به دنبال مردمی سازی منابع طبیعی باشیم و از ظرفیت صندوق برای توسعه و تقویت منابع طبیعی استفاده کنیم.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی سازمان منابع طبیعی، رضوی نیز در این جلسه خواستار تشکیل جلسات مشترک و مستمر کارشناسی و طرح پیشنهاد مطرح شده در جلسه در قالب صورتجلسه در نشست کارشناسی شد.

انتهای پیام

مشاهده مطالب بیشتر

انتشارات علوم اجتماعی

تحلیل‌گر مسائل اجتماعی با تمرکز بر نقش تغییرات فرهنگی در جامعه و تأثیر آن بر ساختار اجتماعی و ارتباطات بین افراد. تلاش برای درک عمیق‌تر نحوه تأثیر فرهنگ بر عقاید، ارزش‌ها و رفتارهای افراد و جوامع.
دکمه بازگشت به بالا