اجتماع

جذب ۴۳۰۰ معلول را در ۴۶ دستگاه/شرکت ۱۲ هزار معلول در آزمون – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری آنلاین، علی‌محمد قادری در حاشیه برگزاری اولین آزمون استخدامی ویژه افراد دارای معلولیت، با بیان اینکه برای اولین بار در تاریخ نظام، آزمون اختصاصی افراد دارای معلولیت برگزار شد، اعلام کرد: با تمام زوایا و ملاحظاتی که این آزمون دارد و حوزه‌ها باید مناسب‌سازی شده باشد، امروز می‌بینیم که سعی شده افراد دارای معلولیت فضای مطلوب همراه با آرامش و رقابت مؤثری در این آزمون داشته باشند.

وی ادامه داد: طی ۹ سال گذشته، از زمانی که ماده ۱۵ قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت اختصاصاً اشاره می‌کند که دستگاه‌ها موظف هستند حداقل سه درصد در آزمون‌های فراگیر از افراد دارای معلولیت استفاده کنند، باید ۵۵۰۰ فرد طی این ۹ سال جذب می‌شدند، اما آمارها نشان می‌دهد که ۱۶۰۰ نفر جذب دستگاه‌ها شدند.

وی با اشاره به برگزاری آزمون ویژه معلولان افزود: این کار یک سال زمان برد و با دستوری که رئیس جمهور شهید داشتند که یکی از کارویژه‌های دولت این بود که توجه جدی به افراد دارای معلولیت داشتند، باید یک پیوست فنی و اعتباری از سوی سازمان برنامه و بودجه و سازمان اداری و استخدامی برای طراحی آزمون انجام می‌شد تا به لحاظ ساختارها این آزمون برگزار شود.

رئیس سازمان بهزیستی از برگزاری این آزمون طی امروز خبر داد و گفت: استانداران مختلف در سراسر کشور در مراکز آزمون حضور دارند. امید است بتوانیم از این ۱۲ هزار و ۸۰۰ فردی که در آزمون شرکت کردند، حدود ۴۳۰۰ نفر را در ۴۶ دستگاه جذب کنیم که موضوع تلفیق اجتماعی رقم می‌خورد. معلولیت محدودیت نیست بلکه خواهران و برادران ما توانمندی‌های بسیار زیادی دارند.

قادری با بیان اینکه امروز در این آزمون بیش از ۴۰۰ منشی برای ناشنوایان و نابینایان و… حضور دارند و همراهی می‌کنند تا افراد دارای معلولیت آزمون با کیفیتی را داشته باشند، اعلام کرد که براساس آمارها، استان تهران، خراسان رضوی، خوزستان و مازندران به ترتیب بیشترین آمار شرکت‌کننده را دارند.

وی گفت: از بهمن‌ماه سال گذشته ثبت‌نام برای شرکت در آزمون شروع شد و چندین بار تمدید ثبت نام صورت گرفت.

رئیس سازمان بهزیستی کشور ادامه داد: تاکنون فضای مشخصی برای هم افزایی آماری نداشتیم؛ این موضوع بسیار مورد اهمیت بود که سازمان بهزیستی به لحاظ لجستیک و پشتیبانی بتواند همه افراد تحصیل کرده و فاقد شغل را در این آزمون همراهی کند. کارهای مختلفی انجام شده تا همه افراد شرکت کنند. باتوجه به گمانه‌زنی‌ها که حدود ۱۸ هزار تا ۱۹ هزار فرد تحصیل‌کرده مشخص شد که ۱۲ هزار و ۸۰۰ نفر فاقد شغل بودند و به صورت رسمی برایشان بیمه‌پردازی صورت نمی‌گرفت.

وی، بیان داشت: آمارها نشان می‌دهد که حداکثر ظرفیت در این آزمون شرکت کردند. بیش از ۶۰ درصد از بانوان دارای معلولیت در آزمون شرکت کردند که مسیر جذب آنها برای مصاحبه توسط سازمان بهزیستی به صورت جدی پیگیری خواهد شد.

مشاهده مطالب بیشتر

انتشارات علوم اجتماعی

تحلیل‌گر مسائل اجتماعی با تمرکز بر نقش تغییرات فرهنگی در جامعه و تأثیر آن بر ساختار اجتماعی و ارتباطات بین افراد. تلاش برای درک عمیق‌تر نحوه تأثیر فرهنگ بر عقاید، ارزش‌ها و رفتارهای افراد و جوامع.
دکمه بازگشت به بالا