دبیرکل کنفرانس ملی-عربی: به رفح حمله شود،معاهده «کمپ دیود» پاره خواهد شد

دبیرکل کنفرانس ملی-عربی با تمجید از اقدامات حزب‌الله، یمن و مقاومت عراق تاکید کرد که اگر عملیات نظامی علیه رفح گسترده شود، معاهده کمپ دیوید پاره خواهد شد.

به گزارش مجله ایرانی، حمدین صباحی،دبیرکل کنفرانس ملی عربی  و از سیاستمداران برجسته مصری در گفت‌وگو با المیادین تاکید کرد: تمام مصر تجاوز به رفح را نخواهد پذیرفت و این تجاوز به مثابه تجاوز به مصر است. اگر ارتش اسرائیل به رفح تجاوز کند به معنای تجاوز به اراده مصر خوهد بود.

وی گفت: ورود ارتش اشغالگر به رفح نقض توافق «کمپ دیوید» خواهد بود، اگر عملیات نظامی به سمت رفح گسترش یابد معاهده کمپ دیوید را پاره خواهیم کرد. اخبار منتشر شده درمورد هشدار مقامات مصری به رژیم صهیونیستی مبنی بر توقف معاهده کمپ دیوید در صورت تجاوز به رفح درست است. قاهره تجاوز بیشتر و خونریزی در رفح فلسطین را نمی‌پذیرد.

صباحی تصریح کرد: مهم‌ترین فصل درگیری‌های عربی-صهیونیستی هفتم اکتبر است که روز زلزله رژیم صهیونیستی است، طوفان الاقصی پاسخ به تجاوزهای اسرائیل نبود یلکه هجومی با ابتکار عمل عربی است. تمام شهرک‌های صهیونیستی در شمال فلسطین به دلیل حملات فشرده حزب‌الله خالی از سکنه شد، مهاجرت از شهرک‌های شمال سرزمین‌های اشغالی به معنای فسخ امان‌نامه میان ارتش و شهرک‌نشینان صهیونیستی است. حزب‌الله از طریق مقاومت توانست در وجدان عربی جایگاه پیدا کند.

دبیرکل کنفرانس ملی عربی در ادامه گفت: طوفان الاقصی از جنوب لبنان با حضور حزب‌الله تا باب‌المندب با حضور ملت یمن را دربر می‌گیرد. نقشی که یمن ایفا کرد باعث شد که این جنگ بین‌المللی و جهانی شود. نقشی که عراق ایفا می‌کند و واکنش آمریکا به آن‌ها نشان می‌دهد که ما توان مقابله با ابرقدرت‌ها را داریم.

پیش از این روزنامه «وال استریت ژورنال» آمریکا نوشت قاهره تهدید کرده که در صورت عبور فلسطینی‌های غزه از مرز مصر یا انجام عملیات زمینی توسط رژیم صهیونیستی در شهر رفح، معاهده صلح با این رژیم را به حالت تعلیق در می‌آورد.

این روزنامه به نقل از یک دیپلمات ارشد غربی در قاهره نوشت مقامات مصری از همتایان غربی خود خواستند به رژیم صهیونیستی اطلاع دهند که هر گونه اجبار برای کوچ مردم غزه به سینا مصر یک تخلف محسوب می‌شود که عملا توافق با رژیم صهیونیستی را به حالت تعلیق در می‌آورد.

یکی دیگر از مقامات ارشد غربی و دو مقام آمریکایی و صهیونیستی  گفتند این پیام کاملا واضح بود و مصر تهدید کرد در صورتی که ارتش صهیونیستی ساکنان غزه را به داخل مصر سوق دهد، این توافق را تعلیق خواهد کرد.

این مسوول صهیونیستی گفت دولت مصر این تهدید را در دیدار «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا با «عبدالفتاح السیسی» رئیس‌جمهور مصر تکرار کرد.

در همین راستا، مسوول آمریکایی گفت مصر به صراحت اعلام کرده است در صورتی که فلسطینی‌ها به سینا رانده شوند، آماده است مرزهای خود را شاید با تانک نظامی کند.

وال استریت ژورنال نوشت با وجود تنش‌های فزاینده، مقامات صهیونیستی و مصری همچنان با یکدیگر در ارتباط هستند.

مقام صهیونیستی مذکور گفت افسران مصر و رژیم صهیونیستی که بر اثر همکاری امنیتی در مرزها باهم ارتباط دارند درباره عملیات نظامی احتمالی رژیم صهیونیستی باهم صحبت می‌کنند و در این مذاکرات مصری ها از رژیم صهیونیستی خواسته‌اند دامنه عملیات خود را محدود کنند.

روزنامه آمریکایی مذکور گزارش داد مصر در پی نگرانی‌ها از احتمال ورود فلسطینی‌ها به سینا، تدابیر تکنولوژیکی مختلفی مانند دوربین‌ها و حسگرها در مرز با نوار غزه اتخاذ کرده است.

رویترز هم گزارش داد که به گفته دو منبع امنیتی، مصر طی دو هفته گذشته حدود ۴۰ تانک و نفربر زرهی را برای تقویت حضور خود در مرز با غزه به شمال شرق سینا فرستاده است.

همزمان با تشدید حملات ارتش رژیم صهیونیستی در نوار غزه، ارتش این رژیم روز جمعه اجرای عملیات نظامی در شهر رفح واقع در جنوب نوار غزه را تصویب کرد.
همچنین وال استریت ژورنال نوشت یک هیئت مصری به منظور مذاکره درباره رفح غزه روز جمعه وارد تل‌آویو شد.

مصر اعلام کرد درباره حمله به رفح، هیچ گونه همکاری با رژیم صهیونیستی نخواهد داشت.

انتهای پیام

مشاهده مطالب بیشتر
دکمه بازگشت به بالا