ورزش

درخواست سرپرست حجاج ایرانی از دانشگاهیان

درخواست سرپرست حجاج ایرانی از دانشگاهیان

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت تفکر در مسجدالحرام را افضل از هر عبادتی دانست و خطاب به دانشگاهیان گفت: انجام برنامه‌های مختلف در مکه ثواب‌های گوناگونی دارد  ولی تفکر مهمتر از هر عبادتی است که شایسته است نسبت به آن اقدام کنیم.

به گزارش گروه فرهنگ و جامعه خبرگزاری علم و فناوری آنا، حجت الاسلام سید عبدالفتاح نواب نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در همایش حج از دیدگاه مقام معظم رهبری در جمع کاروان دانشگاهیان و اساتید حاضر در مکه اظهار داشت: تمام زندگی حضرت ابراهیم(ع) درس است و بسیاری از رموزی که در اختیار داشته‌اند همچنان دست نخورده باقی مانده است. 

وی به عنوان نمونه یادآور شد شیوه اقناعی در برابر ستاره پرستان و حیات موجودات در نزد حضرت ابراهیم از جمله علومی هستند که دست نخورده باقی مانده است. همچنین مناسک حج یکی دیگر از دستاورد‌های حضرت ابراهیم (ع)است و به همین دلیل امام خمینی (ره) حج را حج ابراهیمی می نامند. 

سرپرست حجاج ایرانی اهمیت درک رموز مناسک و معرفت پیدا کردن نسبت به آن در این سرزمین را یادآور شد  و پیرامون برنامه زائران بیت الله الحرام در دوران پسا حج، تصریح کرد: جبرئیل هنگامی که در مسجد خیف بر پیامبر نازل شد دو مأموریت احیای حج و تعیین جانشین را به‌ایشان سپرد. 

وی افزود: ما باید مبتنی بر این آموزه ، حج را که کمال دین است بجا بیاوریم و نسبت به آن تفقه داشته باشیم. همچنین در سرزمین وحی از فرصت توبه استفاده کنیم و چنانچه با کسی حساب و کتابی داریم آن را ببخشیم. 

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت ادامه داد: انجام برنامه‌های فراوانی در مکه ثواب بسیاری دارد ولی تفکر مهمتر از هر عبادتی است که شایسته است نسبت به آن اقدام کنیم.

وی خطاب به حاضران گفت: خوب است در مسجدالحرام با خدا خلوت کرد و عمر خود را ورق زد و نام کسانی را که با هم نقار یا کدورتی داریم در ذهن مرور و کدورت را برطرف کنیم. 

وی با تبریک فرار رسیدن عید غدیر توصیه کرد:‌ امشب که شب عید غدیر است آنچه را که نیازمندیم از خداوند به احترام حضرت علی (ع) بخواهیم. 

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در پایان گفت: برای افزایش تعداد زائران کاروان حج دانشگاهیان منعی نداریم، اما خود دانشگاهیان باید فیش حج داشته باشند. 

بنابراین گزارش، در این همایش  حجت اسلام والمسلمین سید حسین رکن‌الدینی معاون فرهنگی بعثه مقام معظم رهبری با اشاره به برگزاری شش همایش در مکه پیرامون حج در‌اندیشه‌های مقام معظم رهبری، اظهار داشت: یکی از همایش‌ها مربوط به اساتید و دانشگاهیان است. برای برگزاری این همایش از فروردین ماه فراخوان نگارش مقاله را منتشر کردیم و تعداد ۱۵۰ مقاله به دبیرخانه ارسال شد. 

وی افزود: پس از داوری مجموعا ۹ مقاله برگزیده و در همایش‌ها ارائه شدند. 

در ادامه این همایش دو تن از استاتید دانشگاه به ارائه مقالات خود پرداختند. دکتر اکبر توحیدلو در مقاله خود با عنوان «حج تمدن ساز امت اسلامی» درباره احکام حج توضیح داد. از نگاه این پژوهشگر هر یک از احکام حج بر اساس فرمایشات مقام معظم رهبری این قابلیت را دارد که تمدن‌سازی کند و دینداری مهم‌ترین عامل تمدن ساز است و حج هم به عنوان یک فرصت زمینه ساز این مهم خواهد بود. به این دلیل که چندگانگی‌ها در حج به یگانگی تبدیل می‌شوند. 
همچنین عبدالمجید طالب تاش از دیگر اسایتد حاضر در این همایش مقاله خود را با عنوان «آداب و آثار حج در نگاه مقام معظم رهبری»  ارائه کرد. وی که در مقاله خود به تحقیق درباره ۱۵ مؤلفه و آداب و مناسک حج پرداخته، عنوان کرد که در حقیقت حجّ ابراهیمی، دعوت به اسلام و نمایش نمادین زیست جامعه‌ی اسلامی است. حج، کانون معارف اسلام و بیان‌کننده‌ سیاست کلّى اسلام براى اداره‌ی زندگى انسان است. 

بر اساس این گزارش، حجت‌الاسلام والمسلمین حامد کاشانی پژوهشگر حوزه و دانشگاه درخواست داشت تا فرصت دیدار از مراکز علمی و گفتگو با شخصیت‌های دانشگاهی کشور میزبان برای اساتید ایرانی فراهم شود. 

در ادامه این همایش دکتر منصور شهریاری یاد‌آور شد که ارتقاء فرهنگی دانشگاهیان ارتباط مستقیمی با ارتقاء فرهنگی جامعه دارد  و سفر حج می‌تواند نقطه شروع و آغاز جدیدی برای دانشگاهیان باشد که علاوه بر رشد علمی خود آگاهی معرفتی خود را هم افزایش دهند.

در پایان این همایش هم دکتر عزیزی به خوانش دلنوشته‌ای درباره حج پرداخت.

مشاهده مطالب بیشتر
دکمه بازگشت به بالا