اجتماع

واردات محصولات فناورانه تولید داخل، ممنوع می‌شود

وزیر علوم در برنامه زنده تلویزیونی: 

واردات محصولات فناورانه تولید داخل، ممنوع می‌شود

وزیر علوم گفت: راه اندازی سامانه جریان اقتصاد‌های نوین را دستور کار قرار داده ایم تا واردات تولید محصولات فناورانه در کشور ممنوع شوند.

به گزارش خبرنگار گروه آموزش و دانشگاه خبرگزاری علم و فناوری آنا، محمدعلی زلفی گل، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در برنامه زنده تلویویزنی امروز (دوشنبه، ۲۳ بهمن ۱۴۰۲) اظهار کرد: کلید پیشرفت کشور علم، فناوری و نوآوری است. 

راه پیشرفت کشور توجه به نخبگان است

وی افزود: اگر حاکمیت جمهوری اسلامی ایران بخواهد پیشرفت همه جانبه کشور را رقم بزند که یقینا جزء اهدافش است و مقام معظم رهبری هم در قالب فرمایش هایشان توجه خاصی به نخبگان، علم، فناوری و مرجعیت علمی داشته اند راهی جز توجه به جامعه دانشگاهی ندارد، تمام این عوامل نشان دهنده این است که کلان کشور باور دارد که پیشرفت کشور روی علم و فناوری رقم می‌خورد به همین علت در این زمینه سرمایه گذاری‌های خوب و جدی شده است. 

پرتاب موجود زنده به فضا دستاورد انقلاب اسلامی است

زلفی گل تصریح کرد: قبل از پیروزی انقلاب اسلامی برای درمان بیماران از پزشکان فیلیپینی و بنگلادشی در کشور خودمان کمک می‌گرفتیم، اما هم اکنون به همت دانشمندان و خانواده فرهیخته دانشگاهی نه تنها در داخل کشور پزشک تربیت می‌کنیم، بلکه موجود زنده و ماهواره به فضا پرتاب می‌کنیم. 

قطع بند ناف اقتصادی کشور از خام فروشی با اعتماد به دانشگاهیان مقدور است

وزیر علوم با بیان اینکه در بحث‌های مختلف پتروشیمی، نفت، معادن و … از خام فروشی ممانعت کرده ایم و این موضوع هنوز رضایت کننده نیست؛ تاکید کرد: در حال حاضر نیاز‌های کشور را در داخل تامین می‌کنیم و حتی صادرات هم انجام می‌دهیم و در تلاش هستیم تا بند ناف اقتصادی را از خام فروشی قطع کنیم که تحقق این امر با اعتماد به دانشگاهیان مقدور است. 

لزم افزایش سهم اعتبار آموزش عالی برای تحقق خلق ثروت

زلفی گل اضافه کرد: تمام پیشرفت‌های کشور را دانشمندان و فارغ التحصیلان دانشگاهی رقم زده‌اند، اما بنده اعتقادی دارم که چرا سهم اعتبار آموزش عالی از سهم اعتیار کشور کمتر است؟ وقتی که کشور‌ها بر اساس پیچیدگی‌های اقتصادی درجه بندی می‌شوند و ما هم می‌خواهیم خلق ثروت داشته باشیم و به دنبال افزایش رتبه کشور در پیچیدگی‌های اقتصادی هستیم باید سهم آموزش عالی را از سهم بودجه عمومی کشور ارتقا دهیم تا دانشگاه‌ها به آزمایشگاه‌های مجهز و امکانات بروز دست پیدا کنند. 

منافع صنایع را با کارورزی دانشجویان گره بزنیم

وزیر علوم با بیان اینکه باید دانشجویان را برای مهارت محوری در صنایع مختلف و دستگاه‌های اجرایی کشور پذیرا باشیم؛ تاکید کرد: باید منافع صنایع خصوصی با کارورزی دانشجویان گره بخورد. خبرخوب این است که به لطف دولت، سازمان برنامه و بودجه و مجلس شورای اسلامی احکام ویژه‌ای برای آموزش عالی کشور در برنامه هفتم توسعه لحاظ شده است که در صورت اجرایی شدن اقدامات مبارکی برای آینده آموزش عالی رقم خواهد خورد که تصویب احکام آرزوی ما بود. 

۱۵ درصد از اعتبارات هر دانشگاه به پژوهش اختصاص می‌یابد

زلفی گل در پاسخ به این سوال که چه احکام ویژه‌ای برای آموزش عالی کشور در برنامه هفتم توسعه رقم خورده است؟ گفت: اقدام اول این بود که صنایع خصوصی، دولتی و دستگاه‌های اجرایی باید دانشجویان را جهت مهارت محور کردن آموزش بکار بگیرند. اقدام دوم این است که جهت نیاز محور کردن پژوهش وزارت خانه‌های علوم و بهداشت باید برنامه جامع پژوهانه بنویسند تا سازمان برنامه و بودجه معادل ۱۵ درصد از اعتبارات پژوهشی و ۵ درصد از اعتبارات فرهنگی کل دانشگاه‌ها را به دانشگاهیان اختصاص دهد.

افتتاح پارک علم و فناوری بین المللی ایران

وزیر علوم اضافه کرد: اقدام سوم افزایش خوابگاه‌های متاهلی جهت حمایت از قانون جوانی جمعیت و حمایت از خانواده است و اقدام چهارم افتتاح پارک علم و فناوری بین المللی ایران در سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی است که به زودی اتفاق خواهد افتاد. 

وارد محصولات تولید شده در کشور ممنوع می‌شود

وزیر علوم تاکید کرد: اقدام پنجم، راه اندازی سامانه جریان اقتصاد‌های نوین است که در راستای آن شرکت‌های دانش بنیان محصولات فناورانه خود را به آن وارد کنند تا محصولاتی که در کشور تولید می‌شوند واردتشان را ممنوع کنیم.

مشاهده مطالب بیشتر

انتشارات علوم اجتماعی

تحلیل‌گر مسائل اجتماعی با تمرکز بر نقش تغییرات فرهنگی در جامعه و تأثیر آن بر ساختار اجتماعی و ارتباطات بین افراد. تلاش برای درک عمیق‌تر نحوه تأثیر فرهنگ بر عقاید، ارزش‌ها و رفتارهای افراد و جوامع.
دکمه بازگشت به بالا