عمومیمجله کسب و کار

10 نکته برای خاموش کردن برج خنک کننده در زمستان

نگهداری پکینگ برج خنک کننده در زمستان برای واحد هایی که در مناطق سردسیر مورد استفاده قرار می گیرند یا واحد هایی که در زمستان به فعالیت خود ادامه می دهند، دارای اصول مهمی می باشد که باید در مورد آنها رعایت شود. در هنگام استفاده از کولینگ تاور اگر دمای مرطوب محیط به مدت 24 ساعت کمتر از صفر درجه سانتیگراد باشد، در این صورت ما این حالت را ”شرایط یخ زدگی پایدار” می نامیم. تجربه نشان داده است که را می توان تا دمای منفی 15 درجه سانتیگراد با موفقیت مورد استفاده قرار داد. در ادامه این مقاله قصد داریم تا به بررسی نکات مهم برای نگهداری برج خنک کننده در زمستان بپردازیم.

اصول نگهداری برج خنک کننده در زمستان

با توجه به اینکه طراحی برج خنک کننده بر اساس شرایط گرمای تابستان صورت می گیرد پس این انتخاب برای عملکرد در زمستان بسیار بیشتر از ظرفیت مورد نیاز است. با این اوصاف برج های خنک کننده به خوبی در سراسر دنیا در دمای بسیار پایین به کار گرفته شده اند، ولی لازم است نکات مهمی مد نظر باشد که به بررسی آن می پردازیم.

  • هرگز برج خنک کننده را بدون بار حرارتی راه اندازی نکنید. زیرا بدون بار حرارتی آب به سرعت یخ می زند.
  • هر گاه نیاز بود از بای پس برای بالا بردن دمای آب استفاده کنید. اگر دمای آب بسیار پایین رفت برای جلوگیری از یخ زدن آب برج خنک کن با استفاده از طراحی بای پس، به سرعت آب گرم را مستقیم به تشت برج خنک کننده وارد کنید. می توان جهت کنترل اتوماتیک از سنسور دما و شیر برقی استفاده نمود.
  • در هنگامی که فرآیند یخ زدن آب و پکینگ برج خنک کننده آغاز شود، باید ابتدا فن برج خنک کننده را خاموش کرد تا دمای آب خروج بالا برود. اگر خاموش کردن فن کارساز نشد، باید برای مدت محدود و تحت نظارت فن را به صورت برعکس راه اندازی کرد تا با راندن هوای گرم به سمت پایین یخ های ایجاد شده در قسمت پکینگ برج خنک کن، لوور برج خنک کننده و تشت برج خنک کننده را از بین ببرد.
  • برای می توان از تشت خشک در برج خنک کن استفاده کرد؛ به این معنی که با قراردادن تانک ذخیره برای آب برج خنک کننده می توان تمام آب کولینگ تاور را با گرانش به تانک منتقل کرد.

برای نگهداری برج خنک کن در زمستان در شرایط یخ زدگی پایدار نباید دستگاه به مدتنگهداری برج خنک کننده در زمستان برای واحد هایی که در مناطق سردسیر به کار گرفته می شوند یا واحد هایی که در زمستان به فعالیت می پردازند، دارای اصول مهمی می باشد که باید رعایت شود. در هنگام استفاده از کولینگ تاور اگر دمای مرطوب محیط به مدت 24 ساعت کمتر از صفر درجه سانتیگراد باشد ما این حالت را “شرایط یخ زدگی پایدار” می نامیم.

کاربرد پکینگ نت اسپلش چیست

پکینگ نت اسپلش در انواع برج خنک کننده صنعتی و تجاری مورد استفاده قرار می‌گیرد. این پکینگ‌ها برای خنک کردن آب در صنایع مختلف مانند نیروگاه‌ها، کارخانه‌ها، تصفیه‌خانه‌ها و سیستم‌های تهویه مطبوع استفاده می‌شوند.

قیمت پکینگ نت اسپلش

قیمت پکینگ نت اسپلش به عوامل مختلفی مانند نوع پکینگ، جنس مواد اولیه، اندازه و کیفیت آن بستگی دارد. به طور کلی، قیمت پکینگ نت اسپلش نسبت به سایر انواع پکینگ‌های برج خنک کننده بالاتر است. تبادل گستر هیراد در زمینه فروش برج خنک کننده فایبرگلاس و همچنین تامین قطعات برج خنک کننده در مدل های مختلف با بیش از یک دهه تجربه تخصصی در این زمینه می تواند تمام نیاز های شما را از این بابت برطرف کند.

راه های جلوگیری از یخ زدگی برج خنک کننده در زمستان

کنترل میزان دبی هوای ورودی ابزار با ارزشی برای کنترل میزان یخ زدگی در برج خنک کننده است. بوسیله این ابزار می توان در زمستان میزان هوای سرد وارد شده به برج خنک کن را کاهش داد. در برج های خنک کننده ای که جهت فعالیت در زمستان طراحی می شوند، سیستم توزیع آب باید طوری طراحی شود که امکان تغییر و تمرکز پاشش آب به کناره ها را داشته باشد.

نکات قابل توجه در زمان فعالیت برج خنک کننده در زمستان

اگر قرار باشد برج خنک کننده در زمستان (بخصوص در دمای زیر صفر) نیز به فعالیت خود ادامه دهد باید به نکات زیر دقت شود. ابتدا باید تمام لوله ها، شیرها، تشت زیرین و کلیه قسمت هایی که در معرض هوای سرد قرار دارند تخلیه شوند تا از یخ زدن آنها در هوای سرد و زمانی که دستگاه خاموش است، جلوگیری شود. سپس نکات زیر رعایت شود.

گردش باز آب در برج خنک کننده

اگر قرار است برج خنک کن در دمای زیر صفر کار کند، باید با یک روش کنترل ظرفیت دمای آب خروجی از برج را بالاتر از نقطه صفر قرار داد. همچنین بازرسی منظم عملکرد دستگاه، حائز اهمیت است. برای به حداقل رساندن امکان یخ زدگی در برج های با بادزن مکشی سانتریفوژ، باید از دامپرهای کنترل ظرفیت استفاده شود.

گردش بسته آب در یک سردکننده تبخیری مدار بسته

در این نوع برج های خنک کن، با گرم نگه داشتن مایع مبدل حرارتی می توان در برابر هوای سرد از سیستم محافظت کرد.

روش های گرم نگهداشتن مایع مبدل حرارتی برج خنک کننده

  • روش اول و بهترین روش استفاده از مایع ضد یخ است. به شرطی که وجود این مایع خللی در عملکرد برج ایجاد نکند.
  • روش دوم گرم نگه داشتن مایع مبدل حرارتی به هر نحو است، اما باید حتما در مورد مقدار این حرارت با کارخانه سازنده برج خنک کننده مشورت نمایید.

عایق کاری تمام سیستم لوله کشی ورودی و خروجی برج خنک کننده از موارد مهم دیگر نگهداری از این نوع سیستم است. همچنین نصب یک لوله تخلیه آب اضطراری در مواقعی که دمای هوا زیر صفر است و برق دستگاه قطع می شود، ضروری است.

آب تشت در برج خنک کن یا خنک کننده تبخیری مدار بسته

حفاظت از آب درون تشت زیرین برج خنک کننده مدار بسته در مقابل سرما و یخ زدگی بسیار مهم است. بهترین روش محافظت از آن استفاده از یک مخزن آب گرم کمکی در یک فضای گرم است. معمول ترین روش گرم کردن آب درون این تشت استفاده از گرمکن الکتریکی، کویل های بخار و آب داغ غوطه ور در آب تشت می باشد.

جمع بندی

در برج های خنک کننده جریان مخالف یخ زدگی در نواحی پر قدرت سازه برج خنک کن اتفاق می افتد و یخ زدایی آن مشکل تر است، اما در برج های خنک کننده جریان متقاطع آب از لبه ی مستعد یخ زدگی عبور می کند و احتمال یخ زدگی پایین است. در نهایت بر عهده کاربر کولینگ تاور است تا با استفاده از همه یا هر یک از روش های اعلام شده از بروز یخ زدگی در برج خنک کننده جلوگیری نماید و عملکرد برج خنک کننده در زمستان را تضمین نماید.

مشاهده مطالب بیشتر
دکمه بازگشت به بالا