اقتصادیعمومیمجله کسب و کار

آیا یادگیری html برای طراحی وب ضروری است؟

برای یادگیری طراحی سایت چه چیزهایی نیاز است؟

طراحی سایت اصفهان: سال‌ها تجربه در سون لرن مخصوصا برنامه نویسی وب، به ما دید مناسبی نسبت به مراحل یادگیری این گرایش داده است. ما به خوبی نیازهای افرادی که به تازگی وارد طراحی سایت می‌شوند را درک می‌کنیم. بسیاری از افراد نمی‌دانند که از کجا و به چه شکل باید شروع به کار کنند و همیشه با سوالاتی زیادی در حال دسته و پنجه نرم کردن هستند. سوالاتی از قبیل برای برنامه نویسی وب از چه زبانی شروع کنیم و بهترین زبان برنامه نویسی وب برای شروع  چیست، از چه ابزاری‌های برای طراحی سایت باید استفاده کرد و چگونه می‌توان به صورت حرفه‌ای به طراحی وب بپردازیم؟ به همین خاطر در این مطلب قصد داریم به صورت مرحله به مرحله توضیح دهیم که چه مسیری را باید طی کنید تا به یک طراح سایت تبدیل شوید.

انتخاب حوزه کاری

مسیر پرفراز و نشیبی دارد. اگر در این مسیر از قدم‌های بعدی خود اطلاع نداشته باشید، کار کمی دشوار می‌شود. به همین خاطر داشتن یک نقشه راه مانند نقشه گنج است که شما را تا رسیدن به هدفتان همراهی می‌کند. پس بهتر است ابتدا تصمیمتان را بگیرید و مسیر خود را مشخص کنید.

برنامه نویسی وب به دو بخش و تقسیم می‌شود. گروه اول وظیفه دارند به طراحی ظاهری سایت بپردازند که به آن‌ها برنامه نویس‌های سمت کاربر (Client-side) نیز می‌گویند. گروه دوم افرادی هستند که منطق سایت‌ها را پیاده سازی می‌کنند و به عنوان برنامه نویسان سمت سرور (Server-side) هم شناخته می‌شوند. البته بعضی از برنامه‌نویسان در هر دو زمینه فعالیت می‌کنند، اما این کار  نیاز به فراگیری دانش بالایی است و زمان زیادی را می‌طلبد. به این برنامه نویسان Full Stack می‌گویند.

با توجه به نکات گفته شده بهتر است بر پایه استعداد و علاقه خود تصمیم بگیرید. اگر طراحی قالب را دوست دارید فرانت اند مناسب شما است و اگر دوست دارید تعامل کاربر با سایت را ممکن کنید و به پیاده سازی منطق آن بپردازید، یادگیری برنامه نویسی بک اند، گزینه مناسبی است. براساس اینکه کدام یک از دو زمینه وب را انتخاب می‌کنید، باید زبانهای مختلفی را یاد بگیرید.

بهترین زبان برنامه نویسی وب برای شروع فرانت اند

کلاژ عکس چیست: فرانت اند یکی از مهمترین بخش‌های وب است، زیرا کاربران از طریق ظاهر و رابط کاربری جذب سایت شما شده و با آن تعامل دارند. بهترین زبان برنامه نویسی وب برای شروع عبارت است از HTML، CSS و جاوا اسکریپت که در ادامه درمورد هر یک توضیح می‌دهیم.

یادگیری زبان HTML

اگر به چند سال قبل برگردیم و نگاهی به اولین سایت‌های منتشرشده در وب بیندازیم، می‌بینیم که صفحات آن‌ها تنها از چند المان ساده و ابتدایی تشکیل شده‌اند. از گذشته تا امروز، تکنولوژی‌های مختلفی در جذاب کردن فرآیند طراحی وب تاثیرگذار بوده‌اند، اما شاید ندانید که تمام این تکنولوژی‌ها به زبان HTML منتهی می‌شوند. زبان نشانه گذاری HTML اولین چیزی است که طراحان وب باید یاد بگیرند.

بزرگترین برنامه نویسان وب، یک روز کار خودشان را با HTML شروع کردند. HTML مخفف Hyper Text Markup Language است و در فارسی به آن زبان نشانه‌ گذاری ابرمتن می‌گویند. دقت کنید که HTML یک زبان نیست، بلکه یک زبان نشان‌گذاری یا Markup language به حساب می‌آید.

از زبان HTML برای ایجاد بدنه اصلی و ساختار کلی صفحات وب استفاده می‌شود. این زبان با تگ‌ها کار می‌کند و این تگ‌ها هستند که مشخص می‌کنند در صفحه وب از چه عناصری استفاده شده است. در واقع تگ‌ها عناصری هستند که وظایف گوناگونی دارند و با فراخوانی هر کدام کارشان شروع شده و با بستن تگ کارشان تمام می‌شود. اگر قصد دارید به به صورت کامل‌تر این زبان را بشناسید و اولین قدم برای تبدیل شدن به یک طراح وب سایت را بردارید، مطالعه مطلب زیر را از دست ندهید.

آموزش طراحی وب سایت از مبتدی تا پیشرفته | برنامه html چیست | بهترین روش یادگیری طراحی سایت

یادگیری زبان CSS

با استفاده از زبان HTML شما تنها قادر به ساختن ساختار و چهارچوب کلی صفحه وب خواهید بود، اما این قطعا این صفحات ظاهر کاربر پسندی نخواهند داشت. زیرا زمانی که برای ایجاد این صفحات وب فقط از زبان HTML استفاده می‌کنید، دسترسی شما به تعداد محدودی از عناصر تعریف شده در زبان HTML محدود می‌شود. پس نیاز به ابزار و یا به عبارت بهتر زبانی دیگری خواهید داشت تا ضعف‌های زبان HTML را پوشش دهد. زبانی که به منظور زیبا سازی و فرم دهی به صفحات وب استفاده می‌شود، CSS نام دارد.

دومین قدم برای کسی که قصد دارد به طراحی وب بپردازد، CSS است. CSS مخفف عبارت Cascading Style Sheets و به معنی “برگه‌های آبشاری” است. این زبان مانند HTML یک زبان نشانه‌ گذاری است که اجازه می‌دهد ساختار صفحات وب را از چیدمان عناصر گرفته تا تغییر رنگ‌بندی و فونت‌ها شکل دهید. به کمک CSS می‌توانید خصوصیاتی مثل رنگ‌ها، فونت‌ها، ابعاد، سایزها، نحوه چیدمان عناصر و غیره را در صفحات وب مشخص کنید. اگر می‌خواهید با این زبان کاربردی در دنیای وب بیشتر آشنا شوید، به مطالعه مطلب زیر بپردازید.

یادگیری زبان جاوا اسکریپت

زمانی که به زبان‌های HTML و CSS مسلط شدید، می‌توانید صفحات وب ایستا (Static) را طراحی کنید. اما امروزه کمتر سایتی را می‌توانید پیدا کنید که ایستا باشد. زیرا کاربران به دنبال سایت‌های تعاملی و داینامیک هستند و دوست دارند از امکانات مختلف آن‌ها استفاده کنند. پویا کردن سایت‌ها حس بهتری از تجربه کاربری را در بازدیدکنندگان و کاربران ایجاد می‌کند.

یکی از محبوب‌ترین زبان‌های برنامه نویسی که برای پویا کردن سایت‌ها استفاده می‌شود، جاوا اسکریپت است. جاوا اسکریپت زبانی سطح بالا، داینامیک، مبتنی بر شی و تفسیری است که از شیوه‌های مختلف برنامه نویسی پشتیبانی می‌کند. برای می‌توانید همین حالا به صفحه مربوطه مراجعه نمایید.

سومین گام برای تبدیل شدن به یک طراح وب، یادگیری و تسلط بر زبان جاوا اسکریپت است. این زبان از نظر محبوبیت و کاربرد رشد بسیار بالایی دارد و از آن می‌توان برای برنامه نویسی سمت سرور (Server Side)، اپلیکیشن‌های موبایل، بازی و اپلیکیشن‌های دسکتاپ استفاده کرد. بنابراین می‌توان اینگونه برداشت کرد که زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت ، یک زبان همه فن حریف است.

کار با جاوا اسکریپت بسیار شیرین است، اما لذت کار با آن را زمانی درک می‌کنید که از Library‌های این زبان مثل یا React.js استفاده کنید. شما می‌توانید در مطلب زیر اطلاعات بیشتری را در مورد این زبان برنامه نویسی به دست آورید.

بهترین زبان برنامه نویسی وب برای شروع بک اند

زمانی که شما سه گام قبلی را طی کنید، به راحتی می‌توانید یک سایت را به صورت کامل طراحی کنید. اما امروزه سایت‌ها علاوه بر ظاهر زیبا نیازمند منطق صحیح هم هستند، به همین دلیل باید سایت‌هایی را بسازید که قادر باشند نیازهای کاربران به درستی اجرا و پردازش کنند. در همین راستا یادگیری زبانهای برنامه نویسی سمت سرور مانند PHP، پایتون و جاوا توصیه می‌شود که در ادامه به آن می‌پردازیم.

یادگیری PHP

فرض کنید به عنوان برنامه نویس سمت کاربر، مثلا یک صفحه تماس با ما را طراحی کرده‌اید، اگر دکمه ارسال فرم‌ها کار نکند نمی‌شود از فرم زیبایی که ساخته‌اید استفاده کرد. همچنین اگر کاربران نتوانند در سایت شما ثبت نام کنند، مشکلاتی مانند احراز هویت به وجود می‌آید. زمانی که می‌خواهیم میان کاربر، پایگاه داده و سرور ارتباط برقرار کنیم، اهمیت استفاده از یک زبان برنامه نویسی سمت سرور به خوبی مشخص می‌شود.

با می‌توانید اسکریپت‌هایی بنویسید که از کاربران خود اطلاعات بگیرید و بعد از پردازش این اطلاعات، آن‌ها را به کاربر برگردانید. در پروژه‌های بزرگ تحت وب استفاده از یک زبان سمت سرور ضروری است. به همین دلیل سایتهای مطرحی مثل فیس بوک، ویکی پدیا و غیره در بک اند خود، از PHP استفاده می‌کنند.

یادگیری پایتون

زبان برنامه نویسی پایتون (python) در حوزه‌های مختلفی مانند ساخت اپلیکیشن موبایل، طراحی وب، بازی سازی، هوش مصنوعی، یادگیری ماشین، داده کاوی و… کاربرد دارد.  بسیاری پایتون را به عنوان زبان برنامه نویسی سمت سرور خود انتخاب می‌کنند و این انتخاب دلایل زیادی دارد، از جمله:

 • قوائد نوشتاری و یا سینتکس (Syntax ) پایتون نسبت به PHP ساده‌تر است.
 • محبوبیت بالایی در جهان دارد.
 • سریع و سبک است.
 • یادگیری آن برای افراد تازه کار آسانتر است.
 • منابع یادگیری بسیاری برای یادگیری دارد.
 • کتابخانه‌های زیادی در پایتون وجود دارد که برنامه نویسی را راحتتر می‌کنند.

بدون شک یادگیری طراحی سایت با زبان برنامه نویسی پایتون می‌تواند برای شما مزیت رقابتی خاصی در بازار ایران ایجاد کند. برای تحت وب همین حالا می‌توانید به صفحه مربوطه مراجعه کنید.

یادگیری جاوا

جاوا یک زبان برنامه نویسی شی گرا و استاتیک است که شباهت زیادی به زبان C++ دارد و در سال 1995 معرفی شده است، شعار این زبان (یکبار بنویس و هر جا اجرا کن) است، در واقع این زبان به گونه ای طراحی شده تا روی هر پلتفرم و دستگاهی قابل اجرا باشد. این قابلیت بر اساس ماشین مجازی جاوا (JVM) انجام می‌پذیرد. Spring یکی از محبوب‌ترین فریمورک‌های جاوا است که برای توسعه و طراحی وب استفاده می‌شود.

جاوا به نسبت به دو زبان معرفی شده قبلی یعنی PHP و پایتون، پیچیدگی بیشتری دارد و زمان بیشتری هم برای یادگیری نیاز دارد. اگر قصد دارید تا برنامه‌های بزرگ و سازمانی طراحی کنید که در سطح زبان‌های سی پلاس پلاس و سی شارپ هستند، زبان جاوا انتخاب بسیار مناسب‌تری برای شما خواهد بود.

یکی از بهترین زبان‌های برنامه نویسی وب برای شروع ، زبان جاوا است چرا که هم ساده است و هم کاربردی ، ما در دوره این زبان را به درستی و مناسب بازار کار ایران آموزش داده‌ایم.

ابزارهای مورد نیاز برای یادگیری طراحی سایت

با توجه به سرعت تغییرات و پیشرفت تکنولوژی در دنیای امروز، بروز بودن برای برنامه نویس امری غیرقابل چشم پوشی است. بنابراین برنامه نویسان باید به بروزترین و بهترین ابزار برنامه نویسی مجهز شوند. محیط‌های توسعه برنامه نویسی و ویرایشگر‌های متن به عنوان ابزارهای اصلی برنامه نویس از این موضوع پیروی می‌کنند. اگر ابزارهای درستی انتخاب کنیم و به خوبی آن‌ها را به کار بگیریم، مسیر طراحی سایت برای ما جذاب‌تر و آسان‌تر می‌شود.

در زمان انتخاب ابزار توسعه برنامه نویسی شما دو گزینه برای انتخاب خواهید داشت، IDE‌ها و Text Editor ها! بسیاری از برنامه نویسان تفاوت بین آن‌ها را نمی‌دانند. هر یک از این ابزارها مزایا و معایبی دارند که باید با توجه به اهدافی که برنامه نویس دارد یکی از آن‌ها را انتخاب کند. اگر می‌خواهید با تفاوت هر یک از این ابزارها آشنا شوید و بتوانید بهترین ابزار توسعه برنامه نویسی را انتخاب کنید، مطلب زیر را مطالعه کنید.

ویرایشگرهای کدنویسی برای یادگیری طراحی سایت

برای نوشتن کدها می‌توانید از ادیتورهای پیشرفته استفاده کنید. البته فراموش نکنید که حتی در نرم افزاری مثل Notepad می‌توان کدنویسی کرد، اما دیگر خبری از قابلیت‌های جذاب مثل کامل کردن خودکار کد، رنگ گذاری کلمات کلیدی، تشخیص خطاها، فرمت‌بندی کدها نیست. ویرایشگرهای کد با امکانات متنوعی که دارند، هم کدنویسی را لذتبخش کرده هم در وقت برنامه نویسان صرفه جویی می‌کنند. در ادامه برخی از معروف‌ترین Code Editor‌ها را معرفی کرده‌ایم:

 • PhpStorm
 • Microsoft Visual Studio
 • Microsoft Expression Web
 • Notepad++
 • Adobe Dreamweaver
 • Komodo Edit
 • NetBeans

نرم افزارهای گرافیکی

در مفاهیم فرانت اند، طراح رابط کاربری با برنامه نویسی رابط کاربری متفاوت است. زیرا برای طراحی این صفحات وب در حقیقت طراح رابط کاربری صفحات وب را طراحی می‌کند، ولی وظیفه برنامه نویس سمت فرانت اند است که آن‌ها را به فرمت وب تبدیل کند. البته شما هم می‌توانید به کمک نرم افزارهای گرافیکی، یک نمونه از ایده خود طراحی کنید. سپس این ایده طراحی شده را با زبان‌های سمت کاربر برنامه نویسی کنید.

مزیت دیگر استفاده از نرم افزارهای گرافیکی در طراحی سایت این است که شما یک به یک طرح کلی می‌رسید. دیگر لازم نیست زمان کدنویسی همه چیز را اول در ذهن خود بسازید و فقط باید فایل‌های طراحی شده را مرور کنید. یک از معروف‌ترین نرم افزارهای گرافیکی دنیا Sketch است که برای طراحی رابط کاربری از آن استفاده می‌شود.

جمع بندی

در این مقاله به سوالاتی از قبیل: برای برنامه نویسی وب از چه زبانی شروع کنیم و بهترین زبان برنامه نویسی وب برای شروع  چیست؟ پاسخ دادیم و درمورد دو حوزه برنامه نویسی وب یعنی فرانت اند و بک اند صحبت کردیم.

اگر هنوز در انتخاب این دو حوزه دودل هستید، توصیه می‌کنیم از دوره استفاده کنید و با شرکت کردن در آن مسیر حرکت خود را بیابید. شما کدام مسیر را برای یادگیری طراحی سایت انتخاب کرده اید؟ اگر سوال یا نظری درمورد یادگیری طراحی وب سایت و بهترین زبان برنامه نویسی وب برای شروع دارید در بخش نظرات با ما و سایر  کاربران سون لرن درمیان بگذارید.

اگر به یادگیری طراحی سایت بیشتر در زمینه HTML ,CSS علاقه مند هستی با شرکت در دوره متخصص ، در کمتر از یکسال به یک طراح وب همه فن حریف تبدیل می‌شوی که آماده‌ی استخدام، دریافت پروژه و کسب درآمد هستی. ما در این دوره بهترین زبان برنامه نویسی وب برای شروع یادگیری را به شما آموزش داده‌ایم.

مشاهده مطالب بیشتر

تیم تحریریه اقتصادی

درود بر شما! من یک خبرنگار اقتصادی با تجربه هستم و به تحلیل‌های اقتصادی می‌پردازم. با استفاده از روش‌های پیشرفته تحلیل، تمام تلاشم را می‌کنم تا به شما تحلیل‌های دقیق و قابل اعتماد را ارائه دهم تا شما بتوانید در مورد مسائل اقتصادی تصمیم‌گیری کنید.
دکمه بازگشت به بالا