دانش و سلامتمجله کسب و کار

خواص گیاهان دارویی پونه

خواص و فواید دارویی درمانی آن

پونه گیاهی از خانواده است که دارای اسانس روغنی فرار یا روغن منتول، حاوی مقدار زیادی ، B، C، کلسیم، مقداری تانن و مواد رزینی می باشد. این گیاه در فصل گرما و در خاک‏ های مرطوب و غنی از مواد آلی مانند کود برگ به خوبی رشد می ‏کند. پونه کوهی نوع دیگری از این گیاه است. مرغوب‌ترین نوع پونه وحشی در کنار چشمه ها و آب ذوب شده برف ها می روید. بهترین زمان برای چیدن این نوع پونه، اوایل فروردین تا اواسط اردیبهشت است.

خواص پونه برای عفونت | خواص پونه خشک | خواص پونه دم کرده

طعم پونه در ابتدا گرم، گس و تلخ است، اما پس از مدتی در دهان حس خنکی ایجاد می کند، همچنین دارای بوی مطبوع و قابل تشخیصی است که فضای خانه را مطبوع و حشرات موذی را دور می کند. این گیاه را می توان در گلدان کاشته و در بالکن قرار داد. پونه را می توان از طریق ریشه تکثیر کرد.

پونه به طور سنتی برای مقابله با ، مشکلات تنفسی، مثانه و ، و مورد استفاده قرار گرفته است. همچنین از آن برای یا شروع دوره قاعدگی استفاده شده است. در این بخش از سلامت ، برخی از مزایای سلامتی در استفاده از پونه به تفصیل ارائه شده است.

تمام خواص استفاده از پونه

پونه از محتویات بالای منتول تشکیل شده است و در طی سالیان متمادی به دلیل ویژگی های تحریک کننده و توانایی آن در تسکین علائم سرماخوردگی یا آنفولانزا مورد استفاده قرار می گرفت. این گیاه ممکن است به تنفس کمک کند و به عنوان یک عامل تقویت کننده دستگاه تنفسی و ریه ها عمل نماید. طبق گفته طرفداران این گیاه، خاصیت خلط آور در پونه، باعث شل شدن مخاط یا خلط می شود و آن را از سیستم تنفسی شما پاک می کند.

مفید برای گوارش و درد معده

با رجوع به نسل های گذشته، در می یابیم که از پونه برای بهبود سلامت عمومی دستگاه گوارش و برای درمان چندین اختلال شایع در گوارش استفاده شده است. برای کمک به معالجه نفخ، گاز یا درد معده می توانید مقدار کمی بنوشید. این گیاه همچنین دارای خواص ضد اسپاسم است که می تواند به تسکین درد معده یا گرفتگی معده کمک کند. بسیاری از طرفداران معتقدند که این گیاه را می توان برای بهبود عملکرد کبد و تولید صفرا برای کمک به هضم غذا، در حد اعتدال مصرف نمود.

مؤثر در درد عضلات و مفاصل

از کیفیت گرم و بی حس کننده برخوردار است و در برای کمک به درمان درد عضلات و مفاصل استفاده می شود. همچنین، به دلیل ویژگی های قابض، پونه درمان خوبی برای و آرتریت می باشد زیرا می تواند، به ریشه کن کردن اسید اوریک از سیستم گردش مواد در پا کمک کند.

آرامبخش

پونه ممکن است خواص آرام بخش داشته باشد. در گذشته برای مقابله با استفاده می شد و ممکن است به کمک کرده و به افراد در رفع مشکلات خود در خواب کمک کند. با این حال، هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد پونه فراتر از این ویژگی ها باشد و گزینه های طبیعی مطمئن تر و بهتر برای مقابله با و وجود دارد.

تنظیم چرخه قاعدگی

پونه بخاطر فعالیت های ایمنوگرافی معروف است. در طول سال ها از این روش برای تحریک قاعدگی در خانم هایی که چرخه نامنظم دارند یا در کسانی که قاعدگی ندارند، استفاده می شود. گرچه گزینه های جایگزین زیادی برای تحریک قاعدگی وجود دارند که بسیاری از آنها بسیار ایمن تر از پونه هستند. به همین دلیل، بیشتر متخصصان استفاده از پونه را برای این منظور توصیه نمی کنند.

روغن پونه مفید برای پوست

روغن پونه برای پیشگیری از چین و مفید است. همچنین برای رفع خارش و سیاهی پوست می توان چوست خود را با روغن پونه ماساژ داد.

طرز تهیه روغن پونه

پونه تازه را در خیس کنید و برای تبخیر شدن آب آن پونه را در معرض آفتاب قرار دهید و یا با کمی حرارت، آب آن را تبخیر کنید. برای درست کردن روغن پونه، از ظروف در بسته استفاده نکنید زیرا اسانس آن عوض میشود. پس از تهیه روغن، آن را صاف کرده و برای پوست استفاده کنید.

فواید پونه برای مقابله با بیماری‏‌ها

 • جلوگیری از و کمک به هضم غذا
 • برطرف کننده با جویدن نعناع و پونه
 • ضد و آرام کننده اعصاب
 • رفع اسپاسم (گرفتگی) عضلات با چای پونه
 • رفع سرفه و سیاه
 • رفع
 • مفید برای تقویت لثه ها به دلیل داشتن بالا
 • درمان و بیماری های روده ای
 • به دلیل دارا بودن ترکیبات ضدباکتریایی، دارویی فوق‌العاده برای رفع عفونت های تناسلی، ادراری و گلودردهای چرکین بوده و مانند عمل می کند
 • درمان سرماخوردگی، آنفلوآنزا، آسم
 • درمان عفونی با بخور پونه
 • پونه یک زدای قوی است و اگر آن را با میل کنید، برای رفع نیز مؤثر می باشد.

پونه به دلیل داشتن کلسیم زیاد، به خانم های یائسه و افرادی که دچار هستند و کودکان در حال رشد، توسط پزشکان توصیه می شود. بنابراین کسانی که تمایلی به مصرف شیر ندارند، بهتر است و دوغ را با پونه میل کنند.

کاربردهای سنتی و فواید پونه

پونه قرن هاست که به عنوان داروی گیاهی استفاده می شود.

پونه ترشح شیره گوارشی را افزایش داده و و قولنج را تسکین می دهد.

همچنین قدرت عضلات رحم را تحریک کرده و قاعدگی را ترغیب می کند. بنابراین نباید برای زنان باردار توصیه شود، زیرا می تواند سقط را به همراه داشته باشد.

این گیاه ضد عفونی کننده، ضد اسپاسم، کارمیناتیو، دیافورتیک، امگنوگ، آرام بخش و محرک است.

تهیه چای با برگ های پونه به طور سنتی در معالجه تب، ، عفونت های تنفسی جزئی، اختلالات گوارشی، اختلالات قاعدگی و انواع بیماری های جزئی مورد استفاده قرار می گرفته است.

گاهی اوقات به عنوان درمانی برای کرم های روده استفاده می شود.

از محلول آب پونه برای درمان خارش، تشکیل غدد و اختلالات ملتهب پوستی مانند اگزما و شرایط روماتیسمی مانند استفاده می شود.

در فصل تابستان گیاه به گل رسیده و با برداشت برگ ها، برای استفاده بعدی خشک می شوند.

همچنین در موارد اسپاسم، صرع، نفخ و درمان مشکلات معده مفید است.

از چای پونه برای تسکین سرماخوردگی، سرفه، ، مشکلات کبدی و کلیوی استفاده شده است.

همچنین از برگ های تازه یا خشک پونه هنگام ، گرفتگی شکم، برای تحریک تعریق و همچنین در درمان بیماری هایی مانند آبله و سل استفاده می شود.

مزایای سلامتی پونه از دیدگاه طب سنتی هندی

شپش بدن: یک جوشانده گیاه خشک شده پونه را تهیه کنید. منطقه گزش را با جوشانده 30 گرم در هر لیتر آب بشویید. آن را 2-3 بار در روز تکرار کنید.

وسیفلیس: یک محلول از گیاه پونه تهیه کنید. سه تا چهار قاشق غذاخوری سه تا چهار بار در روز میل کنید.

روماتیسم: برای رهایی از روماتیسم، بدن خود را به خوبی با روغن پونه ماساژ دهید.

کمبود انرژی: یک چای پونه تهیه کنید و به مدت 10 تا 15 روز به طور مرتب بنوشید.

بیماری ارتفاع: جوشانده برگ های خشک شده پونه را تهیه کنید. روزی یک فنجان میل کنید.بیماری ارتفاع یا ارتفاع زدگی ناشی از کاهش میزان اکسیژن هوا در ارتفاعات بالاتر است.

: چند برگ را با زوفای مصری و پونه را به مقدار مساوی اضافه کنید. این جوشانده را آماده کرده و روزی یک فنجان میل کنید.

استفاده های دیگر پونه

روغن پونه از کل اجزای گیاه به دست می آید و در سازی و به عنوان پاک کننده پارچه ها استفاده می شود.

گیاه دارای عادت پراکنده ای است که می تواند به عنوان پوشش زمین مورد استفاده قرار گیرد، اگرچه در زمستان تا حدودی پراکنده است و توسط علفهای هرز تهاجمی قابل از بین رفتن می باشد.

گیاه در حال رشد، مورچه ها، پروانه ها، موش ها و غیره را دور می کند.

موش ها از بوی نعناع به شدت متنفرند.

بنابراین از این گیاهان در خانه ها به عنوان یک ضد جوندگان استفاده کنید و برای جلوگیری از خوردن غلات توسط جوندگان مقداری از پونه را در انبارها پخش کنید.

محلول قوی پونه که بر روی صورت اعمال می شود، در تابستان لثه ها را محکم نگه می دارد.

روش تهیه پونه

برای تهیه ‏ی یک فنجان دمنوش پونه، از یک قاشق غذاخوری سرخالی از برگ یا گل پونه ی تازه و یا یک قاشق چای خوری برگ پونه خشک شده در یک لیوان آب جوش استفاده کنید. 10 دقیقه زمان، نیاز است تا چای دم بکشد. سپس دمنوش را از صافی رد کرده و میل کنید. در صورت تمایل می توانید دمنوش خود را کمی شیرین کنید. این دمنوش را می توان به طور معمول 2 تا 3 فنجان در روز استفاده کرد و محدودیتی در طول درمان وجود ندارد.

خواص دمنوش پونه

برگ، گل‏ و ساقه های پونه جایگزین مناسبی برای بسیاری از آنتی بیوتیک ‏ها هستند. این گیاه دارای خواص بادشکن، معرق، مدر و محرک نیز می‏ باشد. دمنوش پونه را می توان برای درمان زکام، سرماخوردگی، مشکلات گوارشی، کم کردن تب خفیف، سردرد ها، تسکین گلودرد، دردهای قاعدگی، برای بهبود نفخ شکم، و بی ‏خوابی استفاده کرد.

اقدامات احتیاطی در مورد پونه

پونه هرگز نباید توسط زنان باردار یا مادران شیرده استفاده شود. این گیاه می تواند باعث انقباضات رحم و افزایش جریان قاعدگی شود و خطر سقط را به میزان قابل توجهی افزایش دهد.

پونه در افزایش شدت سردرد، و پمپاژ قلب مؤثر است و مصرف بیش از حد آن باعث مسمومیت می شود.

اگر دچار تشنج یا صرع هستید و کسانی که مبتلا به بیماری کبد یا کلیه هستند، از مصرف این گیاه خودداری کنند.

مصرف خوراکی پونه ممکن است باعث گرفتگی شکم، تب، حالت تهوع، استفراغ، گیجی، هذیان، توهم شنوایی و بینایی شود.

همچنین بر سیستم عصبی تاثیر می گذارد و ممکن است منجر به آسیب مغزی شود.

مادر شیرده باید از مصرف پونه پرهیز کند زیرا ممکن است با شیر مادر مخلوط شود و عوارضی برای نوزاد تازه متولد شده ایجاد کند.

اسانس پونه با بسیاری از عوارض جانبی شدید همراه است. این موارد شامل درد شکم، تهوع، استفراغ، مشکلات بلع، تب، لرز، اسپاسم عضلانی، نارسایی اندام، افزایش ، تغییرات نامنظم فشار خون و اغما است.

مصرف حجم بیشتر پونه ممکن است منجر به نارسایی چند اندام شود که می تواند منجر به مرگ شود.

پونه هرگز نباید توسط افراد مبتلا به بیماری های کلیوی یا کبدی مصرف شود. این گیاه ممکن است باعث تحریک اندام ها شود و بیماری را بدتر کند.

روغن موجود در برگ ها ضد عفونی کننده است، اگرچه در دوزهای زیاد سمی است.

در این مطلب از غفاری دایت که در ارتباط با خواص پونه کوهی است به بررسی خواص پونه کوهی برای ریه، خواص پونه برای عفونت، خواص پونه کوهی برای زنان، خواص پونه کوهی برای اختلالات گوارشی، خواص پونه کوهی برای کبد، خواص پونه کوهی برای دیابت، خواص پونه کوهی برای قلب، خواص پونه کوهی برای قاعدگی، خواص پونه کوهی برای لاغری، خواص روغن پونه کوهی و در نهایت مضرات پونه کوهی می‌پردازیم.

خواص درمانی پونه کوهی

پونه کوهی یکی از گیاهان دارویی است که خواص و فواید درمانی بسیار زیادی برای بدن و سلامت آن دارد. در ادامه به بررسی برخی از خواص پونه کوهی و خرید گیاهان دارویی می‌پردازیم.

خواص پونه کوهی برای ریه

پونه کوهی با داشتن ویتامین‌ها و مواد مغذی موجود در پونه کوهی برای سیستم ایمنی بدن ضروری و مفید است. به تقویت عملکرد سبستم ایمنی بدن کمک می‌کند. این گیاه دارویی حاوی کارواکرل و رزمارینیک اسید است که این ترکیب به عنوان یک کاهش دهنده‌ هیستامین و ضد احتقان طبیعی عمل ‌می‌کند.

پونه کوهی که برای سلام ریه و ضد عفونی کردن آن مفید و موثر است، بر تنفس راحت از طریق بینی تاثیری مستقیم دارد. پ نه کوهی می‌تواند جایگزین بسیار خوبی برای آتتی بیوتیک‌ها باشد. به جای استفاده از دارو‌های شیمیایی برای ضدعفونی کردن ریه می‌توان از دم کرده پونه استفاده کرد. برای تهیه دمنوش پونه یک قاشق چای‌خوری از پون را با یک لیوان آب جوش ترکیب کرده و اجازه دهید به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه دم بکشد، پس از اینکه دم کشید آن را از صافی رد کنید.

برای بهتر شدن طعم این دمنوش پونه کوهی می‌توانید کمی عسل هم به آن اضافه کرده و سپس آن را بنوشید. برای اینکه از خاصیت ضدعفونی کنندگی پونه کوهی برای ریه برخوردار شوید باید روزی سه فنجان از این دم کرده مصرف کنید.

خواص پونه برای عفونت

پونه کوهی به عنوان یک ضد عفونی کننده قوی علیه قارچ‌ها و میکروب‌ها شناخته می‌شود، در واقع پونه کوهی با وجود ترکیبات تیمول و کارواکرول می‌تواند از بدن در برابر بسیاری از باکتری‌ها و عفونت‌ها محافظت کند. کسانی که در گوش و یا ناخن عفونت‌های قارچی دارند و یا خانم‌هایی که در ناحیه تناسلی با عفونت قارچی درگیر هستند می‌توانند از پونه کوهی استفاده کنند.

دم کرده و ضماد پونه کاری را برای حل این مشکلات می‌تواتید استفاده کنید. علاوه بر این پونه کوهی برای درمان عفونت ادراری نیز  کاربرد دارد و دم کرده پونه کوهی از تاثیرگذارترین و مناسب ترین درمان‌ها برای عفونت ادراری است. پونه کوهی با تحریک گلبول‌های سفید خون، آن‌ها را افزایش داده و موجب تسریع روند بهبودی می‌شود.

خواص پونه کوهی برای زنان

یکی از مهم‌ترین خواص پونه کوهی درمان عفونت‌های زنانه یا رحم است. همانطوری که گفتیم پونه کوهی مانند آنتی بیوتیک‌های قوی عمل می‌کند و موجب رفع عفونت‌ها می‌شود.

خواص پونه کوهی برای اختلالات گوارشی

دمنوش پونه کوهی به درمان درد معده، نفخ معده، کرم معده، نفخ معده و ترش کردن معده کمک می‌کند. پونه کوهی سرشار از فیبر است و به کمک این فیبر موجود در خود به حفظ سلامت دستگاه گوارش کمک می‌کند. دم کرده پونه کوهی برای درمان اختلالات روده و درمان اسهال بسیار مفید است.

خواص پونه کوهی برای کبد

از دیگر خواص پونه کوهی پاکسازی کبد از سموم و مواد زائد است. یک داروی برطرف کننده اختلالات کبدی دم‌کرده ساقه گل‌دار پونه کوهی است.

خواص پونه کوهی برای دیابت

یکی دیگر از خواص پونه کوهی این است که  یکی از گیاهان دارویی است که به کاهش دیابت نوع ۲ کمک می‌کند. این گیاه دارویی به کاهش قند خون از طریق کنترل ترشح انسولین کمک می‌کند.

خواص پونه کوهی برای قلب

پونه کوهی حاوی اسید چرب امگا ۳ است که این اسید چرب کلسترول خون را کاهش می‌دهد و همجنین موجب تنظیم فشار خون می‌شود. پونه کوهی با کاهش التهاب سیستم قلبی عروقی می‌تواند از حمله‌ی قلبی، آمبولی و سکته مغزی پیشگیری کند.

خواص پونه کوهی برای قاعدگی

از پونه برای تنظیم چرخه قاعدگی است و موجب تسکین درد‌های قاعدگی در خانم‌ها می‌شود. در واقع پونه با تحریک هورمون‌های استروژن و پروژسترون این خاصیت را در قاعدگی دارد.

خواص روغن پونه کوهی

برای تهیه روغن پونه، ابتدا پونه تازه را در روغن خیس کنید و با قرار دادن پونه در آفتاب و یا روی حرارت آب آن را تبخیر کنید. برای تهیه روغن پونه از ظروف در بسته استفاده نکنید زیرا اسانس آن را تغییر می‌دهد. بعد از آماده شدن آن را از صافی رد کنید.

روغن پونه کوهی تمام خواص پونه کوهی را دارد. خواص ضد سرطانی، کاهش علائم پیری، درمان تبخال و تسکین سرفه از جمله خواص روغن پونه کوهی است. یکی از خواص روغن پونه تاثیر آن در درمان عفونت ریشه مو است، برای این کار روغن پونه کوهی را با روغن بادام شیرین ترکیب کنید و آن را میل کنید. درمان برونشیت، درمان آنفولانزا، درمان برفک دهان و درمان ورم مفاصل از مجموع خواص بی نظیر روغن بادام برای سلامت بدن است.

ضد آلرژی، ضد باکتری، ضد میکروب و ضد قارچ بودن از خواص روغن پونه است که به کمک این خواص به درمان بسیاری از بیماری های عفونی کمک شایانی می‌کند.

به عنوان چند مورد دیگر از خواص روغن پونه کوهی می‌توان به مواردی مانند رهایی از شر خلط، درمان درد قفسه سینه، درمان سلولیت، تنظیم قاعدگی، درمان آکنه، کنترل دیابت و کنترل حملات عصبی اشاره کرد.

مصرف روغن پونه کوهی به صورت موضعی و گیاهی برای سلامت بدن و کمک به بهبود مشکلات آن بسیار مفید است.

طبع پونه کوهی

پونه کوهی که یکی از دارو‌های گیاهی است طبیعتی گرم و خشک دارد. مصلح پونه و متعادل کننده طبع پونه کوهی کتیرا است.

مضرات پونه کوهی

زنان باردار به هیچ وجه نباید از پونه استفاده کنند. انقباضات رحم، افزایش جریان قاعدگی و افزایش خطر سقط جنین از عوارض پونه برای خانم‌های باردار است. زیادی روی در مصرف پونه می‌تواند منجر به سر درد، افزایش شدت پمپاژ قلب و افزایش فشار خون موثر است و همچنین از دیگر عوارض پونه که در هنگام مصرف بیش از حد نمایان می‌شود مسمومیت است. کسانی که به صرع و یا تشنج دچار می‌شوند باید از مصرف این داروی گیاهی خودداری کنند. دوغن موجود در برگ‌های پونه ضد‌عفونی کننده است اما مصرف بیش از حد در آن ممکن است باعث مسمومیت شود.

خواص پونه کوهی برای لاغری

ضد اسپاسم بودن یکی دیگر از خواص پونه کوهی است که موجب هضم بهتر می‌شود. نوشین دمنوش پونه کوهی سوخت و ساز را تنظیم کرده و موجب تعادل متابولیسم می‌شود. پونه کوهی با فعال کردن روده‌ها موجب چربی سوزی می‌شود و چربی سوزی را افزایش می‌دهد و از این طریق موجب و لاغری می‌شود.

با وجود خواص پونه کوهی برای لاغری، نمی‌توان تنها با مصرف پونه کوهی به وزن ایده آل رسید. برای رسیدن به تناسب اندام به یک اصولی نیاز است. رژیم‌های بهاره غفاری بهترین روش برای داشتن تناسب اندام و سلامتی در کنار یکدیگر هستند. این رژیم‌های بدون حذف مواد غذایی یا محدودیت‌های شدید به شما کمک می‌کنند به وزن ایده آل خود برسید.

مشاهده مطالب بیشتر

آیدا چم سورکی

آیدا چم سورکی هستم متولد 1381 تحصیل کرده در رشته علوم تربیتی و علاقمند به نویسندگی و فعال در شبکه های اجتماعی
دکمه بازگشت به بالا