دانش و سلامتمجله کسب و کار

درمان ریزش مو با ماینوکسیدیل

ریزش مو و حتی طاسی را باید به عنوان بخشی از روند افزایش سن پذیرفت و باید بدانید که الگوی ریزش مو و طاسی در مردان و زنان متفاوت است. در مردها معمولاً ریزش موها از طرف شقیقه ها شروع می شود و ممکن است به مرور زمان مانند حرف M طاسیِ جزئی و کلی به وجود آید. در زنان خط رویش جلویِ مو مانند الگوی ریزش مو در مردان به عقب نمی رود و مانند آنها طاس کامل نمی شوند اما به تدریج ضخامت موهای کل سر نازک و نازکتر می شوند.

Hair loss treatment with minoxidil

گفته می شود طاسی در مردان بیشتر ارثی است و ممکن است به هورمون های مردانه مرتبط باشد. ریزش مو در مردان از همان دوران بلوغ شروع می شود و براساس آمار ریزش مو دو سوم مردان را تا سن 35 سالگی و 85 درصد را تا سن 50 سالگی تحت تاثیر قرار می دهد. اما دلایل ریزش مو در زنان مشخص نیست و تا به اینجا بیشترین زمان ریزش مو در خانم ها بعد از یائسگی دیده شده است و این نشان می دهد که ریزش مو به دلیل کاهش هورمون های زنانه است.

حال اگر به تازگی نگران ریزش موهای خود شده اید و در اینترنت به دنبال راه چاره می گردید بدانید که تنها نیستید! ریزش مو در شرایط استرس زای امروزی میلیون ها زن و مرد را تحت تاثیر قرار داده و برای درمان قطعیِ آن هنوز تحقیقات ادامه دارد. در میان جستجوهای خود حتماً به اسم ماینوکسیدیل به عنوان یک درمان موضعی برای ریزش مو برخورده اید. قرار است در این مطلب به بررسی این ماده و صحت این موضوع بپردازیم.

ماینوکسیدیل چیست و چگونه عمل می کند؟

ماینوکسیدیل که به اسم روگین نیز شناخته شده است، یک نوع درمان ریزش مو موضعی است که به صورت فوم یا محلول تولید می شود و بدون نسخه ی پزشک قابل تهیه است. این محلول در فرمول های 2 و 5 درصدی به بازار عرضه می شود.

ماینوکسیدیل در واقع با کوتاه کردنِ فاز استراحت (تلوژن) چرخه ی رشد مو، موها را به سمت مرحله ی فعالِ رشد مو (آناژن) حرکت می دهد. این یعنی موهای شما زمانِ کمتری را در حالت استراحت سپری می کند و مرحله ی رشد مو طولانی شده و همین امر موها زا تحریک می کند تا زودتر از حد معمول وارد مرحله ی رشد فعال شوند. بنابراین می توان گفت ماینوکسیدیل جریان خون در پوست سر شما را بهبود می بخشد و ممکن است به موهایتان در تامین مواد مغذیِ مورد نیاز برای رشد کمک کند. اگر هم مستعد به طاسیِ الگوی مردانه هستید، این اثرات ترکیبی به تحریک رشد، بهبود ضخامت و تراکم موهایتان کمک خواهد کرد.

ماینوکسیدیل و ریزش مو

همانطور که گفته شد ماینوکسیدیل باعث می شود موهای شما زودتر وارد فاز رشد فعال شود، بنابراین ممکن است قبل از اینکه رشد موهایتان بهتر به نظر برسد برای مدتی بدتر شود. منظور از این بدتر شدن این است که ممکن است طی چند هفته تا چند ماه استفاده از ماینوکسیدیل متوجه شوید ریزش موهایتان افزایش یافته است.

دلیل این امر هم این است که موهایتان به سرعت باید مرحله ی استراحت و ریزش مو را طی کند تا وارد فاز رشد فعال شود. بنابراین بدانید که اگر برای اولین بار است که از ماینوکسیدیل استفاده می کنید ممکن است بیش از حد نرمال ریزش در موهایتان احساس کنید.

ریزش در هنگام استفاده از ماینوکسیدیل چه مدت طول می کشد؟

نتایج استفاده از ماینوکسیدیل مانند هر داروی دیگری در افراد مختلف متفاوت است. اما به طور کلی اگر به طور منظم و دائم شروع به استفاده از ماینوکسیدیل کنید برای دیدن اولین نشانه ها از اثرگذاری باید 8 هفته صبر کنید. در نهایت نیز بعد از گذشت حدود 4 ماه شاهد کاهش ریزش مو و افزایش رشد مجدد مو خواهید بود.

بنابراین اگر بعد از گذشت 4 ماه هنوز شاهد ریزش مو هستید، ممکن است ماینوکسیدیل محصول مناسبی برای شما نباشد. اگر با گذشت 4 ماه ریزش موهایتان همچنان ادامه داشت و بدتر شده بود بهتر است با پزشک خود مشورت کنید و به دنبال روش جایگزین باشید.

ماینوکسیدیل و اثر آن

باید این را در نظر بگیرید که به دلیل عوامل مختلفی که بر روی ریزش مو تاثیر می گذارد تحقیقات برای درمان قطعیِ ریزش موها ادامه دارد و نمی توان از هر درمانی انتظار معجزه داشت! دانشمندان معتقدند که ماینوکسیدیل ممکن است با افزایش جریان خون و مواد مغذیِ لازم برای فولیکول های مو، رشد مو را تحریک کنید. بنابراین استفاده از ماینوکسیدیل در نهایت منجر به پرپشتی و ضخیم تر شدنِ مو می شود اما دستیابی به آن زمان بر خواهد بود و برای حفظ این امر باید دوره ی درمان را کامل کنید و صبور باشید.

بهتر است بدانید که اگر موهای شما به طور کامل ریخته و طاس هستید بعید به نظر می رسد که ماینوکسیدیل به شما برای رشد مجدد موهایتان کمکی بکند. دلیل این امر هم کاملاً واضح است، وقتی ریزش مو به جایی می رسد که کچلی کامل رخ دهد و چندین سال رشد مو متوقف شده باشد در واقع فولیکول های مو تغییرات دائمی خود را داشته اند و رشد مجدد مو تقریباً غیرممکن است. در نهایت پیشنهاد ما این است که به محض مشاهده ی اولین نشانه های ریزش مو درمان را آغاز کنید. ماینوکسیدیل و سایر دارو و درمان های ریزش مو هر چه زورتر آغاز شوند بهتر جواب می دهند.

قبل از هر درمانِ خودسرانه با پزشک مشورت کنید و اگر از ماینوکسیدیل استفاده می کنید آن را به درستی مصرف کنید. مصرف این دارو بسیار ساده و آسان است اما استفاده ی اشتباه از آن ممکن است اثر آن را کم کند و خطر ابتلا به عوارض جانبی را افزایش دهد. توصیه می کنیم دستورالعمل ها و توضیحات نوشته شده بر روی محصولات را با دقت بخوانید و طبق آنها عمل کنید. محلول ضدریزش و تقویت کننده ی مو از شرکت لامینین حاوی ماینوکسیدیل و کافئین است. این محلول علاوه بر کمک به تنظیم فعالیت غدد سباسه و کنترل ترشح سبوم، از تبدیل تستسترون به دی هیدروتستسترون که یکی از عوامل اصلی ریزش موهاست جلوگیری می کند.

عوارض احتمالی استفاده از ماینوکسیدیل

اگرچه استفاده از ماینوکسیدیل برای بیشتر افراد بی خطر و ایمن است اما ممکن است در هنگام شروع استفاده از این دارو عوارض جانبی را تجربه کنید.

  • برخی در هنگام استفاده از ماینوکسیدیل بر روی پوست سر خود خارش و پوسته پوسته شدن را تجربه خواهند کرد. برای جلوگیری از این امر توصیه می کنیم به هیچ عنوان بیشتر از مقدار ذکر شده و معمول از این دارو استفاده نکنید و پس از استفاده دستان خود را بشویید که از تماس با بقیه ی نواحی بدن جلوگیری کنید.
  • اگر مشکل قلبی و فشار خون دارید قبل از استفاده از ماینوکسیدیل با پزشک خود مشورت کنید تا اطمینان حاصل شود که استفاده از این محصول برای شما بی خطر است یا نه.
  • اگر هنگام استفاده از این ماده دچار سرگیجه، افزایش ضربان قلب، ضعف و تورم دست و پا شدید فوراً به پزشک مراجعه نمایید.
  • زنان در حین بارداری و شیردهی نباید از ماینوکسیدیل 5% استفاده کنند. همچنین گفته می شود افراد زیر 18 سال نیز نباید از ماینوکسیدیل استفاده کنند.

توصیه می کنیم در صورتِ مشاهده ی هر یک از موارد زیر با پزشک خود در مورد ادامه ی مصرف ماینوکسیدیل مشورت کنید:

  • ترشحات سبز، زرد و خاکستری رنگ از زخم به وجود آمده بر روی پوست سر
  • ریزش تکه ای و ناگهانی که با الگوی ریزش طبیعی موی شما مطابقت ندارد
  • پوسته پوسته شدن، خارش و قرمزی پوست سر که به مدت طولانی ادامه یابد

آیا می توان ماینوکسیدیل را بعد از کاشت مو استفاده کرد؟

بله. اغلب متخصصین پوست بعد از کاشت مو داروهای رشد موی موضعی مثل ماینوکسیدیل استفاده می کنند. این داروها آسیبی به موهای کاشته شده نمی زنند بلکه باعث تحریک رشد آنها هم می شوند.

آیا در هنگام مصرف ماینوکسیدیل امکان ریزش بیشتر مو هم وجود دارد؟

در ابتدای مصرف ماینوکسیدیل احتمال افزایش وجود دارد. معمولا این حالت حدود یک ماه ادامه می یابد و سپس قطع خواهد شد. بنابراین در صورت مشاهده ریزش موها در ابتدای مصرف مینوکسیدیل نگران نشوید و به درمان ادامه دهید. درصورتی که درمان با ماینوکسیدیل هنگام افزایش ریزش اولیه قطع شود، امکان ریزش بیشتر وجود دارد ولی موقت است. در واقع با قطع مصرف ماینوکسیدیل، موهایی که دارو رشد داده است ریزش پیدا می کند نه موهایی که از قبل وجود داشته است.

برای مشاهده اثرات ماینوکسیدیل چه مدت باید مصرف کنیم؟

برای بروز اثرات مثبت محلول ماینوکسیدیل حداقل 4 تا 6 ماه استعمال مداوم آن لازم است و نهایتاً طی یک سال بعد از شروع مصرف اثر درمان، آشکار می گردد . همان طور که ذکر شد، در اوایل درمان ممکن است ریزش موها بدتر شود که نباید اهمیت داد و باید به درمان ادامه داد تا به تدریج اثرات مفید آن آشکار گردد .

کلام آخر

اگر برای ریزش موهای خود به دنبال درمان از طریق استفاده از ماینوکسیدیل رفته اید، بدانید که برای دیدنِ نتیجه ی مورد نظرتان باید صبور باشید. در این بین ممکن است متوجه شوید که ریزش موهایتان کمی بدتر شده، اما  نگران نباشید زیرا که این امر کاملاً طبیعی است و یک اثرِ متداول در هنگام استفاده از این دارو می باشد. در آخر نیز با مشاهده ی تداوم هر یک از عوارض جانبیِ ذکر شده با پدر این مقاله قصد داریم به پرسش و پاسخ های متداول در ارتباط با درمان ریزش مو توسط ماینوکسیدیل بپردازیم. در ادامه به مواردی که بیشتر مورد سوال قرار گرفته، و بهترین درمان ریزش ، اشاره خواهیم کرد.

مشاهده مطالب بیشتر
دکمه بازگشت به بالا