اقتصادیمجله کسب و کار

ساخت استخر ماهی

 مکان مناسب برای ساخت استخر پرورش ماهی :

مناطقی که دارای رطوبت بوده و بارندگی در آن به میزان لازم در سال باشد، (مانند شمال ایران) بهترین منطقه برای ساخت استخر پرورش ماهی می باشد. البته این مطلب به این معنی نیست که در شرایط گرم و خشک نمی توان این نوع استخر ها را تولید کرد. استخر ها را میتوان در تمام شرایط آب و هوایی ساخت و نگهداری کرد و ماهی را در آن پرورش داد.

استخر ماهی پلاستیکی | ساخت استخر پرورش ماهی ارزان | ساخت استخر پرورش ماهی با بلوک

آیا جابجایی استخر پرورش ماهی امکان پذیر است ؟

استخر هایی که به شکل بتنی ساخته شده اند برای جا به جایی به مناطق دیگر بسیار دشوار و هزینه بر خواهد بود اما امروزه استخرهای نسل جدید تولید می شوند که علاوه بر کم هزینه بودن ساخت آن ، جا به جایی و حمل و نقل نیز بسیار آسان و مقرون به صرفه می باشد. تصویر زیر نمونه ای از استخر قابل حمل را می بینید:

چگونگی ساخت استخر پرورش ماهی

 1.  اگر سرمایه و مکان دارید از استخر های بتنی استفاده کنید در صورتی که نیاز به جا به جایی استخر نداشته باشید.
 2.  اگر سرمایه زیاد و مکان مناسب ندارید از استخر های نسل جدید استفاده کنید
 3.  اگر در مناطق گرم و خشک زندگی می کنید می توانید حتی از سقف های خانه خود برای ایجاد استخر در ابعاد مشخص استفاده کنید. (با در نظر گرفتن پوشش یا سقف برای استخر برای گرم و تبخیر نشدن آب استخر)

 استخر پرورش ماهی (پروژه مرکز تخقیقات ملی آبزیان آبهای شور کشور استان یزد):

احداث استخرهای پرورشی ماهيان گرم آبی

پس از اينكه مكان مورد نظر جهت احداث كارگاه فراهم شد، بايد به انجام سه كار اساسي دراين زمينه پرداخت:

 1. مشخص ساختن نوع سيستم پرورشي از لحاظ تراكم(متراكم،نيمه متراكم،فوق تراكم).
 2. مشخص كردن ظرفيت كارگاه براساس مقدار آب ورودي ونوع سيستم پرورشي.
 3. طراحي وبرنامه ريزي كارگاه پرورشي وتاسيسات جنبي آن با توجه به موارد ياد شده وسرمايه.

از آنجا كه انتخاب هر يك از سيستمهای پرورشی ومقدار ظرفيت كارگاه به شكل و نوع استخرهای پرورشی بستگی چندانی ندارند، لذا چگونگی طراحی وساخت يكی از اين استخرها در پی می آيد.استخرهای گرم آبی معمولا مستطيلی شكل هستند ومساحتی برابر نيم تا پنج هكتار را دربر مي گيرند،اما مناسب ترين اندازه براي ساخت اين نوع استخر ها،استخرهاي يك هكتاري است .كنترل اين گونه از استخر ها راحت تر است و عمليات غذا دهی ، كود دهی ، سم پاشی ، صيد، نمونه برداری ، كنترل رشد ماهيها در آن ساده تر صورت مي گيرد. عمق اين استخرها در شرايط گرم و معتدل 5/1 تا 2 متر در نظر گرفته می شود ودارای شيب طولي1:200 هستند. ضمن اينكه يك شيب عرضی از ديوار تا وسط استخر نيز دارند. ديواره استخرها مقطعی ذوذنقه ای شكل دارد واز آن جا كه فشار آب را تحمل ميكند ، ساخت آن از اهميت بالايی برخوردار است.

آماده سازي استخرهاي پرورشي قبل از ماهي دار كردن :

به طور كلي استخرهای پرورشی برای بار اول يا چندم مورد استفاده قرار مي گيرند كه آماده سازی استخرهای چند بار مصرف شامل مراحل بيشتری است كه شرح آن در پی می آيد.
برای آماده سازی اين دسته از استخرها ابتدا آنها را خشك می كنيم ، سپس گياهان موجود درآنها راخشك مي كنيم و مي سوزانيم. پس از آن برای ضد عفونی كردن استخر به ازای هر هكتار 750 كيلو گرم آهك پودر شده روی سطح خاك بستر وديواره ها مي پاشيم. پس از اين مرحله خاك را تا عمق 15 سانتی متری شخم می زنيم ، سپس عمليات ديسك زنی صورت مي گيرد. كليه كانالها ودريچه های ورودی وخروجی استخرها را هم كنترل ودر صورت نقص آنها را تعمير مي كنيم.

از اين مرحله به بعد، برای هر دو گروه استخرها بايد مواردی را كه در پی می آيد به مورد اجراگذاشت: عمليات آبگيری استخرها 15 تا 20 روز قبل از ماهی دار كردن آنها صورت ميی گيرد. نحوه كار به اين صورت است كه قبل از آبگيری 1250 كيلوگرم كود گاوی، 20كيلوگرم كود فسفاته و80 كيلوگرم كود ازته به ازای هر هكتار در سطح استخر پاشيده می شود، سپس استخرها را تا نيمه از آب پر می كنيم. بعد از يك هفته 2500 كيلو گرم كود گاوی، 20كيلو گرم كود فسفاته و80 كيلو گرم كود ازته به آب اضافه واستخرها را كاملا آبگيری مي كنيم. بعد از گذشت زمان ياد شده مي توان نسبت به دار كردن استخرها اقدام كرد. علت اين كه 15 تا 20 روز بعداز آبگيری استخرها به آن ماهی اضافه می شود اين است كه آب و بستر استخرها در اين مدت فرصت پيدا می كنند تا از زی شناوران (گياهي وجانوري) و موجودات كفزمناطقی که دارای رطوبت بوده و بارندگی آن به میزان لازم در سال باشد، مثل شمال ایران بهترین منطقه برای ساخت استخر پرورش ماهی می باشد.

البته به این معنا نیست که در شرایط گرم و خشک نمی توان این نوع استخر هارا تولید کرد. استخر هارا در تمامی شرایط میتوان ساخت و نگهداری کرد و ماهی در آن ها پرورش داد.

آیا جا به جایی استخر امکان پذیر است؟

استخر هایی که به شکل بتنی ساخته شده اند برای جابجایی به مناطق دیگر بسیار دشوار و پرهزینه خواهند بود. اما امروز علاوه بر کم هزینه بودن ساخت آن، جابجایی و حمل نقل بسیار آسان و به صرفه خواهد بود.

 • اگر سرمایه و مکان دارید از استخر های بتنی استفاده کنید در صورتی که نیاز به جا به جایی استخر نداشته باشید.
 • اگر سرمایه زیاد و مکان مناسب ندارید از استخر های نسل جدید استفاده کنید.
 • اگر در مناطق گرم وخشک زندگی می کنید می توانید حتی از سقف خانه های خود برای ایجاد استخر در ابعاد مشخص استفاده کنید.

پس از اینکه مکان مورد نظر شما فراهم شد، باید به انجام سه کار اساسی در این زمینه پرداخت.

 1. مشخص ساختن نوع سیستم پرورشی از لحاظ تراکم
 2. مشخص کردن ظرفیت کارگاه بر اساس مقدار آب وروردی
 3. نوع سیستم پرورشی

از آن جایی که انتخاب هر یک از سیستم های پرورش ماهی و مقدار ظرفیت کارگاه به شکل و نوع استخر های پرورش ماهی بستگی چندانی ندارد، لذا چگونگی ساخت و طراحی استخر های پرورشی در انتهای کار مشخص می شود.

اگر علاقمند به کسب اطلاعات در حوزه استفاده از ورقژئوممبران در ساخت استخر هستید مطالعه این مقاله به شما پیشنهاد می شود.

استخر های پرورش ماهی معمولا مستیطیل شکل هستند و مساحتی برابر با نیم تا پنج هکتار را در بر میگیرند اما مناسب ترین اندازه برای ساخت این نوع استخر ها، استخر های یک هکتاری است. کنترل این گونه استخر ها راحت تر است و عملیات غذا دهی، کود دهی، سم پاشی، صید، نمونه برداری و کنترل رشد ماهی ها در آن ساده تر است.

عمق این استخر ها در شرایط گرم و معتدل 1/5 تا 2 متر در نظر گرفته می شود و دارای شیب طولی 1:200 هستند. ضمن اینکه یک شیب عرضی از دیوار تا وسط استخر نیز دارد.

دیواره استخر ها مقطعی ذوذنقه ای شکل دارد و از آنجا که فشار آب را تحمل می کند، ساخت آن از اهمیت بالایی برخوردار است.

https://berke.ir/ساخت-استخر-ماهی/منبع:

 

مشاهده مطالب بیشتر

آیدا چم سورکی

آیدا چم سورکی هستم متولد 1381 تحصیل کرده در رشته علوم تربیتی و علاقمند به نویسندگی و فعال در شبکه های اجتماعی
دکمه بازگشت به بالا