اجتماعمجله کسب و کار

سوکت رله فن پراید

در توضیح سوکت رله فن  اهمیت این قطعه باید ابتدا به تعریف خود قطعه رله در خودرو و الزام وجود این قطعه بپردازیم تا نقش مهم این قطعه در خودرو را بهتر درک کنیم. برای کسب اطلاعات بیشتر از خرید بست فلزی کلیک کنید.

 

تعویض سوکت رله فن پراید | سوکت رله فن پراید انژکتور | سوکت رله فن پراید کاربراتور

سوکت رله فن جهت اتصالات داخلی قطعه رله فن در خودرو کاربرد دارد و در خصوص قطع و وصل جریان الکتریکی که توسط قطعه رله انجام می‌شود اهمیت بسیار زیادی دارد.

تعریف رله:

رله قطعه‌ای در مدار الکترونیکی است که وظیفه قطع و وصل جریان را برعهده دارد. این قطعه یکی از مهم‌ترین قطب‌های یک مدار الکترونیکی محسوب می‌شود به‌طوری‌که در مدارات امروزی وجود قطعه رله کاملاً الزامی است.

ویژگی های مهم سوکت رله فن خوب

سوکت رله فن به علت درگیری با دمای زیاد موتور و در معرض هوا قرارگرفتن  فرایند اکسیداسیون می‌بایست در مقابل این عوارض طبیعی مقاومت مناسبی داشته باشد تا بتواند مدت‌زمان بیشتری در خودرو شما به کار گمارده شود.

سومت رله فن خودرو بهتر است که از مواد مقاوم‌تر مانند پلی‌آمید تولید شود؛ زیرا استفاده از مواد اولیه pp باعث می‌شود تا این قطعه زودتر به آخر عمر خودش برسد.

استفاده از مواد اولیه درست در تولید سوکت رله فن بسیار اهمیت است و این روزها افرادی زیادی دست به شیطنت زده و این قطعه را با مواد اولیه نامرغوب تولید می‌کنند که مشکلی بسیار طاقت‌فرسا برای مصرف‌کننده و تولیدکننده شده.

در هنگام خرید یک سوکت جدید چه این سوکت رله فن باشد چه هر نوع سوکت دیگر ابتدا به موارد حک شده روی این قطعه دقت کنید تا میزان الیاف ترکیب شده با این قطعه و همین‌طور مواد اولیه پلیمری به‌کاررفته در آن مطلع شوید.

الیاف در مواد پلیمری

الیاف در تولید قطعات پلاستیکی باعث استحکام بیشتر قطعه می‌شود به‌طوری‌که قطعه تولید شده با درصد الیاف بالاتر (البته همواره به این صورت نیست و باید در نیزان طبیعی این ترکیب اتفاق بیفتد) استحکام بالاتری دارد و با فشارهای فیزیکی که با دست یا هر وسیله دیگری به آن وارد می‌شود مقاوم است.

الیاف اغلب به‌صورت درصد در کنار مواد اولیه به‌کاررفته در قطعه یادداشت می‌شود که میزان ترکیب الیاف با قطعه تولیدی را نمایان می‌کند.

علائم دیگری نیز روی قطعات حک می‌شوند که این علائم هر کدام نشان‌دهنده کارایی خاصی هستند که می‌توان از بین این علائم به نشان قابل‌بازیافت بودن اشاره داشت.

قابل‌بازیافت بودن باعث می‌شود تا قطعه تولیدی تا درصد بسیار زیادی دوباره بتواند به چرخه تولید بازگردد و به قولی جانی دوباره بگیرد البته سوکت رله فن باتوجه‌به مواد اولیه تولیدی می‌تواند این قابلیت را در خود بگنجاند یا مانند بسیاری از  قطعات پلاستیکی قابل‌بازیافت نباشد.

علت خرابی سوکت رله فن

گرما و کیفیت مواد سازنده مهم‌ترین دلایل خرابی سوکت رله فن هستند.

گرما در داخل خودرو در قسمت موتور و اقلام مربوطه به آن به‌قدری زیان‌بار است که هر چند سال و در مواردی هر سال باید برخی قطعات تعویض شوند تا خودروی شما کمتر دچار ایرادات فنی شده و هزینه‌های کمتری به شما تحمیل شود.

گرما در خودرو به دلایل مختلفی تشدید می‌شود که می‌شود دراین‌بین به طراحی نادرست جای قرارگیری و مخل تنفس آن اشاره داشت.

تنفس موتور و مکان قرارگیری در بالارفتن دما بسیار حائز اهمیت است؛ ولی نباید نقش مهم فلز به‌کاررفته در موتور و نحوه تولید آن را از یاد برد، فلز و نحوه تولید و به طور خلاصه معماری موتور در دمای حاصله بسیار اهمیت دارد و باید به این نکته دقت داشت که برخی خودروها به علت استفاده‌کردن از طراحی‌های خاصی دمای بالاتری را به قطعات دیگر خودرو تحمیل می‌کنند.

پژو ۴۰۵ کابوسی برای کانکتور!

پژو ۴۰۵ با اینکه یکی از ماشین‌های حدوداً خوب بازار ایران است و طرف‌داران بسیار زیادی دارد (یکی از خودروهای موردعلاقه جوانان ایرانی برای اسپرت کردن  و به‌قول‌معروف ماشین‌بازی ☺)به علت طراحی خاص موتور و عدم توانایی در هم دما شدن با محیط باعث خرابی‌های بسیاری از سوختگی واشر سرسیلندر تا مشکلات دیگر می‌شود.

یکی از این خرابی‌های محتمل در پژو ۴۰۵ خرابی سوکت‌ها به علت گرما داخل کاپوت است که باید در این خودرو حتماً از کانکتورها و سوکت‌هایی استفاده شود که نسبت به گرما مقاومت بهتری داشته باشند.

انواع سوکت رله فن در بازار

در بازار خودرو انواع مختلف سوکت رله فن وجود دارد که هرکدام توسط برندهای بزرگ تولیدکننده سوکت در دنیا ساخته می‌شوند و کشور چین هم کپی‌برداری از این برندها را انجام داده و توانسته در بازار جهانی در کنار برندهای خارجی حرفی برای گفتن داشته باشد.

در کشور ما ایران این کپی‌برداری توسط برخی شرکت‌ها انجام شده و با استفاده از فنون تولیدی به‌روز و فناوری‌های نوین این کانکتورها یا به‌اصطلاح آشناتر سوکت‌ها را  با سختی و مشقت فراوان در  داخل کشور تولید می‌کنند تا کیفیتی مناسب در کنار قیمتی مناسب را به مصرف‌کننده ایرانی هدیه دهند.

سوکت رله فن  در بازار به طول کل در چند مدل مختلف وجود دارد که برندهای سازنده اصلی هرکدام  ممکن است در برندهای نام‌آشنا مولکس (molex) – تی‌ای یا همان تایکو (TE) و کت (ket) نمونه‌هایی از این سوکت‌ها را مشاهده بفرمایید به‌طوری‌که در بسیاری از فروشگاه‌ها هنوز این سوکت‌ها را به نام برندهای مطرح جهانی می‌شناسند و اعتبار خاصی برای هر برند قائل هستند.

خدمات قابل ارائه شرکت تولیدی صنعتی پیروز شفق

از سال ۱۳۷۴ در تهران باهدف تولید انواع سوکت خودرو و کانکتورهای برقی شروع به کارکرد و با استفاده از فناوری روز و کسب گواهی‌های کیفیت جهانی؛ مانند ایزو ۹۰۰۱ و ایزو ۱۶۴۹۴ توانسته است در این مدت نامی آشنا در بین خودروسازان و مشتریان برای خود بسازد و کیفیتی بی‌رقیب را برای مصرف‌کنندگان محصولات خودش به ارمغان بیاورد.

علاوه بر سوکت رله فن که در سبد محصولات پیروز شفق موجود است می‌توانید دنیای سوکت گسترده پیروز شفق را در وب‌سایت رسمی این شرکت مشاهده کنید و هر کانکتور و سوکت موردنیاز خود را از این شرکت طلب کنید.

شرایط فروش پیروز شفق مختص مشتریان عمده و کارخانه‌ها و کارگاه‌های تولیدی دسته سیم و مرتبط با کانکتور خودرو است که این دسته از مشتریان می‌توانند با برقراری ارتباط با این شرکت  کانکتور موردنظر خود را با کیفیتی مناسب تهیه کنند.

مشاهده مطالب بیشتر

آیدا چم سورکی

آیدا چم سورکی هستم متولد 1381 تحصیل کرده در رشته علوم تربیتی و علاقمند به نویسندگی و فعال در شبکه های اجتماعی
دکمه بازگشت به بالا