عمومیمجله کسب و کار

علت کار نکردن یخساز یخچال الکترواستیل

دیدگاه و تجربیات شما برای ما ارزشمند است!

شما می توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله تعمیر یخساز یخچال الکترواستیل به گفتمان آنلاین با تعمیرکاران آی پی امداد و دیگر کاربران بپردازید.

آموزش تعمیرات یخساز الکترواستیل یکی از مهمترین مسائلی است که می تواند به شما کمک کند که به راحتی در منزل خود اقدام به رفع ایرادات یخساز نمایید. در این مقاله از آی پی امداد قصد داریم به نحوه عیب یابی یخساز الکترواستیل، آموزش راه اندازی و ریست یخساز ساید الکترواستیل و همچنین آموزش تعمیر یخساز الکترواستیل برای شما مطالبی را بیان کنیم تا بدانید چگونه مشکلات یخساز یخچال خود را در منزل برطرف کنید.

کاربران گرامی، در صورت وجود هرگونه پرسش درباره تعمیر یخساز الکترواستیل می توانید در انتهای صفحه (قسمت دیدگاه) با دیگر کاربران و  به پرسش و پاسخ بپردازید.

نحوه تماس با نمایندگی یخساز ساید بای ساید الکترواستیل در تهران

طریقه تماس با مرکز تعمیرات یخساز یخچال الکترواستیل در تهران به شرح زیر است:

 1. برای تعمیر یخساز الکترواستیل حتما با شماره نمایندگی تعمیرات یخچال الکترواستیل در نزدیک ترین شعبه به به محل سکونت خود تماس حاصل فرمایید.
 2. همچنین می توانید به سایت مجموعه آی پی امداد مراجعه کنید و اقدام به ثبت درخواست تعمیرات داشته باشید.
 3. سپس کد اشتراک به همراه نام تکنسین به تلفن شما پیامک می شود.
 4. پس از تماس با نمایندگی در کمتر از یک ساعت تکنسین در محل حاضر شده و اقدام به عیب یابی یخساز ساید الکترواستیل می نماید.

تعمیر یخساز یخچال الکترواستیل در محل

در صورتی که یخساز یخچال الکترواستیل با هرگونه مشکل و خرابی مواجه شود، می توانید با نمایندگی مجاز مرکزی آی پی امداد تماس حاصل نمایید و از خدمات تعمیرات یخساز الکترواستیل در محل بهره مند شوید. تعمیرات یخساز یخچال در محل و منزل شما یکی از بهترین خدماتی است که موجب صرفه جویی در زمان و هزینه مصرف کنندگان خواهد شد. از این رو استفاده از این خدمات می تواند آسایش و رفاه را برای کاربران فراهم آورد.

نحوه راه اندازی و فعالسازی یخساز الکترواستیل چگونه است؟

در بسیاری از مدل های یخچال های الکترواستیل علامتی به شکل « on » یا «l» قرار داده شده است که به کمک آن می توانید اقدام به راه اندازی یخساز یخچال الکترواستیل خود نمایید. همچنین در برخی از مدل ها ممکن است اهرمی فلزی برای انجام این کار وجود داشته باشد. یکی از بهترین کارها برای مراجعه به دفترچه راهنمای یخچال الکترواستیل می باشد.

طریقه خاموش کردن یخساز یخچال الکترواستیل به چه صورت است؟

در صورتی که یخچال ساید باید ساید الکترواستیل شما از نوع لمسی است، برای غیرفعال کردن یخساز الکترواستیل می توانید دکمه های lock / mute را به مدت سه ثانیه فشار داده و نگه دارید. همچنین می توانید از گزینه ice off نیز برای خاموش کردن یخساز خود استفاده نمایید.

نحوه ریست کردن یخساز یخچال ساید الکترواستیل

یکی از بهترین روش هایی که می توانید برخی از مشکلات یخساز الکترواستیل را برطرف کند، ریست کردن آن است.

 • برای ریست کردن یخساز ساید الکترواستیل ابتدا محفظه مربوط به یخ ساز را بردارید.
 • سپس دکمه ریست سوئیچ روی یخساز را به مدت چند ثانیه فشار دهید تا یخساز به صورت کامل ریست شود.
 • با انجام این کار یخساز ریست می گردد و می تواند مجددا تولید یخ کند.

آموزش تعمیرات یخساز یخچال الکترواستیل با تعمیرکار آی پی امداد

یخساز یخچال های ساید بای ساید الکترواستیل دارای کارکرد منحصر به فردی هستند و بروز مشکل در آنها می تواند کاربران را با مشکلات زیادی مواجه نماید. هنگامی که یخساز الکترواستیل ایراد پیدا می کند، نباید سریعا به فکر تعویض آن باشید. مشکلات مربوط به یخساز در بسیاری از مواقع به راحتی قابل تعمیر و رفع هستند. اما از آنجایی که تعمیر یخساز از حساسیت بالایی برخوردار است، بهتر است انجام آن را به یک فرد متخصص بسپارید. در ادامه مشکلات رایج یخسازهای الکترواستیل را بیان کرده ایم.

چرا یخ ساز الکترواستیل کم آبگیری میکند؟

در صورتی که با مشکل کم یا زیاد آبگیری کردن یخساز الکترواستیل خود مواجه شده اید، برای عیب یابی یخساز یخچال الکترواستیل خود باید مراحل زیر را دنبال کنید:

 • در صورتی که فیلتر آب ساید بای ساید تعویض نشود، می تواند سرعت یخسازی یخچال را کاهش دهد.
 • ممکن است کانال خروجی هوا و انتقال سرما به یخساز به دلیل مواد غذایی مسدود شده باشد که باید رفع شود.
 • تعداد زیاد باز و بسته شدن درب فریزر و میزان دمای فریزر نیز در میزان سرعت یخسازی یخچال الکترواستیل تاثیر زیادی خواهد داشت.
 • در صورتی که باکس یخ، عملیات یخسازی متوقف خواهد شد که باید باکس را خالی نمایید.

علت به هم چسبیده شدن یخ ها در یخساز الکترواستیل چیست؟

به طور کلی عوامل متعددی می تواند در به هم چسبیدن یخ ها و فشرده شدن آنها تاثیرگذار واقع شود که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم:

 • در صورتی که به مدت زیاد از یخساز استفاده شده و پر شود، یخ ها به هم می چسبند و ممکن است بیرون نیایند.
 • بهتر است زمانی که نیازی به تولید یخ ندارید، اقدام به خاموش کردن یخساز ساید الکترواستیل خود کنید.
 • غیرفعال شدن بازوی کنترل یخساز از دیگر مواردی است که در صورت گیر کردن، توقف فرآیند یخسازی را با مشکل مواجه می کند و یخ ها به هم چسبیده می شوند.
 • در صورتی که سرمای کافی در یخساز جهت تولید یخ وجود نداشته باشد، یخ ها کمی آب شده و به یکدیگر خواهند چسبید.

چرا یخساز یخچال ساید بای ساید الکترواستیل روشن نمی شود؟

در صورتی که یخساز یخچال الکترواستیل شما به هر دلیلی روشن نمی شود، باید موارد زیر را جهت تعمیر یخساز ساید بای ساید بررسی نمایید:

 • آسیب دیدگی و خرابی موتور یخساز موجب بروز این مشکل می شود که نیاز به تعویض دارد.
 • اگر برد کنترلی یخساز معیوب شده باشد، یخساز روشن نمی شود و باید برد تعمیر گردد.
 • در صورت بروز هرگونه مشکل در سیم کانکت و رابط یخساز با این مشکل مواجه خواهید شد.
 • بررسی کنید که دکمه on یا روشن بودن یخساز در حالت فعال باشد.

سنسور یخساز ساید بای ساید الکترواستیل کجاست؟

ممکن است برای شما نیز این پرسش ایجاد شود که سنسور یخساز ساید بای ساید الکترواستیل در کدام قسمت تعبیه شده است. یخچال های که دارای سیسم آبسردکن و یخساز هستند، از یک سنسور مخصوص برخوردارند که می تواند قرارگیری لیوان و اجازه خروج آب یا یخ را صادر نماید. برای اطلاع پیدا کردن از محل قرارگیری سنسور یخچال خود می توانید از دفترچه راهنمای یخچال الکترواستیل کمک بگیرید و پس از باز کردن کاور سنسور، آن را مشاهده و بررسی کنید.

ترمودیسک یخساز یخچال الکترواستیل کجاست؟

ترمودیسک یخساز یخچال الکترواستیل یکی از قطعات مهمی است که وظیفه دارد که از افزایش بیش از حد دمای المنت جلوگیری نماید. قطعه ترمودیسک یخچال الکترواستیل قابلیت تحمل دمای بالا را دارد و معمولا بر روی اواپراتور نصب می گردد. در مورد محل قرارگیری این قطعه می تواند گفت که ترمودیسک در میان دو قطعه ترموستات و المنت برفک زدا تعبیه شده است.

شیر برقی یخساز یخچال الکترواستیل در کدام قسمت میباشد؟

شیر برقی یا شیر ورودی آب یخساز یخچال الکترواستیل یکی از مهمترین بخش هایی که بروز مشکل در آن می تواند موجب ایراد در کارکرد سایر بخش های دستگاه شود. این شیر وظیفه تامین آب یخساز و رساندن آب به منبع آبسردکن یخچال را برعهده دارد و معمولا در قسمت پشتی یخچال تعبیه شده است که با باز کردن پنل پشتی یخچال می توانید به آن دسترسی لازم را پیدا کنید.

قطعات یخساز الکترواستیل را از کجا تهیه کنیم؟

برخی مواقع در زمان تعمیر یخساز الکترواستیل متوجه می شویم که برخی از قطعات این دستگاه به طور کامل از کار افتاده و نیاز به تعویض دارد. در این شرایط ممکن است شما نیز با این پرسش مواجه شوید که از کجا می توان قطعات یخساز یخچال الکترواستیل را تامین نمود. در همین راستا می توان گفت که مجموعه فنی آی پی امداد تمامی قطعات و لوازم مورد نیاز یخساز یخچال الکترواستیل را با بهترین کیفیت دارا می باشد. از این رو نیازی نیست نگران یافتن قطعات یخساز ساید بای ساید خود باشید. شما می توانید از کارشناسان این مجموعه برای تامین قطعات کمک بگیرید.

نتیجه گیری از تعمیر یخساز یخچال الکترواستیل

در این مقاله به طور کامل آموزش تعمیرات و عیب یابی یخساز یخچال الکترواستیل را برای کاربران مورد بررسی قرار دادیم تا در صورت نیاز بتوانید مشکل دستگاه خود را در منزل رفع کنید. تعمیرگاه یخچال الکترواستیل در آی پی امداد با داشتن شعبات متعدد در سراسر شهر تهران همواره در تلاش است تا مشتریان بتوانند در سریع ترین زمان به تعمیرکاران متخصص برای تعمیر یخساز یخچال ساید الکترواستیل دسترسی لازم را داشته باشد. از این رو در صورت بروز هرگونه مشکل در یخساز الکترواستیل خود می توانید با کارشناآماده کردن سریع یخ توسط یخچال یکی از کار های لوکس و لذت بخش است و هیچ کس نمی تواند این حس را انکار کند. هنگامی که نیاز به یخ دارید و دکمه ی یخساز را فشار می دهید تا یخ بیرون بریزد، اما هیچ خروجی ای وجود ندارد و یا یخ آن طوری که باید نمی باشد، این موضوع ناراحت کننده است. هنگامی که یخساز یخچال شما یخ سازی نمی کند، سریعا به تکنسین زنگ نزنید. چند تکنیک و عیب یابی ساده وجود دارد که اگر یخ ساز شما کار خود را متوقف کرده بهتر است انجام دهید تا ایراد رفع شود. ما بعنوان یکی از تخصصی ترین مراکز در این مقاله به بیان روش هایی می پردازیم که هنگامی که یخ ساز شما، یخ سازی نمی کند چه کار هایی باید انجام دهید تا مشکل حل شود. قسمت یخ ساز دستگاه، بخش نسبتا ساده ای می باشد، که اکثرا همه ی آن ها با یک روش کار می کنند. اگر یخ ساز یخچال شما کار نمی کند، با یک تعمیر ساده ممکن است یخ ساز دوباره به کار خود ادامه دهد. بنابراین شما با انجام چند تکنیک می توانید در هزیته ها نیز صرفه جویی کنید. اما اگر این روش ها جواب نداد حتما از یک تکنسین متخصص جهت رفع مشکل کمک بخواهید.

یخ ساز یخچال چگونه کار می کند؟

یخ ساز یخچال از طریق یک خط لوله ی کوچک 4 اینچی آب را از شیر ورودی دریافت می کند و آب را به فیلتر منتقل می کند. سپس خط آبرسانی به یک شیر پر آب منتقل می شود که توسط یک ترموستات یخ ساز کنترل می شود. سپس از طریق یک لوله ی پر کننده به قالب های یخ هدایت می شود و اینجاست که آب یخ می زند. وقتی آب یخ می زند، ترموستات از طریق یک الکترو مغناطیس این پروسه را قطع می کند و سپس بخاری روشن می شود تا مکعب های یخ را کمی گرم کند تا بتوانند از قالب جدا شوند. سپس یک موتور کوچک روشن می شود و توسط بازو های تخلیه، مکعب های یخ از قالب،  درون سطل یخ جمع می شوند. در نتیجه شیر ورودی پر آب می شود و برای چند ثانیه روشن می شود و دوباره قالب های یخ پر می شوند و چرخه تکرار می شود. وقتی که سطل یخ پر شود، بازو بالا می رود و واحد یخساز را خاموش می کند تا سطح یخ در سطل پایین بیوفتد.

علت های رایج در یخ سازی نکردن یخچال

 • شیر ورودی
 • انسداد خط لوله آب
 • کثیفی فیلتر
 • نبود سرمای کافی
 • پایین بودن بازوی کنترل یخ ساز
 • دمای بالای فریزر
 • خاموش بودن یخساز
 • مشکلات الکتریکی
 • مشکلات الکتریکی
 • تنظیمات ترموستات

شیر ورودی

یکی از مواردی که باعث می شود یخچال یخ سازی نکند، بسته بودن شیر ورودی آب می باشد. همچنین ممکن است برخی از دریچه های ورودی آب برای جلوگیری از ورود و فیلتر کردن زباله ها دارای صفحه ای باشند. که در صورت وصل بودن صفحه، جریان آب محدود می شود و در نتیجه مکعب های کوچک یخ ایجاد می شوند. بنابراین در صورت گرفتگی صفحه باید آن را تمیز کنید. همچنین اگر خاک وارد شیر آب شود، ممکن است جریان آب را بلافاصله مسدود نکند اما به طور مداوم آب را درون لوله پر کننده یخ ریخته و سر انجام منجمد می شود. همچنین فشار کم آب منطقه نیز باعث می شود همین شرایط ایجاد شود. لوله ی آب رسانی خیلی کوچک است و خیلی راحت می تواند مسدود شود.

انسداد خط لوله آب

یکی از مواردی که باعث می شود که یخ اصلا درست نشود، انسداد لوله های آب که در پشت یخچال قرار دارند می باشد . اگر یخ ساز شما به هیچ وجه یخ تولید نمی کند و یا مکعب های یخ کوچکتر از حد معمول تولید می کند، این حالت معمولا نشانگر گرفتگی در جایی در امتداد خط تامین است. یکی از علت های آن نیز می تواند بخاطر گرفتگی خط لوله در اثر انجماد آب درون آن باشد. بنابراین شما باید بررسی کنید که این لوله ها یخ نزده باشند. برای رفع این مشکل باید پریز یخچال را از برق بکشید، شیر ورودی را ببندید. داخل کتری مقداری آب داغ کنید و آب گرم را روی لوله ی آب یخچال بریزید و یا با استفاده از سشوار یخ زدگی خط لوله ی آب را ذوب کنید و تا 2 ساعت صبر کنید و یخچال را به برق وصل نکنید. بعد از 2 ساعت، برق یخچال را وصل کنید و گوش دهید که آب وارد قالب یخ شود و قالب یخ را پر کند.

علت کار نکردن یخساز یخچال می تواند انسداد لوله آب باشد

کثیفی فیلتر

فیلتر یخچال برای جلوگیری از ورود هر گونه آلاینده به آب می باشد که ممکن است بعد از مدتی کثیف شود و جریان آب به سمت یخ ساز را کاهش دهد. یک فیلتر کثیف میزان آب ورودی به دستگاه یخ ساز را کاهش می دهد.    برای رفع مشکل باید فیلتر را پیدا کنید و آن را عوض کنید. در یخچال های ساید بای ساید فیلتر معمولا در قسمت یخچال و در سمت پایین یا متصل به سقف  قرار دارد. علت قرار گرفتن فیلتر در سمت یخچال بخاطر جلوگیری از انجماد آن می باشد. همچنین برای یافتن محل دقیق فیلتر یخچالتان به کتابچه ی راهنمای محصول مراجعه کنید. معمولا به طور متوسط فیلتر ها باید هر 6 ماه عوض شوند اما شرایط آب منطقه می تواند روی طول عمر مفید فیلتر ها تاثیر بگذارد. اگر منطقه ی شما دارای آب سخت است باید بیش از 2 بار در سال فیلتر یخچال خود را عوض کنید.

نبود سرمای کافی

اگر کمپرسور یخچال خراب باشد و یا گاز یخچال تمام شود، یخچال سرمای کافی ندارد. همچنین خرابی فن و هر گونه ایرادی در فن یخ سازی در یخچال را مختل می کند. بنابراین اگر فن ایراد داشته باشد باید روغن کاری شود و سرویس دوره ای انجام شود.

پایین بودن بازوی کنترل یخ ساز

همان طور که پیش تر بیان کردیم، وقتی سطل یخ پر می شود بازوی کنترل در بالاترین سطح خود قرار می گیرد و یخ سازی متوقف می شود. گاهی ممکن است این بازوی کنترل در بالاترین وضعیت خود گیر کند و یا یخ بزند که در نتیجه عمل یخ سازی متوقف می شود. بنابراین یکی از مواردی که نیاز به بررسی دارد همین قابلیت مکث می باشد که در صورت فعال شدن یخچال یخ سازی نمی کند.

دمای بالای فریزر

اگر  دمای فریزر بالاتر از منفی 12 درجه سانتی گراد باشد یخساز یخچال، یخ تولید نمی کند. دمای یخچال باید بین منفی 18 تا منفی 15 درجه سانتی گراد تنظیم شود تا یخ ساز به درستی کار کند.

خاموش بودن یخساز

در یخچال یک کلید برای خاموش و روشن کردن یخساز وجود دارد. در اکثر یخچال ها این کلید روی صفحه نمایش جلوی دستگاه قرار دارد. در بعضی مدل ها هم این کلید داخل یخچال و در کنار خود یخساز قرار دارد. بنابراین اگر یخچال شما یخسازی نمی کند، بررسی کنید تا کلید روی حالت خاموش یا همان  off  قرار نگرفته باشد.

مشکلات الکتریکی

هنگامی که یخ ساز را فشار می دهید اما یخ بیرون نمی آید و میبینید که یخ درون قالب یخ می باشد، به این معناست که یخ ساز در حال دریافت آب است. احتمالا مشکلی در تامین آب ندارد. در عوض، این به احتمال زیاد یک مشکل مکانیکی یا الکتریکی است. اگر یخساز قابل تعمیر نباشد باید آن را به طور کامل عوض کنید.

مشکلات تنظیمات

اگر مکعب های یخ خیلی بزرگ و یا خیلی کوچک هستند، احتمالا یخ ساز نیاز به کمی تنظیمات دارد. برای تنظیم این که قالب یخ با هر چرخه با چه میزان آب پر شود، ابتدا باید پوشش را از یخ ساز خارج کنید. این صفحه سفید در قسمت جلوی مونتاژ یخ ساز است و خیلی راحت باید بکشید. اگر در برداشتن آن با مشکل روبه رو شدید از یک پیچ گوشتی استفاده کنید. در زیر پوشش باید مونتاژ پیچ و نشانگر مثبت و منفی را مشاهده کنید. این دوز مصرف آب را کنترل می کند. اگر پیچ را به سمت نماد منفی بچرخانید، مقدار آب در هر دوز کاهش پیدا می کند و برای افزایش مقدار آب در هر دوز باید پیچ را به سمت مثبت بچرخانید.

تنظیمات ترموستات

تنظیمات ترموستات را بررسی کنید  و مطمئن شوید که روی دمای مناسب ( برای پی بردن به دمای مناسب باید به کتابچه ی راهنمای محصول مراجعه کنید ودما را روی  دمای پیشنهادی سازنده تنظیم کنید ) تنظیم شده باشد. اگر دما روی درجه ی خیلی کم تنظیم شده باشد، آب قبل از رسیدن به قالب یخ می زند. علت این مشکل می تواند هنگام جابه جایی وسایل در فریزر، به صورت اتفاقی دکمه ی بازوی کنترل روی حالت خاموش قرار بگیرد که در نتیجه تولید یخ را متوقف می کند. رفع این مشکل بسیار آسان می باشد. شما باید بازوی کنترل فلزی را پیدا کنید و آن را به سمت پایین یا در موقعیت حرکت و روشن قرار دهید. اگر وضعیت بازوی کنترل در پایین باشد و قالب از یخ پر شود، احتمالا مشکل مربوط به اتصال موتور، گیربکس یا برق است. بنابراین اطمینان حاصل کنید که همه ی اتصالات الکتریکی به درستی وصل شده باشند. یخچال را از جلو بکشید تا از دیوار فاصله داشته باشد، شیر آب را ببندید و پریز برق یخچال را بکشید. اتصالات را جدا کنید و مجددا آن را وصل کنید تا از اتصال کامل آن اطمینان حاصل کنید. با اضافه کردن آب و صبر کردن به مدت یک دقیقه اب یخ باقی مانده را از قالب جدا کنید. یخ ها شروع به ذوب شدن می کنند و باید راحت تر از بین بروند. یخ ها شروع به آب شدن می کنند و باید راحت تر از خارج شوند. سپس بازوی کنترل را به عقب پایین بیاورید و حدود 10 ثانیه منتظر بمانید تا الکترون درگیر شود و قالب را با آب پر کند. سپس 3-4 ساعت صبر کنید تا آب در قالب یخ بزند و بعد ببینید یخ بیرون می آید یا خیر. اگر این حالت تفاق نیوفتاد احتمالا شما نیاز به تعویض موتور یا گیر بکس دارید.

سان این مجموعه برای تماس حاصل نمایید.

 

مشاهده مطالب بیشتر
دکمه بازگشت به بالا