عمومیمجله کسب و کار

نحوه تعویض روغن گیربکس اتومات دنا پلاس توربو

شرکت ایران خودرو با اضافه کردن پیشرانه EF7، به دنا پلاس توربو، و افزایش قوای فنی و امکانات کامل و هم چنین بکارگیری گیربکس ۶سرعته اتوماتیک سعی کرده این خودرو را به عنوان یک محصول متفاوت ملی به مشتریان عرضه کند. از جمله مزایای موتورهای توربو شارژ، افزایش قدرت و شتاب خودرو بدون بالا بردن حجم موتور، افزایش راندمان و بهره وری سوخت، احتراق کامل سوخت و آلایندگی و مصرف کمتر نسبت به موتورهای معمولی است.دنا پلاس توربو اتوماتیک در نیمه اول سال ۹۹ وارد بازار شد و در این مدت توانست به عنوان یک خودروی لوکس تولید داخل تبدیل شود.

مشخصات فنی دنا پلاس توربو اتوماتیک
موتور EF7 TC
حجم موتور ۱۶۴۵سی سی
انتقال نیرو دیفرانسیل جلو
حداکثر قدرت موتور ۱۵۰اسب بخار
گشتاور ۲۱۵نیوتن متر
حداکثر سرعت ۲۰۵کیلومتر بر ساعت
شتاب ۰ تا ۱۰۰ ۱۰ثانیه
مصرف سوخت ترکیبی ۷.۷لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر

گیربکس های اتوماتیک به دلیل انتقال گشتاور موتور از طریق جریان روغن به گیربکس و ساختار هیدروالکترومکانیکی آن ،نسبت به ماشین هایی که دنده دستی دارند نیاز به مراقبت و نگهداری بیشتری دارد زیرا هزینه نگهداری این نوع گیربکس ها بالاست.

توصیه های مهندس محسن عزیزی برای افزایش طول عمر گیربکس های دنا پلاس توربو اتوماتیک :

 • در گیربکس های دنا پلاس توربو اتوماتیک با توجه به زمانبندی و کیلومتر تعیین شده توسط شرکت سازنده روغن گیربکس آن را تعویض نمایید.
 • از روغن گیربکس متناسب با خودروی خود استفاده کنید زیرا در صورت ریختن روغن نامرغوب و اشتباه داخل گیربکس باعث خسارتهای سنگین به گیربکس خواهد شد.
 • سرویس های دوره ای را فراموش نکنید و حداقل سالی یک بار برای اطلاع از وضعیت گیربکس خودروی خود به تعمیرگاه مراجعه کنید تا مواردی مثل نشتی روغن و یا هر وضعیت غیر عادی دیگر را بررسی کنید. هم چنین میزان سطح روغن گیربکس و رنگ و بوی آن را نیز چک کنید تا از بروز ایراد در گیربکس جلوگیری کنید.
 • تعویض روغن گیربکس باید بوسیله دستگاه های اتوماتیک انجام شود به این صورت که دستگاه تمام روغن کهنه و سوخته را از داخل گیربکس خارج کرده و روغن سالم را جایگزین آن میکند.
 • پدال گاز را نرم فشار دهید با توجه به طرز کار گیربکس های اتوماتیک دنا پلاس توربو، فشار دادن زیاد و نامنظم پدال گاز باعث ضربه به گیربکس میشود و عمر آن را کاهش میدهد.
 • در خودروهای دنده اتوماتیک، حمل کردن بار اضافه و بکسل کردن باعث کاهش طول عمر گیربکس های اتوماتیک میشود.
 • مجموعه سنسورها و مدارهای الکترونیکی گیربکس های اتوماتیک دارای حساسیت بالایی هستند بنابراین توصیه میشود هرگز آنها را موتورشویی نکنید.
 • در گیربکس های اتوماتیک دنا پلاس توربو، به علائمی مثل تقه زدن گیربکس، زوزه کشیدن گیربکس، گاز هرز خوردن و … توجه کنید و هرگونه تغییر در صدا، سرعت و عمل تعویض دنده و دور موتور را جدی بگیرید و فورا به یک تعمیرگاه مجرب مراجعه کنید.
 • هنگام تعویض دنده میزان فشار را بر روی پدال گاز کمتر کنید تا دور موتور پایین بیاید و عمل تعویض دنده صورت گیرد هرچه تعویض دنده در دور موتور پایین تر انجام شود قطعات گیربکس کمتر آسیب دیده و کارایی و عمر گیربکس نیز بیشتر خواهد شد.
 • خطاهای مربوط به گیربکس های اتوماتیک دنا پلاس توربو را جدی بگیرید و با مراجعه به تعمیرگاه ایراد آن را رفع نمایید زیرا رانندگی با گیربکس معیوب باعث خرابی سایر قطعات و پرداخت هزینه های سنگین تری خواهد شد.

خدمات ارائه شده در تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک ایران اروپا با مجرب ترین تکنسین ها شامل موارد زیر است :

 • تعمیر گیربکس دنا پلاس توربو اتوماتیک با 40000 کیلومتر گارانتی معتبر
 • تعویض روغن و فیلتر گیربکس های اتوماتیک
 • فروش انواع روغن و فیلتر و قطعات گیربکس های اتوماتیک
 • سرویس های دوره ای
 • کارواش خودرو پس از پایان کار

تعویض روغن گیربکس اتوماتیک با دستگاه | حجم روغن گیربکس دنا اتومات | روغن گیربکس دنا اتوماتیک

کلیه حقوق و قوانین این سایت دارای ثبت رسمی و متعلق به تعمیرگاه ایران اروپا بوده و هرگونه سواستفاده از نام تعمیرگاه، اخبار ها و فیلم ها تآفتاب‌‌نیوز :

روغن نقش بسیار پررنگ و کلیدی در گیربکس‌ها ایفا می‌کند و این موضوع به خصوص در مورد گیربکس‌های اتومات که هم دارای دمای کارای بالاتری هستند و از اجزای بیشتر و پیچیده‌تری تشکیل شده‌اند، بیشتر به چشم می‌آید؛ بنابراین توجه به میزان گیربکس و کیفیت آن اهمیت زیادی دارد و در غیر این صورت بخش‌های مختلف گیربکس با هم برخورد کرده و با ایجاد گرمای شدید، مشکلات بسیاری به وجود خواهد آمد.

بیشتر بخوانید: در این مطلب در مورد روغن گیربکس بدون صحبت خواهد شد؛ این روش یکی از دو روشی است که می‌توان برای تعویض روغن گیربکس در نظر گرفت. برای اطلاعات بیشتر حتما ادامه مطلب را دنبال کنید.

همچنین بخوانید:فروش اقساطی خودرو 

آشنایی با نحوه تعویض روغن گیربکس اتوماتیک بدون دستگاه

نقش روغن گیربکس در گیربکس اتومات بر کسی پوشیده نیست و باید حتما به مقدار لازم و کیفیت مطلوب آن در گیربکس توجه شود. در مجموع می‌توان روغن گیربکس را به دو شیوه دستی و با دستگاه تعویض کرد؛ در اینجا ما قصد داریم شما را با نحوه تعویض روغن گیربکس اتوماتیک بدون دستگاه آشنا کنید.

این که بهترین زمان برای تعویض روغن گیربکس چه زمانی است، کاملا به ماشین و مدل آن بستگی دارد؛ در دفترچه‌های راهنمای همه خودرو‌ها مواردی همچون زمان مناسب برای تعویض روغن گیربکس درج شده است. البته این به معنای آن نیست که تنها باید در همان زمان روغن گیربکس تعویض شود؛ روغن گیربکس ممکن است تحت شرایطی مانند فرسودگی خودرو، کارکرد در شرایط سخت و سایر موارد در زمان زودتری نیاز به تعویض داشته باشد که در این حالت بازرسی‌های مرتب و دوره‌ای از بسیار مهم و تاثیرگذار هستند.

لازم به ذکر است که فرآیند تعویض روغن گیربکس طبق دستورالعملی خاص جلو می‌رود و با توجه به حساس بودن این کار، نباید این فرآیند را به عهده هر شخص و مجموعه‌ای سپرد. اگر سوالی در خصوص تعمیرات گیربکس اتوماتیک دارید روی عبارت آن کلیک کنید تا به صفحه مورد نظر هدایت شوید.

مراحل تعویض روغن گیربکس اتوماتیک بدون دستگاه

در ادامه بحث نحوه تعویض روغن گیربکس اتوماتیک بدون دستگاه، به صورت مرحله به مرحله به این فرآیند اشاره می‌کنیم. در ابتدا باید ماشین را به صورت درجا تا چند دقیقه روشن گذاشت و سپس آن را خاموش کرد. در ادامه باید ماشین بالا آورده شود یا فرد با قرار گرفتن در گودالی به زیر آن برود. در این مرحله نیاز به سطل حدودا ۱۰ لیتری و چند تکه پارچه وجود دارد. حال با باز کردن پیچ‌های سینی گیربکس، روغن آن خالی خواهد شد.

در صورت کثیفی فیلتر باید آن را تعویض کرده و همچنین تمامی بخش‌های آلوده را نیز با پارچه و محلول مناسب تمیز کنید. بعد از تعویض فیلتر، لازم است که واشر سیمی آن نیز تعویض شود.

در مرحله بعدی سینی گیربکس به محل قبلی خود بر می‌گردد؛ در اینجا می‌توانید از گریس نیز کمک بگیرید. حال میزان لازمی از روغن گیربکس را درون مخزن ریخته و مطمئن شوید که میزان کافی از آن وجود دارد.

در ادامه با روشن کردن ماشین، به دنبال نشتی‌های احتمالی بگردید و در صورتی که نشتی روغنی را ملاحظه کردید، بلافاصله اقدام به رفع آن کنید.

این مراحل، مراحلی است که شما بدون دستگاه می‌توانید روغن گیربکس خودرو را تعویض کنید و باعث بهبود عملکرد گیربکس نیز شوید.

نحوه تعویض روغن گیربکس اتوماتیک با دستگاه

اما در انتها بد نیست در خصوص نحوه تعویض روغن گیربکس اتومات با دستگاه نیز صحبت شود. همانطور که گفته شد، دو روش کلی برای تعویض روغن گیربکس ماشین‌های اتومات وجود دارد که در بخش قبلی در مورد روش اول صحبت شد. اما روش دوم یا همان تعویض روغن با کمک دستگاه چگونه است؟

برای این منظور دستگاه‌های زیادی در بازار وجود دارند. اما طرز کار همه آن‌ها تقریبا به صورتی مشخص و یکسان است. در اول کار شلنگ‌های رفت و برگشتی گیربکس به شلنگ‌های دستگاه وصل می‌شوند. برای این که این مطمئن شویم این اتصال به درستی انجام شده، خودرو را در حالت سوئیچ باز قرار می‌دهیم و اگر مشاهده شد که آمپر بالا نمی‌آید، به معنی درست بودن اتصال است. حال باید در منوی دستگاه به دنبال مد دقیق خودرو گشت.

سپس با استفاده از گزینه‌های موجود می‌توان تمام روغن گیربکس را به طور کامل تخلیه کرد و سپس روغن گیربکس جدیدی را جایگزین آن کرد. البته لازم به ذکر است که در این روش نیاز به میزان روغن بیشتری وجود دارد.

هزینه تعویض روغن گیربکس اتوماتیک

هزینه تعویض روغن گیربکس اتوماتیک به مدل ماشین و نوع گیربکس بستگی دارد. قطعا هرچه پیچیدگی بیشتری در گیربکس وجود داشته باشد، هزینه آن نیز برای فرد بیشتر خواهد بود. همچنین نوع دستی یا دستگاهی بودن تعویض روغن نیز روی قیمت نهایی موثر است.

در خصوص روغن مورد استفاده در گیربکس نیز همین موضوع وجود دارد و هرچه کیفیت و حجم روغن بیشتر باشد، باید هزینه بیشتری توسط مشتری پرداخت شود. به دلیل نوسانات بازار و ناپایداری قیمت‌ها، اگر قصد دارید از آخرین قیمت تعویض روغن گیربکس به روش‌هیا مختلف مطلع شوید، همین حالا از طریق راه‌های ارتباطی موجود در وب سایت با ما در تماس باشید و پاسخ پرسش‌هایتان را دریافت کنید.

جمع بندی

نحوه تعویض روغن گیربکس اتوماتیک بدون دستگاه، موضوعی بود که در این مطلب در خصوص آن صحبت کردیم. روغن گیربکس بخش بسیار مهمی از خودرو است و نباید اجازه داد که میزان روغن در گیربکس به کمتر از حد مجاز برسد.

برای تعویض روغن گیربکس خودرو‌های اتومات می‌توانید با انتخاب مجموعه تخصصی تعمیرکار، از بهترین خدمات و مناسب‌ترین قیمت‌ها بهره‌مند شوید. برای اطلاع از کلیه خدمات این مجموعه، می‌توانید به صفحه اصلی وب سایت تعمیرکار مراجعه کرده و در صورت نیاز با کارشناسان ما از طریق راه‌های گفته‌شده ارتباط بگیرید. تعمیرکار با ارائه خدمات نوین و باکیفیت، به دنبال جلب رضایت کامل همه مشتریان گرامی است.

منبع:

کلیدواژه:

درخواست حذف خبر:

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

خبر بعدی:

رئیس قوه قضاییه وارد گلستان شد

حجت‌الاسلام والمسلمین غلانحسین محسنی اژه‌ای، قوه قضائیه در بیست‌وچهارمین سفر استانی خود از بدو تصدی ریاست قضا امروز _پنجشنبه بیست‌وششم مردادماه_ به استان سفر کرد.

به گزارش ایمنا و به نقل از مرکز رسانه قوه قضائیه، حجت‌الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای در بیست‌وچهارمین سفر استانی خود از بدو تصدی ریاست دستگاه قضا، امروز _پنجشنبه بیست‌وششم مردادماه_ در سفری غیررسمی و وارد گرگان مرکز استان گلستان شد.

رئیس دستگاه قضا در جریان سفر امروز به استان گلستان در راستای رفع موانع حقوقی تولید چندین بنگاه اقتصادی و صنعتی، بازدید نظارتی از مجموعه‌های قضائی و اتخاذ تدابیر پیرامون پرونده‌های کثیرالشاکی در راستای استیفای حقوق مالباختگان، اقدام خواهد کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای از بدو تصدی ریاست دستگاه قضا در دهم تیرماه سال ۱۴۰۰تاکنون به صورت رسمی و در صدر هیئت‌عالی قضائی به استان‌های ایلام، قزوین، خوزستان، گلستان، خراسان‌رضوی، سیستان‌وبلوچستان، قم، یزد، خراسان جنوبی، زنجان، مرکزی، اصفهان، البرز و کردستان سفر کرده است.

رئیس قوه قضائیه در دوره جدید علاوه‌بر سفرهای رسمی استانی که به همراه هیئت عالی قضائی انجام می‌شود، سفرهایی غیررسمی و بدون تشریفات را نیز در برنامه کاری خود گنجانده است؛ استان‌های البرز، اصفهان، هرمزگان، بوشهر، کرمان، خراسان رضوی، خراسان شمالی، مازندران و فارس نیز استان‌هایی هستند که رئیس قوه قضائیه طی مدت اخیر بدون انجام تشریفات و به صورت غیررسمی به آن مناطق سفر کرده است.

سفر امروز به استان گلستان، دهمین سفر بدون تشریفات و غیررسمی رئیس قوه قضائیه است.

نقطه اشتراک تمام سفرهای استانی رئیس عدلیه در دوره جدید از جمله سفرهای رسمی همراه با هیئت عالی قضائی و سفرهای غیررسمی و بدون تشریفات، انجام ملاقات‌ها و دیدارهای مستقیم و بدون واسطه با متن مردم در سراسر ایران اسلامی و رفع مسائل و مشکلات حقوقی و قضائی آن‌ها و همچنین اتخاذ رویکرد مسئله‌محور و تخصص‌گرایانه در راستای چالش‌ها و آسیب‌های موجود است که به نحوی از انحاء مرتبط با وظایف و مسئولیت‌های دستگاه قضا بویژه در حوزه صیانت از حقوق عامه می‌شوند.

کد خبر 680522وسط وکیل مربوطه پیگرد قانونی دارد.

 

مشاهده مطالب بیشتر
دکمه بازگشت به بالا