عمومیمجله کسب و کار

چراغ یخچال روشن است ولی کار نمیکند

چنانچه چراغ یخچال روشن است ولی کار نمیکند میتواند به دلیل خرابی برد، رله استارت کمپرسور، خرابی فن اواپراتور باشد هر یک از موارد زیر نیازمند بررسی توسط تعمیرکار یخچال دارد.

با باز کردن درب یخچال لامپ روشن میشود اما وقتی مشاهده میکنید شیر در آن ترشیده یا نوشیدنی شما گرم است متوجه کار نکردن یخچال میشوید.

یکی از راهکار های مناسب میتواند تماس با مرکز باشد، اما برخی مشکلات هستند که میتواند به راحتی توسط شما برطرف شود در ادامه به این موارد میپردازیم.

بیشترین عواملی که باعث بروز این اتفاق میشود شامل:

1- دمای یخچال به درستی تنظیم نشده است

ساده ترین راه برای حل ایراد میباشد.

تغییر ناخواسته دمای یخچال میتواند بخاطر بازی فرزندان شما با کنترل دما دستگاه باشد (مخصوصا وقتی کنترل دما از بیرون دستگاه امکان پذیر باشد).

اما مسائل دیگری نیز باعث تغییر دما به شکل سهوی میشود مثل تمیز کردن کثیفی یا غذا با دست و دستمال در این وضعیت شما صدای کار کردن کمپرسور را هم میشنوید با باز کردن درب لامپ روشن میشود اما یخچال کار نمیکند.

چگونه مشکل تغییر دمایی را حل کرد ؟

ترموستات را به دمای دلخواه خود تغییر دهید.

حتما هم فریزر و هم یخچال را چک کنید چون باید کنترل های دما جداگانه ای داشته باشند.

انتظار نداشته باشید که دمای داخلی بلافاصله تغییر کند. در عوض، حداقل 6 ساعت اجازه دهید تا دما دوباره تثبیت شود.

اگر پس از چند ساعت با باز کردن درب چراغ یخچال روشن است ولی کار نمیکند به سراغ سایر موارد بروید.

کثیف بودن کندانسور

2- کنداسور بسیار کثیف است

هنگامی که کویل های کندانسور در پشت یخچال کثیف یا پوشیده از گرد و خاک هستند، دستگاه نمی تواند به درستی خنک شود.

یکی از ساده ترین مواردی که می توانید برای نگهداری یخچال خود انجام دهید این است که حداقل هر شش ماه یکبار آن را بیرون بکشید و سیم پیچ های کندانسور را تمیز کنید.

اگر مشاهده کردید که چراغ یخچال روشن است ولی کار نمیکند راه ساده تمیز کردن کندانسور است.

یکی از دلایل نیز کثیفی کندانسور میباشد.

چطوری میشه کندانسور رو تمیزش کرد؟

قابی که در پشت یخچال است را ببینید در قسمت پایین آن را باز کنید.

یخچال را با احتیاط بیرون بکشید و کویل ها را با اتصال دستی برس روی جاروبرقی تمیز کنید.

مراقب باشید که به سیم پیچ ها خم نشوید یا آسیبی به آن وارد نکنید.

اگر حیوان خانگی دارید، باید بیشتر از هر شش ماه یکبار یخچال را بیرون بکشید و کویل ها را تمیز کنید.

چراغ یخچال روشن است ولی کار نمیکند چون لاستیک درب خراب است

3- لاستیک درب خرابه!

در طول زمان با باز و بسته کردن زیاد درب، لاستیک درب خاصیت انعطاف پذیری و چسبندگی خودش را از دست میدهد و در اکثر مواقع وقتی درب را میبندید .

شما از باز بودن درب بی خبرید و احساس میکنید درب بخوبی بسته شده است اما درزی که در بین درب و بدنه است باعث میشود هوای سرد خارج میشود.

وقتی لاستیک دور درب دچار خرابی باشد با باز کردن درب میبینید چراغ یخچال روشن است ولی کار نمیکند و فضای داخلی گرم است.

آیا راهی هست که خاصیت لاستیک یخچال رو برگردونه؟

بله، لاستیک درب را با یک اسفنج و آب گرم و صابون پاک کنید.

همچنین قسمت هایی از بدنه یخچال که لاستیک به آن میچسبد و باعث بسته شدن درب میشود را پاک کنید.

از پاک کننده های ساینده، برس ها، پدهای شستشو، مایعات قابل اشتعال، یا اسپری های تمیز کننده شیشه استفاده نکنید.

اکثر یخچال ها بدون توجه به موقعیت فریزر، هوای خنک را از دریچه های قسمت فریزر دریافت می کنند.

این شامل یخچال های ساید بای ساید نیز می شود که خنک نمی شوند. مواد غذایی داخل قسمت یخچال دستگاه ممکن است مانع از ورود هوای خنک فریزر به یخچال شوند.

حل مشکل به چه صورته؟

به دنبال جعبه ها یا کیسه های بزرگی باشید که ممکن است به طور ناخواسته در جلوی دریچه ها قرار گرفته باشند و از ورود هوای خنک به داخل دستگاه جلوگیری کنند.

آن اقلام را کنار بکشید یا در قفسه دیگری قرار دهید.

همچنین بررسی کنید که آیا لایه ای از یخ وجود دارد که دریچه را مسدود کرده است. اگر چنین است، با برش دادن آرام آن و بررسی دمای دستگاه آن را بردارید.

5- یخچال فضای کافی برای گردش هوا ندارد

یخچال باید در طرفین و به خصوص در قسمت پشتی فضای کافی داشته باشد تا گردش هوا به خوبی خنک شود.

راه حل عدم گردش هوا

دستورالعمل ها را برای جزئیات در مورد فضای کافی را در دفترچه راهنما بررسی کنید.

تلورانس های فاصله به برند یخچال شما نیز بستگی دارد.

به طور کلی، شما به حداقل 10 سانتی متر در طرفین نیاز دارید.

حداقل به تلورانس 3 سانتی متری در پشت نیاز دارید.

6- فضای محیط خیلی گرم یا خیلی سرد باشد

اگر چراغ یخچال روشن است ولی کار نمیکند و فضای محیطی که دستگاه در آن قرار دارد خیلی سرد یا خیلی گرم باشد دستگاه کار نمیکند.

حتی اگر یخچال شما در فضای معتدلی باشد و در کنار وسایل گرمی مانند ظرفشویی، اجاق گاز باشد میتواند بر سرمایش یخچال شما تاثیر گذار باشد.

راه حل معتدل نگه داشتن دما

برای جلوگیری از حرارت اجاق گاز از یک ماده عایق حرارتی استفاده کنید تا از بدنه یخچال در برابر گرما محافظت کند.

حین آشپزی از پنکه استفاده کنید تا دما متمرکز بر قسمتی از بدنه یخچال نشود.

چرا چراغ یخچال روشن است ولی کار نمیکند ؟

7- مشکلات برقی وقتی چراغ یخچال روشن است ولی کار نمیکند

در قسمت های بالا بیشتر به مسائلی که خود شما قادر به انجام آن هستید تا مشکل را برطرف کنید پرداختیم.

اما ایراد میتواند فراتر از یک چیز ساده باشد پس باید تعمیرکار قطعاتی نظیر:

 • رله استارت
 • سوییچ درب
 • کمپرسور
 • ترموستات
 • فن اواپراتور
 • فن کندانسور را بررسی کند.

چرا وقتی چراغ یخچال روشن است با اینکه قسمت یخچال کار نمیکند ولی فریزر کار میکند؟

علت احتمالی مشکل فن اواپراتور یا کویل هایی است که به درستی کار نمی کنند. مشکل دیگر می تواند خرابی تایمر یخ زدایی باشد. برای عیب یابی بهتر نیاز به حضور تعمیرکار در منزل است.

اگر قسمت یخچال خنک نمی شود آن را از برق بکشم؟

اگر یخچال شما خنک نمی شود اما چراغ آن روشن است، ممکن است دریچه فریزر به محفظه یخچال یخ زده باشد. جدا کردن یخچال از برق ممکن است یک حرکت خوب باشد. یخ ممکن است دریچه ای را در فریزر مسدود کند که از سرد شدن مناسب قسمت یخچال شما جلوگیری می کند.

چه زمانی باید دمای یخچال را کم کنم؟

درجه حرارت را (که باعث سردتر شدن هوای داخلی یخچال می شود) در ماه های گرم تابستان یک تا دو درجه کاهش دهید. هنگامی که هوا بسیار گرم و مرطوب است، یخچال شما برای سرد نگه داشتن اقلام مشکل دارد. مواد غذایی که در یخچال خود قرار می دهید نیز ممکن است در محیط اتاق یا بیرون از منزل بسیار گرم شده باشد و یخچال شما برای سرد کردن آن نیاز به تقویت بیشتری دارد.

منبع برخی از مطالب فوق:

خدمات تعمیرات یخچال در تعمیر 24 شامل

تعمیرات یخچال اسنوا:

تعمیرگاه مرکزی خدمات سرویس، نصب، در انواع مدل ها شامل: یخچال فریزر بالا پایین، دوقلو، ساید بای ساید، تک درب اسنوا را تهران انجام میدهد.

نمایندگی تعمیر ساید ال جی:

شما در صورت خرابی دستگاه در هر جای شرق، غرب، شمال، جنوب یا مرکز تهران که ساکن باشید می توانید با تماس بگیرید تا در زمانی سریع مشکل عیب یابی و رفع شود.

تعمیرات ساید جنرال الکتریک: چرا یخچال روشن نمی‌ شود ؟ چرا یخچال کار نمی‌‌کند ؟ مسلماً یخچال فریزر پرکارترین لوازم خانگی است، یخچال وسیله‌ای است که بدون آن نمی‌توان زندگی کرد. در اینجا چند مورد از دلایلی که می‌تواند باعث شود که یخچال کار نکند را توضیح می‌دهیم. از این اطلاعات می‌توانید برای عیب‌یابی یخچال فریزر استفاده کنید. عیب‌یابی و فهمیدن مشکل مهترین و اولین قدم برای تعمیر هر وسیله‌ی خانگی است.

دلایل اینکه چرا یخچال روشن نمی‌شود:

اگر یخچال شما اصلا روشن نمی شود باید ابتدا پریز برق ورودی را چک کنید و اطمینان حاصل کنید که پریز برق دارد اگر تعمیرکار نیستید و مولتی‌متر ندارید راحت‌ترین کار این است که یک وسیله برقی دیگر را به آن پریز بزنید و ببینید آیا وسیله کار می‌کند اگر مطمئن شدید که پریز و محافظ برق یخچال مشکلی ندارد به ترتیب موارد زیر را چک کنید.

۱: سیم برق و دو شاخه

سیم برق و دوشاخه را حتما با یک مولتی‌متر یا اهم‌متر تست نمایید و از آن جا که معمولا دوشاخه از نوع پرسی است، مشکل از هر کدام که باشد ناچارید آنها را تعویض نمایید.

۲: برد الکترونیکی

یخچال‌های جدید چه با نمایشگر و چه بدون نمایشگر یک برد الکترونیکی دارند و این بردها معمولا یک فیوز محافظتی کوچک شیشه‌ای روی آن نصب شده است ابتدا مطمئن شوید یخچال به پریز وصل نیست و بعد فیوز روی برد را با یک اهم‌متر تست کنید و اگر فیوز سوخته و خراب است بایک نمونه مشابه با همان مشخصات فنی تعویض کنید، اگر فیوز سالم است یعنی خود برد مشکل دارد و حتما باید با یک تماس بگیرید.

دلایل بالا برای این بود که چرا یخچال اصلا روشن نمی‌شود ولی اگر یخچال شما روشن می‌شود ولی کار نمی کند یعنی موتور یخچال (کمپرسور) روشن نمی شود دلایل پایین را بخوانید.

دلایل اینکه چرا یخچال کار نمی کند:

مشکل خازن، اورلود یا رله استارت یخچال

فیوز اوردلود: اورلود یک ابزار محافظتی است که در مدار کمپروسور در یخچال فریزر استفاده می‌شود. اورلود علاوه بر جریان کششی موتور حرارت داخل کمپرسور را نیز تحت کنترل خود دارد و به هر دلیل هر یک از دو مورد مذکور از حد تجاوز نماید اورلود تحریک می شود برق ورودی به کمپرسور را قطع می کند.

رله استارت: رله استارت در اصل یک کلید قطع وصل است. کمپرسور از دو سیم پیچ تشکیل شده یکی سیم پیچ استارت و یکی رانینگ که رله استارت در حالت ابتدا دوسیم پیچ را در مدار قرار میدهد ولی بعد گذشت کسری از ثانیه که کمپرسور یخچال به راه افتاد سیم پیچ استارت را از مدار خارج و سیم پیج رانینگ در مدار باقی می ماند و به کار خود ادامه می دهد.

اگر فن یخچال کار می‌کند ولی کمپروسور یخچال کار نمی‌ کند یا صدای کلیکی از یخچال می‌شنوید، رله‌ و اورلود را بررسی کنید ببینید خیلی گرم شده یا جرقه می‌زند.

در یخچال‌های مدرن، رله‌ و اورلود معمولاً یک قسمت یکپارچه است که مستقیما به کمپروسور وصل شده است. اوردلود و رله را با یک مولتی‌متر برای وصل بودن جریان امتحان کنید همچنین یک خازن استارت به مجموعه‌ی رله اورلود متصل است. خازن استارت ولتاژ شروع افزایش یافته برای سیم‌پیچ‌های کمپروسور را فراهم می‌کند. اگر خازن استارت معیوب باشد، کمپروسور شروع به کار نخواهد کرد. علایم گرمی و جرقه زدن را بررسی کنید و در صورت نیاز خازن استارت را عوض کنید. اگر اوردلود، رله و خازن استارت سالم بودند، شاید مشکل از خود کمپروسور باشد که این مورد باید توسط یک تکنسین ماهر بررسی شود. دقت کنید که در این قسمت برق وجود دارد و باید قبل از هر کار برق قطع شود.

چرا یخچال روشن نمی‌ شود ؟ چرا یخچال کار نمی‌‌کند ؟

ترموستات

ترموستات یک سویچ کنترلی دما است. که برق را برای کمپروسور و فن یخچال فراهم می‌کند. اگر یخچال شروع به کار نمی‌کند و فن هم کار نمی‌کند، پس شاید مشکل از ترموستات باشد. سیستم کنترل دما در مدل‌های قدیمی داخل یخچال و در مدل‌های جدید بیرون از یخچال قرار دارد. ترموستات را با یک مولتی‌متر امتحان کنید. قبل از این کار حتما برق یخچال را قطع کرده و ترموستات را از جایش در آورید و اتصالات سیم‌هایش را جدا کنید. وقتی کنترل را روی دماهای سردتر تنظیم می‌کنیم مدار سویچ باید بسته باشد و جریان بین ترمینال‌ها برقرار باشد. اگر اینگونه نبود، پس ترموستات مشکل دارد و باید عوض شود.

برد الکترونیکی یا تایمر

در یخچال های قدیم یک تایمر و در یخچال های جدید برد کنترل الکترونیکی که دما ها را مانیتور کرده و کمپروسور، فن و سیستم دیفراست (یخ‌زدایی) را کنترل می‌کنند. اگر یخچال شروع به کار نمی‌کند احتمالاً برد مشکل دارد. بردهای الکترونیکی پیچیده و گران هستند. اول باید مشخص کنید که برق به برد الکترونیکی می‌رسد ولی کمپرسور کار نمی‌کند، ظاهر برد الکرونیکی را بررسی کنید و به دنبال نشانه‌های جرقه، اتصالات سوخته یا فویل معیوب بگردید. حتماً قبل از این کارها برق یخچال را قطع کنید.

دیگر قطعات یخچال

ما قطعات اصلی که بیشترین احتمال اینکه چرا یخچال شروع به کار نمی‌کند را توضیح دادیم، ولی قطعات دیگری هم وجود دارند که ممکن است معیوب و دلیل عدم کار کردن یخچال باشند. اگر با اطلاعاتی که به شما دادیم نتوانستید یخچال را عیب‌یابی و تعمیر کنید، باید از یک تکنسین باتجربه کمک بخواهید. یخچال فریزرها در عین حالی که دارای مکانیسم و اجزاء ساده می‌باشد، ولی بدون دانش و ابزار مناسب تعمیر شخصی آسان نیست. در ضمن یخچال‌های تولیدشده توسط شرکت‌های مختلف دارای تفاوت‌هایی هستند که عملاً روند عیب‌یابی و تعمیر برای هر یخچالی متفاوت است.

تعمیر تخصصی یخچال

ما برای حسن نیت تمام مشکلاتی که یک یخچال کار نکند و یا روشن نشود را توضیح دادیم ولی پیشنهاد میکنیم برای آسیب نرساندن بیشتر به یخچال از خدمات ما استفاده کنید ؛ تکنسین‌های ما در گروه پشتیبان سرویس ضمن برخورداری از دانش تجربی و آشنایی با انواع مدل‌های یخچال فریزر موجود در بازار ایران، از آموزش‌های تخصصی نیز بهره‌مند می‌شوند تا یخچال فریزر شما را در کمترین زمان و بالاترین دقت تعمیر نمایند. ما از قطعات اصلی استفاده می‌کنییخچال فریزر ۲۴ ساعت ۷ روز در هفته و ۳۶۵ روز در سال به سختی کار می‌کند تا مواد غذایی شما مانند شیر، نوشیدنی‌ها، دسرها، مواد غذایی یخ‌زده، سالم و تازه بمانند و هم شما غذایی تازه داشته باشید.

وقتی مواد غذایی را از یخچال در آورید و بفهمید که خراب شده‌اند چون که یخچال فریزر کار نکرده است بدترین اتفاق برای‌تان خواهد بود. اما نگران نباشید با دنبال کردن روش‌های ساده‌ی زیر می‌توانید مشکل یخچال فریزرتان را پیدا کنید و اگر دانش فنی کافی را داشتید بتوانید آن را تعمیر کنید یا از یک کمک بخواهید.

علت ۱: ترموستات

عمل‌کرد ترموستات برای کنترل سیستم سردسازی با خاموش و روشن کردن کمپرسور در زمان‌های لازم، است. اگر یخچال کار نمی‌کند مراحل زیر را دنبال کنید تا مشکل را شناسایی کنید:

آیا برق به یخچال فریزر شما می‌رسد؟ بررسی کنید که لامپ داخل یخچال روشن می‌شود. اگر وقتی که درب یخچال را باز می‌کنید و لامپ روشن می‌شود برق یخچال درست است.

شاخص برق نزدیک پنل نمایشگر را بررسی کنید؛ مطمئن شوید که ترموستات روشن است.

به صداهایی یخچال فریزر گوش کنید که نشان‌دهنده این است که یخچال فریزر کار می‌کند.

اول ایمنی! قبل از شروع هر تعمیری، مطمئن شوید که برق یخچال فریزر قطع شده است.

با استفاده از یک اهم‌متر ترموستات را بررسی کنید.

آیا ترموستات یخچال فریزر خراب است؟ ترموستات جدیدی تهیه کرده و آن را تعویض نید.

علت دوم: لاستیک درب

بدون لاستیکی که به درستی کار نکند، هوای گرم به داخل یخچال فریزر وارد می‌شودکه باعث می‌شود یخچال فریزر با شدت بیشتری کار کند. همچنین، این قسمتی است که ممکن است خیلی به آن توجه نداشته باشیم، اما بیشترین تأثیر را در کارآیی یخچال فریزر دارد.

برای بررسی اثربخشی لاستیک درب از این روشن ساده زیر استفاده کنید:

 • یک کاغذ نازک را بین درب و بدنه‌ی یخچال قرار دهید.
 • درب را ببینید و کاغذ را بیرون بکشید اگر کاغذ بدون هیچ مقاومتی بیرون آمد، یعنی لاستیک درب خراب شده و باید عوض شود.

برای تویض لاستیک درب، ابتدا باید آن را در آورده و لاستیک درب دقیقاً مانند آن را خریداری نمایید. همین‌طور می‌توانید این کار به بسپارید.

علت ۳: برد اصلی PCB

برد اصلی (PCB) به عنوان مرکز کنترل یخچال بوده و تمامی عملکردهای یخچال فریزر مانند کمپرسور و فن را کنترل می‌کند. اگر این برد خراب باشد به طبع یخچال فریزر درست کار نخواهد کرد. اگر یخچال فریزرتان کار نمی‌کند این مراحل را برای تعیین علت طی کنید:

اول ایمنی! لطفاً مطمئن شوید که برق یخچال فریزر قطع است. قبل از شروع کار دو شاخه برق یخچال را در آورید.

 • عیب‌یابی و تشخیص خرابی برد بدون دیدن آن مشکل است.
 • برد معمولاً در قسمت پنل بالا قرار دارد و باید پوشش آن را در آورید. به دنبال نشانه‌های خرابی در برد مانند سوختگی بگردید؛ اگر سوختگی دیدید یعنی برد خراب است.

از کجا بفهمیم یخچال سالم است | تست سالم بودن موتور یخچال | چرا یخچال لامپ دارد ولی فریزر ندارد

همچنین توجه داشته باشد که دیگر مشکلات نیز می‌توانند باعث شوند که برد از کار بیافتد یا درست کار نکند.

اگر برد خراب است باید برد جدید تهیه کرده و آن را عوض کنید. توصیه می‌کنیم بررسی و تعمیر برد را به برسپارید.

علت ۴: اوپراتور یخ زده است

اگر یخچال فریزر بدون برفک شما به درستی کار می‌کند ولی دما به اندازه‌ی کافی پایین نمی‌آید شاید مشکل از سیستم دیفراست باشد.

یکی از دلاییل شایع برای افزایش دما مسدود شدن اواپراتور با یخ است که در این حالت سیستم دیفراست نتوانسته یخ را آب کند بنابراین هوا نمی‌تواند از آن رد شود و داخل را سرد کند. مراحل زیر ار برای تشخیص مشکل طی کنید:

اول ایمنی! لطفاً مطمئن شوید که برق یخچال فریزر قطع است. قبل از شروع کار دو شاخه برق یخچال را در آورید.

 • بررسی کنید که کمپرسور به درستی کار می‌کند.
 • کاور اواپراتور را برداشته و یخ ها تشکیل شده را بررسی کنید.
 • اگر میزان یخ زیاد بود یعنی سیستم دیفراست درست کار نمی‌کند و لازم است که آن را تعمیر کنید.

تعمیر تخصصی یخچال فریزر

یخچال فریزر یکی از مهمترین و اساسی‌ترین لوازم آشپزخانه می‌باشد. با تکیه بر تکنسین‌های حرفه‌ای خود در زمینه‌ی تعمیر یخچال فریزر آماده ارائه خدمات سرویس و تعمیر یخچال فریزر شما می‌باشد. لطفاً برای درخواست تعمیرات یخچال فریزر با شماره زیر تماس بگیرید یا درخواست خود را به صورت آنلاین برای ما ارسال کنید.

م. و چون به کار خود ایمان داریم، خدمات خود را تا شش ماه گارانتی می‌کنیم تا رضایت شما را جلب کنیم. برای یا را پر کنید تا از ۱۰٪ تخفیف ویژه برخوردار گردید.

 

تمامی متخصصان این مجموعه دوره های لازم برای هر گونه تعمیرات را در گذرانده اند.

 

مشاهده مطالب بیشتر
دکمه بازگشت به بالا