اقتصادیمجله کسب و کار

طلافروشان چگونه قیمت طلا را محاسبه میکنند؟

نحوه محاسبه قیمت طلا در زمان خرید آنلاین طلا

وقتی از مغازه طلافروشی اقدام به خرید انگشتر طلا مردانه می کنید و یا گردن‌بند یا سرویس طلا می‌خرید، مبلغی که برایتان فاکتور می‌شود، به چه روشی محاسبه شده؟ خیلی از مغازه‌داران علاقه ندارند که مشتری از حساب و کتابشان سر در بیاورد و نحوه محاسبه قیمت طلا در زمان خرید دست شما بیافتد اما هستند کسانی که از شفافیت استقبال می‌کنند. روش محاسبه ازین قرار است:

پول طلای خام + اجرت + سود طلافروشی + مالیات

حالا با یک مثال، جزئیات فرمول بالا را توضیح می‌دهم. فرض کنید شما النگوی زیر را برای خرید انتخاب کرده‌اید. نام این کار، النگو سینا هست به وزن 18/730 گرم (هجده گرم و هفتصد و سی سوت).

ساده ترین روش محاسبه طلا | ساده ترین روش محاسبه طلا ۱۴۰۱ | فرمول محاسبه قیمت طلا 18 عیار

نحوه محاسبه قیمت و اجرت طلا هنگام خرید از طلا فروشی

1) پول طلای خام

منظور از طلای خام این است که فقط طلا، خود فلز طلا بدون درنظر گرفتن اجرت و سود مغازه طلافروشی، چقدر می‌ارزد. پول طلا از ضرب «قیمت هر گرم طلا» در وزن کار ساخته به دست می‌آید.

قیمت تابلو در این لحظه، 1,000,000 تومان هست. یعنی هر گرم طلای هجده عیار، یک میلیون تومان، پس مبلغ طلای خام برای النگوی انتخابی ما 18,730,000 تومان می‌شود.
18/730 × 1,000,000 = 18,730,000 تومان پول طلای خام

محاسبه پول طلا به روش فوق برای مواقعی است که عیار کار ساخته، هجده عیار باشد وگرنه باید وزنش را تبدیل به عیار 750 کنیم، سپس در قیمت تابلو ضرب شود مثلاً کار 21 عیار باشد. چنانچه با تبدیل عیار آشنا نیستید، مقاله «» را بخوانید.

از چهار بخش فرمول محاسبه قیمت طلا در زمان خرید اولی‌اش به خوبی و خوشی تمام شد.

2) اجرت ساخت و کارمزد

قسمتی که برای همه مشتریان، مبهم و سوال‌برانگیز است همین جاست. شما نمی‌دانید که طلافروش بابت این جنس، چه اجرتی را به کارخانه یا بازار پرداخته یعنی خودش گرمی چند تومان، کارمزد داده است.
مساله اجرت کاملا به وجدان فروشنده برمی‌گردد و راستگو بودنش اما می‌توانید پیش از خرید، همان جنس را در چند مغازه قیمت کنید و دقیقا از نرخ اجرت بپرسید و تا حدودی مطلع شوید.

برای محاسبۀ اجرت، وزن طلای ساخته را ضربدر فی اجرت هر گرم می‌کنند. مثلا النگوی مدنظرمان را گرمی 50,000 تومان برایتان فی می‌زند:
18/730 × 50,000 = 936,500 تومان.
اما واقعیت این است که اکثر کارها، اجرتشان درصدی هست. مثلا می‌گویند اجرت این کار 17% است. روش محاسبه اجرت برای این کارها، درصد گرفتن از قیمت روز طلا هست.
مثلا قیمت تابلو 1,000,000 تومان برای هر گرم طلاست، 17 درصدش می‌شود: گرمی 170,000 تومان. با ماشین‌حساب، قیمت طلا را ضربدر درصد کنید سپس تقسیم بر صد. حالا که اجرت هر گرم را به دست آوردیم، در وزن ضرب می‌کنیم تا به پول اجرت برسیم.
18/730 × 170,000 = 3,184,100 تومان پول اجرت

نکته مهم: اجرت کارهای درصدی، متناسب با نوسان قیمت طلا، کم و زیاد می‌شود

3) سود مغازه طلا فروشی

پول طلای خام و پول اجرت، هزینه تمام‌شده برای طلافروش است یعنی مبلغی که پای خودش افتاده. بالاخره خودش هم باید سود کند، اما چقدر؟
در هر مغازه طلافروشی، دستورالعمل نصب شده: سود قانونی طلافروشان، ۷ درصد است. پول طلا و اجرت، هر مبلغی شد، هفت درصدش بابت سود تکفروش به مبلغ نهایی که شما می‌پردازید، اضافه می‌شود.

برای محاسبۀ هفت درصد با ماشین‌حساب، پول طلا و اجرت را جمع کنید، سپس ضربدر 7 کنید و بعد تقسیم بر صد.
3,184,100 + 18,730,000 = 21,914,100 تومان که 7 درصدش می‌شود: 1,533,987 تومان سود مغازه طلافروشی

4) مالیات ارزش افزوده

به آخرین بخش از فرمول محاسبه قیمت طلا در زمان خرید رسیدیم یعنی مالیات.
تا قبل از 13/دی/1400 مالیات این‌طوری حساب می‌شد که به جمع مبالغ مراحل بالا، مالیات اضافه می‌شد. می‌دانید که نرخ مالیات 9 درصد است.
اما خوشبختانه و بعد از آن تاریخ، مالیات به پول طلا تعلق نمی‌گیرد. یعنی فقط جمع اجرت و سود طلافروشی هرچقدر شد، مالیات دارد. در مثال بالا
3,184,100 + 1,533,987 = 4,718,087
9 درصدش می‌شود: 424,628 تومان مالیات ارزش افزوده

از سال 1389 که قانون مالیات ارزش‌افزوده اجرایی شد، صنف طلافروش موظف شدند درصدی از بهای تمام‌شده زیورآلاتی که به مشتریان می‌فروشند را به‌عنوان مالیات محاسبه کرده و از خریدار دریافت کنند. این موضوع از همان ابتدا مورد اعتراض طلافروشان قرار گرفت چراکه معتقد بودند اصل طلا سرمایه است و ارزش‌افزوده‌ای ایجاد نمی‌کند که مالیات به آن تعلق بگیرد و مالیات فقط برای اجرت و سود تکفروش، باید محاسبه شود. سال‌ها این روش محاسبه هم به صنف طلا ضربه زد، هم به خریداران طلا.

خوشبختانه بعد از گفتگوها وجلسات متعدد و پیگیری همگانی طلافروشان، بالاخره تصویب شد تا محاسبه مالیات ارزش افزوده از سیزدهم دی 1400 فقط به اجرت و سود تکفروشی تعلق بگیرد و اصل طلا در آن دخیل نباشد بدین ترتیب، قیمت نهایی برای خریدار خیلی کمتر می‌شود.

فرمول محاسبه‌ی قیمت طلا

قیمت نهایی هر قطعه زیورآلات طلایی که خریداری می‌شود، از طریق جمع بستن وزن طلا با سود طلا فروشی و مالیات بر ارزش افزوده به‌دست می‌آید. بنابراین با فرمول کلی اینکه چگونه قیمت طلا را محاسبه کنیم، آشناشدید. اما برای درک کامل روش محاسبه قیمت طلا، باید به‌خوبی با تمام مولفه‌هایی که نام برده شده هم آشنایی داشته باشید.

وزن طلا

اولین مولفه مهم در پاسخ به پرسش چگونه قیمت طلا را محاسبه کنیم، وزن طلا است که منظور از آن، قیمت هر گرم طلا به‌علاوه‌ی اجرت آن است. قیمت هر اونس طلا به‌صورت جهانی یا به دستور اتحادیه طلا مشخص می‌شود.

 حال برای محاسبه‌ی قیمت نهایی یک قطعه طلا، اولین قدم بررسی میزان گرم طلایی است که در آن قطعه به‌کار رفته است. به‌طور مثال اگر وزن طلای شما ده گرم است، قیمت هر گرم طلا در این ده گرم ضرب می‌شود. با این کار ارزش طلای به‌کار رفته در آن قطعه مشخص می‌شود. سپس نوبت به اجرت می‌رسد.

اجرت

مقصود از این مولفه، هزینه‌ای است که به کارگاه‌های طلاسازی بابت ساخت هر قطعه طلا و جواهر پرداخت می‌شود. اما این هزینه قبلاً توسط طلا فروش پرداخت می‌شود و سپس هنگام فروش به مشتری، میزان اجرتی که پرداخته شده، به پول طلای خام اضافه می‌شود. برای اطلاعات بیشتر این نوشته را از دست ندهید: اجرت طلا چیست؟

به‌طور کلی اجرت، میزان مشخص و تعیین شده‌ای ندارد و بیش از همه به طلا فروش و مبلغی که بابت خرید هر گرم طلا از کارگاه‌های طلاسازی پرداخت کرده است، بستگی دارد؛ در عین حال اکثر زیورآلات اجرت‌شان درصدی محاسبه می‌شود. در اجرت درصدی، میزان اجرت متناسب با نوسانات قیمت طلا، تغییر می‌کند؛ یعنی اگر قیمت طلا بالا برود، اجرت هم بالا می‌رود و اگر قیمت طلا کاهش یابد، اجرت هم به همان میزان کاهش می‌یابد.

طلا فروشان متناسب با قیمت روز طلا بابت هر گرم طلا، میزان اجرتی دریافت می‌کنند و این میزان اجرت ضربدر وزن خالص طلا شده تا پول نهایی اجرت به‌دست آید؛ سپس میزان اجرت با ارزش طلای خام جمع بسته می‌شود و بدین طریق قیمت وزن طلا به‌دست می‌آید.

سود طلا فروشی

تا الان با گام اول برای اینکه چگونه قیمت طلا را محاسبه کنیم، آشنا شدید. گام دوم، یعنی سود طلا فروشی میزان مشخصی دارد که حساب کردن آن، چندان سخت نیست. مطابق سخنان نائب رئیس اتحادیه طلافروشان، سود طلا فروشان هفت درصد است. روش محاسبه آن بدین طریق است که پس از مشخص شدن ارزش وزن طلا، هفت درصد از مبلغ کل تعیین شده، به‌عنوان سود طلا فروشی به مبلغ کل اضافه می‌شود.

مالیات بر ارزش افزوده

گام آخر برای درک کامل این موضوع که چگونه قیمت طلا را محاسبه کنیم، آشنایی با مالیات بر ارزش افزوده است. نرخ مالیات بر ارزش افزوده، نرخ معینی است که توسط اتحادیه طلا فروشان مشخص شده و آن نه درصد است. یعنی پس از تعیین ارزش وزن طلا، نه درصد از کل مبلغ، به‌عنوان مالیات به هزینه وزن طلا اضافه می‌شود.

نکته‌‌ای که در اینجا باید گفت این است که از سال ۱۴۰۰ مصوب شد که مالیات بر ارزش افزوده نه در اصل طلا بلکه صرفاً به اجرت و سود تک فروشی تعلق گیرد. این امر سبب کاهش قیمت نهایی برای خریداران می‌شود؛ می‌توان گفت این موضوع نه تنها به نفع خریداران است که به نفع طلا فروشان هم هست.

 مبلغ نهایی

حال که با تمام مولفه‌های مهم برای اینکه چگونه قیمت طلا را محاسبه کنیم، آشنا شدید؛ می‌توانید به‌راحتی قیمت طلا را خودتان محاسبه کنید. با توجه به اینکه محاسبه تمام این درصدها برای برخی از افراد دشوار است، سایت طلاین این امکان را برای افراد فراهم آورده که قیمت طلا را به‌صورت آنلاین مشاهده کرده و محاسبه کنند.

 در پایان باید گفت توجه داشته باشید که فرمول محاسبه‌ی طلای نو با دست دوم و شکسته یا حتی طلای آب شده تفاوت دارد. بنابراین این فرمول صرفاً در محاسبه‌ی قیمت طلای هجده عیار مورد استفاده طلا فروشان است؛ حتی باید گفت این فرمول در طلای ۲۴ عیار نیز مورد استفاده قرار نمی‌گیرد زیرا مظنه‌ی طلای ۲۴ عیار با طلای ۱۸ عیار متفاوت است.

مبلغ نهایی

به عددی رسیدیم که در فاکتور به عنوان مبلغ نهایی نوشته می‌شود و شما باید پرداخت کنید. فرمول را که یادتان نرفته:
پول طلای خام + اجرت + سود طلافروشی + مالیات

18,730,000 + 3,184,100 + 1,533,987 + 424,628 = 23,872,715 تومان مبلغ نهایی بابت النگو

امیدوارم که این مقاله برایتان مفید باشد، منتظر دیدگاه‌های شما پایین همین صفحه هستم. البته فرمول را دستتان داده‌ام لذا سوالاتی مثل اینکه آیا گران فروخته یا خوب حساب کرده یا بیزحمت فلان رقم رو برام حساب کنید، قطعاً بی‌پاسخ خواهند ماند.

مشاهده مطالب بیشتر

تحریریه مجله ایرانی

اعضای تحریریه این مجموعه می‌کوشند از قالب ظاهری خبرها فراتر رفته و به زوایای پنهان و آشکار حوادث سرک بکشند و با کندوکاو بیشتر، ناگفته‌ها و وجوه نامکشوف وقایع و حوادث را بیابند.
دکمه بازگشت به بالا