دانش و سلامتمجله کسب و کار

ایا لک صورت با لیزر از بین میرود؟

یکی از مهم‌‌‌ترین وظایف پزشک قبل از لیزر درمانی متخصص پوست در تهران صحبت با بیمار و توجیه اوست. بیمار باید بداند چند درصد احتمال بهبود دارد و طول دوره درمان او چقدر است. همچنین باید او را از احتمال بازگشت بیماری و نیز عوارضی که ممکن است لیزر درمانی پوست برای او ایجاد کند، آگاه کرد.

استفاده از لیزر، برای مواردی مانند از بین بردن و ضایعات عروقی مثل خال‌هایی که به آن ماه گرفتگی می‌گویند، لکه‌های رنگدانه‌ای یا موارد دیگری قابل استفاده بوده و تاکنون نتایج خوبی به همراه داشته است.البته؛ لیزر درمانی چندان ساده نیست و همه بیماری‌ها را نمی‌توان با لیزر درمان کرد. باید تشخیص بدهد که چند درصد امکان بهبود دارد یا چند دوره لیزر لازم است. افراد با پوست تیره بیشتر احتیاط کنند!

خوب است بدانید چنانچه فردی پوست تیره داشته باشد با لیزر درمانی پوست امکان ایجاد لک در پوست وجود دارد یا دچار سوختگی و زخم خواهد شد یا گوشت اضافی در محل لیزر درمانی وجود می‌آید.برای لیزردرمانی باید به مراکزی که صلاحیت دارند، مراجعه کرد. در غیر این صورت عوارض و عواقبی که متاسفانه جنبه تجارتی پیدا کرده است، ایجاد می‌شود.

لک و یا Ephelides ذخایر خال دار کوچکی حاوی رنگدانه در اپیدرم (لایه فوقانی پوست) هستند که معمولاً در اثر آفتاب سوختگی قرار گرفتن عادی در معرض نور خورشید در ورزش‌هایی مثل تنیس، دو میدانی و یا شنا کردن و یا به علت جوش صورت بوجود می‌آیند. لک و صورت را می‌توان لکه‌های صاف، گرد و تیره رنگی توصیف کرد که اندازه آنها از ۲ تا ۴ میلیمتر متغیر است.

لک صورت می‌تواند در اثر بارش رنگدانه در یک قسمت خاص (عدم انتشار یکنواخت ملانین در سطح پوست) بوجود آیند زیرا به طور معمول رنگ پوست اطراف آن قسمت روشن‌تر است. لک صورت یک جنبه وراثتی دارد و در صورتی که در خانواده‌ای مشاهده شود احتمال ابتلا به آن در بقیه نیز وجود دارد. لک معمولاً عواقب پزشکی ندارد و باعث بروز هیچگونه اختلالی نمی شود. لک صورت به پرتوهای UV نور خورشید حساس است و در مدتی که فرد در معرض نور آفتاب قرار دارد و پس از آن نیز پررنگ‌تر می‌شوند.

می‌توان با لیزر لکه‌ های قهوه‌ ای سطحی را برطرف کرد و همچنین لکه‌های پوستی قهوه‌ای رنگ (شیرقهوه)، خال گوشتی‌، لک و خال‌های صاف رنگدانه‌ای را برطرف کرد. بعضی از رنگدانه‌ها با هیچ کدام از درمان‌های لیزری برطرف نمی‌شوند.لکه‌های Lentigine یا لکه‌های کهولت سن نشانه‌های قهوه‌ای رنگی هستند که در اثر کهولت سن در پشت دست‌ها یا صورت نمایان می‌شوند. لک آفتاب سوختگی در نتیجه آسیب‌های حاصل از آفتاب بوجود می‌آیند و روی کمر، بالای سینه و شانه‌ها دیده می‌شوند. بسیاری از آنها بی‌ضرر هستند اما همه آنها با افزایش سن بیشتر می‌شوند و جذابیتی ندارند.

Can facial blemishes be removed with laser?

گرچه خیلی از لکه‌های قهوه‌ای را می‌توان نادیده گرفت، بسیاری از آنها کاملاً آشکار هستند و می‌توانند از زیبایی‌های طبیعی پوست بکاهند. بیشتر لک‌های مادرزادی با درمان از بین می‌روند اما بعضی‌ها دوباره بوجود می‌آیند. این افراد ممکن است به درمان اضافی نیاز داشته باشند که رنگدانه‌هایشان کنترل شود. لک‌های قهوه‌ای رنگی که در اثر کهولت سن بوجود می‌آیند معمولاً با یک مرتبه درمان برطرف می‌شوند.

از بین بردن و درمان لک صورت با لیزر روش بسیار خوبی برای حذف لک پوست ناخواسته ناشی از قرار گرفتن در معرض نور خورشید است. از بین بردن و رفع لک صورت با لیزر حدود ۴۵ دقیقه طول می‌کشد. از شما خواسته می‌شود صورت‌تان را حسابی بشویید. سپس از شما یک سری عکس پیش از درمان گرفته می‌شود. چشمان شما را می‌بندند و صورت را با لایه خنکی از ژل می‌پوشانند. یک وسیله خنک کننده شبیه سشوار باد خنک برای خنک نگه داشتن صورت استفاده می‌شود. سپس نور لیزر روی یک سری نقاط برای معالجه اعمال می‌شود. بعد از انجام لیزر کرم مخصوص بعد از معالجه و محافظ در برابر نور خورشید به پوست مالیده می‌شود و کار با شما تمام می‌شود.

بلافاصله بعد از درمان و چند ساعت پس از آن می‌بینید که لک ها تیره‌تر می‌شوند. طی چند روز بعد در سطح پوست منتشر می‌شوند و به طور طبیعی همراه سلول‌های مرده پوست ریخته می‌شوند. در بعضی‌ها این لکه‌ها کاملاً از بین نمی‌رود بلکه فقط روشن‌تر می‌شود. بعد از اولین و دومین معالجه بیمار متوجه بهبودی سریع می‌شود و بهبودی تدریجی‌تر هنگامی است که لک صورت روز به روز روشن‌تر می‌شود.توصیه می‌شود برای دستیابی به نتیجه مطلوب هر ۳ تا ۴ هفته یکبار برای ۴ تا ۵ مرتبه لیزر مراجعه شود. عملیات درمانی را حداقل یکبار در سال هر زمان که لک صورت و پوست مجدداً ظاهر شد انجام دهند.

دوام نتیجه بستگی به نحوه مراقبت شخص از پوستش بعد درمان دارد. درمان لیزری لک پوست و صورت چیزی شبیه سفید کردن دندان است. وقتی شخص دندان خود را سفید می‌کند رنگ آن سفید می‌شود اما با گذشت زمان اثر قهوه، سیگار، الکل یا دیگر غذاهایی که ایجاد لک می‌کنند باعث لک شدن مجدد دندان‌ها می‌شوند و مجدداً سفید کردن دندان لازم می‌شود. به همین صورت درمان لک صورت با لیزر باعث برطرف شدن لک حاصل از آفتاب می‌شود. اما بیشتر مردم به نحوی در معرض نور آفتاب هستند که لک پوست مجدداً برمی‌گردد و نیاز به درمان مجدد پیدا می‌کنند.

درمان لیزری اگر به طور صحیح و باتوجه به نوع پوست و لک انجام شود روی ۹۹% بیماران با موفقیت عمل می‌کند.البته می‌توان درمان لیزری لک صورت را به طور همزمان با درمان لیزری تنگ کردن حفره‌های صورت و بسیاری عملیات دیگر لیزری روی صورت انجام داد. روش‌های مختلف را می‌توان با یکدیگر ترکیب کرد و نتیجه حتی مطلوب‌تری بدست آورد.

حتی اگر شما یا درمان‌های حجم دهنده‌ای از این قبیل داشته باشید باز هم می‌توانید درمان لیزری لک صورت و پوست انجام دهید. اگر قصد دارید صورت خود را بوتاکس کنید توصیه ما این است که اول درمان لیزری انجام دهید، یکی دو هفته صبر کنید و بوتاکس یا عملیات تزریق پوست را بعد از آن انجام دهید. سپس دو هفته تا شروع مرحله دوم درمان لک صورت با لیزر باز هم صبر کنید.

از بین بردن لک های پوستی روی صورت، دستها و بدن با لیزر

  • در این مطلب به سوالات زیر پاسخ میدهیم:
  • لک پوست چیست و چرا ایجاد میشود؟
  • علت های اصلی ایجاد لک های پوستی و انواع آنها کدامند؟
  • درمان لک صورت و بدن با لیزر چگونه است و چه مزایایی داد؟

لک پوست (هایپرپیگمنتیشن) چیست و چرا ایجاد می شود؟

بسیاری از ما پیری پوست را بلافاصله با چین و چروک مرتبط می دانیم. در حالیکه مطالعات نشان داده اند که یک رنگ پوست متغیر و پر از لک می تواند چهره را تا ده سال پیرتر نشان دهد. لکه های رنگدانه یا به اصطلاح هیپرپیگمانتاسیون از جمله شایع ترین مشکلات پوستی است. در بیشتر موارد، این تغییرات رنگی به صورت لکه های قهوه ای روی صورت، گردن و یا روی دست ها ظاهر می شود. در گذشته عمدتاً نشانه‌ای از پیری بود و بنابراین در پوست‌ افراد مسن‌ شایع‌تر بود. اما امروزه، بیماران جوان‌تر نیز بیشتر و بیشتر از نواحی رنگدانه‌های نامنظم پوست خصوصاً به دلیل هورمون‌ها (ناشی از مصرف دارو) رنج می‌برند.

عارضه تغییر رنگ پوست که معمولاً مایل به قهوه ای و ناهموار است و عمدتاً روی صورت یا دست ها رخ می دهند، هیپرپیگمانتاسیون یا لکه های رنگدانه نامیده می شوند. لکه های رنگدانه زمانی ظاهر می شوند که تشکیل رنگدانه ملانین در پوست مختل شود. ملانین رنگدانه ای طبیعی است که به پوست رنگ می دهد. لکه های رنگدانه می توانند در طیف گسترده ای از رنگهای تیره، اندازه ها و اشکال ظاهر شوند.

اشعه ماوراء بنفش به عنوان عامل اصلی ایجاد ملاسما و لکه های پوستی شناخته می شود. به همین دلیل است که این لکها بیشتر در صورت و دست ها ایجاد می شوند، زیرا این قسمت های بدن به طور خاص در معرض نور UV قرار می گیرند. اشعه ماوراء بنفش (UV) تولید ملانین را تسریع می کند و در اثر فعالیت بیش از حد سلول های رنگدانه این لکه ها پدیدار می شوند. روی پوستی که سال‌ها در معرض نور خورشید قرار گرفته است، لکه‌های پوستی زمانی ظاهر می‌شوند که ملانین جمع‌شده یا در غلظت‌های بالا تولید می‌شود. علاوه بر این، تغییرات هورمونی در نتیجه بارداری یا مصرف قرص های ضد بارداری می تواند باعث ایجاد لکه های رنگدانه شود.

حتی اگر شما فردی هستید که به طور مرتب از ضد آفتاب استفاده می‌کنید، با این حال، بدون آنکه بدانید احتمالاً در طول عمرتان زمانی را زیر نور خورشید و اشعه UV سپری کرده‌اید. همه چیز از لکه های تیره گرفته تا کک و مک می تواند در نتیجه قرار گرفتن در معرض نور خورشید ایجاد شود. اگر متوجه شدید که این لکه‌های تیره آشکارتر یا گسترده‌تر می‌شوند، ممکن است بخواهید برای درمان و از بین بردن آنها به یک مراجعه کنید.

سایر خدمات قابل ارائه:

در این مطلب به سوالات زیر پاسخ میدهیم: خال چیست و انواع آن کدامند؟ تفاوت خال با زگیل چیست؟ چگونه خال خطرنالک و یا Ephelides ذخایر خال دار کوچکی حاوی رنگدانه در اپیدرم (لایه فوقانی پوست) هستند که معمولاً در اثر آفتاب سوختگی قرار گرفتن عادی در معرض نور خورشید در ورزش‌هایی مثل تنیس، دو میدانی و یا شنا کردن و یا به علت جوش صورت بوجود می‌آیند. لک و صورت را می‌توان لکه‌های صاف، گرد و تیره رنگی توصیف کرد که اندازه آنها از ۲ تا ۴ میلی‌متر متغیر است.

لک صورت می‌تواند در اثر بارش رنگدانه در یک قسمت خاص (عدم انتشار یکنواخت ملانین در سطح پوست) به وجود آیند زیرا به طور معمول رنگ پوست اطراف آن قسمت روشن‌تر است. لک صورت یک جنبه وراثتی دارد و در صورتی که در خانواده‌ای مشاهده شود احتمال ابتلا به آن در بقیه نیز وجود دارد. لک معمولاً عواقب پزشکی ندارد و باعث بروز هیچگونه اختلالی نمی‌شود. لک صورت به پرتوهای UV نور خورشید حساس است و در مدتی که فرد در معرض نور آفتاب قرار دارد و پس از آن نیز پررنگ‌تر می‌شوند.

می‌توان با سطحی را برطرف کرد و همچنین لکه‌های پوستی قهوه‌ای رنگ (شیرقهوه)، خال گوشتی، لک و خال‌های صاف رنگدانه‌ای را برطرف کرد. بعضی از رنگدانه‌ها با هیچ کدام از درمان‌های لیزری برطرف نمی‌شوند. لکه‌های Lentigine یا لکه‌های کهولت سن نشانه‌های قهوه‌ای رنگی هستند که در اثر کهولت سن در پشت دست‌ها یا صورت نمایان می‌شوند. لک آفتاب سوختگی در نتیجه آسیب‌های حاصل از آفتاب به وجود می‌آیند و روی کمر، بالای سینه و شانه‌ ها دیده می‌ شوند.

بسیاری از آنها بی ضرر هستند اما همه آنها با افزایش سن بیشتر می‌شوند و جذابیتی ندارند. گرچه خیلی از لکه‌های قهوه‌ ای را می‌توان نادیده گرفت، بسیاری از آنها کاملاً آشکار هستند و می‌توانند از زیبایی‌های طبیعی پوست بکاهند. بیشتر لک‌های مادرزادی با درمان از بین می‌روند اما بعضی‌ها دوباره بوجود می‌ آیند. این افراد ممکن است به درمان اضافی نیاز داشته باشند که رنگدانه‌ هایشان کنترل شود. لک‌ های قهوه‌ ای رنگی که در اثر کهولت سن بوجود می‌ آیند معمولاً با یک مرتبه درمان برطرف می‌ شوند.

مشاهده مطالب بیشتر
دکمه بازگشت به بالا