عمومیمجله کسب و کار

بهترین محوطه سازی برای ویلا و روف گاردن

در هر ویلایی محوطه ویلا اولین فضایی است که در هنگام ورود دیده می‌شود و زیبایی آن تاثیر روانی زیادی بر انسان دارد. همچنین شاخصه ای است که به ویلا روح می‌بخشد و آن را با صفا و خاص میکند. آنچه در محوطه سازی ویلا مدنظر قرار می‌گیرد، ایجاد فضای دلنشین و روحیه بخش  متناسب با سبک طراحی ویلا است. در طراحی محوطه ویلا با گیاهان متنوع متناسب با شرایط اکولوژی منطقه مانند تغییرات دما، میانگین دمای منطقه مورد توجه قرار می‌گیرد. استفاده از  آلاچیق، نهر، استخر، چیدمان جعبه‌های گل از مواردیست که در محوطه سازی یا در کل طراحی ویلا مورد توجه قرار میگیرد.

محوطه سازی چیست ؟  در هر ویلایی محوطه ویلا اولین فضایی است که در هنگام ورود دیده می‌شود و زیبایی آن تاثیر روانی زیادی بر انسان دارد. همچنین شاخصه ای است که به ویلا روح می‌بخشد و آن را با صفا و خاص میکند.

آنچه در محوطه سازی ویلا مدنظر قرار می‌گیرد، ایجاد فضای دلنشین و روحیه بخش  متناسب با است. در با گیاهان متنوع متناسب با شرایط اکولوژی منطقه مانند تغییرات دما، میانگین دمای منطقه مورد توجه قرار می‌گیرد. استفاده از  آلاچیق، نهر، استخر، چیدمان جعبه‌های گل از مواردیست که در محوطه سازی یا در کل مورد توجه قرار میگیرد.

چه مواردی را باید در محوطه سازی ویلا مورد توجه قرار داد؟

طراحی یک ویلا شامل طراحی فضاها، حجم، نمای ساختمان و در نهایت طراحی محوطه یا محوطه سازی ویلا می‌شود.
در اینجا قصد داریم تا شما را با چند عنصر موثر در محوطه سازی ویلا و طراحی حیاط ویلا آشنا کنیم.

رنگ بندی فضای محوطه ویلا

در محوطه سازی باغ و ویلا رنگها اولین المانهایی هستند که بطور مستقیم و غیرمستقیم در یک نگاه مرکز توجه افراد میشود.
بنابراین در طراحی محوطه ویلا بسیار مهم است.
رنگ میتواند با گیاهان یا المان‌های موجود در حیاط ویلا مانند سنگ فرش، دیوارها یا نرده‌ها و آبنما و غیره به حیاط اضافه شود.
نکته مهم در استفاده از رنگها:
رنگ باعث جلب توجه بسیار زیادی از مقابل چشمان افراد دارد.
برای مثال اگر از جعبه گل یا گلهای سفید استفاده میکنید باعث میشود سایر بافتهای گیاهی کمتر در نظر ما جلوه کنند.
اما اگر قصد ایجاد یک کانون توجه در طراحی حیاط ویلای خود دارید، گزینه مناسبی است.

خطوط محوطه ویلا

خطوط موجود در محوطه سازی حیاط ویلا معرف ساختار و نوع فضاسازی حیاط ویلا و منظره آن می‌باشد.
لبه گذرگاه روی برکه یا نهر مصنوعی در ، ابعاد یک جعبه گل و دیوارها، نرده خطوط ممکن در طراحی حیاط ویلا میباشند.
خطوط صاف و زاویه‌های سخت، ظاهری رسمی‌ایجاد می‌کنند.
در حالی که خطوط منحنی یک ظاهر غیررسمی‌به حیاط ویلای شما می‌دهند.
از خطوط عمودی می‌توان برای بالا کشیدن چشم و ایجاد فضای بزرگتر استفاده کرد.
برای افزودن خطوط عمودی به یک حیاط می‌توان از درختان بلند استفاده کرد.
خطوط افقی باعث میشود با کشیدن چشم در امتداد زمین، فضای بزرگتر شود. .

بافت گیاهی محوطه ویلا

به طور کلی بافت با گیاهان به باغ اضافه می‌شود.
با این حال، بافت نیز میتواند با استفاده از مواد سخت مثل سنگ فرش یا صخره‌های مصنوعی در برکه‌ها و حوضها ایجاد شود.
بافت گیاه به ظرافت یا درشت بودن، زبری یا نرمی، سنگینی یا سبکی یک گیاه خاص اشاره دارد.
گلها، برگها همه دارای بافت هستند.
استفاده از گیاهان با بافت‌های مختلف راهی عالی برای ایجاد تنوع در محوطه سازی حیاط ویلا است.

طراحی فضای سبز ویلا

هنگامی‌که واژه فضای سبز را می‌شنویم، عموما ناخود آگاه ذهنما به سمت فضاهای سبز شهری در پارک‌ها، بلوار‌ها و یا میادین که دارای گل کاری، چمن کاری و درختچه‌های زینتی هستند، می‌رود اما چیزی که در طراحی فضای سبز ویلا در مورد آن صحبت می‌کنیم کمی‌متفاوت از آنچه که در ذهن داریم است.

برای طراحی فضای سبز ویلا و محوطه سازی حیاط ویلا عوامل مختلفی دخیل هستند و بر سبک و شیوه طراحی تاثیر می‌گذارند. محوطه سازی ویلا می‌تواند از بخش‌های متنوعی تشکیل شود و فضای سبز زیر مجموعه محوطه سازی است، به طور عامینانه تر اگر بگوییم، اصطلاحا طراحی فضای سبز در دل محوطه سازی ویلا قرار می‌گیرد.

در قدم اول برای شروع طراحی فضای سبز ویلا باید تصمیم بگیریم که چه میزان از محوطه ویلا و باغ قرار است به فضای سبز اختصاص داده شود. همانطور که گفتیم، در محوطه ویلا المان‌های زیادی از جمله زمین بازی، آلاچیق، آبنما، برکه، اتشکده و… وجود دارد پس ابتدا باید تصمیم بگیرید چه درصدی از حیاط ویلا را به فضای سبز اختصاص می‌دهید.

محوطه فضای سبز باغ ویلای شما می‌تواند از گیاهان و درختان تزئینی تشکیل شود و یا از گیاهان خوراکی و درختان میوه و سبزیجات باشد و یا اینکه تلفیق هردو باهم هیچ منافاتی ندارد. باز هم شما هستید که تعیین کننده این موضوع می‌باشید.

هر گیاهی شرایط پرورش و نگهداری متفاوتی دارد که شما باید به انتخاب گیاهان مورد در نظر خود و پرورش آن‌ها در کنار یکدگیر توجه داشته باشید و همینطور شرایط اقلیمی‌و آب و هوایی منطقه ویلا را نیز در نظر داشته باشید تا  خود را در مسیر درستی صرف کنید.

همچنین طراحی فضای سبز ویلا باید تناسب ساختاری و چیدمانی با طراحی ویلا را داشته باشد. اصولا گیاهان نقش اساسی و محوری در فضای سبز ویلا دارند.
گیاهان در بخش‌های مختلفی از یک محوطه می‌توانند قرار بگیرند از جمله مسیر‌های رفتو آمد، ایوان، اطراف آلاچیق و پرگولا و حتی در مواردی که با کمبود فضای کافی مواجه هستیم در تراس با ایجاد تراس سبز و دیوار‌های سبز نیز میتوانیم فضای سبز ایجاد کنیم.

عکس از محوطه سازی ویلا

نمونه دیگر از فضای سبز نیز، فضای سبز عموی که به روف گاردن و بام سبز معروف است وجود دارد که در مقالات پیشین مفصل در مورد آنها صحبت کرده ایم.

محوطه سازی حیاط ویلا  با طراحی فضای سبز ویلا، یکی از لذت بخش ترین فعالیت‌های مهندسین طراحی منظر و لند اسکیپ است و این بخاطر وجود گیاهان می‌باشد.

گیاهان مانند انسان موجوداتی زنده هستند که دارای شعور و احساسات هستند همچنین انرژی دریافت و ارسال می‌کنند و همین موضوع باعث می‌شوذ از کار کردن با آن‌ها حس خوشایند بگیریم و مشاهده آنها به انسان حس نشاط و سرزندگی بدهد.

یکی دیگر از نکات مهم پس از در نظر گرفتن شرایط اقلیمی، جانمایی درست و مناسب گیاهان است که در هنگام طراحی اولیه محوطه سازی مشخص می‌شود و پس از تایید کارفرما به مرحله اجرا می‌رسد.

دقت داشته باشید که در جانمایی فضای سبز جایی کافی و مناسب برای رشد گیاهان را در نظر بگیرید.

شاید جالب باشد که بدانید برای طراحی فضای سبز ویلا از هرنوع مصالحی نمی‌توان استفاده کرد، بنابراین ساختار و جنس متریال و مصالح باید در مقابل عوامل طبیعی، رطوبت و غیره مقاوم بوده و دچار خوردگی و اسیب نشود. مصالح زیاد و متنوعی در بازار وجود دارد که مختص طراحی و اجرای فضای سبز هستند.

برای طراحی فضای سبز باید به شرایط آب رسانی و آب منطقه نیز توجه داشت برای مثال چمن گیاه پر آبی است و برای نگهداری از آن به دفعات آبیاری زیادی احتیاج داردکه در شرایطی که منطقه با کمبود آب مواجه باشد نمی‌توان از آن استفاده کرد.
همچنین این فضا می‌تواند هم به صورت ، به صورت خصوصی و هم به صورت حیاط‌های جنوبی، عمومی‌باشد.

اهمیت حیاط ویلا و محوطه

طراحی یک ویلای مسکونی با طراحی فضاهای داخلی، حجم و ، محوطه و حیاطی که آن را در برمی‌گیرد، کامل می‌شود. معمار از ابتدای کار به طراحی محوطه پیرامون بنا و فضاهای باز و نیمه باز توجه دارد.
نحوه تعریف رابطه فضاهای داخلی با فضاهای باز و نیمه باز بر کیفیت و عملکرد آنها تأثیر زیادی دارد.

در هم به همین ترتیب است که محوطه سازی خوب یک شهرک نظر اکثر خریداران را به خود جلب می‌کند. به عنوان مثال محوطه سازی بی نظیر   که با انتخاب دقیق و درست گل‌ها و گیاهان سرسبز و درختچه‌هایی که با اقلیم منطقه و شرایط آب و هوایی سازگاری دارند شکل گرفته است و ویلاهای لوکسی که در آن قرار دارد آن را نسبت به شهرک‌های دیگر متمایز و خاص کرده است.

در خانه‌های ویلایی معمولاً چهار دسته حیاط در نظر گرفته می‌شود.

  • حیاط برای دور هم جمع شدن
  • حیاط بازی ویلا
  • حیاط خلوت ویلا
  • حیاط جلوی ویلا

حیاط نشیمن ویلا: این حیاط باید مجاور عرصه خانوادگی از قبیل اتاق نشیمن و غذاخوری باشد.

باید توجه داشت که وقتی از حیاط برای غذا خوردن استفاده می‌شود، باید به آشپزخانه دسترسی داشته باشد.
باید از طریق مکان یابی مناسب فضاها و استفاده از فضای سبز و محوطه سازی از دید عابران و همسایگان محفوظ بماند.
استفاده از آبنما نیز در چنین فضاهایی الزامی‌و در کل به زیباتر شدن پروژه منجر می‌شود.
حیاط بازی ویلا: این حیاط برای بازی بچه‌ها و برای فعالیتهایی که در حیاط نشیمن امکان آن وجود ندارد استفاده می‌شود.
این حیاط می‌تواند مجاور بخش حیاط نشیمن نیز قرار بگیرد و هم چنین به اتاق نشیمن راه داشته باشد.

حیاط خلوت ویلا: این حیاط می‌تواند در واقع قسمتی از اتاق خواب بوده و برای استراحت و خوابیدن از آن استفاده کرد.
این فضا می‌تواند به اتاق خواب و نشیمن ارتباط داشته باشد.
این نوع حیاط باید از عبور و مرور معمولی ویلا جدا باشد.
حیاط جلوی ویلا: علاوه بر انواع حیاط‌های ذکر شده می‌توان جلوی ویلا حیاطی در نظر گرفت که علاوه بر ایجاد نمای زیبا، ورود و خروج به ویلا نیز از میان آن صورت بگیرد.

با اصول محوطه سازی ویلا بیشتر آشنا شوید

همانطور که به آن اشاره کرده ایم محوطه سازی و آیتم فضای سبز ویلا  یکی از عنصرهای اصلی و ویژه در زیبایی و شکوه بخشیدن به یک ویلا بوده، تقویت زیبایی و آرامش در طراحی فضای سبز ویلا لازمه اصلی و الویت کار است. بدین ترتیب طراحی فضای سبز خانه باید بر پایه و اصول و قواعد خاص به خود پیش روی کند و مارا به نتیجه دلخواه برساند بنابراین این موضوع  از اهمیت بالایی برخوردار است و بی توجهی به آن میتواند ثمره کار راه از بین ببرد. محوطه سازی ویلا باید کاملا مطابق با اقلیم و موقعیت محل اجرای پروژه،  وبا توجه به انتظارات کارفرما و میزان بودجه ای که در نظر گرفته صورت بپزیرد.

اتود زدن و طراحی اولیه پروژه

پس از تحلیل و بررسی دقیق موارد و درخواست‌های کارفرما، اتود زدن و طراحی پروژه محوطه سازی ویلا آغاز می‌گردد. طراحی به صورت سه بعدی و یا تری دی یکی از تکنیک‌های نوظهور به شمار می‌رود که کمک شایانی به ارائه دقیق پروژه  و نمایش کاملی از نتیجه کار داشته است به کمک آن میتوان اشکالات و نواقص احتمالی را رفع کرد.

انتخاب تخصصی گیاهان و ایجاد اجزای مختلف متناسب با فضا طراحی شده

قطعا مهم‌ترین بخش یک فضای سبز، و محوطه ویلا، گیاهان آن  هستند. باید در انتخاب گیاهان به نقشی که  آن‌ها در محوطه پروژه ما ایفا میکنند توجه کرد؛ زیرا معمولا در محوطه سازی ویلا برای بخش بندی فضا، کنترل  محدوده دید، ایجاد موانع و حصار نیز از گیاهان استفاده می‌شود. یکی از اصول و آینده نگری‌های مهم دیگری که باید درزمان  انتخاب گیاهان و محل کاشت آن‌ها باید در نظر داشت، توجه به فضای مورد نیاز برای رشد گیاهان و درختان است زیرا عدم توجه به این موضوع می‌تواند موجب آسیب به گیاهان و از بین رفتن فضای سبز ویلا گردد.

 

مشاهده مطالب بیشتر
دکمه بازگشت به بالا