اقتصادی

تقویم اجرایی و زمانی برنامه ملی کاهش آسیب‌­های جاده‌ای نهایی شد

با حضور رئیس مرکز راهبری ستادهای توسعه اقتصاد دانش‌بنیان معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست‌جمهوری، ارتقای ایمنی محور کرج – قزوین – زنجان در راستای اجرای برنامه ملی کاهش آسیب‌های جاده‌ای (کاج) بررسی شد.

به گزارش مجله ایرانی، این جلسه پس از بازدید میدانی یک روزه کمیته راهبری موافقت‌نامه کاج از آزادراه‌های قزوین زنجان و قزوین کرج و بررسی نیازها و الزامات ایمن سازی این محورها برگزار شد و در آن راهکارهای قابل انجام با استفاده از ایده های دانش بنیان مورد بررسی طرفین قرار گرفت.

جلسه مذکور با حضور صادق توسلی زاده، رئیس مرکز راهبری ستادهای توسعه اقتصاد دانش‌بنیان معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست‌جمهوری، مجید صباغ زاده، مدیر کل دفتر توسعه ایمنی راه و حریم سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای و سرهنگ مجید حق‌شناس از معاونت عملیات ترافیک راهور فراجا به همراه محسن اسماعیلی، مدیرکل دفتر فنی، امور عمرانی و حمل و نقل و ترافیک استانداری، جواد حق لطفی، مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده ای و سرهنگ فرهاد ذاکری منش، رئیس پلیس راه استان قزوین برگزار شد.

صادق توسلی زاده، رئیس مرکز راهبری ستادهای توسعه اقتصاد دانش‌بنیان معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست‌جمهوری اظهار کرد: وضعیت رویه راه، دوربین‌ها، مدیریت رفتار راننده، مدیریت بار و مدیریت صحنه تصادف از جمله موارد احصاء شده در این محور بود که توسط کمیته راهبری برنامه کاج مورد بررسی قرار گرفت و می‌توان با توجه به مخزن دانشی و فناورانه شرکت‌های دانش‌بنیان معاونت علمی که تاکنون نیز تا حد مطلوبی توانمندی‌ها شناسایی شده است از ظرفیت آنها به منظور بهبود، تقویت و ایجاد سیستم‌های جدید در حوزه مسائل ترافیکی و جاده­‌ای استفاده کرد.

وی ادامه داد: معاونت علمی به عنوان یک تسهیلگر در کنار دو متولی اصلی این امر در کشور یعنی سازمان راهداری و پلیس راهور ایستاده و آماده است در دبیرخانه اجرایی طرح، علاوه بر تعهدات خود در موافقتنامه هماهنگی‌های مربوطه در جهت اجرای مناسب طرح را به عهده داشته باشد.

عضو کمیته راهبری طرح ملی کاج در ادامه افزود: هر یک از محورهای فناورانه احصاء شده در این بازدید از نیازهای استان قزوین در آزادراه بوده که ظرفیت شرکت‌­های دانش‌بنیان می‌­تواند به تقویت و بهبود خلأهای موجود کمک کرده و باعث کاهش آسیب­‌های جاده‌ای شود. موضوع اتصال سیستم­‌ها و پلتفرم‌­ها، کنترل سرعت، استفاده از مواد و فرمولاسیون جدید در تمام محصولات استفاده شده در جاده، بهبود نظارت‌­های کنترلی و ترافیکی، علائم و نمایشگرهای نسل جدید جاده‌­ای، روشنایی و دید مناسب راننده از این دست موارد است.

به نقل از معاونت علمی ریاست‌جمهوری، برنامه ملی کاج راهکار دانش‌بنیان برای ارتقای ایمنی حمل و نقل جاده‌ای و کاهش سوانح و تلفات آن در قالب موافقت‌نامه‌ای بین معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، وزارت راه و شهرسازی و پلیس راهور فراجا در هفتمین نمایشگاه حمل و نقل، لجستیک و صنایع وابسته امضا شده و قرار است به صورت آزمایشی در استان قزوین اجرا شود.

حراست از جان و مال مردم، کاهش هزینه‌های ناشی از خسارات تصادفات جاده‌ای، کاهش آسیب‌های اجتماعی و هزینه‌های غیر اقتصادی ناشی از تصادفات، ایجاد و تقویت زیست بوم اقتصادی در حوزه ایمنی حمل و نقل جاده‌ای و توسعه اقتصاد دانش بنیان در کشور و استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان در ارتقای ایمنی جاده‌ها و توسعه فناوری‌های پیشرفته در حوزه هوشمندسازی راه و خودرو از جمله اهداف این موافقت‌نامه است.

توسلی زاده در پایان این برنامه دو روزه، مصوبات جلسه را در دو حوزه تهیه درخواست طرح تجاری محصولات و فناوری‌­های مورد نیاز این محور و همچنین نهایی‌سازی تقویم اجرایی و زمانی طرح ملی کاج جمع بندی کرده و عنوان کرد جزئیات فراخوان این طرح ملی به‌زودی منتشر خواهد شد.

انتهای پیام

مشاهده مطالب بیشتر
دکمه بازگشت به بالا