عمومیمجله کسب و کار

راهنمای نگهداری ماشین لباسشویی

می‌دانستید بعد از خراب‌شدن ماشین لباسشویی چقدر باید برای تعمیر و سرویس مجدد آن هزینه کنید؟ گذشته از این، چقدر باید وقت و انرژی بگذارید تا انبوهی از لباس‌های کثیف خود یا اعضای خانواده‌تان را با دست بشویید؟ از سر و صدای زیاد ماشین لباسشویی خسته شده اید؟

درست است؛ حتی تصورش هم دور از ذهن و ناراحت‌کننده به نظر می‌رسد. با این وجود، خراب‌شدن ماشین لباسشویی از آن دسته مشکلاتی است که چندان هم دور از ذهن نیست و شاید برای شما هم اتفاق بیفتد!

برای جلوگیری از چنین اتفاقاتی، لازم است در کنار استفاده از ماشین لباسشویی، به فکر روش‌های نگهداری صحیح از این دستگاه هم باشید تا مدت‌زمان بیشتری بتوانید با خیال راحت و بدون دغدغۀ خراب‌شدن ماشین لباسشویی، از آن استفاده کنید. همچنین تعمیر لباسشویی جی پلاس را با خیالی آسوده به متخصصان بسپارید.

 1. شلنگ‌ تخلیه ماشین لباسشویی را بررسی کنید

یکی از مهم‌ترین نکات نگهداری ماشین لباسشویی، بررسی مرتب شلنگ تخلیه آن است. فاضلابی که حین شستشو، آبکشی و خشک‌کردن لباسشویی ایجاد می‌شود، از طریق شلنگ پشت دستگاه به چاه فاضلاب تخلیه می‌شود. شلنگ‌های تخلیه پلاستیکی هستند و به مرور زمان، به خاطر فشار و ضربۀ ایجادشده در حین شستشو ترک می‌خورند یا دچار ساییدگی و نشتی می‌شوند.

گاهی نیز ممکن است به خاطر تجمع رسوب مواد شوینده، کرک یا پرز، داخل شلنگ‌ها دچار گرفتگی یا مسدود شود. گاهی این گرفتگی‌ها با شستشو قابل برطرف‌کردن هستند؛ اما در بعضی مواقع، بخش‌های مسدودشده حتی با شستشو هم باز نمی‌شوند. تعمیر لباسشویی ایندزیت در مشهد هم به راحتی و با تمیز کردن رسوبات قابل انجام است.

تعویض شلنگ تخلیه کار چندان مشکلی نیست. البته برای انجام این کار، به ابزار و لوازم ساده‌ای نیز نیاز پیدا می‌کنید که تقریبا در هر جعبه ابزاری پیدا می‌شود. یک شلنگ تخلیه نو به‌علاوه پیچ گوشتی دوسو یا چهارسو و تشت، کار شما را راه می‌اندازد.

اگر هم بتوانید از ابزارهای حرفه‌ای‌تر مانند استفاده کنید، کار شما با سرعت و دقت بیشتری انجام می‌شود. در مجموع، توصیه می‌کنیم برای پیشگیری از هرگونه مشکل احتمالی، در بازه‌های زمانی منظم مثلا هر سه سال یک‌بار، شلنگ تخلیه را عوض کنید.

 1. فیلتر ماشین لباسشویی را در فواصل زمانی منظم تمیز کنید

فیلتر، قطعه‌ای به ظاهر ساده اما بسیار مهم در ماشین لباسشویی است که اگر از آن خوب نگهداری نکنید، با مشکلات متعددی مواجه می‌شوید و نهایتا کارتان به تعمیرگاه می‌کشد. مشکلاتی مانند تخلیه‌نکردن ماشین، خوب تمیزنشدن لباس‌ها و … تنها بخشی از آسیب‌هایی هستند که در صورت تمیزنکردن به‌موقع فیلتر با آن‌ها مواجه می‌شوید. فیلتر، مواد اضافی و پرزهای لباس را گیر می‌اندازد تا وارد بخش‌های دیگر دستگاه نشوند. به نقل از سایت:

“فیلتر لباسشویی وظیفه محافظت از پمپ در برابر تجمع پرز و سایر موانع را بر عهده دارد. خرابی یا مسدود شدن این قطعه مسئول مشکلات زیادی از جمله تمیز نشدن لباس ها، جمع شدن آب در درام، تخلیه نشدن آب ماشین و … است.فیلتر لباسشویی باید به طور مرتب تمیز و در صورت نیاز تعویض شود؛ اما قبل از تمیز کردن آن ابتدا باید بدانید دقیقا در کجا قرار گرفته است.

همانطور که گفته شد، برای تمیز کردن و یا تعویض فیلتر لباسشویی خود ابتدا باید محل دقیق قرارگیری آن را بدانید. سریع ترین راه برای پیدا کردن فیلتر دستگاه، مراجعه به دفترچه راهنمای محصول است. اگر به دفترچه دسترسی ندارید، فیلتر لباسشویی شما احتمالا جایی در محل های زیر است:

 • در جلوی ماشین لباسشویی، پشت یک دریچه کوچک
 • در انتهای شلنگ تخلیه
 • زیر پوشش همزن مرکزی لباسشویی
 • در امتداد لبه بالایی درام ماشین

همچنان در پیدا کردن فیلتر لباسشویی خود مشکل دارید؟ این احتمال را در نظر بگیرید که شاید لباسشویی شما اصلا فیلتر نداشته باشد. اکثر لباسشویی های جدید با راندمان بالا، به فیلتر پمپ متکی هستند که خود به خود تمیز می شود؛ این به این معنی است که نیازی به تمیز کردن آن نیست.”

اگر کرک، پرز و مواد اضافی در فیلتر باقی بماند، شما را به دردسر می‌اندازد. بازنشدن قفل خودکار درب ماشین لباسشویی، خارج‌نشدن آب از دستگاه نهایتا منجر به خراب‌شدن ماشین لباسشویی می‌شوند. بنابراین، در فواصل زمانی منظم و هر 3 ماه یک‌بار، فیلتر ماشین لباسشویی را تمیز کنید.

می‌توانید فیلتر پایین دستگاه را با یک برس کوچک و انتخاب ماده شوینده مناسب، تمیز کنید. در حین انجام این کار، دستگاه را از برق بکشید. نهایتا برای محکم‌کاری و پیشگیری از مشکلات احتمالی، فیلتر را سالی یک‌بار تعویض کنید. برای بازکردن پیچ‌های آب گرم و آب سرد می‌توانید از استفاده کنید.

 1. از ماده شوینده مناسب استفاده کنید

تولیدشدن بیش از حد کفِ مواد شوینده در ماشین لباسشویی مشکل‌ساز است و باعث ایجاد حباب‌های کف در بخش پایینی ماشین لباسشویی می‌شود. کف ایجادشده ممکن است پس از اتمام شستشو، در تیوب داخلی ماشین لباسشویی یا روی درب آن باقی بماند؛ برروی تعداد چرخش و مدت‌زمان خشکشویی تاثیر بگذارد و آن را بیشتر کند و نهایتا باعث شود که زمان و برق بیشتری صرف کنید و هزینه‌های شما افزایش یابد.

استفاده از ماده شوینده مناسب تاثیر زیادی در افزایش طول عمر ماشین لباسشویی دارد. شاید استفاده از ماده شوینده معمولی برای ماشین‌های لباسشویی معمولی مشکلی ایجاد نکند؛ اما برای انواع ماشین‌ لباسشویی کم‌مصرف با راندمان بالا، از مواد شوینده کم‌کف استفاده کنید؛ چراکه بهترین عملکرد را دارند. می‌توانید از مواد شوینده HE به دو صورت پودر و مایع استفاده کنید.

قبل از انتخاب و خرید ماده شوینده، حتما لوگوی HE را که مخفف High-Efficiency به معنای «بازدهی بالا» است، بررسی کنید.

بیشتر بخوانید:

 1. از مواد شوینده، بیش از حد استفاده نکنید

اصطکاک ناشی از برخورد و تماس لباس‌ها با همدیگر در حین شستشو، باعث می‌شود که لباس‌ها در ماشین لباسشویی بهتر تمیز شوند. استفاده بیش از حد مواد شوینده موجب ایجاد کف اضافی و کاهش اصطکاک لازم برای تمیزکردن لباس‌ها می‌شود.

علاوه‌براین، تجمع مواد شوینده اضافی موجب آسیب به کنترل پنل حساس دستگاه، ایجاد رسوب داخل ماشین لباسشویی، فرسودگی، استهلاک و نهایتا خراب‌شدن ماشین لباسشویی می‌شود. حتما قبل از استفاده از مواد شوینده، دستورالعمل‌های مربوط به استفاده از مقدار مناسب مواد شوینده را بخوانید تا بعدا مشکلی پیش نیاید.

 1. ماشین لباسشویی را بیش از حد پر نکنید

هر دستگاه ماشین لباسشویی با ظرفیت خاصی ساخته شده و پرکردن بیش از ظرفیت آن باعث می‌شود که ماشین لباسشویی فشار بیش از اندازه‌ای را تحمل کند و واشرهای آن از بین بروند. پرکردن بیش از حد لباسشویی موجب سایش یاتاقان دستگاه می‌شود. به‌علاوه، لباس‌ها هم بعد از شستشو، چروک می‌شوند.

. بنابراین اگر سرتان برای دردسر تعمیر ماشین لباسشویی درد نمی‌کند، سعی کنید دستگاه را پر از لباس نکنید و برای شستشوی پتو، روفرشی و روتختی‌های حجیم، آن‌ها را به خشکشویی ببرید. ماشین‌های لباسشویی‌ مخصوص خشکشویی، پرظرفیت هستند و مخصوص شستشوی لباس‌ها و پتوهای حجیم طراحی و ساخته شده‌اند.

لوازم و ابزارهای ضروری برای تعمیر و نگهداری ماشین لباسشویی در خانه

رعایت نکات مهم برای نگهداری از ماشین لباسشویی و به‌طور کلی لوازم خانگی، ریسک خراب‌شدن آن‌ها را کمتر می‌کند. با این وجود، گاهی ممکن است با وجود رعایت این نکات، باز هم ماشین لباسشویی به تعمیر نیاز داشته باشد. در این صورت حتما به تعمیرکار و تکنسین ماهر مراجعه کنید.

اما اگر دست به آچار هستید و دستگاه شما دچار مشکل جدی نشده، می‌توانید این کار را با رعایت نکات ایمنی در منزل نیز انجام دهید. در لیست زیر، به چند مورد از ابزارهای مهم برای تعمیر ماشین لباسشویی در خانه نگاهی بیندازید.

 • ابزارهایی مانند و سیم لحیم، چکش، آچار فرانسه، پیچ گوشتی و … از ملزومات هر جعبه ابزار خانگی هستند.
 • برای بررسی و اندازه‌گیری ولتاژ و جریان الکتریکی در دستگاه‌ها و اطمینان از عملکرد صحیح آن‌ها، استفاده از ضروری است.
 • استفاده از دستکش‌ کار و سایر برای ایمنی کاربران در حین تعمیر لوازم خانگی اهمیت زیادی دارد.

 

 

شرکت مشهد تعمیر با نام تجاری ” مشهد تعمیر” با قدمت بیشتر از 15 سال در شهر مشهد جز اولین شرکت های حوزه تعمیرات لوازم خانگی بوده است.

آدرس سایت : mashhadtamir.com

شماره تماس های مشهد تعمیر :

09398087766

05137667535

ساعت پاسخگویی : 8 صبح تا ۲۱

آدرس مشهد تعمیر : مشهد، دستغیب 13 پلاک 77

ایمیل : saeed.nejati2018@gmail.com

مشاهده مطالب بیشتر
دکمه بازگشت به بالا