دانش و سلامت

شبح‌ کوسه دیده شد / جانور مخوف اقیانوس‌

تینا مزدکی: دانشمندان گونه‌ای از «شبح کوسه» را کشف کردند که قبلاً هرگز دیده نشده بود. این کوسه با سر بزرگ، چشم‌های رنگین‌کمانی و باله‌های پر در اعماق دریای آندامان در سواحل تایلند کشف شد. کیمرا که با نام علمی «Chimaera supapae» شناخته می‌شود، از خانواده ماهی‌های غضروفی «Chimaeriformes » که در ردیف قدیمی‌ترین ماهی‌های موجود امروزی قرار می‌گیرند، است. این ماهی‌های باستانی خویشاوندان دور کوسه‌ها هستند و با نام‌ موش‌ماهی، روح‌کوسه و یا شبح‌ماهی نیز شناخته می‌شوند.

دیده شدن این جانور در این منطقه از جهان نادر است. کیمراها در دامنه‌های قاره‌ای و پشته‌های اقیانوسی اعماق دریا زندگی می‌کنند. این جانوران شبح مانند که در اعماق فراتر از ۵۰۰ متر یافت می‌شوند، در آب‌های تاریک کمین کرده و از حیواناتی مانند سخت پوستان، نرم تنان و کرم‌ها تغذیه می‌کنند. تنها ۵۳ گونه کیمرا در جهان وجود داشت که با این جانور به ۵۴ گونه می‌رسد. طبیعت آن‌ها دیده شدن آن‌ها را دشوار می‌کند، به ویژه در دریای آندامان، جایی که عمق دریا در برخی مناطق از۴۴۰۰ متر فراتر می‌رود.

شبح‌ کوسه دیده شد / جانور مخوف اقیانوس‌

نام‌های رایج کیمرا همچون شبح‌کوسه و موش‌ماهی، از چشم‌های بزرگ و بدن موش‌مانند و مخروطی آن‌ها می‌آید. برخی از گونه‌ها می توانند حتی تا ۲ متر رشد کنند. نمونه نر نابالغ مرده در یک پروژه جستوجو در اعماق دریا در سال ۲۰۱۸ انجام شد، کشف شد. دانشمندان آن را با سر عظیم با پوزه کوتاه و چشمان بزرگ و بیضی شکل که بیش از ۳۲ درصد از کل طول سر آن را تشکیل می‌داد، به عنوان گونه‌ای تازه کشف شده شناختند.

گونه‌ای که به تازگی کشف شده نوعی کیمرا پوزه کوتاه است که طول آن با باله‌های پهنش حدود ۵۱ سانتی‌متر است. دانشمندان پیش‌بینی می‌کنند که زواید پر مانند این موجود به توانایی آنها برای مانور بر روی سطح سنگی دریا کمک کند؛ چشمان درشت و سبز به جانور کمک می‌کند تا در آب‌های سیاه‌رنگ بتواند اطراف را ببیند. پوست قهوه‌ای مایل به تیره آن هیچ خط یا طرح قابل توجهی را نشان نمی‌دهد و این ماهی یک ستون فقرات پشتی تا بالای سر خود دارد.

شبح‌ کوسه دیده شد / جانور مخوف اقیانوس‌

این گونه به افتخار دانشمندی از تایلند، Supap Monkolprasit که عمر خود را صرف مطالعه ماهی‌های غضروفی کرد، supapae نامگذاری شد. نام جنس کیمرا از موجودی اسطوره‌ای یونانی گرفته شده است که آتش تنفس می‌کند و دارای سه سر است، سر شیر در جلو، سر بز که از پشت آن امتداد دارد و دم مار که به سر مار ختم می‌شود. از نظر تکاملی، این کیمراها یکی از قدیمی‌ترین دودمان ماهی‌ها هستند که نسب آنها به ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیون سال پیش بازمی‌گردد. کشف گونه‌های جدیدی مانند این کیمرا می‌گوید که ما چقدر در مورد محیط زیست دریایی اطلاعات کمی‌داریم و هنوز چقدر دنیای کشف نشده وجود دارد.

منبع: livescience

۵۸۳۲۳

مشاهده مطالب بیشتر

گروه تحریریه علوم پزشکی

با تمرکز بر علم و دانش پزشکی، من می‌خواهم مطالبی را ارائه دهم که به شما کمک کند تا سلامتی خود را حفظ کنید و بهبود بخشید.
دکمه بازگشت به بالا