دانش و سلامتمجله کسب و کار

شکم بند مناسب برای بعد زایمان

گن و شکم بند بعد از زایمان

گن و شکم بند بعد از زایمان چه کاربردی دارند؟ همه خانم ها دوست دارند که اندامشان بعد از بارداری دوباره به شکل اولیه بازگردد. اما این مسئله هم مهم است که چقدر طول می کشد این اتفاق بیفتد و از چه ابزارهایی می توان برای این کار استفاده کرد؟ شل شدن شکم و جمع کردن آن بعد از زایمان دغدغه ذهنی بسیاری از خانم ها است و گرفتن رژیم لاغری برای خانم ها که انرژی زیادی را در زمان زایمان از دست داده اند، گزینه مناسبی نیست. شکم بند بعد از زایمان یا سزارین را می توان یکی از مهم ترین کمک ها به خانم هایی دانست که وضع حمل کرده اند و نگران اندام خود هستند.

 

استفاده از گن لاغری مردانه ساعت شنی و یا  شکم بند بعد از سزارین یا زایمان مزایای زیادی دارد. ضمن این که ورم رحم را کاهش می دهد و در نهایت به صاف شدن ستون فقرات و شکم کمک می کند. استفاده از شکم بند باید تحت نظر پزشک متخصص باشد. در ادامه اطلاعات بیشتری درباره شکم بند و یا گن بعد از زایمان، ویژگی ها و فواید استفاده از آن، انواع شکم بند و بهترین زمان بستن آن و نکات مهم هنگام استفاده از شکم بند آورده شده است.

بدن خانم های باردار برای جای دادن جنین در شکم خود رشد می کند و کشیده می شود. در واقع، بدن از حالت طبیعی خودش بیرون می آید. حتی عضلات شکم برای ایجاد فضای کافی از یکدیگر فاصله می گیرند. به محض این که جنین از بدن خارج می شود و زایمان صورت می گیرد، بدن نیاز دارد که به حالت اولیه خودش برگردد. شکم بند بعد از زایمان را می توان یکی از بهترین راه حل های بازگشت به اندام قبلی دانست.

گن لاغری بعد از زایمان به شکلی طراحی شده است که بتواند بیشترین کمک را به خانم ها بعد از زایمان بکند. به خصوص به خانم هایی که تناسب اندام اهمیت زیادی برای آنها دارد و ممکن است نگران اندامشان بعد از زایمان باشند. جمع شدن شکم و پوست برای بعضی از آنها غیر ممکن به نظر می رسد. گن و شکم بند همان طور که از نام آن بر می آید در نواحی شکم و روی اندام های داخلی آن بسته می شود. شکم بند در واقع ماهیچه ها و اعضای داخلی شکم را نگه می دارد.

به محض زایمان محتویات داخل رحم تخلیه می شود و مادر چند کیلو وزن از دست می دهد. این کاهش وزن باز هم ادامه دارد که دلیل آن خروج مایعات داخل رحم از راه ادرار در فاصله چند هفته پس از زایمان است. نکته مهمی که خانم ها باید به آن دقت داشته باشند این است که نمی توانند برای ادامه کاهش وزن از رژیم های لاغری استفاده کنند. زیرا بدن نیازمند جذب انرژی است که با تولد جنین از دست رفته است. بستن شکم بند بعد از زایمان می تواند به خانم ها کمک کند که بتوانند تا فرا رسیدن زمان رژیم لاغری در صورت لزوم به تناسب اندام خود کمک کنند.

تاثیر شکم بند بعد از زایمان

شکم بند بعد از زایمان به طور حتم فواید بیشتری را به جز لاغری شکم به همراه دارد. شکم بند با فشاری که به شکم وارد می کند اندام های داخلی را به جای قبلی هل می دهد. از دیگر فواید بستن شکم بند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • با استفاده از شکم بند می توان چربی های شکمی را کاهش داد و شکم از حالت افتاده خارج می شود. این کار را با جلوگیری از رشد سلول های چربی انجام می دهد.
 • تقویت عضلات شکم از دیگر ویژگی های کاربرد شکم بند بعد از سزارین یا زایمان طبیعی است.
 • حالت بدن هم در این شرایط بهبود پیدا خواهد کرد و از اندام های داخلی حمایت می شود.
 • یکی دیگر از ویژگی های کاربرد آن را می توان کاهش کمردرد بعد از زایمان به شمار آورد.
 • علاوه بر کاهش درد کمر به کاهش درد در ناحیه لگن نیز کمک می کند و از ناراحتی ها و درد مفاصل نیز می کاهد. شکم بند با تقویت عضلات می تواند دردها را کاهش دهد.
 • حتی استفاده از شکم بند می تواند در حرکت کردن بعد از زایمان به خانم ها کمک کند.
 • به وجود آمدن پارگی میان مقعد و واژن از جمله ناراحتی های شایع در بین زنانی است که تازه مادر شده اند. این پارگی دردی را در این ناحیه به وجود می آورد که با بستن شکم می توان از آن کاست.
 • بستن شکم بند بعد از سزارین موجب می شود که خانم ها بتوانند راحت تر حرکت کنند و جریان خون در ناحیه لگن بالا می رود. شکم بند مسئولیت مراقبت از لگن را بر عهده می گیرد و در این صورت در هنگام سرفه یا خم شدن درد کمتری احساس خواهد شد.

استفاده از شکم بند بعد از زایمان کمک می کند که عضلات سفت شوند و از حالت شلی در بیایند. اعضای داخلی نیز که به دلیل زایمان از جای خود بیرون آمده اند، می توانند با کمک شکم بند به جای خودشان برگردانده شوند. شکم بندها دارای انواع و اقسام مختلفی هستند که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • شکم بند شکمی یکی از انواع شکم بندهای بعد از زایمان است که کاربرد فراوانی دارد. پارچه آن از نوع کشی است که در قسمت وسط بدن و روی شکم بسته می شود. محل بسته شدن این نوع شکم بند بعد از زایمان به شکل های مختلفی است. در طراحی آنها یک قلاب استفاده شده است که تنظیم آن را ساده تر می کند.
 • شکم بند لنگی همان طور که از نامش پیدا است روی لگن بسته می شود و آن را سفت نگه می دارد. بستن این نوع شکم بندها نیز با توجه به شکل آن در هر خانم باردار متفاوت است و جنس آن از نوع کشی است.
 • شکم بند چسبان نیز از دیگر انواع این شکم بندها به شمار می رود که به بدن شکل می دهد و جنس آن از پارچه های کمپرسی است. این نوع شکم بند شکم و لگن و بخش مرکز بدن را پوشش می دهد.

شکم بند بعد از زایمان در صورتی می تواند بیشترین تأثیرگذاری را داشته باشد که درست و به موقع مورد استفاده قرار گیرد. نکات مهمی که در استفاده شکم بند باید به آن توجه شود عبارت اند از:

 • شکم بند نباید خیلی سفت روی اعضای بدن بسته شود و آنها را تحت فشار قرار دهد و با ناراحتی و درد همراه شود. این اعضا در زمان بارداری وزن زیادی را تحمل کرده اند و در ضعیف ترین حالت خود هستند و نباید به آنها فشاری وارد شود.
 • با محکم بستن شکم بند یا گن ساعت شنی ۲۵ فنر ممکن است جریان خون به رحم قطع شود.
 • خانم های بارداری که سزارین کرده اند نباید شکم بند را روی محل بخیه ها محکم کنند. زخم ها ممکن است در اثر سایش تحریک شوند.
 • برای این که شکم بند بیشترین اثرگذاری را داشته باشد باید اندازه مناسبی داشته باشد. اندازه نبودن آن می تواند موجب بروز درد و ناراحتی در شکم و دیگر عضلات و اعضای بدن شود.
 • بستن شکم بند بعد از زایمان نباید موجب مشکل در تنفس شود. در این حالت شکم بند باید کمی شل تر بسته شود. شکم بند نباید آنقدر سفت باشد که نفس کشیدن را سخت کند و باید بتوان مانند موارد عادی با آن حرکت و کار کرد.

شکم بند بعد از زایمان برای بهترین اثرگذاری باید به موقع استفاده شود. اما تشخیص این که شکم بند باید چه زمانی مورد استفاده قرار گیرد در بهترین حالت باید پزشک درباره آن نظر بدهد. پزشک متخصص با توجه به در نظر گرفتن شرایط فرد توضیحات لازم را به او خواهد داد. برخی از متخصصان شکم بند را دقیقاً بعد از زایمان به خانم ها توصیه می کنند که در واقع با توجه به شرایط بیمار به او این توصیه را می کنند. برخی دیگر از خانم ها نیز می توانند یک ماه بعد از زایمان شروع به استفاده از شکم بند کنند.

استفاده از زود هنگام از شکم بند می تواند جلوی خون رسانی به عضلات و استراحت کردن آنها را بگیرد. خانم هایی که سزارین می کنند با آنها که زایمان طبیعی می کنند شرایط متفاوتی دارند. در خانم هایی که سزارین می کنند، به علت بالا رفتن احتمال چسبندگی و تنبلی ماهیچه ها استفاده از زودهنگام از شکم بند بعد از زایمان توصیه نمی شود.

این که چند روز بعد از سزارین شکم بند بعد از زایمان را ببندیم، یکی از پرسش های مهم خانم ها است؟ پاسخ این پرسش به نوع زایمان و همچنین نحوه بستن آن وابسته است. زخم های روی شکم و بخیه هایی روی آن بعد از سزارین اهمیت زیادی دارند و نیاز به مراقبت بالایی دارند. در واقع، برای بستن شکم بند نباید عجله کرد. خانم های سزارین کرده باید تا زمان خوب شدن و خشک شدن زخم های شکمی صبر کنند.

درست است که قیمت شکم بند بعد از زایمان مدرن تر گران تر است، اما آنها سبک تر هستند و شاید بتوان زودتر آنها را به کار برد. اما باید توجه داشت که استفاده طولانی مدت از شکم بند نیز توصیه نمی شود. در بهترین حالت می توان 2 تا 12 هفته از شکم بند استفاده کرد. برخی از پزشکان استفاده از شکم بند را در همه روز و حتی در زمان خواب تجویز می کنند. اما برخی دیگر به خانم ها توصیه می کنند که تنها 10 ساعت یا در هنگام فعالیت های بدنی شکم بند ببندند. شاید مهم ترین نکته ای که در به کار بردن انواع شکم بند بعد از زایمان اهمیت دارد این است که نباید بدون مشورت پزشک متخصص مورد استفاده قرار گیرند. قیمت گن ساعت شنی قزن دار بستگی به تعداد قزن هاش دارد

 

مشاهده مطالب بیشتر
دکمه بازگشت به بالا