عمومیمجله کسب و کار

فونداسیون دکل منوپل

فونداسیون دکل بر اساس نیروی وارده از سازه در حالت های مختلف محاسبه می شود . با توجه به اینکه دکل صاعقه گیر در برابر وزش باد مستعد واژگونی هستند مقرون به صرفه‌ترین نوع فونداسیون‌ها فونداسیون‌های عمقی می‌باشد. دکل‌های خودایستا بدلیل بروز کشش در یکی از پایه‌ها به صورت پاشنه‌ای و در دکل‌های منوپل بدلیل بروز گشتاور زیاد در پای دکل به صورت شمعی طرح می‌شود. همچنین در زمین‌های سنگی به دلیل مشکلات حفاری فونداسیون‌ها به صورت سطحی و گسترده طرح می‌شود که به دلیل وزن بالای خود بتواند گشتاور ناشی از واژگونی را تحمل کند.

انواع قالب بندی فونداسیون دکل :

قالب آجری : که بهترین حالات قالب بندی است زیرا بعد از بتن ریزی دوباره می توان از آجر ها استفاده کرد و همچنین شکل پذیری بالای آن قابلیت عمده ای برای قالب آجری به حساب می آید بدین ترتیب که به عرض مورد نظر همچنین ارتفاع در نظر گرفته شده برای فونداسیون یک دیوار آجری معمولاً ۲۰cm اجرا می کنند و قسمتهای داخلی آن را با پلاستیک می پوشاند تا هم آب بتن توسط آجرها جذب شده و هم آجرها بعداً راحتر از بتن جذب شوند ولی برای کلافهای قائم و فوقانی از قالب آجری نمی توان استفاده کرد .

قالب تخته ای : که بیشتر برای کلافهای قایم و فوقانی مورد استفاده قرار می گیرد و برای کلافهای تحتانی هم  اگر مقرون به صرفه باشد و همچنین قالب تخته ای موجود باشد می توان استفاده کرد و تخته ها قبل از قالب بندی روغن کاری می شوند تا هم آب بتن توسط تخته ها جذب نشود و هم قالب ها راحت تر از بتن جدا شوند که همان کار پلاستیک در قالب آجری را انجام می دهد .

قالب فلزی : از قالب فلزی هم می توان برای کلاف تحتانی استفاده کرد ولی برای پروژه های کوچک مقرون به صرفه نیست. این قالب ها هم قبل از بسته شدن روغن کاری می شوند ولی در اینجا جذب آب دیگر مد نظر نیست . حالتی هم است که خاک منطقه به عنوان قالب عمل می کند در این موارد پی را به عرض و عمق مورد نظر کند بعد دیواره های پی را با پلاستیک می پوشانند و زمین خود نقش قالب را ایفا می کند و نیازی به قالب نیست و عایق بندی به علت این است .که آب بتن جذب نشده و نسبت آب به سیمان بتن تغییر نکند . در دکل های کوچک بتن ریز ی توسط دست و بدون ویبراتور و بتو نر انجام می گیرد و طرح اختلاط بتن در اینجا نقشی ندارد و کارگران به صورت تخمینی میزان شن و ماسه و سیمان و حتی عامل مؤثر بتن یعنی آب تعیین و بتن را تهیه و آماده می کنند و بتن ریزی به صورت تکه تکه انجام می گیرد.

پس از نقشه خوانی و علامت گذاری ها  بر طبق آکسی که در نقشه آورده شده ،  ریسمانی در یک آکس طولی و یک آکس عرض می بندند به طوری در محل قرار گیری بیس پلیتها دو ریسمان کاملاً بر هم عمود باشند. که محل برخورد دو ریسمان وسط بیس پلیت خواهد بود و ریسمانها در اینجا نقش تراز را هم بازی می کنند. بعد از عملیات بتن ریزی بیس پلیتها مجدداً باز و دوباره ملات نرمه زیر آن می ریزند و توسط پیچها تراز می کنند . یعنی عملیات هواگیری انجام می دهند چون احتمال دارد هنگام بتن ریزی بتن کاملاً زیر پلیت را پر نکرده باشد .انواع فونداسیون دکل :

1) فونداسیون منفرد یا تک
2) فونداسیون نواری
3) فونداسیون رادی

فونداسیون منفرد یا تک : با توجه به کاربری ساختمان ، بارهای وارده و مکانیک خاک واینکه ساختمان در منطقه زلزله خیز قرار دارد یا نه عرض و ارتفاع و طول پی زیر هر ستون مشخص می شود که یک مکعب است و این پی ها توسط کلافهای افقی که معمولاً از مقطع کوچکتری برخوردارند به هم وصل می شوند تا پی ساختمان پیوسته عمل کند و بعد عملیات آرماتور بندی و مش بندی طبق آنچه در ساختمان بنایی توضیح داده شد انجام می پذیرد . تکنولوژی پیشرفته دکل دوربین مداربسته اسپید دام باعث افزایش دقت و کارایی در ضبط و انتقال تصاویر می‌شود، این دستگاه با قابلیت‌های هوشمندانه، امنیت را به سطح بالاتری می‌برد .  فونداسیون منفرد : در اینجا چیزی به نام شناژ نداریم و عرض و ارتفاع مقطع چه زیر بتن و چه در قسمتهای دیگر یکسان است ولی در نوع یک طرفه ، همانطور که از اسمش پیدا است در یک جهت پی منفرد ولی در جهت نواری است .

فونداسیون نواری : فنداسیون نواری دو طرفه و نواری یک طرفه است که بر حسب موقعیت جغرافیایی منطقه و زلزله خیز بودن منطقه و بارهای وارده در روی فنداسیون از نوع یک طرفه یا دو طرفه استفاده می شود که نوع دو طرفه یا مشبک نسبت به نوع یک طرفه قوی تر است . فونداسیون رادی: در برخی موارد بر اساس بارهای وارده و اینکه منطقه زلزله خیز و یا خاک مقاومت کافی ندارد عرض پی های نواری دو طرفه یا مشبک به قدری بزرگ می شود که مجبور هستی کل کف ساختمان آرماتور بندی وبتون ریزی کنیم که به آن پی رادیه یا گسترده گفته می شود . و در مناطق ما برای ساختمانهای بزرگ از این نوع پی استفاده می شود .

جوش کت ولد (Copper Weild)
اتصال Tسیم مسی به راد 16 (Rud)

پیش نیاز نصب اصولی در هر مکانی اجرای فونداسیون به شیوه ای اصولی و استاندارد می باشد، این دکل حتما باید به بهترین شکل ممکن به صورت دقیق به زمین متصل شود، در غیر این صورت امکان جا به جایی دکل از محل نصب وجود خواهد داشت، در واقع لازمه نصب اصولی این دکل منوپل اجرای فونداسیون در محل می باشد، تحت چنین شرایطی دکل منوپل در فرایند ارائه بهترین ارتباط نیز عملکرد مناسبی را از خود نشان خواهد داد. به راحتی قابل نصب می باشد و شما به هیچ عنوان هزینه جانبی برای نصب و اجرای این فونداسیون پرداخت نخواهید کرد. پس از نصب دکل منوپل به کمک فونداسیون پیش ساخته احتمال بروز هرگونه حادثه ای در محل نصب دکل نیز به حداقل می رسد.

انواع فونداسیون دکل منوپل در همپا دکل

برخلاف تمامی باورهای اشتباه منوپل در انواع مختلفی اجرا می شود، تکنسین های حرفه ای با بررسی نوع دکل منوپل و همچنین موقعیت مکانی محل اقدام به اجرای بهترین فونداسیون می کنند. اما به طور کلی یکی از بهترین فونداسیون های دکل منوپل که در سال های اخیر بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد، فونداسیون های پیش ساخته هستند، ترکیبات به کار رفته در این فونداسیون بسیار متفاوت می باشد و باعث اتصال بیشتر دکل به زمین می شود. تحت چنین شرایطی شما به کمک سیم های مهار کمتری می توانید دکل منوپل خود را نصب کنید. مراکز مختلفی در داخل کشور به کمک کادر تخصصی خود مشغول به اجرای و منوپل در موقعیت های مکانی مختلفی هستند، اما مجموعه معتبر همپا دکل در ایران به لحاظ ارائه خدمات مطابق با استانداردهای جهانی در ایران حرف اول می زند.

قیمت فونداسیون دکل منوپل چقدر است؟

عوامل مختلفی به صورت مستقیم و غیر مستقیم در تعیین قیمت کلی فونداسیون دکل منوپل دخیل هستند، اما به طور کلی قیمت خدمات مرتبط با اجرای فونداسیون دکل منوپل به هیچ عنوان گران قیمت نیست و شما با قیمت کاملا ارزانی می توانید فونداسیون دکل منوپل خود را اجرا کنید. بیشترین عامل تاثیرگذار در قیمت دکل منوپل مجموعه ای است، که شما جهت اجرای این خدمات در محل انتخاب می کنید، مراکز حرفه ای و تخصصی با نرخ بسیار ارزان تری خدمات مربوط به اجرای فونداسیون دکل منوپل را انجام می دهند، از بهترین مجموعه های داخلی که انواع دکل منوپل را با قیمت کاملا ارزانی در سال جدید اجرا می کند، کادر تخصصی همپا دکل می باشد. این تیم با تجربه قیمت فونداسیون دکل منوپل را همیشه در مقایسه با سایر مجموعه های دیگر ارزان تر در نظر می گیرد.

مشاهده مطالب بیشتر
دکمه بازگشت به بالا