عمومیمجله کسب و کار

چرا مام رول بزنیم؟

سال‌ ها است که انواع محصولات ضد عرق و عطر مو ویتابلا بیز حضور ثابت و پر رنگی روی میز توالت خانه ها دارند. افراد، فارغ از جنسیت، سن، شغل، میزان تحصیلات یا رتبه اجتماعی‌شان تلاش می‌کنند همواره آراسته و خوش‌ بو باشند. این موضوع روی اعتماد به نفسشان تأثیر فوق‌العاده‌ای دارد. حقیقت این است که هیچ آرایش صورت یا لباس فاخری به اندازه خوش بو تمیز بودن نمی‌تواند جلب توجه کند و به افراد عزت نفس و آرامش بدهد.

به همین سبب است که انواع مام یا همان مام رول ضد تعریق ویتابلا، استیک‌های ضد عرق، دئودورانت ها و سایر خوش بو کننده ها همیشه در سبد خرید افراد وجود داشته و جزو کالاهای واجب و روزانه به شمار می‌رود. این ها محصولاتی هستند که می‌توانند بدن را مهار کرده و حس مطلوب آسایش خیال را برای مصرف کنندگانشان به همراه بیاورد.

مام(بوزدا) چیست؟

بهتر است اول این موضوع را روشن کنیم که مام (بوزدا) چیست؟ در حقیقت مام یا MUM اولین برند تولید کننده دئودورانت ها در جهان بوده است. برند مام در سال 1888 در فیلادلفیا توسط فردی به نام ادنا مورفی ثبت شد. طرز استفاده از مام نیز جالب بوده است. این محصول در شیشه‌های کوچک به فروش می‌رسیده و مانند کرم با نوک انگشت به ناحیه زیر بغل مالیده می‌شده است. همچنین در ترکیبات اصلی این بوزدا از روی استفاده می‌شده است.

برند مام در سال 1931 توسط شرکت بریستول مایرز اسکوئیب خریداری شد. مام واژه‌ای است که در ایران به عنوان تمامی محصولات ضد عرق به ویژه رول های ضد تعریق شناخته می‌شود. این در حالی است که توضیحات فوق نشان می‌دهد که مام خود یک برند تولید کننده رول ضد تعریق است. و نه یک محصول خاص که به منظور کنترل تعریق بدن مورد استفاده قرار گیرد.

مام رول ضد تعریق ویتابلا

تفاوت بین دئودورانت و ضدعرق

نام هر دو محصول را در لیست محصولات بهداشتی و ضدتعریق شنیده‌اید. اما تفاوت‌هایی هم باهم دارند. عمده تفاوت دئودورانت و ضدتعریق در عملکرد آنها است. دئودورانت باعث کاهش باکتری‌های سطح پوست می‌شود. در این خصوص لازم به توضیح است که خود عرق به خودی خود بو ندارد. آنچه که باعث بوی بد عرق می‌شود فعالیت باکتری‌هایی است که در سطح پوست زندگی می‌کنند. این باکتری‌ها برای انسان مضر نیستند.

از سلول‌های مرده سطح پوست و عرق تغذیه می‌کنند. فعالیت‌های شیمیایی این باکتری‌ها برای تجزیه عرق، علت اصلی بوی بد عرق است. دئودورانت هم با از بین بردن این باکتری‌های سطح پوست از ایجاد بوی بد عرق جلوگیری می‌کند. اما محصولات بهداشتی که از آنها تحت عنوان محصولات ضد تعریق یاد می‌کنیم، مانند انواع مام همان طور که از نام آنها قابل حدس است، با تاثیر بر غدد تعریق و کاهش فعالیت آنها از تعریق جلوگیری می‌کنند. با دانستن این مطالب انتخاب دست شما است که از محصولات ضد تعریق استفاده کنید و یا محصولاتی که از بوی بد عرق جلوگیری کنند.

ناگفته نماند بهترین راه می‌تواند استفاده از هر دو باشد! ممکن است با خواندن این مطلب بگویید چگونه از هر دو محصول هم‌زمان استفاده کنم. لازم به ذکر است که نیاز به استفاده از دو محصول بهداشتی به طور هم‌زمان نیست! شما برای این منظور کافی است هنگام خرید محصول ضدتعریق روی بسته بندی آن را مطالعه کنید و محصولی را بخرید که هر دو ویژگی را داشته باشد. جهت خرید مام رول ویتابلا و همینطور اطلاع از قیمت ماسک مو ویتابلا می توانید از بیزپلاس کمک بگیرید.
درست است که استفاده از دئودورانت برای رهایی از بوی بد عرق راه مناسبی است اما باید این نکته را هم در نظر داشته باشید که در این صورت فقط از بوی بد عرق کاسته می‌شود نه از تعریق! بعضی از افراد از خیس شدن لباسشان بر اثر عرق حس ناخوشایندی دارند برای رهایی از این موضوع استفاده از انواع مام که تعریق را تا حدودی کاهش می‌دهد راه مناسبی است.

علل برتری دئودرانت بر ضدتعریق

اما لازم به ذکر است با این وجود هم به دو علت استفاده از دئودورانت بر استفاده از محصولات ضد تعرق برتری دارد.
۱- محصولات ضد تعرق برای مسدود کردن غدد تعریق و جلوگیری از عرق کردن دارای آلومینیوم هستند. آلومینیوم موجود در آنها ممکن است در تماس با لباس سبب زرد شدن لباس شود‌‌‌.
۲- درست است که محصولات ضد تعرق می‌توانند فعالیت غدد تعریق را در یک ناحیه کاهش دهند. اما باید توجه داشت که عرق کردن یک فرایند طبیعی است که باید رخ دهد. اگرچه می‌توان فعالیت غدد تعریق یک ناحیه را کم کرد اما ممکن است بدن برای جبران تعریق، سرعت تعریق دیگر نواحی بدن را افزایش دهد.

تفاوت بین مام زنانه و مردانه:

همان طور که گفته شد در بازار انواع مام از جمله زنانه و مردانه وجود دارد. در این قسمت از مقاله می‌خواهیم با تفاوت بین مام زنانه و مام مردانه بیشتر آشنا شویم‌.
به طور متوسط تعداد غدد تعریق در بدن زنان بیشتر از غدد تعریق در بدن مردان است. اما این به معنای تعریق بیشتر در زنان نیست، زیرا هر یک از غدد تعریق مردان نسبت به غدد تعرق زنان عرق بیشتر تولید می‌کند. به طور کلی تفاوت زیادی در ترکیبات تشکیل دهنده مام زنانه و مام مردانه وجود ندارد. تفاوت عمده آنها در عطر و رایحه مام هست که برخی رایحه زنانه و برخی دیگر رایحه مردانه دارند‌.

برندهای مختلف مام

مام یا همان دئودورانت های سر غلتکی یکی از پرفروش ترین محصولات بهداشتی در سراسر دنیا است. به همین جهت اغلب کمپانی های تولید کننده محصولات آرایشی و بهداشتی علاقه زیادی به تولید و عرضه دئودورانت های سر غلتکی دارند. به طور مثال مام رکسونا، نیوآ، آدیداس، مام ژیلت، باله آ، فا، دگری و… همواره در قفسه فروشگاه های محصولات بهداشتی در جهان و ایران حضور دارند. در حقیقت شاید هیچ محصول دیگری نتواند به اندازه مام زیر بغل برای مصرف‌کنندگان همیشگی آن واجب و ضروری باشد و هرگز کالایی جایگزین مام زیر بغل نخواهد شد.

چگونه از مام استفاده کنیم؟

مام زیر بغل یک محصول بهداشتی است. اغلب محصولات بهداشتی برای تأثیرگذاری بیشتر، دستور خاصی برای مصرف دارند. اما فرمول خاصی برای طرز استفاده از مام زیر بغل وجود ندارد. البته برای این موضوع یک روش توصیه می‌شود. آن هم این است که :

  • بد نیست قبل از مصرف مام، دوش بگیرید.
  • وجود موی زائد در ناحیه زیر بغل باعث می‌شود تجمع باکتری‌های مولد بوی بد بیشتر شود، بنابراین اگر در این ناحیه مویی وجود دارد بهتر است تراشیده شود.
  • بعد از خروج از حمام، بدن خود را به طور کامل خشک‌کنید.
  • مطمئن شوید هیچ جای پوستتان در اثر شیو کردن، خراشیده نشده است.
  • مام زیر بغل را در این ناحیه رول کنید تا پوست بدنتان به طور کامل به ماده درون آن آغشته شود.
  • اگر مام انتخابی شما 48 ساعته است، پس می‌توانید تا دو روز بعد مطمئن باشید که بدنتان کمتر عرق کرده و بو نمی‌گیرد. اما اگر از مام 24 ساعته استفاده می‌کنید، پس باید مراحل فوق را هر روز تکرار کنید.

موضوع مهم دیگری که باید در خصوص مام زیر بغل بدانید در مورد شیوه نگهداری از آن است. هرگز مام یا رول ضد تعریق خود را در معرض گرمای زیاد یا سرمای زیاد نگذارید، آن را از شعله آتش دور نگه دارید، مام را در مقابل نور مستقیم آفتاب قرار ندهید و همچنین مراقب مام تاریخ گذشته باشید و هرگز بعد از پایان تاریخ مصرف، از این محصول استفاده نکنید.

آیا مام سرطان زا است؟

این یکی از اساسی‌ترین پرسش‌هایی است که در خصوص محصولات بهداشتی پرمصرف در دنیا، همواره توسط مصرف کنندگان پرسیده می‌شود. به راستی آیا مام سرطان زا است؟ در واقع این سؤال بیشتر توسط خانم ها پرسیده می‌شود. چرا که طبق آمار، مصرف مام زیر بغل توسط خانم‌ها به نسبت آقایان بیشتر است. ضمن آن‌که خانم ها بیشتر در معرض سرطان پستان قرار دارند. ترس مصرف کنندگان از مصرف مداوم مام زیر بغل نیز به دلیل ارتباطی است که ممکن است بین مام زیر بغل و سرطان پستان وجود داشته باشد. و این ارتباط به دلیل نزدیک بودن محل استفاده از مام در زیر بغل، و پستان ها است.

اما پاسخ این پرسش آن است که گرچه این نزدیکی وجود دارد، و هرچند که مام مردانه و مام زنانه ممکن است حاوی موادی بالقوه مضر باشند، اما هنوز هیچ مدرک مستدلی نتوانسته ارتباط میان مصرف مام و سرطان پستان را به طور کامل تائید کند. به همین دلیل پاسخ به این پرسش که آیا مام سرطان زا است یا خیر؟ با توجه به تحقیقاتی که تا کنون در این زمینه صورت گرفته است، خیر است. هرچند که ممکن است مام زیربغل حاوی موادی باشد که چندان هم برای بدن بی ضرر نیستند.

فواید مام زیر بغل چیست؟

کنترل معضل تعریق زیاد زیر بغل

یکی از قسمت های بدن که تجمع غدد ضد تعریق در آن زیاد است، ناحیه زیر بغل است. میزان تعریق در بدن افراد مختلف، بسته به شرایطی مانند ژنتیک و فعالیت های فیزیکی بدن متفاوت است. اما به هر حال زیر بغل قسمتی است که اغلب زیاد عرق میکند. استفاده از مام مردانه یا مام زنانه باعث می شود غدد تعریق در این ناحیه برای مدت زمان مشخصی از فعالیت باز مانده و بدن انسان تقریبا خشک بماند.

ممانعت از ایجاد بوی بد عرق در بدن

لایه پوششی که مام مردانه و مام زنانه روی پوست ایجاد میکند، علاوه بر آن که مانع موقتی عرق کردن می شود، با توجه به رایحه ای که دارد، از ایجاد بوی بد عرق در بدن نیز جلوگیری میکند. البته وظیفه اصلی ایجاد بوی خوش در بدن را محصولاتی مانند دئودورانت ها بر عهده دارند و مام موظف به جلوگیری از ایجاد عرق است. اما عطر مورد استفاده در مام ها نیز میتواند تا حدی از بو گرفتن بدن بعد از عرق جلوگیری کند.

ممکن است بدن شما تمیز باشد و عرق کردن بلافاصله منجر به بو گرفتن بدنتان نشود. اما اگر تعریق بدنتان آنقدر زیاد است که زیر بغل لباستان اغلب خیس می‌شود، بدیهی است که باید از محصولی استفاده کنید که مانع این اتفاق ناخوشایند شود. خیس بودن لباس در اثر تعریق زیاد، خوش تیپی و آراستگی شما را به شدت تحت تأثیر خود قرار می‌دهد. بنابراین یکی از فواید مام زیر بغل این است که اجازه نمی‌دهد لباستان در اثر عرق کردن زیر بغل خیس شود.

نرم و لطیف شدن پوست زیر بغل

برخی از مام های مردانه یا زنانه یا  حاوی موادی هستند که در اثر استفاده مکرر و منظم، منجر به نرم و لطیف شدن پوست ناحیه زیر بغل می شوند. بنابراین اگر از تیرگی پوست این قسمت بدن خود خجالت زده اید، میتوانید از مامی استفاده کنید که در لیست مزیت های آن، این مورد ذکر شده است.

اگر در نیمه روز احساس کنید که بدنتان بوی عرق می‌دهد، اولین کسی که از این موضوع دچار ناراحتی خواهد شد، خودتان هستید. هیچ دوست یا همکاری هم تمایلی برای هم صحبتی با کسی که به اندازه کافی خوش بو نیست، ندارد. بنابراین یکی از فواید مام زیر بغل این است که مانع از عرق ریختن بیش از حد شما در طول روز خواهد شد. به همین جهت شما اعتماد به نفس بیشتری برای مصاحبت با دیگران خواهید داشت.

امکان استفاده از لباس های خیلی روشن یا خیلی تیره

برای کسانی که زیاد عرق می‌کنند و این تعریق مدام لباسشان را خیس می‌کند، پوشیدن لباس‌های خیلی روشن یا خیلی تیره اغلب غیر ممکن است. چرا که لباس های روشن در اثر تعریق زیاد، زرد رنگ می شوند و لباس های تیره، شوره میزنند. یکی از فواید مام زیر بغل این است که با خشک نگه داشتن بدن این امکان را به افراد می‌دهد که با خیال راحت لباس های خیلی روشن یا خیلی تیره بپوشند و نگران زرد شدن یا شوره زدن آن نباشند.

مشاهده مطالب بیشتر
دکمه بازگشت به بالا