عمومیمجله کسب و کار

چرا نباید لباس مشکی بپوشیم؟

لباس رنگ مشکی نپوشید ! لباس سیاه باعث اختلال در تنظیم هورمون خانم‌ها و علاوه بر جذب مریضی و آلودگی باعث کاهش سیستم دفاعی بدن، کاهش اشتها و اختلال در سیستم‌ گوارش میشه !در اسلام هم توصیه شده از رنگ های شاد استفاده کنید و رنگ مشکی یا سیاه نپوشید.

چرا پوشیدن لباس سیاه مکروه است؟

ابتدا باید دقت داشت که پوشیدن لباس سیاه بطور مطلق مکروه نیست. انچه روشن تر است، کراهت ان در نماز است، که نسبت به ان نیز استثناهایی بیان شده است. از جمله این که بعضی از لباس ها، هر چند برای نماز استفاده شوند، مشکی بودنشان اشکالی ندارد.

از جمله این که پیامبر «ص» می فرمایند: با لباس سیاه نماز نخوانید. اما مشکی بودن خفّ «نوعی کفش چرمی نازک» عمامه و کساء، اشکالی ندارد.

همچنین کراهت پوشش مشکی برای مردان است و نسبت به زنان چنین حکمی وجود ندارد. همان‌ گونه که صاحب جواهر می فرمایند: طبق تصریح کتاب‌هاي‌ متعددی از اصحاب امامیه کراهت پوشش سیاه مختص مردان است زیرا شارع مقدّس پوشش غلیظ‌تر و بیشتری برای زنان هنگام مواجهه با نامحرم قرار داده است و رنگ مشکی در مقایسه با رنگ‌هاي‌ دیگر به نحو بهتری پوشش غلیظ‌تر و بیشتر را تأمین میکند.

اما درباره چرایی کراهت رنگ مشکی، در روایات به این مساله اشاره شده است که از لباس دشمنان خدا، دوری کنیم و لباس مشکی را لباس دشمنان خدا معرفی کرده اند. امام صادق «ع» می فرمایند: خداوند عزّ و جل به پيامبرى از پيامبرانش وحى فرمود كه به مؤمنين بگو: لباس دشمنان من را مپوشيد و طعام دشمنانم را تناول نكنيد و راه دشمنان مرا طى نكنيد پس شما نيز دشمن من خواهيد شد همان طورى كه انها دشمن من هستند.

جبرئيل عليه السّلام بر رسول خدا صلّى اللَّه عليه و آله نازل شد در حالى كه قبايى سياه به تن و كمربندى كه در ان خنجرى بود بخود بسته بود. رسول خدا صلّى اللَّه عليه و آله و سلم فرمود: يا جبرئيل اين چه تركيبى است؟ جبرئيل عرض كرد: اين تركيب پسر عمّت عبّاس است، يا محمّد واى بر فرزندانت از فرزندان عبّاس «که رنگ مشکی از لوازم بنی العباس بود.»

حضرت امير المؤمنين عليه السّلام فرمود: لباس سياه مپوشيد زيرا ان لباس فرعون مى‏ باشد. البته باید توجه داشت که سیرت باطنی انسان بسیار مهم تر از رنگ لباس است.

همان گونه که امام صادق «ع» به این مساله اشاره می فرمایند: شيعه از حضرت ابى عبد اللَّه عليه السّلام راجع به پوشيدن لباس سياه سؤال مى‏ كردند و ديديم ان جناب را كه نشسته بودند در حالى كه جبّه‏اى سياه به تن
معمولا هنگام انتخاب لباس برای پوشیدن، بسیاری از افراد به سمت مشکی گرایش پیدا می‌کنند. اغلب رنگ مشکی به عنوان رنگی جذاب در استایل تلقی می‌شود که نه تنها تلاش برای انتخاب لباس و ست کردن با بقیه رنگ‌ها را به حداقل می‌رساند، اندام ما را لاغرتر نشان می‌دهد. بسیاری از افراد کمد لباسی پر از رنگ سیاه جمع می‌کنند، با این که هنگام خرید برند adl ترکیه به رنگ‌های دیگر نیز جذب می‌شوند اما توجهی به آن نمی‌کنند. اما این رنگ پرطرفدار در استایل آقایان و خانم‌ها ضررهایی نیز دارد.

نظر علم روانشناسی درباره رنگ ها بخصوص رنگ مشکی

روانشناسی رنگ‌ها بر این باور است که افراد مشکی پوش و به طور کلی افرادی که جذب رنگ مشکی می‌شوند، اغلب تمایل و نیاز به بازیابی قدرت خود را دارند یا می‌خواهند خود را فردی با اعتماد به نفس‌تر نشان دهند. اما اگر کمد لباسمان مملو از رنگ مشکی باشد و به پوشیدن رنگ مشکی عادت کرده باشیم، می‌تواند برای ما ضرر داشته باشد؟ در ادامه از ضررهای لباس مشکی بر سلامت جسم و روان بیشتر صحبت خواهیم کرد.

آیا رنگ‌ها روی حالات روحی ما تاثیر می‌گذارند؟

بله درست است! رنگ‌ها می‌توانند به شکل گسترده‌ای بر احساسات ما تأثیر بگذارند. از تشویق شادی گرفته تا افزایش خلاقیت و الهام بخشیدن. لباس می‌تواند خلق و خوی ما را به گونه‌ای تغییر دهد که شاید قبلاً نمی‌دانستید. رنگ‌ها می‌توانند تاثیری ملموس و انکارناپذیر بر خلق و خو و احساسات ما داشته باشند.

اغلب، ما به لباس روی می‌آوریم تا روحیه خود را بالا ببریم و احساس خود را نسبت به خود تغییر دهیم. به امید اینکه ا حساس قدرت و تاثیرگذاری بیشتری داشته باشیم، از رنگ مشکی استفاده می‌کنیم یا برای رفتن به یک پیک نیک شاد با دوستانمان از رنگ‌های شادتر بهره می‌بریم. براساس روانشناسی رنگ‌ها نحوه لباس پوشیدن و رنگ آن‌ها می‌تواند تاثیری مستقیم روی خلق و خوی ما داشته باشد. مشکی نیز یکی از رنگ‌هایی است می‌تواند در برخی موارد احساس قدرت به ما بدهد و در برخی موارد حس سرزندگی را در ما کاهش دهد .

لباس مشکی و تاثیر آن بر اعتماد به نفس

بسیاری از افراد باور دارند که پوشیدن لباس مشکی به آن‌ها حس قدرت می‌دهد و اعتماد به نفس بیشتری را هنگام پوشیدن لباس مشکی تجربه می‌کنند. این دیدگاه بیشتر در افرادی دیده می‌شود که با اندام خود راحت نیستند یا می‌خواهند بخشی از شخصیت خود را در میان تار و پود لباس مشکی پنهان کنند.

اما این تنها یک باور است که پوشیدن لباس مشکی می‌تواند ما را قدرتمندتر و با اعتماد به نفس‌تر نشان دهد. معمولا این رنگ به دلایل مختلفی بیشتر حس منفی و غم را در مغز ما پرورش می‌دهد. اگر باز هم قانع نشدید، بهتر است هنگام انتخاب این رنگ به این نکته توجه کنید که آیا این رنگ مرا زیباتر نشان می‌دهد؟ یا تنها این تصور من است که با رنگ مشکی می‌توانم اعتماد به نفس بیشتری داشته باشم؟

ضررهای لباس مشکی

بدون شک صحبت‌هایی درباره تاثیرات منفی و ضررهای لباس مشکی شنیده‌اید، اما شاید نمی‌دانستید که این ضررها چیست و از کجا نشات می‌گیرد؟ در ادامه برخی از معایب پوشیدن لباس مشکی را بررسی خواهیم کرد.

تاثیر لباس مشکی بر خلق و خو

روانشناسی رنگ‌ها می‌گوید که پیشینه تاریخی و باورهای عمومی درباره یک رنگ می‌تواند بر خلق و خوی ما زمانی که آن رنگ را می‌پوشیم تاثیر بگذارد. به طور مثال رنگ مشکی در طول تاریخ با مرگ، غم و اتفاقات بد گره خورده است. این پیشینه می‌تواند در ما احساساتی مانند خشم، پرخاشگری، ترس و غم را برانگیزد.  به دلیل پیشینه رنگ مشکی و باورهای عمومی نسبت به این رنگ، پوشیدن مداوم این رنگ می‌تواند حس غم و ناراحتی را در ما پرورش دهد.

حتی ارتباط این رنگ با احساسات بد در زبان و کلام ملت‌ها نیز دیده می‌شود. به طور مثال عباراتی مانند طاعون سیاه، دوشنبه سیاه، مرگ و سیاهی و … همه این کلام‌های منفی می‌توانند تاثیراتی منفی روی روان و خلق و خوی ما بگذارند. به همین دلیل است که پوشیدن مداوم رنگ مشکی می‌تواند حس غم و افسردگی را در ما تقویت کند.

تاثیر لباس مشکی بر بدن در فصل گرما

تحقیقات نشان می‌دهد که پوشیدن لباس مشکی در فصل تابستان و گرم ا به دلیل آن که گرمای بیشتری را جذب می‌کند، می‌تواند سلامت ما را به خطر بیندازد. اگر به استفاده از رنگ مشکی در استایل خود علاقه دارید، بهتر است در فصل تابستان و گرما کمی استایل خود را تغییر دهید و از لباس‌های رنگ روشن‌تر استفاده کنید. این کار باعث می‌شود تا کمتر در معرض گرمازدگی و عوارض ناشی از گرمای زیاد قرار بگیرید.

تاثیر لباس مشکی بر سلامت

لباس مشکی علاوه بر جذب گرما، آلودگی بیشتری را نیز به خود جذب می‌کند. همچنین به دلیل رنگ تیره‌ای که دارد، آلودگی‌ها روی آن دیده نمی‌شود و ممکن است افراد دیر به دیر لباس‌های مشکی خود را نسبت به لباس‌های رنگی و رنگ روشن شستشو دهند. همین امر باعث می‌شود تا رشد باکتری‌ها و میکروب‌ها روی این لباس‌ها بیشتر شود و استفاده از آن‌ها سیستم ایمنی و سلامت ما را به خطر بیندازند.

کلام آخر
با توجه به این که بسیاری از افراد خصوصا خانم‌ها در جامعه ما تمایل دارند تا همیشه رنگ مشکی بپوشند، در این مقاله سعی داشتیم تا اطلاعات بیشتری درباره ضررهای لباس مشکی در اختیارتان قرار دهیم. همان‌طور که اشاره کردیم، رنگ مشکی به خصوص در فصل تابستان می‌تواند تاثیراتی منفی بر سلامت ما بگذارد. همچنین نباید از تاثیرات منفی آن بر خلق و خو و سلامت روانمان نیز غافل شویم. پس اگر کمد لباستان مملو از رنگ مشکی است، دست به کار شوید و کمی رنگ‌های شاد و انرژی‌بخش به آن اضافه کنید.

مشاهده مطالب بیشتر
دکمه بازگشت به بالا