عمومیمجله کسب و کار

چرا پنجره دوجداره بسته نمی شود؟

علت بسته نشدن پنجره دوجداره به دلایل مختلفی می تواند مربوط باشد و گاهأ برخی از آنها بسیار ساده هستند که شناخت این علل به نگهداری از پنجره و جلوگیری از بروز آسیب های بیشتر کمک زیادی می کند. البته در بسیاری از موارد نیز به دلیل نوع تولید پنجره و عدم رعایت استانداردهای لازم، پس از گذشت مدت زمان کوتاهی، شاهد افتادگی و از رگلاژ خارج شدن پنجره خواهیم بود.

افتادگی درب پی وی سی | باز نشدن قفل درب دوجداره | تنظیم درب pvc

در چنین مواردی بایستی مجددأ پنجره های یو پی وی سی، رگلاژ یا تنظیم گردند. اما در مواقعی هم، رگلاژ پنجره دیگر کارساز نمی باشد و پنجره در اثر آسیب به لولاها به درستی بسته نمی شود که در این صورت، مشکل پنجره با یک تعمیر اساسی برطرف خواهد شد. درصورتی که شما نیز با چنین مشکلاتی در پنجره های UPVC خود مواجه هستید با ما همراه باشید تا در ادامه به بررسی علت بسته نشدن پنجره دوجداره بپردازیم.

مهم ترین علت بسته نشدن پنجره های دوجداره

اگه الان پنجره شما مشکل برخورد کردید چندتا علت داره میخوام این بگم قبل از این که به کسی بگی بیاد ریگلاژ کنه این نکات خودت چک کنی بعد با خیال راحت کارت دنبال کنی

افتادگی درب یا پنجره :

تو این طور مورد درب از پایین به فرم برخورد میکند علت این امر شکستگی لولا است اگه لولا سالم بود حتما باید توسط شیشه ریگلاژ انجام بشه البته این کار دیگه باید یک نیرو ماهر انجام بده

به رغم مقاومت و استحکام بالای پنجره های دوجداره و اینکه تعمیر و نگهداری این تولیدات به نسبت سایر پنجره ها، بسیار کمتر می باشد، اما بازهم در مواردی ممکن است مشکلاتی برای پنجره  UPVC ایجاد گردد که منجر به خوب بسته نشدن آنها شود.

به همین دلیل بد نیست آگاهی و اطلاعات خود را در رابطه با علل بروز چنین ایراداتی افزایش داده تا در صورت لزوم بدانید که علت بسته نشدن پنجره دوجداره کدام مسئله می باشد. در ادامه این بخش، برخی از این موارد اشاره خواهیم داشت:

بهم خوردن تنظیم یا رگلاژ پنجره دوجداره

یکی از شایع ترین دلایل بسته نشدن پنجره های دوجداره، خارج شدن پنجره از رگلاژ یا تنظیم است. این مشکل که معمولا در اثر باز بودن طولانی مدت پنجره به وجود می آید، موجب می شود که رگلاژ لنگه بازشو بهم خورده و پنجره موقع بسته شدن، گیر بزند.

در چنین شرایطی اگر لولا قابل رگلاژ باشد می توان توسط یک آچار آلن و برداشتن پوشش لولای پایین، لنگه پنجره را در جهات مختلف تنظیم نمود. اما در صورتی که لولای مورد استفاده برای پنجره، از نوع معمولی و غیراستاندارد باشد، بایستی از یک تعمیرکار برای رفع مشکل به وجود آمده کمک بگیرید.

شل شدن پیچ نصب لولا نیز دیگر علت بسته نشدن پنجره دوجداره به شمار می رود. بروز چنین اشکالی به دلیل عدم استفاده از گالوانیزه در داخل پروفیل پنجره است که در چنین مواقعی، ناچار به تعمیر و حتی تعویض پنجره خواهید بود. معمولا چنین ایراداتی به دلیل خدمات غیراستاندارد و بی کیفیت برخی تولیدکنندگان سودجو ایجاد می شود.

پایین بودن کیفیت لولای پنجره

کیفیت پایین لولای به کار رفته در پنجره نیز یک عامل مهم در بسته نشدن پنجره های دوجداره به حساب می آید. درواقع بزرگ بودن لنگه پنجره و به کارگیری لولاهای فاقد توانایی لازم جهت تحمل وزن زیاد آنها، موجب افتادگی لنگه بازشوی پنجره و خارج شدن لولا از محل خود می شود.

در این حالت بایستی لولاهای بی کیفیت باز شوند و آنها را با لولاهایی که قابلیت تنظیم دارند تعویض نمائید. این لولاها علاوه بر آنکه قابلیت رگلاژ دارند، از توان لازم جهت تحمل وزن پنجره نیز برخوردار می باشند.

گرم و سرد شدن پروفیل های پنجره

انبساط و انقباض پروفیل نیز می تواند یک علت بسته نشدن پنجره دوجداره باشد که اغلب همزمان با تغییر فصل و گرم یا سرد شدن هوا ایجاد می شود.

به طور کلی پروفیل های به کار رفته در ساخت پنجره های upvc از ضریب انبساط حجمی بالایی برخوردار هستند. به این معنا که در گرما و سرما دچار انبساط و یا انقباض قابل توجهی می شوند. از همین رو علاوه بر تزریق فوم در دو طرف پنجره، ۴ میلی متر بادخور اطراف محل نصب نیز درنظر گرفته می شود تا فضای کافی برای انبساط و انقباض و حرکت پنجره وجود داشته باشد.

به این ترتیب عدم محاسبه بادخور موقع اندازه گیری و نصب پنجره به صورت فیت و کاملا اندازه موجب می شود که در اثر انقباض و انبساط پنجره، رگلاژ بازشوها به هم خورده و درنتیجه پنجره به درستی بسته نشود.

در چنین شرایطی اگر مشکل از فرآیند تولید پنجره نباشد، می توان با استفاده از یک آچار آلن، ایراد به وجود آمده را برطرف کرد. البته برای جلوگیری از بروز مجدد این مشکل، بایستی پنجره به شکل کاملا اصولی تنظیم و رگلاژ شود. چراکه در غیر اینصورت با برطرف نمودن علت بسته نشدن پنجره دوجداره در فصل سرد، احتمال بازگشت آن در فصل گرم وجود دارد.

برخورد بازشوی پنجره با قطعات زاماک

برخورد بازشوی پنجره با قطعات زاماک، یکی از اشکالات رایجی است که باعث می شود پنجره درست بسته نشود. معمولا موقع بستن پنجره و پایین دادن دستگیره، پلیت های اسپانیولت در داخل قطعات زاماک گیر کرده و باعث کیپ و عایق شدن پنجره به طور کامل می شود. بنابراین گیرکردن بازشوی پنجره به قطعات زاماک در هنگام بسته شدن، موجب به هم خوردن رگلاژ پنجره می گردد که نیازمند تنظیم مجدد خواهد بود.

جداشدن بازشوی پنجره از لولای بالایی

دیگر علت بسته نشدن پنجره دوجداره که اغلب در پنجره های دوحالته بروز پیدا می کند، جداشدن ناگهانی لنگه پنجره از لولای بالایی است در حالی که بازشو تنها به اسپایلوت عرض بازویی اتصال دارد. جهت رفع چنین مشکلی باید از تجربیات تعمیرکار حرفه ای پنجره های دوجداره بهره برد.

نکته: به طور کلی تولید اصولی و استاندارد پنجره دو جداره موجب می شود که در صورت بروز یکی از مشکلاتی که به آن اشاره شد، با استفاده از رگلاژ و تنظیم دوباره، پنجره به حالت اول خود بازگردد. این در حالی است که اشتباه در اندازه گیری و تولید پنجره تقریبأ غیر قابل رفع بوده و این مشکل تا زمان تعویض پنجره پابرجا خواهد بود. قیمت پنجره دوجداره هافمن و سه جداره حدودا 30 الی 40 درصد از پنجره های ساده و قدیمی گرانتر هست، ولی بدلیل صرفه جویی در مصرف انرژی و گران تر شدن قیمت خانه، قیمت پنجره دوجداره در اصل ناچیز بوده و بعد از مدت کوتاهی حتی سود آوری کلانی را نیز به همراه دارد!

راه های جلوگیری از خرابی پنجره دوجداره

پس از شناخت علت بسته نشدن پنجره دوجداره و بررسی راهکارهای لازم برای برطرف نمودن آن، بد نیست مختصر اطلاعاتی نیز در رابطه با چگونگی پیشگیری از به وجود آمدن این ایرادات داشته باشید. به این ترتیب احتمال خرابی پنجره و تحمیل هزینه های تعمیر و تعویض آن نیز کاهش خواهد یافت. این موارد عبارتند از:

  • از بازکردن پنجره بیش از حد تحمل لولای آن خودداری کنید.
  • لنگه های بازشوی پنجره را هنگام باد و طوفان کاملاً ببندید.
  • خشک کردن سریع پروفیل های پنجره پس از هر بار تمیزکاری الزامی است.
  • روغن کاری قطعات مکانیکی در افزایش عمر و بسته شدن مناسب پنجره بسیار موثر است.

خلاصه

علت بسته نشدن پنجره دوجداره به دلایل مختلفی می تواند مربوط باشد و گاهأ برخی از آنها بسیار ساده هستند که شناخت این علل به نگهداری از پنجره و جلوگیری از بروز آسیب های بیشتر کمک زیادی می کند. برای خرید و استعلام و یا به این صفحات مراجعه نمایید.

علت بسته نشدن پنجره دوجداره چیست؟ عموما محصولاتی که دارای مکانیزم باز و بسته شدن هستند پس از مدت زمانی دچار مشکل در حرکت بازشو و یا مشکل در عایق بندی می شوند. درب و پنجره دوجداره upvc نیز به دلایل مختلفی ممکن است دچار  بسته نشدن شود.

بسته نشدن پنجره دوجداره به دلایل مختلفی شامل عدم نگهداری صحیح، تولید غیر استاندارد، استفاده از قطعات بی کیفیت درب و پنجره Upvc، نصب غیر اصولی و یا رگلاژ اولیه نامناسب پیش می آید. که با رعایت برخی اصول می توان از ایراداتی که ممکن در آینده پیش آید جلوگیری کنیم. بیشتر مواردی که در زیر بیان می کنیم با رگلاژ مجدد پنجره قابل حل شدن است.

 

مشاهده مطالب بیشتر
دکمه بازگشت به بالا