اقتصادیمجله کسب و کار

بررسی و مقایسه انواع سفارش‌ها در فارکس

بهترین کپی ترید فارکس باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟ یکی از مزایای بزرگ معاملات ارزها این است که بازار فارکس ۲۴ ساعت شبانه روز و پنج روز هفته (از یکشنبه، ۵ بعد از ظهر تا جمعه، ۴ بعد از ظهر به وقت شرقی) فعال است. یک بازار بزرگ و بین‌المللی است که تحت‌تاثیر عوامل زیادی نوسان نشان می‌دهد.

از آنجایی که بازارها به دلیل اخبار حرکت می‌کنند، اغلب داده‌های اقتصادی مهم‌ترین عامل برای تحرکات کوتاه مدت هستند. این امر به ویژه در بازار ارز صادق است که نه تنها به اعداد اقتصادی ایالات متحده، بلکه به اخبار از سراسر جهان نیز واکنش می‌دهد. در اینجا، ما به این می‌پردازیم که چه نوع خبرهایی و چه زمانی منتشر می‌شوند، کدام داده‌ها برای معامله‌گران فارکس بیشتر اهمیت دارند و معامله‌گران چگونه می‌توانند بر اساس این اطلاعات در بازار عمل کنند.

مهم‌ترین اخبار فارکس

اخبار مهمی مانند تصمیم در مورد نرخ بهره، تورم، تولید، نرخ بیکاری و… می‌توانند تاثیر چشم‌گیری بر بازار فارکس داشته باشند.  اخبار فارکس از عوامل مهم و کلیدی در هستند. اگر از آن دسته از تریدرهایی هستید که برای انجام معاملات خود تنها به دنبال بازار هستید، با چشم‌پوشی از اخبار، عوامل مهمی را نادیده می‌گیرید.

توصیه می‌شود که زمان معامله در بازار فارکس، حتما اخبار مهم را در نظر بگیرید. لازم است بدانید که در آن هفته یا در بازه معاملات شما انتشار کدام اخبار مورد انتظار است. دانستن اینکه کدام داده مهم است نیز از موضوعات کلیدی است. به طور کلی، مهم‌ترین اطلاعات مربوط به تغییرات نرخ بهره، تورم و رشد اقتصادی مانند خرده فروشی و تولید است.

۱.  تصمیمات نرخ بهرهنرخ بهره توسط بانک‌های مرکزی مشخص می‌شوند و نقشی اساسی در تعیین ارزش یک ارز دارند. نرخ‌های بهره بالا می‌تواند سرمایه‌گذاری خارجی را جذب کنند و تقاضا برای آن ارز را افزایش دهند، در حالی که نرخ پایین‌تر ممکن است اثر معکوس داشته باشد.

۲. خرده فروشیبا ارزیابی هزینه‌ای که مصرف‌کننده برای کالاها می‌پردازد می‌توان قدرت اقتصادی مصرف‌کننده را سنجید. تقویت خرده‌فروشی باعث تقویت پول ملی خواهد شد.

۳. تورم (قیمت مصرف کننده یا قیمت تولید کننده): تورم با اندازه‌گیری شاخص‌های قیمت مصرف‌کننده (CPI) و قیمت تولیدکننده (PPI) مشخص می‌شود. تورم سرعت افزایش قیمت کالاها و خدمات را نشان می‌دهد. بانک‌های مرکزی با این اطلاعات سیاست‌های پولی را طراحی می‌کنند و این اطلاعات بر ارزش پول و نرخ بهره تاثیر خواهند گذاشت.

۴. نرخ  بیکاریاین شاخص نرخ افراد بیکاری که به دنبال کار هستند را نشان می‌دهد. افزایش نرخ بیکاری بر احساسات بازار تاثیر می‌گذارد و منجر به نزول بازار می‌شود.

۵. تولید ناخالص داخلیتولید ناخالص داخلی مهم‌ترین معیار برای سنجش سلامت اقتصاد است. افزایش تولید ناخالص داخلی معمولا نشان‌دهنده اقتصاد قوی است که اعتماد سرمایه‌گذاران و به احتمال زیاد، بازار سهام را تقویت می‌کند.

۶. شاخص مدیران خرید و تولیدشاخص مدیران خرید (PMI) برای بخش‌های تولید و خدمات، معیاری برای ارزیابی سلامت اقتصادی است. PMI بالای ۵۰ نشان‌دهنده توسعه این بخش است و برای بازار سهام یک خبر مثبت به حساب می‌آید.

اهمیت نسبی این فاکتورها نسبت به وضعیت فعلی اقتصاد، ممکن است تغییر کند. به عنوان مثال، ممکن است در این ماه بیکاری مهم‌تر از تصمیمات تجاری یا نرخ بهره باشد. بنابراین، مهم است آنچه را که بازار در حال حاضر روی آن متمرکز است در نظر داشته باشید.

تاثیر اخبار بر بازار فارکس

حقیقت ساده این است که اخبار فارکس بازار را هدایت می‌کند. رویدادهای مالی و سیاسی به طور مستقیم بر بازار تاثیر می‌گذارند، مهم نیست که این رویدادها کجا رخ می‌دهند. یک انقلاب سیاسی یا یک زلزله تاثیر زیادی بر یک کشور خاص و پول آن خواهد داشت. بنابراین تمامی جفت ارزهای مرتبط با این کشور نیز تحت‌تاثیر قرار خواهند گرفت.

این نوع اخبار فارکس دقیقا همان چیزی است که یک معامله‌گر باتجربه و باهوش فارکس از آن استفاده خواهد کرد. هنگامی که اطلاعات مناسب را در زمان مناسب دریافت کردید، می‌توانید معاملات خود را تنظیم و از آن سود کسب کنید.

اخبار آمریکا

با وجود اینکه بازارها به اکثر اخبار اقتصادی از کشورهای مختلف واکنش نشان می‌دهند، مهم‌ترین اخبار، از ایالات متحده است.

ایالات‌متحده قدرتمندترین منطقه جهان در حوزه امور نظامی، ژئوپلیتیک، صنعت، انرژی، علم، فرهنگ و فناوری به شمار می‌آید؛ تا حدی که به عنوان یک «ابر قدرت مالی» از آن نام برده می‌شود.

همچنین، ایالات‌متحده بزرگ‌ترین اقتصاد جهان را دارد و دلار آمریکا نیز به عنوان ارز ذخیره جهان در نظر گرفته می‌شود. این بدان معناست که دلار آمریکا در حدود ۹۰ درصد از کل معاملات فارکس حضور دارد، همین امر باعث می‌شود که اخبار و داده‌های آمریکا از فاکتورهای مهم باشند که باید به آن‌ها توجه کنند.

زمان انتشار اخبار مهم فارکس

بازار فارکس یک بازار مالی پویاست که دائما نسبت به اخبار مهم واکنش نشان می‌دهد. اخبار مهم طبق زمان‌بندی که در تقویم اقتصادی مشخص شده، منتشر می‌شوند. معامله‌گران با استفاده از این تقویم می‌توانند برای اتفاقات بعدی در بازار آماده شوند.

جدول زیر زمان تقریبی (EST) انتشار مهم‌ترین اخبار اقتصادی را برای هر یک از کشورهای بزرگ و مهم نشان می‌دهد. همچنین زمان‌هایی که فعالان در بازار فارکس به بازارها توجه بیشتری دارند، به‌ویژه موقعی که بر اساس اخبار منتشر شده معامله می‌کنند.

مدت تاثیرگذاری اخبار بر بازار فارکس

بر اساس بررسی تحلیل‌گران و محققان بازار می‌تواند چند ساعت تا چند روز تحت تاثیر اخبار منتشر شده واکنش نشان دهد. اما تاثیر عمده اخبار طی یکی دو روز اول مشخص خواهد شد. این تاثیرات ممکن است تا روز چهارم نیز باقی بمانند. تاثیرات بر جریان سفارشات خرید و فروش در روز سوم همچنان محسوس بوده و در روز چهارم نیز قابل مشاهده است.

روی هم رفته واکنش بازار نسبت به انتشار اخبار موقتی است و نمی‌تواند برای مدت طولانی ادامه پیدا کند.

آگاهی از و زمان‌ مشخص انتشار اخبار به معامله‌گران کمک می‌کند تا نسبت به تغییرات بازار واکنش مناسبی نشان دهند.

نحوه تاثیرگذاری اخبار بر بازار فارکس نسبت به بازار سهام کمی متفاوت است. به‌عنوان مثال در بازار سهام ممکن است که یک سهم تحت‌تاثیر اخبار به شدت دچار کاهش قیمت و در نهایت حذف شود؛ در حالی که در بازار فارکس چنین نیست.

معامله با اخبار فارکس

معمولا تریدرهای باتجربه سعی دارند با پیش‌بینی واکنش بازار در برابر این اخبار، موقعیت‌های معاملاتی مناسبی را شناسایی و از آن‌ها استفاده کنند، اما باید بدانید که این روش نیازمند یک تحلیل دقیق، درک عمیق از بازار و استراتژی‌های مدیریت ریسک و سرمایه است؛ زیرا واکنش‌های ناخواسته و ناگهانی بازار ممکن است منجر به ضرر تریدر شود. انجام معاملات موفق در بازار فارکس نیازمند پیگیری اخبار از است.

متداول‌ترین راه برای معامله اخبار این است که به دنبال یک دوره تثبیت یا عدم قطعیت قبل از یک نوسان بزرگ باشید و در شکست درست بعد از انتشار یک خبر معامله کنید. این استراتژی می‌تواند هم برای معاملات کوتاه مدت (داخل روز) و هم بلند مدت (چند روزه) مناسب باشد.

البته باید دقت داشته باشید که نمی‌توان برای اینکه یک ترید موفق و حساب‌شده داشت تنها بر اخبار تکیه کرد. بهتر است که عوامل فاندامنتال و تکنیکال را با هم مورد بررسی قرار داد.

منظور از انواع سفارشات در بازار فارکس چیست؟

وقتی صحبت از انواع سفارشات در بازار فارکس می شود منظور ما چیست؟ سفارش در بازار فارکس در واقع همان معاملاتی است که ما در بازار باز میکنیم. البته اگر بخواهیم میان کلمات سفارش و معامله تمایز قائل شویم سفارشات دستور هایی از تک تک ما برای باز کردن معاملات در بازار فارکس آنها را در پلتفرم معاملاتی ثبت میکنیم.

به عنوان مثال پخش کنید که شما به دنبال خرید جفت ارز یورو به دلار در بازار فارکس هستید. در حال حاضر قیمت برابری این جفت ارز در بازار ۱.۰۱۲۲۱ است. شما میتوانید یک سفارش خرید در قیمت بالاتر یعنی ۱.۱۰۰۰ داشته باشید یا اینکه در قیمت پایین تر ثبت کنید.‌ در هر دو صورت شما در حال درجه یک سفارش برای خرید این جفت ارز در بازار هستید و وقتی که بازار به قیمت مورد نظر شما برسد معامله شما انجام خواهد پذیرفت.

اما این که شما سفارش خرید خود را در قیمت بالاتر یا در قیمت پایین تر ثبت کنید در نوع آن تفاوت وجود دارد. در مثال بالا حتی این امکان وجود داشت که شما سفارش خرید خود را در قیمت فعلی بازار ثبت کنید تا شما در لحظه انجام پذیرد. این هم می‌تواند یکی از انواع سفارشات در بازار فارکس باشد..

با این حساب وقتی صحبت از انواع سفارشات در بازار فارکس می شود هدف ما شرایط ورود به یک معامله است. اینکه یک تحلیلگر بر این باور است که قیمت یورو به دلار قرار است در بازار کاهش پیدا کرده و سپس افزایش پیدا کند. بر روی تصمیمات وی تأثیر خواهد گذاشت و مسلماً سفارش خرید این تحلیلگر در قیمت پایین تر از قیمت فعلی است ‌.

یا تحلیل گری را در نظر بگیرید که حال حاضر قیمت یورو به دلار را بر روی یک مقاومت مشاهده می‌کند و بر این عقیده است که در صورت شکسته شدن مقاومت به سمت بالا می‌تواند سود خوبی را داشته باشد و در نتیجه خرید خود را در قیمت بالاتر از قیمت فعلی و بعد از شکسته شدن مقاومت انجام خواهد داد.

در واقع شرایط حاکم بر نمودار قیمت این جفت ارز است که ما را به سمت درج یک سفارش در قیمت بالاتر یا پایین تر می برد. شما نیز به عنوان یک معامله گر باید با شناخت انواع سفارشات در بازار فارکس در شرایط مختلف معاملاتی از آنها استفاده کرده و یک معامله گر حرفه ای در این بازار باشید.

آیا باید از انواع سفارشات در بازار فارکس استفاده کنیم؟

واقعیت این است که استفاده یا عدم استفاده از انواع سفارشات در بازار فارکس بیشتر از همه به استراتژی های معاملاتی شما در بازار بستگی دارد. وقتی شما از روش های معاملاتی استفاده می کنید که قرار است ورود شما به معامله در لحظه و قیمت فعلی انجام پذیرد فقط می‌توانید از یکی از انواع سفارشات در بازار فارکس استفاده کنید اما برای کسانی که از استراتژی های مختلف معاملاتی استفاده می نمایند و در شرایط مختلف وارد معامله در این بازار می‌شود نیاز از ساعت با سفارشات مختلف در بازار آشنا باشند و از آنها استفاده کنند.

با توجه به اینکه هر کسی ممکن است شرایط خاص خود را برای انجام معاملات در بازار فارکس داشته باشد و از استراتژی های شخصی خود استفاده کند برای اینکه یک پاسخ روشن به این سوال داده باشیم تجربه خود را در طول چندین سال حضور در بازار فارکس با شما در میان می گذاریم. تجربه ما نشان می‌دهد که کاربران در این بازار نیاز به استفاده از انواع سفارشات در کنار انتخاب بهترین بروکر ایرانی پیدا خواهند کرد. در حقیقت ماهیت بازار فارکس به گونه‌ای است که معامله گران در این بازار نیاز دارند تا حتماً از انواع سفارشات استفاده کنند تا از فرصت‌های مختلف معاملاتی پیش آمده در بازار را جا نمانند.

گاهی اوقات برای استفاده از یک فرصت معاملاتی حتماً لازم است تا شما از معاملات شرطی استفاده نمایید و امکان ورود در لحظه وجود ندارد و یا ورود در لحظه ریسک معاملاتی شما را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد. از این گذشته درصد قابل توجهی از استراتژی های معاملاتی مورد استفاده در بازار فارکس معمولاً شرایطی دارند که هم امکان استفاده از معاملات در لحظه و هم امکان استفاده از معاملات شرطی در آنها وجود دارد و معامله گری که انواع سفارشات در بازار فارکس را بشناسد می تواند بهترین تصمیم را برای انجام یک معامله کاملا ایده آل با ریسک پایین تر و حتی سود بیشتر را در دستور کار خود قرار دهد.

از این گذشته نکات مربوط به انواع سفارش ها در بازار فارکس برای تعیین بهترین نقاط خروج از معامله و یا حد ضرر در فارکس و اینکه کدام بروکر حساب سنتی دارد نیز اهمیت دارد و حتماً باید این موارد را در معاملات خود در بازار در نظر بگیرید.

مشاهده مطالب بیشتر
دکمه بازگشت به بالا