اقتصادیمجله کسب و کار

راه های تشخیص طلا

7 روش تشخیص طلا از بدل (با تصویر)

تشخیص طلا از بدل یا تشخیص طلا اصل از تقلبی، امروزه دیگر چیزی است که دانستن آن نیاز همه بخصوص خانم‌ها است. چرا که بسیاری از خانم‌ها به خرید انواع طلا خصوصا طلای شهریور ماه علاقه زیادی دارند. اما در برخی موارد پیش آمده است که فروشنده، طلای تقلبی یا بدل فروخته است. پس شما باید در مورد تشخیص طلای اصل مهارت داشته باشید تا فریب نخورید.

برای تشخیص طلا از بدل در خانه، می‌توانید چند مورد آزمایش خیلی ساده انجام دهید. یا مثلا از موادی مانند الکل، وایتکس و آبلیمو استفاده کنید. پس قطعا لازم نیست که شما یک طلاساز تایید شده باشید تا بتوانید ماهیت طلایی که در دستتان دارید را تشخیص دهید. تنها کافی است این روش‌ها را برای تست طلا امتحان کنید.

چگونه در خانه طلا را از بدل تشخیص دهیم؟

در صورتی که در خانه یک شی فلزی دارید یا درحالت کلی می‌خواهید طلای خود را از بدل تشخیص دهید، تنها با چند ترفند ساده می‌توانید این کار را انجام دهید. تمامی این ترفندها در اوج سادگی، تشخیص خوبی را انجام می‌دهند. این روش‌های تشخیص طلا به این دلیل است که طلاهای موجود در بازار در انواع رنگ و سبک موجود است. و لازم است تا بفهمید طلای خریداری شده شما خالص است یا خیر. چرا که ممکن است طلای شما صرفا روکش طلا داشته باشد یا حالت‌هایی از این قبیل باشد.

روش اول: تشخیص طلا از اصل با کد حک شده روی آن

بر روی فلزهای طلا، نقره و پلاتین کدهایی وجود دارد که از بهترین روش‌های تشخیص اصل یا بدل بودن آن فلز است. عددهایی که در این کد وجود دارند باید خوانا و واضح باشد. برای اطمینان از صحیح بودن کد روی طلا، می‌توانید آن را در اینترنت جست وجو کنید تا اطلاعات کامل آن را دریابید. به طور مثال کد روی طلا، اگر عدد ۹۲۵ باشد یعنی درصد خلوص آن طلا ۹۲.۵ درصد است. کدهای مصنوعات فلزی به صورت زیر می‌باشد.

کد مصنوعات طلا: 375، 500، 583، 585، 750، 916، 958، 999

کد مصنوعات نقره:800، 830، 875، 925، 960، 999

کد مصنوعات پلاتین:850، 900، 950، 999

دیگر حروف حک شده روی طلا

البته به غیر از این اعداد حرف دیگری نیز حک می‌شود به این صورت که حرف T نشان دهنده تهران، E نشان دهنده اصفهان و M نشان دهنده شهر مشهد است. و در کنار این حرف عدد دیگری نیز درج می‌شود که نشان از شماره کارخانه به ثبت رسیده در سازمان استاندارد و اتحادیه کشوری است.

نکته مهم برای تشخیص طلا از بدل با چک کردن اعداد

این نکته نیز مهم است که برخی از مصنوعات طلای قدیمی فاقد این کدهای عددی هستند. و برای این قطعات باید از دستگاه تشخیص عیار استفاده کرد. اما اگر با اعدادی غیر از کدهایی که اشاره کردیم مواجه شدید، مطمئن شوید که فروشنده کالای تقلبی به شما فروخته است.

روش دوم: تشخیص طلا از بدل با استفاده از سرکه

روش بعدی تشخیص طلا اصل از بدل در منزل که کار بسیار آسان و راحتی است کمک گرفتن از سرکه است. تنها کافی است که برای این کار طلا را درون سرکه قرار دهید. اگر طلا پس از حدودا ۳۰ دقیقه تغییر رنگ داد و سیاه شد، یعنی طلای شمل بدلی و تقلبی است.

سرکه خاصیت اسیدی دارد و آبکاری را در طلای تقلبی خراب می‌کند. به همین دلیل طلای تقلبی شما تیره‌رنگ می‌شود و شما متوجه می‌شوید که طلای شما واقعی نیست. البته نکته قابل توجه دیگر این است که سرکه سیب و سرکه انگور هر دو به یک اندازه عکس‌العمل بر روی طلای شما دارند.

روش سوم: تشخیص طلا واقعی از بدل با گوش دادن

از روش‌های جالب و حتی عجیب برای تشخیص طلا این است که صدای قطعه طلایی که خریده‌اید را گوش کنید. برای این کار تنها کافی است که به قطعه طلا مورد نظر با یک جسم فلزی دیگر، ضربه بزنید. اگر صدایی که ایجاد شد شبیه زنگ بود و یک الی دو ثانیه طول کشید، مطمئن شوید که طلای شما اصل است. البته پیشنهاد ما این است که سایر روش‌های دیگر را نیز حتما امتحان کنید و صرفا به این روش اکتفا نکنید.

روش چهارم: روش تشخیص طلا از بدل با آب

روش بعدی برای تشخیص طلا تقلبی، فوق العاده راحت و بدون دردسر است. بدین صورت که کافی است یک ظرف پر از آب را بردارید و قطعه طلای خود را روی آن بگذارید. اگر طلا در کف ظرف قرار گرفت و روی آب نماند، طلای شما اصل می‌باشد. خوبی این روش این است که به هیچ وجه به طلای شما آسیبی نمی‌رسد. در ضمن طلای اصل در آب زنگ نمی‌زند و حتی تغییر رنگ هم نمی‌دهد.

روش پنجم: روش تشخیص طلا از بدل با وایتکس

از دیگر روش‌های راحت برای تشخیص طلا از بدل استفاده از وایتکس است. در این روش تنها کافی است مقداری وایتکس را بر روی طلای خود بریزید. اگر طلای شمل اصل باشد، پس از طی شدن پروسه واکنش وایتکس با طلا، آن قسمت قرمز و یا سبز قهوه‌ای خواهد شد. اما اگر طلا تقلبی باشد، باعث تغییر رنگ آن می‌شود و آن قسمت آسیب می‌بیند. البته توصیه ما این است که تا می‌توانید از این روش استفاده نکنید. چرا که ممکن است به طلا آسیب برسد.

روش ششم: روش تشخیص طلا با حرارت

از دیگر روش‌های تشخیص طلا اصل از بدل، استفاده از حرارت است. البته در اینجا منظور ما دقیقا حرارت آتش نیست. در این روش ما قطعه طلا را بر روی یک یخ قرار می‌دهیم. اگر قطعه طلا ما اصل باشد، مدت زمانی که طول می‌کشد تا یخ ذوب شود کاهش پیدا می‌کند. و نهایتا یخ با سرعت بسیار بیشتری آب می‌شود. اما اگر قطعه طلا شما تقلبی باشد، این پدیده رخ نخواهد داد.

روش هفتم: روش تشخیص طلا از بدل با آهنربا

طلا به دلیل آرایش الکترونی اتم‌های آن، جذب آهنربا نمی‌شود. (مگر در یک میدان مغناطیسی بسیار قوی مانند دستگاه MRI قرار بگیرد.) آهنربا طلای اصل را جذب نخواهد کرد. ولی اگر طلا بدل یا تقلبی باشد (مخصوصا اگر از فلز نیکل تشکیل شده باشد) به‌راحتی جذب نخواهد شد.

ماجراجویی برای تشخیص طلای اصل و تقلبی

در این مقاله ما با جستجو کردن در منابع مختلف تلاش کردیم تا انواع روش‌های تشخیص طلا از بدل در منزلرا برای شما شرح دهیم. باز هم خاطرنشان می‌کنیم که در هر روش به آسیب‌زننده بودن یا ایمن بودن روش توجه کنید و با درنظر گرفتن تذکرات درج شده در توضیحات هر روش، اقدام به تشخیص طلای اصل از بدل کرده و کار خود را راحت کنید.

مشاهده مطالب بیشتر

آتوسا خوش خواهد

من آتوسا، خبرنگاری که تعهدی عمیق به خدمت به مردم دارم. در این سایت، با تمرکز بر مسائل مهم اجتماعی و اقتصادی، تلاش می‌کنم تا صدای گروه‌ه‌های نادیده گرفته شده را به گوش شما برسانم و برای ایجاد عدالت و برابری در جامعه تلاش کنم.
دکمه بازگشت به بالا