عمومیمجله کسب و کار

ورق های فلزی چه کاربردی دارند؟

محتوای این مطلب پنهان

ورق فلزی چیست؟

امروزه عمده ی محصولات فلزی به‌ صورت ورق فولادی تولید شده که هرکدام از انواع ورق‌ فولادی , برای اهداف خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرند. ورق‌ فولادی از مواد مختلفی تشکیل می شود که هر کدام در بخش مختلفی از صنعت و ساخت ساز ساختمان ها به کار می‌روند.  در ادامه به معرفی انواع ورق فولادی و ویژگی های آنها خواهیم پرداخت.

 • ورق سیاه
 • ورق روغنی
 • ورق آجدار
 • ورق گالوانیزه
 • ورق استیل
 • ورق مسی
 • ورق رنگی
 • ورق کرکره ای
 • ورق اسیدشویی

ورق سیاه(ورق گرم)

ورق های فولادی سیاه (  ) با نام انگلیسی Hot Rolled Sheet شناخته می شوند . به طور کلی ورق گالوانیزه گرم ، از دو نوع فولاد 36A و 1011A که هر دو نوعی فولاد کم کربن هستند ساخته شده است و در اکثر صنایع به کار می رود. 36A به راحتی جوشکاری می شود و فرآیند عملیات حرارتی آن را تقویت می کند. 1011A با استحکام بالا، فولادی با شکل پذیری فوق العاده است که معمولا برای ساخت ظروف استفاده می شود.

بر خلاف فولاد نورد سرد، فولاد نورد گرم دارای سطح نازکتری است که می تواند در برابر خوردگی مقاومت کند. ورق هایی که در ساختمان سازی استفاده می شود، از نوع تجاری ST33 تا ST52 متغیر است؛ نرمی و سختی این ورق ها با توجه به نوع آلیاژ به کار رفته در آن متفاوت خواهد بود؛ هرچه درصد کربن در ورقه های فولادی بیشتر باشد، ورق سخت تر است.

فرایند تولید ورق سیاه

ورق های نورد گرم (ورق سیاه ) معروفترین ورق فولادی است که با توجه به نوع آن مصارف گوناگونی در صنایع مختلفی از جمله صنعت ساختمان، تانکر سازی، خودروسازی، مخازن خاص، کشتی سازی و صنایع سنگین فلزی و … دارد. رایجترین نوع ورق سیاه از نظر کیفیت ST 37 است که از نظر سختی و منعطف بودن در حد متوسط قرار دارد و بیشترین کاربرد را برای مصارف ساختمانی از قبیله اسکلت سازی – سوله سازی و… دارد.

از ورق سیاه صنعتی در مصارف و پروژه های صنعتی از قبیل سد سازی، پروژه های پتروشیمی، مخزن سازی و…. استفاده می شود. برخی ورق های فولادی در گروه گرم(سیاه) نیز قرار دارند . که قابل کشش می باشند و از آنها برای ساخت بدنه کشتی و ماشین آلات سنگین قابل استفاده اند این گروه معمولا شامل ورقهای که از نظر انعطاف نرم تر هستند از جمله DD۱۱و DD۱۲و DD۱۳و همچنین STW۲۲و STW ۲۴ می باشند برخی دیگر در گروه گرم (سیاه) که دارای سختی و زیاد و انعطاف کمتر هستند برای مصارفی از جمله تولید لوله های تحت فشار و مخازن نفتی و غیره با استانداردهای SPHT۱-SPHT۲-SPHT۳-SPHT۴ همچنین ورق های A۲۸۵ با گرید GR سی (C) با ۹۰ A۵۹۶ با گرید GR ۵۵ تا ۹۰ نیز برای مخازن تحت فشار و سیلندرهای فشار قوی مورد استفاده قرار می گیرند.

ابعاد فیزیکی ورق گرم

ورق سیاه به دو شکل وارد بازار می شود: رول و شیت (البته تا ضخامت ۱۵ میل فقط در دو شکل رول و یا شیت وارد بازار شود و از سایز ۱۵ میل به بالا تنها به صورت شیت خام وارد بازار می شود.) هر دوی این دو شکل ورق قابل برش به سایز های مختلف می باشد.

ورق گالوانیزه (Galvanized sheet):

ورق گالوانیزه از ورق روغنی تولید می شود برای مشاهده روی لینک کلیک کنید نیز نوعی دیگر از ورق فولادی می باشد که برای تولید ورق گالوانیزه طی یک پروسه طولانی در تمام سطح ورق روغنی مقدار چندین میکرون فلز روی را می نشانند تا ورق فولادی در مقابل زنگ زدگی مقاوم شود به عبارت دیگر در ورق گالوانیزه، بین آهن و روی، پیلی الکتروشیمیایی تشکیل می‌شود که در آن روی به جای آهن به عنوان آند و آهن به عنوان کاتد بکار می‌رود.

در ورق گالوانیزه حتی اگر پوشش آن هم شکستگی پیدا کند، زنگ نخواهد زد.دو پروسه اصلی برای تولید فولاد گالوانیزه وجود دارد: گرم شدن دائمی و الکترو گالوانیزه. فرایند گرم شدن ورق به این صورت است که با عبور دادن ورق فلزی از روی مذاب است، در حالی که فرآیند الکترو گالوانیزه شامل استفاده از روی از طریق الکترولیتی است.در نهایت یک لایه روی بر روی ورق پوشش داده خواهد شد. جالب است بدانید علاوه بر اینکه این لایه روی سازگار با محیط زیست است از ورق فلزی نیز در برابر خوردگی و اکسید شدن محافظت می کند.

این گالوانیزه شدن برای زمانی مناسب است که فلز در تماس با آب و اکسیژن است. ورق گالوانیزه در سقف شیروانی ها، گلخانه ها و هر جایی که در آن امکان این وجود که سطح آن پوسیده و خورده شود به کار می رود. هر چه روی بکار رفته در آن بیشتر باشد مقاومت ورق نیز بیشتر می شود. و اکثرا در جاهای مرطوب استفاده می شود زیرا حتی اگر پوشش آن شکستگی پیدا کند از زنگ زدن محفوظ می ماند.

خصوصیات ورق گالوانیزه

 • عرض : ۱۰۰۰ و ۱۲۵۰
 • کوتینگ : ۱۰۰ – ۱۲۰ – ۱۸۰ – ۲۲۰ – ۲۷۵
 • ضخامت : ۰٫۱۸ – ۰٫۴۰ – ۰٫۹۰ – ۲ – ۶
 • وزن کویل : ۳٫۵ الی ۱۲ تن
 • قطر داخلی کویل : ۵۷۰ الی ۶۲۰
 • انواع: کرم دار ( به انگلیسی : Chromated ) و بدون روغن ( به انگلیسی : Unoiled )

کاربرد ورق گالوانیزه

از ورق گالوانیزه درصنعت اتومبیل، حمل و نقل، صنعت کشاورزی، کاغذ و لوله، بیلبوردهای تبلیغاتی، ساختن لوازمی مثل لوله بخاری، کانال کولر، کابینت آشپزخانه، لوله‌های آب و هر جا که احتمال خوردگی آهن و خسارت وجود دارد، استفاده می‌شود . همچنین با فرم دادن ورق گالوانیزه به صورت ورق کرکره ای در مواردی همچون ساخت سقف شیروانی منازل استفاده می شود. ورق رنگی نیز با پاشیدن رنگ روی ورق های گالوانیزه ساخته می شود که در ادامه مقاله در مورد ورق های رنگی و نحوه ساخت آن ها بیشتر توضیح خواهیم داد

ورق رنگی (Colored iron sheet):

عمولا ورق های گالوانیزه با پاشیدن رنگ توسط دستگاه مخصوص آن، رنگ می شوند. در کل ورق رنگی دارای تنوع گسترده ای در رنگ و شکل هستند و برای کاربردهای متنوعی بکار می روند.ورق رنگی معمولاً از رنگ پاشی ورق گالوانیزه در کوره های خاص تولید می شود. در ورق رنگی روی ورق در دو فرایند به ضخامت ۲۰ الی ۲۵ میکرون و قسمت پشت ورق در یک فرایند یک مرحله ای به ضخامت ۷الی ۱۵ میکرون پوشش رنگ به صورت کوره ای قرار می گیرد. رنگ الکترو استاتیک ورق گالوانیزه را در مقابل خوردگی بیش از قبل مقاوم تر کرده وهمچنین آن را برای استفاده در ميحط های بسیار خورنده، اسیدی و قلیایی و با رطوبت بالا مناسب تر مي كند. همچنین برای بعضی مصارف، ظاهر زيبایی به آن مي بخشد.

کاربرد ورق رنگی

 • صنعت حمل ونقل : ساخت كانتينر ، سردخانه ها و كاروانهاي ثابت و متحرك و ….
 • صنايع فلزي : كابينت، تجهيزات اداري، پارتيشن، بدنه کامپيوتر و …
 • لوازم خانگي : بدنة خارجي يخچال ، آبگرمكن ، اجاق گاز ، ماشين لباس شويي و …
 • صنايع ساختماني : سقف و بدنه انبارها و كارگاهها ، سقف كاذب ، نماي داخلي و خارجي ساختمانها .

ابعاد ورق رنگی

 از آنجایی که ورق رنگی فقط به صورت رول تولید می شود و استاندارد این رول ها دارای عرض ۱۰۰ سانتی متر و ۱۲۵ سانتی متر می باشد بایستی که ابعاد را بر پایه این مشخصات درخواست داد.

ورق اسید شوئی:

این نوع از ورق را با اسید کلریدریک چربی های روی ورقی که به ضخامت دلخواه رسیده است آغشته می کنند. این ورق از ورقهای سیاه ( ورق آهنی ) تولید می‌شود. ورق اسید شویی شده از ورق گرم تولید می شود که طی پروسه ای زغال ها و ناخالصی های روی سطح آن توسط اسید گرفته می شود و حالتی براق و روغنی پیدا می کند. ورق اسید شویی را در مصارف ساختمانی، تولید مخازن گاز، اتومبیل سازی و… بکار می برند.

کاربردهای ورق اسیدشویی

از ورق اسیدشویی کیفیت GRB و X۴۲وx۴۶و x۵۲ psl ۲ برای لوله های نفت و گاز استفاده می شوند.

همچنین برای کشتی سازی ورق‌های با کیفیت GR.A و NVA استفاده می کنند. برخی از این ورق ها برای ساخت رینگ و شاسی اتومبیل بکار می‌رود که دارای خاصیت ضد سایش و سخت هستند که از کیفیت SAPH ۳۷۰-SAPH ۳۱۰ تاSAPH۴۴۰ را شامل می شوند همچنین کیفیت QSTE۳۸۰نیز ضد سایش و سخت می‌باشد.

ابعاد ورق اسید شویی

ورق های اسیدشویی از ضخامت ۱٫۵ میلی متر تا ۶ میلی متر تولید می شود. ورق اسیدشویی معمولا به دو صورت رول و شیت (فابریک و برشی) تولید می شوند. رول ها معمولاً در دو عرض ۱۰۰ سانتی متر و ۱۲۵ سانتی متر تولید می شود.

:ورق های اسیدشویی فابریک نیز دارای ابعاد زیر هستند:

 • ورق اسیدشویی شده ۱۰۰۰*۲۰۰۰ میلی متر
 • ورق اسیدشویی شده ۱۲۵۰*۲۵۰۰ میلی متر

ورق استیل (steel sheet):

ورق استیل یکی از انواع فولاد ضد زنگاست و برای تولید قطعات و محصولات متنوع در انواع کاربردها استفاده می شود. ورق فلزی استیل دارای خاصیت متنوعی است از جمله؛ مقاومت در برابر خوردگی بالا، استحکام بالا، مقاوم در مقابل ضربه و مقاومت در برابر حرارت است که می تواند به راحتی تمیز و استریل شود. این محصول در تمام صنایع، به ویژه مواد خورنده و گرمای زیاد مانند مواد شیمیایی، پتروشیمی، مواد غذایی و موتورها استفاده می شود. ورق استیل در درجه اول محصول نورد سرد است، اما در صورت لزوم با نورد گرم قابل تبدیل است.

انواع ورق استیل

 • ورق استیل نگیر
 • ورق استیل براق
 • ورق استیل مات
 • ورق استیل خش دار
 • ورق استیل روکش دار
 • ورق استیل نسوز
 • ورق استیل ضد اسید

خرید انواع ورق

مجموعه ی آهن یکتا هم اکنون این افتخار را دارد که انواع میلگرد تیمکه داش تولیدی شرکت های معتبر را در سریع ترین زمان ممکن در اختیار مصرف کنندگان و خریداران انواع ورق در سراسر ایران قرار دهد. شما خریداران و مصرف کنندگان می توانید جهت تهیه ی انواع ورق و همچنین کسب اطلاعات بیشتر با کانالهای ارتباطی ما تماس حاصل بفرمایید. به علت نوسانات قیمت برای خرید ورق و استعلام قیمت تماس بگیرید.

ورق های فلزی به ورق هایی گفته می شود که از فلز ساخته شده اند. انواع ورق های فلزی وجود دارند که با توجه به نوع موادی که در آن ها به کار رفته است و روش ساختی که دارند دسته بندی می شوند. کاربرد انواع ورق فلزی در صنعت بسیار زیاد است و در صنایع مختلف از آن استفاده…

ورق های فلزی به ورق هایی گفته می شود که از فلز ساخته شده اند. انواع ورق های فلزی وجود دارند که با توجه به نوع موادی که در آن ها به کار رفته است و روش ساختی که دارند دسته بندی می شوند. کاربرد انواع ورق فلزی در صنعت بسیار زیاد است و در صنایع مختلف از آن استفاده می شود. در این مقاله انواع ورق فلزی را معرفی کرده و به کاربرد انواع ورق فلزی در صنعت می پردازیم.

انواع ورق های فلزی

ورق ها فلزی در انواع مختلفی وجود دارند و هر یک از آن ها به مصارف گوناگونی می رسند. ورق های فلزی را بر اساس مواد اولیه و روش تولیدی که دارند در هفت دسته طبقه بندی می کنند که عبارتند از: ورق گالوانیزه، ورق روغنی، ورق آجدار، ورق سیاه، ورق رنگی، ورق استیل و ورق اسید شویی. در ادامه به بررسی این نوع ورق ها می پردازیم.

ورق فلزی گالوانیزه

به نوعی از ورق های فلزی که بر روی سطح آن ها یک فلز را پوشش می دهند ورق گالوانیزه می گویند. پوشش تشکیل شده بر روی این ورق از خوردگی جلوگیری کرده و ورق را به یک ورق ضد زنگ تبدیل می کند.

ورق فلزی سیاه

به ورق هایی که توسط روش نورد گرم تولید می گردند ورق سیاه می گویند. این نوع از ورق ها در ابعاد مختلفی در بازار وجود دارند و کاربردهای مختلفی در صنایع مختلفی مانند خودروسازی، ساختمان سازی، لوله سازی و …دارند.

ورق فلزی رنگی

ورق های فلزی رنگی در واقع همان ورق های گالوانیزه می باشند که در کوره مقداری رنگ بر روی سطح آن افزوده می شود و به مصارف مختلفی می رسد.

ورق فلزی اسیدشویی

این نوع ورق ها نوعی از ورق های سیاه می باشند که توسط عمل اسیدشویی زغال هایی که در سطح آن موجود می باشد و همچنین ناخالصی های آن را می زدایند.

ورق روغنی

به ورق هایی که توسط روش نورد سرد تولید می شوند ورق روغنی گفته می شود. این ورق ها دارای ضخامت کمی می باشند و کیفیت ظاهری بسیار خوبی دارند. ورق های فلزی در صنایع مختلف از ساختمان سازی گرفته تا صنایع نفت و گاز کاربردهای گسترده ای دارند و در تمام جهان  استفاده فراوانی از آن ها می شود. به کاربرد انواع ورق فلزی در صنعت می پردازیم:

یکی از از کاربرد‌انواع‌ورق فلزی در صنعت در صنایع خودروسازی می باشد که در این صنعت از ورق های فلزی سیاه استفاده می شود. ورق های استیل را در صنایع کشتی سازی، نماهای ساختمانی و … به کار می برند. در مناطق مرطوب و مناطقی که ورق ها در معرض خوردگی قرار دارند از ورق های گالوانیزه استفاده می کنند. یکی دیگر از کاربرد‌انواع‌ورق فلزی‌در صنعت در صنایع تولید لوازم خانگی می باشد. معمولا از ورق های رنگی برای بدنه یخچال ها، آبگرمکن، ماشین لباس شویی، اجاق گاز و… استفاده می کنند.

ساخت کانتینرها، بدنه کامپیوترها، تجهیزات اداری، تولید مخازن گاز، تولید لوله و قیمت پروفیل، ساخت انواع لوله های انتقال آب، لوله های انتقال نفت و گاز و … از کاربرد انواع ورق فلزی در صنعت می باشد.

ورق کرکره و کاربرد آن در صنعت

در صورتی که ورق گالوانیزه یا اوراق رنگی را به حالت فورمینگ شده تبدیل کنیم، ورق کرکره ای خواهیم داشت. این نوع ورق در رنگ ها  و طرح های گوناگون در صنعت امروزی بسیار کاربرد دارد. از اولین طرح های ورق کرکره می توان به ورق کرکره سینوسی اشاره کرد که در بازار عرضه می شود. برای پوشش دهی سقف های  شیروانی ها از اوراق کرکره موجی استفاده می شود که در ساخت آن از مصالح متفاوتی استفاده می شود.

ورق گالوانیزه موج دار پس از پیشرفت فناوری و فراگیر شدن در ایران ابتدا در خانه های اقشار پر درآمد مورد استفاده قرار می گرفت اما در گذر زمان و رایج شدن استفاده از دستگاه های خم و شکل دادن اوراق آهنی به شکل های مواج به طرز فراگیری در صنعت ایران رواج پیدا کرد. علت رنگ کردن ورق های گالوانیزه بالابردن سطح استقامت و کارایی بوده که ضمنا زیبایی خاصی به آن ها می بخشد در نتیجه برای استفاده در سقف خانه ها در برابر پوسیدگی و تلفات فیزیکی به کار می روند.

در حال حاضر با توجه به این که قیمت آهن تحت تاثیر عوامل گوناگونی قرار گرفته است، برای اطلاع از قیمت آنلاین ورق گالوانیزه موج دار با کارشناسان ما در آرسیس فولاد آسمان تماس حاصل فرمایید. قیمت انواع اوراق کرکره ای گالوانیزه بر طبق ابعاد و قطر همچنین شکل دهی آن ها تعیین می شود. در کل قیمت ورق گالوانیزه رنگی از نوع ورق معمولی بالاتر است. طول ورق ها به سفارش مشتری ها حتما طراحی می شود اما ابعاد و ضخامت آن ها باید به حالت استاندارد باشد. شرکت های فعال عرضه کننده ورق گالوانیزه موج دار در حال حاضر در ایران عبارت اند از: فولاد امیر کبیر کاشان، فولاد مبارکه اصفهان، مجتمع فولادی تاراز شهر کرد و … است.

ورق آلوزینک

این ورق از جنس فولاد است که با روکش آلمینیوم پوشیده شده است. این  پوشش آلمینیومی برای جلوگیری از زنگ زدگی و اکسیده شدن ورق است. با استفاده کردن این ورق عمر ساندویچ پانل ها بیشتر می شود. از مزیت های ورق آلوزینک می توان به این اشاره کرد که این اوراق نسبت به آلمینیوم و گالوانیزه جایگزین مناسب تری برای استفاده در ساختمان هایی که در شرایط جوی مرطوب ساخته شده اند هستند. در کل ورق آلوزینک عمر بیشتر و استقامت بالاتری نسبت به ورق گالوانیزه دارد. اوراق آلوزینک به دو شکل رنگی و غیر رنگی در سایز های مط

ورق کرکره

لوب مشتری روزانه در بازار عرضه می شود. برای تولید این اوراق از دو راه استفاده می شود. راه اول این که که آن را به شکل خام و بدون رنگ در حرارت قرار داده و رنگ مطلوب را بر آن اعمال کنیم. راه دوم استفاده از اوراق وارداتی از کشور های کره جنوبی یا چین است.

ورق شیروانی( سینوسی) و روش های تولید

ورق شیروانی عمدتا برای پوشش دهی سقف انواع ساختمان ها، کارگاه ها، سوله ها، سوله ها، سقف کاذب و …. کاربرد دارند. 5 قدم اصلی ساخت این اوراق:

 • در آغاز با توجه به مکانی که سازه ها در آن قرار می گیرند نوع ورق و متریال مورد نظر را انتخاب می کنیم. 2- شکل ظاهری سازه مورد نظر را انتخاب می کنیم. 3- طبق سلیقه ی مشتری رنگ و طرح مورد نظر را انتخاب می کنیم. 4- محاسبه کردن هزینه های جانبی و زمان مورد نظر 5- مرحله اجرائی

رنگی بودن یا نبودن این اوراق بسته به کاربرد آن ها دارد که البته نوع ورق شیروانی سینوسی کاربردی تر از سایر اوراق است. برای تعیین وزن مناسب ورق سینوسی موج دار به سلیقه ی مشتری یا استاندارد های مدنظر رجوع می کنیم. وزن ورق کرکره سینوسی عمدتا از وزن اوراق گالولنیزه پیروی می کند. همچنین طول آن به دلخواه خریدار مشخص می شود اما به طور پیش فرض اوراقی به طول 2 تا 6 متر همیشه آماده ارسال هستند.

ورق گالوانیزه رنگی موج دار و قیمت آن ها

طریقه ی محاسبه کردن این اوراق به علل گوناگونی بستگی دارد. برای تولید اوراق گالوانیزه رنگی، آن ها را در کوره های ویژه ی رنگ پاشی برده تا رنگ ها کامل جذبشان شود. کاکرد این ورق ها بسیار گسترده بوده و از آن ها می توان برای ساخت انواع سقف رنگی و کانکس ها استفاده کرد. ورق گالوانیزه رنگی در 16 رنگ گوناگون با استاندارد های جهانی تولید می شوند.

ورق سرد

مجموعا اوراقی که به توسط نورد سرد ایجاد شوند، ورق سرد می گویند. نیت از نورد سرد در واقع کم کردن قطر ورق تحت فشار بسیار بالاست.ورق سرد در انواع صنایع خودرو،انواع مبلمان تجاری و اداری، مصالح و ایجاد قفسه های مختلف به علت زیبایی و کیفیت بالای ظاهری استفاده می شوند.این محصولات در رنگ ها و ابعاد گوناگونی مورد استفاده قرار می گیرند.

برای کسب اطلاعات جامع به راه های ارتباطی شرکت آرسیس فولاد آسمان مراجعه کنید.

قیاس ورق سرد و ورق گرم

اندازه های ورق سرد در قیاس با ورق گرم بسیار دقیق تر است.گونه های ورق سرد بسیار محدود تر است و به شکل های دایره وار، طرح مربع یا سطح صاف تبدیل می شوند. اوراق سرد از طریق سرد شدن و تبدیل شدن به اندازه های نهایی به وجود می آیند. تنها در صورتی اوراق با عرض کم و سطوح مقطع می توانند در شمار گروه ورق سرد اضافه شوند که دارای سطح یکنواخت شوند.شرکت آرسیس فولاد ارائه دهنده ی انواع بهترین ورق های موجود در بازار است.

ورق مسی

اوراق مسی در انواع صنایع طبق خواص متفاوتی کاربرد های گوناگونی دارند. منعطف بودن از ویژگی های خاص این محصول است. این اوراق مسی در صنعت لوله کشی که دارای خاصیت هدایت الکتریکی هستند مورد استفاده قرار می گیرند. این اوراق در لوازم خانگی به دلیل خاصیت انتقال حرارت که معمولا به شکل ظروف مسی خیلی مورد استفاده قرار می گیرند.

ورق مسی معرق (ساخت و تولید)

ورق مسی معرق یکی از سبک های خاص معرق کاری است. مواد اولیه مورد استفاده دراین  هنر قالبا مس می باشد. در این مورد مثل روش معرق چوب با روش های خیلی خاصی طرح روی ورقه های مسی انتقال پیدا می کنند. این اشکال توسط اره های مویی دور بوری شده و به آن ها برش می دهند. در این صنعت از ورق مسی که در بورد های الکترونیکی استفاده می شوند بهره می گیریم. تخته های مسی دربردارنده ی لایه های نازک مسی هستند که به روی فیبر های پلاستیکی پرس می شوند. این ورق مسی که با ضخامت کمی تشکیل شده اند را می توان خریداری کرد کرد و روی تخته های سه لایی که دمای بالا دارند پرس کرد.

انواع ورق های فلزی و کاربرد آنها

از آنجایی که ورق‌ های فلزی از تنوع بالایی برخوردار هستند، کاربرد آنها هم متنوع و مربوط به همان نوع از ورق است. برای درک بهتر کاربرد این محصولات، نوع و کاربرد آن به صورت جداگانه در ادامه آورده ایم.

کاربرد فولاد زنگ نزن

این نوع متداول‌ ترین نوع از ورق‌ های فلزی می باشد که خاصیت ضد زنگ آنها به خاطر وجود درصد قابل توجهی کروم است و کیفیت محصول را نیز افزایش می‌ دهد. برای افزایش کیفیت ورق معمولا به همراه کروم از عناصری مانند مولیبدن و نیکل نیز استفاده می‌ کنند. ورق فلزی ضدزنگ در برابر شرایط محیطی مختلف مثل باران، نمک، اسید و قلیا مقاوم است. کاربردهای آن به دلیل خواص ویژه محصول بسیار فراوان هستند.

یکی از کاربردهای این محصول استفاده در کشتی‌ سازی، هواپیماسازی و خودروسازی به دلیل خاصیت کشسانی این ورق فلزی است. کاربرد دیگر آن در صنایع مختلفی که کار آنها پردازش مایعات و مواد شیمیایی است مثل صنعت نفت و پتروشیمی. برای دستگاه‌ هایی که تحت فشار کار می‌ کنند مثل دستگاه‌ های پرس و امثال آن نیز از ورق فلزی بهره گرفته می‌ شود چرا که این ورق جنسی انعطاف‌ پذیر و الاستیسیته خوبی دارد. از ورق فلزی ضدزنگ برای عایق‌ کاری و جلوگیری از فرسودگی قطعاتی که به طور مداوم با آب و مایعات در تماس هستند نیز استفاده می‌ کنند.

کاربرد ورق فلزی موج‌ دار

ورق‌ های فلزی موج‌ دار به دلیل مستحکم بودن و فقدان مواد شیمیایی کاربرد بسیار گسترده‌ ای هم در صنایع ساختمانی و هم تجاری دارد. ورق فلزی موج‌ دار خود از جنس ورق فلزی ضدزنگ است که به روش نورد سرد، غلتک و پرس به صورت موج‌ دار در طرح‌ های مختلف تولید می‌ شود. معیار انتخاب ورق فلزی موج‌ دار بر اساس شکل و الگوی موج‌ های آن است. مهمترین ویژگی ورق فلزی موج‌ دار استحکام کشسانی بسیار فوق‌ العاده آن است که گفته می‌ شود از فولاد هم بیشتر است.

از این محصولات برای ساخت انواع کانتیتر و کانکس استفاده می‌ شود زیرا بسیار محکم بوده و ضربه روی آنها تاثیر کمی می‌ گذارد. برای زیباسازی شهر و ایجاد دیوارهای تزیینی مورد استفاده قرار می‌ گیرد. در مصارف ساختمانی هم ورق فلزی موج‌ دار برای ساخت سقف به خصوص در مناطقی که باران، برف و تگرگ در بیشتر سال می‌ بارد مورد استفاده قرار می‌ گیرد. از آنجایی که این ورق ضد پیچ‌ و تاب، گودی و خم‌ شدگی است در صنایع مختلفی که چنین ویژگی‌ هایی از ورق فلزی انتظار می‌ رود مثل صنایع هواپیماسازی، اسلحه‌ سازی، سوله سازی و غیره استفاده می‌ شود.

کاربرد ورق های مسی

مس یک فلز با خواص فوق‌ العاده است. این فلز هم رسانای خوبی برای الکتریسیته و دما و هم فلزی ضدزنگ و خوردگی است. بنابراین هرجا که نیاز به چنین خواصی وجود داشته باشد از ورق مسی بهره گرفته می‌ شود. این ورق بیشتر برای ساخت قطعات الکترونیکی موبایل و غیره مورد استفاده قرار می گیرد، زیرا هم فرسوده نمی‌ شود و هم رسانای خوبی برای برق و حرارت می باشد. یکی از کاربردهای ویژه و گسترده این ورق فلزی استفاده در ساخت انواع سیم و کابل‌ های برق است. سیم‌ هایی که با این ورق فلزی ساخته می‌ شوند استحکام قابل توجهی داشته و عمر طولانی دارند ضمن اینکه کارایی بهتری نسبت به سیم‌ های با جنس دیگر ارائه می‌ دهند.

از دیگر کاربردهای ورق مسی این است که از آن برای ساخت انواع ظروف آشپزخانه استفاده می‌ کنند. آشپزی با ظروفی که از ورق مسی ساخته شده‌ اند باعث جذب عنصر روی به داخل مواد غذایی می‌ شود که برای بدن بسیار مفید است. از این ورق برای ساخت انواع زیورآلات و وسایل تزیینی استفاده می‌ شود که طرفداران بی‌ شماری هم دارد‌. همچنین از آن برای ساخت مبلمان فلزی نیز استفاده می‌ کنند.

کاربرد ورق های گالوانیزه

از حیث کاربرد، یکی دیگر از ورق‌ های فولادی نوع گالوانیزه آن است که در صنایع و ساختارهای بی‌ شماری مورد استفاده قرار می‌ گیرد. این محصول نیز نوعی ورق فلزی ضد زنگ است ولی پوشش متفاوت‌ تری نسبت به ورق معمولی ضد زنگ دارد. روش گالوانیزه کردن ورق‌ های فلزی به دو روش انجام می‌ پذیرد. روش الکترو گالوانیزه که در آن ورق در محلول الکترولیت قرار گرفته و یک لایه ضخیم از فلز روی بر روی آن شکل می‌ گیرد. این پوشش به این روش به خوبی به سطح ورق جذب می‌ شود و آن را در برابر خوردگی، فرسودگی و زنگ‌ زدگی محافظت چند برابری می‌ کند.

روش روکش فلزی با دمای بالا نیز روش دیگر گالوانیزه کردن ورق فلزی است. در این روش از طریق فرایند گرمازدگی بر روی ورق اعمال می‌ شود. فلز روی با این روش جذب ورق شده ولی ضخامت آن کمتر است. در روش الکترو گالوانیزه یک لایه ناخالصی‌ به همراه روی بر سطح ورق شکل می‌ گیرد اما در روش دمای بالا این لایه از ناخالصی وجود ندارد. این ورق به دلیل خواص منحصر به فردی که دارد و استحکام بالای آن قیمت بالایی داشته و همچنین برای صنایع گسترده‌ ای مورد استفاده قرار می‌ گیرد.

ورق فلزی گالوانیزه در اهداف معماری کاربرد زیادی دارد مثل ساخت پرچین، پلکان، نردبان، حفاظ، نرده، سایبان، مجرا، ساخت انواع مبلمان اداری و فلزی استفاده می‌ شود.

از دیگر کاربردهای آن در صنایع الکترونیک است و از آن برای ساخت قطعات الکترونیکی، ابزار دقیق و غیره استفاده می‌ کنند.

کاربرد آن در صنعت هم گسترده است و از آن برای ساخت انواع پیچ و مهره صنعتی بهره می گیرند.

به جهت لوله‌ کشی و برای جلوگیری از خورده شدن لوله‌ ها، آنها را درون ستون‌ هایی که با این ورق فلزی ساخته شده‌ اند قرار می‌ دهند.

همچنین برای ساخت لوله‌ های مختلف چه صنعتی و چه ساختمانی از ورق فلزی گالوانیزه بهره می‌ گیرند.

از کاربردهای مهم این ورق نیز استفاده در بخش‌ های ایزولاسیون یا عایق‌ کاری است.

یکی دیگر از کاربردهای این ورق فلزی استفاده در ساخت انواع کابینت، لوله‌ های انتقال آب، مخازن نگهداری مایعات و غیره است.

کاربرد ورق برنجی

فلز برنجی نوعی آلیاژ مس است که با استفاده از عنصر روی ساخته می‌ شو‌د. ورق برنجی که از برنج تولید شود بسیار مستحکم بوده و حوزه کاربری آن بسیار بالا خواهد بود. براساس میزان روی که با مس ترکیب می‌ شود پنج نوع ورق فلزی برنجی تولید می‌ گردد. ورق برنجی کارتریج، ورق برنجی قرمز، ورق برنجی خوش‌ تراش، ورق برنجی دریایی ، ورق برنجی ۳۳۰. یکی از دلایل اصلی پرکاربرد بودن ورق فلزی برنجی مقاومت فوق‌ العاده آن به فرسایش است؛ به طوری‌ که قطعه ساخته از ورق برنجی تا سال‌ های بسیار طولانی کیفیت و سالم بودن خود را دارد. یکی دیگر از دلایل کاربرد بالای این ورق فلزی سبک بودن آن می باشد. ورق فلزی برنجی که به خوبی تولید شده باشد مقاومت و کشسانی بالا دارد، مقاوم به فرسایش است و وزن سبکی دارد‌.

از جمله کاربردهای این ورق طراحی سقف، ساخت و طراحی دکوراسیون داخلی و خارجی است.

به دلیل خاصیت برش‌ خوری مناسب برای ساخت ماشین‌ آلات و دستگاه‌ هایی که در آنها نیاز به قطعات با شکل و اندازه متفاوت وجود دارد مورد استفاده قرار می‌ گیرد.

در صنایعی که باید از ابزار سبک و در عین حال مستحکم استفاده شود نیز از ورق فلزی برنجی استفاده می‌ شود.

کاربرد ورق آهن سیاه

یکی دیگر از انواع ورق‌ های فولادی، ورق فلزی سیاه است که کاربرد بسیار زیادی در صنایع مختلف دارد. با وجود این که این ورق به عنوان ورق فلزی سیاه در بازار فولاد شناخته می‌ شود اما رنگ آن واقعاً سیاه نیست و دلیل نام گذاری آن صیقلی و براق نبودن آن است. این محصول به روش نورد گرم تولید می‌ شود؛ به این صورت که فولاد تا مرحله رسیدن به دمای ذوب در کوره قرار می دهند وقتی که فولاد خمیری شد آن را درون غلتک‌ هایی قرار داده تا آرام آرام صاف و مسطح شود.

در هر مرحله، به محض خنک شدن ورق آن را دوباره به دمای مورد نظر می رسانند و درون غلتک قرار می‌ دهند. در هر مرحله از مسطح کردن ورق، فاصله غلتک‌ ها کم و کمتر خواهد شد تا در نهایت ورق فلزی به ضخامت مورد نظر برسد. حوزه کاربری ورق فلزی سیاه بسیار زیاد است و می‌ توان به مواردی همچون کشتی‌ سازی، تانکرسازی، ساخت لوله‌ های درزدار، انواع پروفیل در اشکال و احجام مختلف، ساخت بدنه خودرو و غیره اشاره کرد.

کاربرد ورق روغنی

ورق روغنی نیز یکی دیگر از ورق‌ های فولادی است که به روش نورد سرد تولید می‌ شود. این محصول نیز به دلیل دارا بودن سطح صیقلی و براق با نام ورق روغنی در بازار فولاد شناخته می‌ شود. برخلاف ورق سیاه که به روش نورد گرم تولید می‌ شود و کیفیت پایین‌ تری دارد ورق روغنی سطح کیفیت بالاتر و ضخامت کمتری نسبت به ورق سیاه دارد.

روش تولید این محصول به این ترتیب است که ابتدا فولاد را تا مرحله ذوب شدن حرارت می‌ دهند و بعد بلافاصله آن را با روش اسید شویی خنک می کنند. در این مرحله فولاد را درون غلتک قرار داده تا صاف و مسطح شود. فرایند غلتک کردن در دمای طبیعی (نورد سرد) آنقدر ادامه پیدا می‌ کند تا ورق روغنی به ضخامت مورد نظر برسد.

یکی از کاربردهای این محصول این است که به عنوان فلز پایه برای ورق‌ های گالوانیزه مورد استفاده قرار می‌ گیرد.

از دیگر کاربردهای آن استفاده در ساخت لوازم خانگی مثل فرگاز و اجاق است. همچنین برای ساخت روکش یخچال‌ ها نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

ورق روغنی برای ساخت انواع روکش‌ ها و عایق‌ ها استفاده می‌ شود.

از آن همچنین برای ساخت انواع لوله‌ ها برای صنایع مختلف و همچنین لوله‌ های ساختمانی استفاده می‌ گردد.

کاربرد ورق اسید شویی

ورق فلزی اسیدشویی نوعی ورق فولادی دیگر است و روش تولید آن به این صورت است که بعد از تولید ورق‌ های فولادی به دلیل پاشش مداوم آن در زمان خنک‌ سازی، یک لایه اکسید آهن روی آن شکل می‌ گیرد که سطحی پوسته پوسته را ایجاد می‌ کند. برای از بین بردن پوسته‌ ها، این محصولات را در یک فرایند به نام اسید شویی شستشو می‌ دهند. اسید مورد استفاده در این فرایند عموما اسید کلریدریک است.

یکی از کاربردهای ورق اسیدشویی استفاده به عنوان ورق پایه برای تولید ورق روغنی است.

کاربرد دیگر آن ساخت انواع رینگ و شاسی خودرو می باشد.

از دیگر کاربردها این است که در ساخت کشتی، زیردریایی و تاسیسات دریایی مورد استفاده قرار می‌ گیرد.

همچنین از آن برای ساخت لوله‌ های نفت و گاز استفاده می‌ شود که مهمترین کاربرد این ورق به شمار می‌ رود.

کاربرد ورق آجدار

ورق‌ های فلزی به دلیل داشتن سطح صاف و صیقلی لیز هستند و بنابراین نمی‌ توان در برخی مصارف از آنها استفاده کرد‌. برای حل این مشکل آن ها را به وسیله غلتک‌ هایی برجسته می‌ کنند. این برجستگی‌ ها به صورت شکل‌ های هندسی و منظم روی سطح ورق تشکیل می‌ شود. برای ساخت ورق آجدار ورق روغنی یا سیاه یا هر ورق فولادی دیگر را تحت فرایندی در دستگاه آج زنی قرار می‌ دهند. سپس دستگاه آج‌ زنی که شامل غلتک‌ هایی با اشکال مختلف است به همین ترتیب محصول نهایی را به صورت یک ورق فلزی با طرح‌ های مختلف برجسته روی سطح آن تولید می‌ کند.

از کاربردهای این ورق برای ساخت پله‌ های اظطراری و عرشه کشتی‌ ها اشاره کرد.

معمولا در جاهایی که رفت‌ و آمد افراد زیاد است مثل پل‌ های عابر پیاده و برای جلوگیری از لیز خوردن و افتادن افراد یا اشیا از این محصول استفاده می‌ کنند.

کف اتاقک‌ های کامیون و وانت نیز در حوزه کاربری این ورق فلزی قرار دارند.

همچنین برای ساخت سطوح دستگاه‌ های صنعتی نیز از این محصول استفاده می‌ شود.

مشاهده مطالب بیشتر

تحریریه مجله ایرانی

اعضای تحریریه این مجموعه می‌کوشند از قالب ظاهری خبرها فراتر رفته و به زوایای پنهان و آشکار حوادث سرک بکشند و با کندوکاو بیشتر، ناگفته‌ها و وجوه نامکشوف وقایع و حوادث را بیابند.
دکمه بازگشت به بالا