عمومیمجله کسب و کار

سنگ لاشتر تیشه ای چیست؟

سنگ مرمریت لاشتر : یکی از انواع سنگ مرمریت ایرانی, سنگ مرمریت لاشتر می باشد که معمولا به دو صورت سنگ لاشتر تیشه ای و سنگ سابیده فرآوری شده و وارد بازار می گردد. این سنگ در بازارهای جهانی با نام  سنگ پیترا (Piatra Grey ) مشهور است و می تواند در ابعاد تایل و اسلب برش داده شود. اصفهان خاستگاه اصلی این سنگ مرمریت لاشتر است و معدن این سنگ در 35 کیلومتری جنوب اصفهان و در منطقه ای به لاشتر واقع شده است. اصفهان قطب اصلی تولید سنگ در کشور محسوب می شود و یکی از مرغوب ترین سنگ های اصفهان سنگ لاشتر به شمار می آید.

ویژگی های سنگ مرمریت لاشتر:

یکی از مهمترین ویژگی هایی که سبب می شود کاربردهای بسیار زیادی از  لاشتر انتظارداشته باشیم جذب آب پایین این سنگ است. سنگ های لاشتر مقاومت خوبی در مقابل نفوذ آب دارند به این معنی که آب و رطوبت به سختی می تواند روی این سنگ تاثیر داشته باشد به این جهت است که سنگ لاشتر را برای استفاده در سرویس های بهداشتی به کار می برند.

همچنین مقاومت بالایی که این سنگ دارد باعث می شود تا از این سنگ کاربردهای دکوراتیو انتظار داشته باشیم. این سنگ ساختمانی از جنس مرمریت است و آن را می توان در ابعاد و سایزهای مختلف برش داد به این دلیل آن را می توان در بخش های مختلف ساختمان به کار برد.

برای مثال سنگ پله و سنگ کف ساختمان از کاربردهای مهم این سنگ می باشد. سنگ فرشهای داخلی و خارجی از کاربردهای عمده این سنگ است زیرا به خوبی در شرایط آب و هوایی سخت و تغییرات دمایی از سرد تا گرم می تواند مقاومت نماید و در مقابل بارش باران و تابش آفتاب نیز کاملا مقاوم است.

ابعاد مورد استفاده برای سنگ فرش 40*40 است.

 • مقاومت بالا
 • ضد لغزندگی
 • مقاوم به انواع آب و هوا
 • و قیمت مناسب

از دیگر ویژگی هایی است که سنگ مرمریت لاشتر دارد.

از مشخصات ظاهری سنگ مرمریت لاشتر می توان به رنگ زمینه مشکی یا طوسی و یا خاکستری آن اشاره کرد که رگه های سفید رنگی در آن دیده می شود.

این سنگ طبیعی معمولا به روش های:

 • سائیده
 • تامبل
 • بوش همر
 • تیشه ای
 • و هوند

فرآوری می گردد و راهی بازار مصرف می شود.

کاربردهای سنگ مرمریت لاشتر:

همانطور که گفتیم این سنگ از مقاومت بالایی برای استفاده در نمای بیرونی ساختمان ها دارد. مقاومت این سنگ به اندازه ای زیاد است که از آن در نمای استفاده شده است و تا کنون پس از گذشت سال ها هیچگونه آسیبی به این سنگ وارد نیامده است.

میدان آزادی تهران نیز از دیگر مکان های مهمی است که از سنگ مرمریت لاشتر در نمای سنگ فرش آن استفاده شده است و این سنگ به خوبی مقاومت خود را در این دو مکان به نمایش گذاشته است. زیرا این دو از مکان های بسیار پر رفت و آمد شهر به شمار می آیند و این سنگ گذرگاه ماشین ها, انسان ها و حتی حیوانات زیادی بوده است اما هنوز هم استواری خود را حفظ کرده و پابرجا باقی مانده است.

سطح سنگ :

سطح این سنگ تیشه شده است و برای استفاده به عنوان سنگ کف ساختمان و سنگ فرش بسیار مناسب است زیرا از لغزندگی سطح جلوگیری می کند. کاربرد مناسب دیگر این سنگ ساختمانی استفاده به عنوان سنگ کف پارکینگ است زیرا از رفت و آمد ماشین ها آسیبی نمی بیند و رد لاستیک ماشین ها روی این سنگ باقی نمی ماند زیرا رنگ این سنگ تیره است و رد تیره لاستیک ماشین ها روی آن اثری ندارد و از زیبایی اولیه سنگ چیزی کم نمی شود.

این سنگ امروزه یکی از پرفروش ترین انواع سنگ ساختمانی در عرصه صادرات جهانی است و بسیاری از تولیدات از سنگ مرمریت لاشتر به کشورهای خارجی صادر می گردد.

دانستنی های سنگ مرمریت لاشتر:

سنگ مرمریت لاشتر نوعی سنگ مرمریت است که با درجه و کیفیتی متفاوت از سنگ مرمریت اصل یافت می شود. این سنگ ساختمانی از سختی بالایی برخوردار است.  در بسیاری از موارد در کارخانه سنگ را به صورت نسابیده عمل می آورند و سپس به صورت دستی یا دستگاهی آن را تیشه خور می کنند که بر همین اساس به آن سنگ مرمریت تیشه دستی و سنگ مرمریت لاشتر تیشه دستگاهی گفته می شود.

علت تیشه کردن این سنگ این است که سختی آن بالا بوده و برای کاربرد در فضاهای بیرونی باعث می شود تا اصطکاک روی سنگ افزایش پیدا کند و از میزان لغزندگی آن کم شود. سازندگان و سفارش دهندگان سنگ مرمریت لاشتر این سنگ ساختمانی را به دو صورت :
سنگ لاشتر کم تیشه
سنگ لاشتر پرتیشه
می شناسند که سنگ کم تیشه یک بار تیشه می خورد.

اما سنگ پر تیشه چندین نوبت تیشه می خورد به این ترتیب هیچ فضای خالی روی سنگ دیده نمی شود. از این سنگ در بوک مچ کردن استفاده می شود و رنگ خاص آن در بازارهای داخلی و خارجی بسیار مورد استقبال قرار گرفته است. در روند تولید و فرآوری این سنگ ساختمانی از اپوکسی برای پر کردن خلل و فرج های سطحی سنگ استفاده می شود.

در فرآوری این سنگ به روش تایل از ماستیک بی رنگ یا همرنگ زمینه برای پر کردن رگه های بسیار ریز سطحی سنگ استفاده می شود. روش UV غیر مستقیم، رزین مخصوص را به داخل رگه های سنگ هدایت کرده و آن را تثبیت می نماید این عمل فرآوری خوب در پولیش و صیقلی شدن سنگ را سبب می شود. این سنگ مرمریت از جمله محبوب ترین مرمریت ها به شمار می رود.

از مهمترین کاربردهای سنگ مرمریت لاشتر در:

 • دیوار های داخلی و خارجی ساختمان
 • سنگ کف
 • سنگ پله
 • سرویس های بهداشتی
 • و سنگ کابینت

می باشد.
لابی هتل ها ، نمای داخلی و خارجی و سنگ کف رستوران ها و کافی شاپ ها و سایر مکان ها از کاربردهای مهم سنگ لاشتر است.

قیمت سنگ مرمریت لاشتر:

برای تعیین قیمت این سنگ باید به کوپ خام آن توجه نمود زیرا قیمت سنگ اسلب لاشتر و یا قیمت این سنگ در سایزهای دیگر با هم تفاوت زیادی دارد. در فرآوری این سنگ باید استانداردهای جهانی رعایت شود و ضخامت این سنگ معمولا باید 2 سانتی متر باشد. برای فرآوری سنگهای مرمریت لاشتر معمولا از کوپ های بزرگ استفاده می کنند که یک دست و سالم نگه داشتن این کوپ ها بسیار مشکل است که این در قیمت سنگ مرمریت اثرگذار است و باعث افزایش قیمت آن می شود.

سنگهای مرمریت لاشتر در میان انواع سنگ ایرانی از قیمت مناسب تری برخوردار است اما کیفیت و مقاومت آن نسبت به قیمت آن بسیار عالی است. از این رو استفاده از این سنگ در انواع پروژه های مختلف اعم از نمای فضاهای بیرونی و درونی بسیار مقرون به صرفه است.

قیمت سنگهای مرمریت لاشتر با قیمت سنگ مرمریت مشکی نجف آباد تقریبا برابری می کند و هر دو از سنگ های با زمینه تیره اما لوکس و زیبا می باشند. اگر به دنبال استفاده از  با زمینه تیره هستید . این دو سنگ هم قیمت مناسبی دارند و هم از کیفیت بالایی برخوردار می باشند. اما دقت نمایید که انواع سنگ های مرمریت لاشتر در بازارهای جهانی مورد استقبال زیادی قرار گرفته اند.

پروسه تیشه ای کردن سنگ چگونه است؟

یکی از مرسوم ترین کارها و اولین پرداخت هایی که در زمان های قدیم بر روی سنگ های ساختمانی صورت گرفته است، عمل تیشه زنی می باشد. در عمل تیشه زنی با چکش هایی که سرشان به صورت تیزی هست را در جهت های مختلف و موازی و گاها غیر موازی روی سطح سنگ میکوبند تا از حالت صیقلی و یکدست خود خارج شوند. پس از عمل تیشه زنی سطح سنگ ها حالت ناخنی شکل پیدا می کند و همین امر موجب می شود تا اصطکاک سطح سنگ بالا رود.

عمل تیشه زنی به دو روش انجام می شود: طریقه ی اول به صورت دستی. طریقه ی دوم به صورت ماشینی انجام می گیرد و اگر بخواهیم از نظر جنس خود سنگ آن ها را بررسی کنیم، می توان گفت در بیشتر مواقع، سنگ تراورتن، سنگ های مرمریت و سنگ های چینی را به صورت تیشه ای فراوری می کنند.

اگر بخواهیم یک تعریف کلی از سنگ تیشه ای داشته باشیم می توان این گونه بیان کرد که هر نوع و جنس سنگی که به وسیله ی دست یا دستگاه عملیات تیشه زنی روی آن انجام شده باشد و سنگ به آن صورت فرآوری شود و دارای ظاهری ناخنی شکل به صورت منظم و غیرمنظم باشد، جزء دسته سنگ های تیشه ای قرار می گیرد.

انواع کار شده ی سنگ های تیشه ای را می توان در آثار باستانی مشاهده کرد و همچنین قدمت و پیشینه ی این نوع از سنگ را می توان از روی کف فرش و بدنه ی آثار تاریخی بسیار زیادی همچون میدان نقش جهان اصفهان متوجه شد و این موضوع را دریافت که سنگ های تیشه ای از طول عمر بالایی برخوردار هستند. امروزه نیز همچنان با گذشت چندین و چند سال، سنگ های تیشه ای از طرفداران فراوانی برخوردار بوده و از آنها در کف پارکینگ ها و مکان های عمومی بسیار بهره می گیرند. دلیل این امر را می توان در خاصیت این مدل فرآوری جست و جو کرد. اصولاً از دیر باز محل استفاده این مدل سنگ ها در جاهایی با میزان رفت و امد بالا به منظور جلوگیری از سر خوردن افراد بوده است که این امر هم اکنون هم دیده می شود.

انواع سنگ تیشه ای

سنگ های تیشه ای با توجه به طرح و عمق پرداختی که بر روی آن ها انجام می شود، در انواع زیر دسته بندی می شوند:

سنگ یک تیشه ای

در فرآوری سنگ به صورت یک تیشه ای، چکش را یک مرتبه و در یک جهت بر روی سطح سنگ می زنند. وقتی سطح سنگ را نگاه می کنیم سنگ نسبتاً خلوتی را از نظر چکش کاری می بینیم که چکش ها در فاصله های نا منظم ولی در یک راستا روی سطح سنگ زده شده اند. این مدل کار از نظر شلوغی ساده ترین مدل سنگ تیشه ای می باشد.

سنگ دو تیشه ای

در این نوع سورت بندی سنگ، عمل تیشه زنی به صورت پُر زده می شود و به گونه ای است که سطح خام سنگ دیده نمی شود. اگر بخواهیم با سنگ تک تیشه قیاس داشته باشیم باید بگوییم، دو برابر کار شده ی سنگ تک تیشه را در سنگ های دو تیشه ای به چشم می بینیم. الگو های شلوغ تر نسبت به سنگ قبلی و کم تر نمایان شدن سطح سنگ از ویژگی های این مدل فرآوری می باشد.

سنگ تیشه ی چپ و تیشه ی راست

حالت دیگر این نوع پرداخت ها این است که سنگ به صورت افقی و همچنین به صورت عمودی تیشه زده شود. به اصطلاح به آن تیشه ی چپ و راست هم می گویند و زیبایی منحصر به فرد خود را داراست. مطمئنا با توجه به الگو های ایجاد شده مناسب هر سلیقه ای نمی باشد ولی به منظور ایفای نقشی که دلیل وجودی این سنگ ها می باشد یکی از بهترین بازدهی ها را دارد.

سنگ تیشه ای کلنگی

اگر عمل تیشه زنی با عمق بیشتری صورت گیرد، سنگ فرآوری شده را سنگ تیشه ای کلنگی می نامیم. البته شرط این روش تیشه زدن، ضخامت مناسب و بالای سنگ است که مقاومت لازم را برای عمل تیشه زنی به صورت عمیق داشته باشد. از طرفی این مدل تیشه زنی روی هر جنس سنگی قابل پیاده سازی نبوده و باید سنگ مورد نظر اصطلاحا تا حدود قابل قبولی قرص و محکم باشد تا پس از اتمام کار شکل خود را حفظ کرده و نشکند.

سنگ تیشه ای الگویی

سنگ تیشه ای الگویی یکی از گزینه های بسیار مناسب و یکدست برای سنگ فرش محوطه ها می باشد. در فرآوری این نوع سنگ تیشه ای، ابتدا سطح سنگ را ساب داده و پس از آن، بر روی سنگ به وسیله ی تیشه دستی و ابزار و وسایل برش کاری الگوهای متقارن و گاها متفاوتی ایجاد می کنند. قطعاً این مدل از کار در خانه های قدیمی و فضاهای تاریخی به چشمتان خورده است.

کاربری سنگ تیشه ای

با توجه به ناخنک ها و تیشه های زده شده که روی سنگ های تیشه ای ایجاد می شود، سطح سنگ دارای اصطکاک بیشتری می شود و همین امر دلیل بر این هست که از حالت سر و لغزنده بودن خارج شود. با توجه به این موضوع، کاربری سنگ تیشه ای را می توان برای بخش های گوناگون مثل کف فرش و پله های عمومی و پر رفت و آمد و همچنین شهرهایی که بارندگی زیادی دارند بسیار مناسب تلقی کرد. مورد دیگر استفاده ی انواع سنگ های تیشه ای در قسمت رمپ ساختمان و کف فرش پارکینگ ها می باشد.

کاربری دیگر سنگ تیشه ای در اطراف استخرها و حوضچه های آبی است. چرا که در مواجهه با آب و رطوبت سطحشان لغزنده نشده و خطر سقوط و سر خوردن افراد بر رویشان بسیار کم است. و در آخر اینکه از این سنگ ها در قرنیز نماهای داخلی و خارجی ساختمان نیز بهره گیری می شود.

معروف ترین سنگ های تیشه ای ایران

همانطور که گفتیم، انواع سنگ های تراورتن، مرمریت و چینی را می توان به صورت تیشه ای فراوری نمود که در میان آن ها موارد زیر بیشترین طرفدار و کاربری را در کشور ایران دارا می باشند:

 • سنگ تیشه ای کریستال لایبید
  سنگ تیشه ای مرمریت لاشتر
  سنگ تیشه ای سمیرم
  سنگ تیشه ای گندمک

ما در کالاساخت سعی بر آن داریم، انواع جنس سنگ های تیشه ای را در دسترس شما بزرگواران قرار دهیم تا انتخاب درست و به جایی را نسبت به لوکیشن قرار گیری سنگ و فاصله جغرافیایی آن تا محل تخلیه شما و همچنین کارایی آن و بودجه ی در نظر گرفته شده داشته باشید.

مشاهده مطالب بیشتر

تحریریه مجله ایرانی

اعضای تحریریه این مجموعه می‌کوشند از قالب ظاهری خبرها فراتر رفته و به زوایای پنهان و آشکار حوادث سرک بکشند و با کندوکاو بیشتر، ناگفته‌ها و وجوه نامکشوف وقایع و حوادث را بیابند.
دکمه بازگشت به بالا