اجتماعمجله کسب و کار

ترک اعتیاد شیشه چگونه است؟

بهترین روش ترک شیشه چیست؟

زمانی که شخص ماده مخدر شیشه مصرف می‌کند، 50 درصد از گیرنده های دوپامین و سروتونین در مغز از بین می‌روند و همین موضوع نشان می‌دهد که علاوه بر وابستگی جسمانی، این ماده مخدر وابستگی روانی هم در پی دارد. به همین منظور کلینیک ترک اعتیاد راهی به سوی نور به عنوان بهترین مرکز ترک اعتیاد در تهران در زمینه ترک شیشه یکی از دقیق‌ترین و اصولی‌ترین روش‌ها را در مراحل ترک شیشه استفاده می‌کند. ترک اعتیاد شیشه با مواد مخدر دیگر بسیار فرق دارد، چون اگر روش نادرستی استفاده شود، عوارضی بدتر به دنبال خواهد داشت و لازم است که فرد بیمار صبر و تحمل زیادی در راه ترک آن داشته باشد.

شیشه یا کریستال قوی‌ترین نوع متا آمفتامین ها محسوب می‌شود که یکی از داروهای محرک بسیار قوی است و در بازه زمانی 9 تا 12 ساعت بیشترین اثر را روی بدن خواهد داشت و توهم شیشه زیاد است. اثر آن روی بدن به این صورت است که دوپامین و نور اپی نفرین را بیش از حد در بدن ترشح می‌کند و سیستم عصبی بدن را تحت تاثیر قرار می‌دهد. اگر ترک شیشه با روش های اصولی انجام نشود، می‌تواند تاثیرات جبران ناپذیری روی سیستم عصبی و روان بیمار داشته باشد.

فجیع ترین عوارض مصرف شیشه در دراز مدت

مصرف مخدر شیشه باعث فعال شدن قسمت لذت در مغز و ایجاد توهمات مختلف می شود. اعتیاد به شیشه چنان اثری از خود در مغز به جای می‌گذارد که به شدت اراده فرد را برای کنار گذاشتن اعتیاد کاهش می‌دهد. ادامه دار شدن مصرف شیشه عوارض جسمی و روانی جبران ناپذیر و خطرناکی دارد که در اینجا برخی از شایع ترین عوارض مصرف شیشه در دراز مدت را بررسی می‌کنیم.

1.شایع ترین عوارض پوستی مصرف شیشه

به وجود آمدن عوارض پوستی بر اثر سوءمصرف شیشه در افرادی که مصرف طولانی مدت دارند امری بسیار شایع است. افراد مبتلا به مصرف شیشه نه تنها پوست های چروک، کدر و بیمارگونه ای دارند بلکه به مرور زمان زخم‌های ناشی از اعتیاد به شیشه روی پوستشان دیده می‌شود. این زخم‌ها مانند جای مته هستند و معمولاً در قسمت صورت و بازوی فرد بیمار نمود پیدا می‌کنند. از آنجایی که اعتیاد به مصرف شیشه باعث تخریب لایه های پوستی می‌شود، افتادگی پوست و تغییرات ظاهری جزو مواردی هستند که به سرعت در فرد معتاد نمود پیدا می‌کند.

2.عوارض خطرناک مصرف شیشه بر روی مغز

استفاده طولانی مدت از مخدر شیشه با وجود لذت آنی بالایی که دارد منجر به کاهش شدید آی کیو و آسیب به سلول های عصبی می‌شود. به همین دلیل است که ترک شیشه مانند ترک کراک جزو دشوار ترین موارد ترک اعتیاد به حساب می‌آید و به هیچ عنوان نباید در طول دوره ترک از بیمار غافل شد.

بیش‌ترین تاثیرات سوء مصرف شیشه روی نورون های دوپامین و سروتونین است که بر چگونگی احساس، تصمیم گیری و قدرت تفکر فرد تاثیر می‌گذارند. این آسیب‌ها می‌توانند باعث بیماری هایی همچون افسردگی، پارانویا و همچنین سکته های مغزی بشوند. اختلال در مهارت های حرکتی و تحلیل سلول های مغزی از دیگر عوارض اعتیاد به شیشه است که نباید آن ها را نادیده بگیریم.

3.عوارض مصرف شیشه در مردان به چه صورت است؟

عوارض مصرف شیشه در زنان و مردان به قدری وحشتناک است که گاهی قوی ترین مخدرهای سنتی در مقابل آن بسیار ضعیف هستند. اما گاهی این عوارض در مردان به شکل دیگری نمود پیدا می کند. به عنوان مثال مصرف شیشه به شدت میل به فعالیت جنسی را بالا می برد، فرد در حالت خماری دست به حركات جنون ‌آمیزی می ‌زند و باعث ایجاد توهمات شدیدی می شود که گاهی قتل و خودکشی را به همراه دارد.

ترک اعتیاد شیشه

برای ترک کریستال اولین قدم داشتن انگیزه ترک است و پس از آن میتوان به سراغ روش‌هایی رفت که باعث سم زدایی سریع بدن از مواد مخدر می‌شوند. خیلی مهم است که ترک شیشه در بهترین کمپ ترک اعتیاد تهران انجام شود، چون عدم استفاده از روش های اصولی در ترک آن، باعث مصرف مجدد این ماده روان گردان می‌شود و تاثیرات عصبی و روانی بدی روی مصرف کننده خواهد داشت.

ضرورت ترک ماده مخدر شیشه

همان طور که اشاره کردیم، مصرف شیشه باعث ایجاد تغییرات زیادی در مغز می‌شود و اختلالات مغزی باعث می‌شود مصرف کننده به حس شادابی و توانایی بدنی بالا می رسد اما عواقب ناشی از آن می تواند به اتفاقات ناگواری منجر شود. ممکن است فرد تجربه های غیر واقعی داشته باشد و چیزهایی را ببیند و بشنود که دیگران قادر به احساس آن نباشند. این تجارب آسیب زاست و حتی مصرف شیشه می تواند افراد را به سمت بیماری های خطرناکی مثل اسکیزوفرنی سوق دهد که تا پایان عمر شخص را درگیر کند.

پس ضرورت ترک این ماده مخدر خطرناک واضح و مبرهن است و مصرف کننده و خانواده او باید هرچه سریع تر اقدامات لازم را برای ترک مصرف شیشه انجام دهند تا مغز بیمار بیش از این درگیر مشکلات عصبی نشود. روشی که در ترک شیشه مورد استفاده قرار می گیرد، از اهمیت زیادی برخوردار است. کلینیک راهی به سوی نور با برنامه ریزی مشخص و برگزاری جلسات روان درمانی، به مصرف کننده کمک می کند تا به طور کامل موفق به عدم استفاده از شیشه شود.

بعضی از داروهایی که بیماران مبتلا به ایدز استفاده می کنند، می‌توانند مانع عکس العمل بدن در برابر تجزیه شیشه شوند و این موجب می شود تا سطح پایداری شیشه در سیستم گردش خون بیشتر شود. مصرف شیشه احتمال سرایت انواع ویروس ها از جمله هپاتیت C را افزایش می دهد. به خصوص اگر سوزن، سرنگ و دیگر تجهیزات تزریقی (قاشق، صافی، شریان بند) به صورت اشتراکی مورد استفاده قرار گیرد. اگر مبتلایان به ایدز از شیشه به طور گسترده و در مدت زمان طولانی استفاده کنند به تعداد ویروس های موجود در بدن آن ها اضافه خواهد شد.

ترک شیشه به روش ماتریکس

برای ترک مصرف شیشه از روش های مختلفی استفاده می شود که بسته به شرایطی که بیمار دارد، درمان مناسب او پیشنهاد می شود. یکی از بهترین روش های ترک شیشه، استفاده از روش ماتریکس است. به تازگی در درمان بیماری هایی که وابسته به مواد محرک از جمله شیشه هستند، از روشی استفاده می شود که به روش ماتریکس معروف است و از الگوی ماتریکس (Matrix) الهام گرفته شده است.

ماتریکس یکی از معروف ترین و شناخته شده ترین راه های ترک اعتیاد به شیشه در دنیاست که بر خلاف ترک شیشه با بهترین قرص ها یک راه غیر دارویی است. این روش به کمک درمانگر به صورت هفتگی انجام می شود و در واقع یک برنامه زمان بندی شده سه ماهه است. تمام جلسات این راه که برای ترک مورد استفاده قرار می گیرد، از قبل تعیین می شوند و لازم است در برخی از جلسات آن، یکی از اعضای خانواده به عنوان همراه بیمار حضور داشته باشد. مدت زمان لازم برای هر جلسه در یک روز حدود 30 دقیقه است که در طول جلسات مباحث مخصوصی به کمک درمانگر تعلیم داده می شود. همچنین تکالیف جلسه قبل و آموزش هایی برای هفته آینده مورد بررسی قرار می گیرند و وضعیت رفتاری در طول هفته و غیره را شامل می‌شود.

مرکز راهی به سوی نور در روش درمانی ماتریکس روی مباحث زیر تمرکز می کند تا بیمار سریع تر بتواند موفق به ترک شیشه شود. در الگوی ماتریکس داشتن یک برنامه مدون و اهداف درمانی اهمیت زیادی دارند.

 • آشنا کردن بیمار و خانواده اش درباره اعتیاد به شیشه
 • نحوه درمان اعتیاد به شیشه
 • شناسایی موقعیت های مشکل آفرینی که ممکن است برای هر بیمار اتفاق بیفتد
 • مهارت های پیشگیری از ایجاد وسوسه، ولع مصرف و کنترل آن ها
 • مهارت های مدیریت که ممکن است به لغزش منجر شود
 • آموزش روش های پاک ماندن
 • آموزش برخورد با استرس و نا ملایمات
 • یادگیری مهارت های زندگی سالم و بدون مواد (شامل برنامه ریزی، ارتباط با دیگران، تفریحات سالم و غیره می شود)
 • افزایش بصیرت فرد نسبت به رفتارهایش و اصلاح مشکلات روانی و رفتاری
 • مدیریت درمان اختلالات جسمی حاصل از اعتیاد

هدف هایی که در هر جلسه ترک شیشه در راهی به سوی نور دنبال می شود شامل موارد زیر است:

 • بیماران بتوانند نحوه ترک شیشه را یاد بگیرند و از روش های لازم برای دور ماندن از مواد استفاده کنند.
 • میل و وسوسه افراد برای کاهش مصرف مواد ادامه داشته باشد.

در هر مراجعه بیمار آزمایش تست اعتیاد انجام می دهد و بر اساس نتایج آزمایش و مصاحبه هایی که انجام می شود، وضعیت پیشرفت بیمار در طول کل دوره درمان ارزیابی می شود و بر اساس این ارزیابی درمانگر می سنجد که از چه راهی برای ترک شیشه باید استفاده کند. در ترک شیشه مسئله مهم این است که روان درمانی باید به صورت خاص و صرفا برای ترک شیشه انجام شود و در آن از روش های غیر دارویی (مگر در موراد خاص) استفاده می شود. این نوع از روان درمانی برای ترک شیشه به روان درمانی شناختی (CBT) معروف است. همچنین مراقبت پس از ترک اعتیاد به خصوص  از شخصی که مصرف همزمان شیشه و الکل دارد، به مراتب حساس تر است.

در مورد ترک این ماده مخدر باید گفت بعد از این که حالت علاقه به مصرف از بین رفت، ماه ها زمان خواهد برد که شخص وسوسه به مصرف شیشه را از دست دهد و گاهی بین 9 ماه تا یک سال طول می کشد. از این نظر، ترک شیشه یکی از سخت ترین انواع ترک مواد مخدر است چون در این مدت با حالات روانی سخت و وسوسه کننده ای روبرو خواهد شد. در این مدت شخص باید حتما با یک متخصص در ارتباط باشد و در گروه های مختلفی عضو باشد تا انگیزه ترک مصرف را در خود قوی نگهدارد.

مرحله ماه عسل و دیوار در زمان ترک مصرف شیشه

دو هفته اول بعد از قطع مصرف شیشه زمان علایم ترک محسوب می شود که این علایم بیشتر روانی است و علایم جسمانی به ندرت بروز می کند. پرخوابی، کلافگی، بی رمقی، وسوسه، تحریک پذیری، عصبانیت می توانند علایمی باشند که بیمار در دو هفته اول تجربه می کند. بعد از دو هفته اول حال عمومی بیمار خوب می شود و بیمار احساس می کند بهبود پیدا کرده است و به این خاطر ممکن است نخواهد به درمانش ادامه دهد. این احساس بهبودی بیمار به طور متوسط 4 هفته طول می کشد. به این 4 هفته اصطلاحا ماه عسل گفته می شود.

به طور متوسط با گذشت یک و نیم ماه از قطع مصرف شیشه مغز بیمار شروع به ترمیم آسیب های وارد شده توسط شیشه می کند و این باعث می شود بیمار دچار علایم ناخوشایندی شود که میزان و شدت این علایم با مقدار و مدت زمان مصرف شیشه می تواند متغیر باشد. به این مرحله که بعد از ماه عسل شروع می شود مرحله دیوار گفته می شود. متاسفانه این مرحله سه و نیم تا پنج ماه می تواند طول بکشد و اگر بیمار در این مرحله مواد مصرف نکند در حقیقت اجازه داده است مغزش بهبود اساسی پیدا کند و بعد از این مرحله علایم فروکش می کند و وسوسه ها کم می شود و اگر بیمار بتواند به مدت حداقل 2 سال پاک بماند مژده ای برای بیمار داریم و آن بهبود اساسی مغز بیمار و موفقیت او در درمان است.

توصیه های لازم هنگام ترک همیشگی شیشه

مخدر شیشه چیست و چه عوارضی دارد؟ برای برای ترک این ماده مخدر چه توصیه هایی وجود دارد؟، به صورت کلی باید بگوییم که لازم است مصرف کننده و افرادی که او را همراهی می کنند، همکاری‌های لازم را برای کمک به وی انجام دهند.

به هیچ عنوان درمان ترک شیشه را به صورت خودسرانه در پیش نگیرید. مدت زمانی که شخص تصمیم می گیرد ماده مخدر شیشه را ترک کند خیلی مهم است و درمان خودسرانه برای ترک می تواند پیامدهای جبران ناپذیری برای شخص به وجود آورد.

برای ترک مصرف شیشه از یک فرد متخصص و آگاه در این زمینه کمک بگیرید که بتوانید درست ترین روش را انتخاب کنید. در طول دوره ترک لازم است که مصرف کننده با یک روانشناس در ارتباط باشد تا از این طریق بتواند مشکلات ذهنی و روحی ای که برایش پیش می آید، کنترل کند.

بعد از این که دوره درمانی ترک مصرف شیشه به پایان رسید، بیمار حتما باید به یک پزشک مراجعه کند تا مطمئن شود سموم از بدنش خارج شده اند. برای همین منظور می تواند تست اعتیاد به شیشه بدهد و سپس وارد مرحله بعدی ترک مصرف شیشه شود.

فرد معتاد به شیشه معمولا اعتیاد خود را قبول نمی کند و چیزی که می تواند در ترک مصرف شیشه نقش خوبی ایفا کند، خانواده است. اعضای خانواده معمولا از یک درمانگر مشاوره می گیرند و از راهکارهای خوبی استفاده می کنند. بدون نظر پزشک نباید هیچ گونه دارویی استفاده شود و خانواده می تواند یک رویکرد جدی در برابر شخص بیمار نسبت به ترک اعتیاد شیشه داشته باشد.

یکی از اولویت هایی که در ترک شیشه وجود دارد، آموزش است. خانواده و بیمار می توانند برخی اصول و رفتارها را یاد بگیرند و در زمانی که علائم ترک مصرف اعتیاد به شیشه در بیمار نمایان شد، از آن ها استفاده کنند تا طرز برخورد صحیحی داشته باشند.

یکی از مهم ترین عوامل در زمان ترک شیشه ، نوع رفتاری است که خانواده از خود نشان می دهد. مطمئنا در زمانی که فرد به شیشه اعتیاد داشت، اتفاقاتی در خانواده افتاده است و رفتارها در خانواده بر اساس آن شکل گرفته است. بر همین اساس زمانی که بیمار تصمیم به ترک مصرف شیشه می گیرد، باید به خانواده ای برگردد که رفتارهای سالم و درست از خود نشان می دهند و حس حمایتی آن ها را درک کند. بر همین اساس خانواده باید تغییراتی در رفتارشان ایجاد کنند که آمادگی پذیرش بیمار را پس از ترک مصرف شیشه داشته باشند. در یک مرکز ترک اعتیاد خوب تمام این ها توسط متخصصین و روانشناسان مرکز، آموزش داده می شود.

ترک اعتیاد به شیشه در فرد وابسته، بر اساس میزان آمادگی ای که شخص برای ترک و استفاده از راهکارهای درمانی دارد سنجیده می شود و بر اساس یک رویکرد کلی باید مراحل درمان گام به گام طی شوند. بدیهی است که طی کردن مراحل درمانی باید با از دست دادن علائم روان پریشی همراه باشد و فاز ترک و علائم آن طی شوند تا شخص به طور کامل بتواند مصرف شیشه را کنار بگذارد.

صحبت آخر

یکی از اولین اقداماتی که فرد برای ترک شیشه باید انجام دهد، این است که انگیزه لازم برای این کار را داشته باشد وگرنه مجددا به سمت مصرف شیشه روی خواهد آورد. برای این که با مسیر ترک کریستال یا شیشه و راهکارهایی که می توانید استفاده کنید آشنا شوید، می توانید از یک روان درمانگر یا مشاور کمک بگیرید و جلسات درمانی خود را شروع کنید تا انگیزه شما برای ترک مصرف شیشه قوی تر شود.

در روان درمانی ترک اعتیاد به شیشه در کلینیک ترک پیام، درمانگر متخصص ترک شیشه تلاش می کند تا با ایجاد شناخت و خود آگاهی در بیمار، تغییرات رفتاری را به سمت زندگی بدون مواد هدایت کند و همچنین بیمار را از عوارض خطرناک مصرف شیشه آگاه کند و در نهایت سبک زندگی فرد را تغییر دهد تا به یک زندگی سالم دست پیدا کند. چیزی که در مصرف شیشه مهم است، این است که برخلاف مواد مورفین دار، بیشترین تاثیر را روی فعالیت مغز دارد و هرگونه اقدام اشتباه در راستای ترک آن می تواند عواقب جبران ناپذیری به دنبال داشته باشد.

سیر درمان اعتیاد در کلینیک تخصصی ترک اعتیاد و اعصاب و روان راهی به سوی نور با استفاده از به روز ترین متدها و استانداردترین روش ها انجام می گیرد. خدمات این مرکز شامل بررسی های تشخیصی، درمان های دارویی و غیر دارویی، مشاوره و جلسات روان شناختی به صورت فردی یا گروهی انجام می شود و این مرکز تا پایان ترک اعتیاد همراه شما خواهد بود.

کلینیک راهی به سوی نور همراه بیمار در علائم ترک مصرف شیشه

اگر بدن مصرف کننده به شیشه وابستگی پیدا کرده باشد، هنگامی که شخص می خواهد شیشه را ترک کند، علائمی پدید می آید که در آن زمان مصرف کننده برای این که از این علائم فرار کند، دوباره به مصرف شیشه روی می آورد. یکی از مراحل درمانی که در کلینیک راهی به سوی نور اتفاق می‌افتد، این است که زمانی که علائم ترک مصرف شیشه بروز می کنند، بیمار را راهنمایی می کند تا به درستی با این علائم مواجه شود و از مصرف دوباره شیشه جلوگیری کند. زمانی که ترک شیشه اتفاق می‌افتد، علائم جسمی و پر خوابی بروز می کند که بسته به شرایط جسمانی فرد بین 5 تا 7 روز طول می کشد ولی علائم روانی ای که در فرد بروز می کند، تا ماه ها طول خواهد کشید.

علائم روانی می تواند شامل افسردگی، پرخاشگری، روان پریشی، توهم و هذیان باشد. در این مرحله کلینیک راهی به سوی نور به بیمار کمک می کند تا با همراهی یک پزشک متخصص این مرحله را پشت بگذارد. گاهی ممکن است افکار خودکشی در ذهن طرف ایجاد شود که می‌توان با روان شناس در این مورد مشورت کرد. در این مرحله از ترک شیشه ، فرد بسیار کند، پر اشتها و کم انرژی می شود و میل جنسی او به شدت کاهش می یابد.

اگر شخصی که شیشه مصرف می کرده است، در مقادیر بالایی از آن استفاده می کرده است، رهایی از علائم ناشی از ترک شیشه طولانی تر خواهد بود و اشتیاق مصرف دوباره او بیشتر است. از مهم ترین علائمی که در اثر ترک مصرف شیشه در فرد بروز می کند می‌توان به خستگی مفرط، رویاهای ناخوشایند، افزایش قابل توجه اشتها و تغییر در وزن، احساس از دست دادن لذت و افزایش شدید میل به مصرف دوباره شیشه اشاره کرد. همچنین در هنگام ترک شیشه اثرات انقباض رگ در محل تزریق می تواند باعث بروز بیماری های پوستی شود و حتی می توانند عفونی شوند. افرادی که شیشه را از طریق بینی مصرف می کنند، در این مرحله خونریزی مکرر بینی دارند.

شیشه چیست؟

شیشه (crystal) داروی محرک بسیار قوی ( شیشه قوی ترین نوع متا آمفتامین ها میباشد) با نیمه عمر 12-9 ساعت وابسته به میزان مصرف ، مدت زمان مصرف و میزان متابولیسم بدن فرد میباشد. شیشه با تحریک ترشح بیش از حد “دوپامین” و “نور اپی نفرین” باعث برانگیختگی بیش از حد سیستم عصبی مرکزی میشود و باعث جمع شدن مقدار زیادی “دوپامین” در فضای بین سلولهای مغز میشود در اثر مصرف شیشه 50 درصد از گیرنده های “دوپامین”و “سروتونین” در مغز از بین میروند، شیشه علاوه بر وابستگی جسمانی ، وابستگی روانی نیز دارد که :

 • تکلم سریع
 • تعریق بیش از حد
 • افزایش ضربان قلب
 • آسیب به اندام های حیاتی( مثل کلیه ها / کبد و شش ها )
 • اختلالات خواب
 • خستگی مزمن
 • بی خوابی
 • افسردگی

برخی از این عوارض هستند ، مصرف شیشه علاوه بر وابستگی های جسمانی و روانی ، باعث ایجاد آسیب های جسمانی نیز میشود برای مثال مصرف شیشه باعث تنگ شدن عروق میشود که سبب عدم خون رسانی کافی به لثه های میشود و پس از مدتی بافت لثه ها کاملا از بین میرود.

ترک شیشه:

با توجه به اینکه مصرف شیشه باعث ایجاد وابستگی های جسمانی و روانی می باشد ، ترک غیراصولی شیشه دارای عوارض جبران ناپذیری مثل پارانویا، تپش قلب، تنگی نفس و مشکلات عصبی می باشد، یکی از خدمات ارائه شده توسط مرکز ترک اعتیاد راهی به سوی نور درمان اعتیاد به شیشه می باشد.

دلایل ترک شیشه:

در ابتدای مصرف شیشه به دلیل اختلالات مغزی ایجاد شده، مصرف کننده حس افزایش قدرت بدنی و شادابی زیادی بدست می آورد اما این احساسات مدت زیادی دوام ندارد و خیلی سریع با افزایش میزان مصرف جای خود را به بیماری های روانی همچون اسکیزوفرنی می دهد. صدمات و عوارض مصرف شیشه طیف گسترده ای از بیماری ها را تشکیل می دهند که در صورت عدم درمان و ترک تا پایان عمر همراه بیمار خواهد بود.

اما روش درمان و ترک شیشه نیزازاهمیت بالایی برخوردار است چرا که با توجه به شدت وابستگی جسمانی و روانی و صدمات وارد شده بر سلامت مصرف کننده بر اثر سوء مصرف برنامه درمانی صحیح از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. پروسه درمان در کلینیک ترک اعتیاد راهی به سوی نور به عنوان بهترین کلینیک ترک اعتیاد خاورمیانه، تحت نظر مشاورین، روانشناسان و روانپزشک باتجربه طبق برنامه ریزی مشخص به همراه جلسات مشاوره ای اجرا شده که خود می تواند ضامن کسب سلامت روانی و جسمانی بیمار باشد.

ترک شیشه در خانه:

متاسفانه بسیاری از بیماران اعتیاد به شیشه به دلیل تزریق و استفاده از سرنگ های اشتراکی، دچار بیماری هایی همچون هپاتیت و ایدز می شوند به همین جهت وضعیت سلامتی آنها باید کنترل شود چرا که مصرف داروهای کنترل کننده بیماری آنها میتواند بر سلامت بیماران تاثیر داشته باشد. برای مثال مصرف داروهای کنترل ایدز باعث ممانعت از تجزیه شیشه و به دنبال آن افزایش سطح پایداری شیشه در خون می شوند و از آنجایی که بسیاری از بیماران دچار هپاتیت C می شوند باید تحت نظر قرار بگیرند.

ترک و درمان مطابق آخرین متدها جهانی:

ترک شیشه به روش های مختلفی قابل انجام است اما کادر درمان مرکز ترک اعتیاد راهی به سوی نور همواره کوشیده اند تا مطابق با بروزترین استانداردهای جهانی اقدام به درمان بیماران کنند به همین منظور برای ترک شیشه از آخرین استاندارد درمانی استفاده می شود. در این روش درمان، جلسات مشاوره با درمانگران با برنامه زمانی مشخصی برگذار می شود و بیمار مطابق با نکات و راهنمایی روانپزشک و روانشناس به اصلاح چهارچوب های ذهنی و برنامه زندگی می پرداز. استفاده از این متذ نه تنها به سلامت جسمانی بیمار کمک می کند بلکه باعث می شود تا ذهن و روان بیمار نیز اصلاح گردد تا بعد از درمان خطر بازگشت و لغزش نداشته باشد.

بروز علائم ترک اعتیاد:

اعتیاد آوری و وابستگی شیشه بسیار بالا می باشد به همین جهت در صورت قطع مصرف بدن بیمار دچار علائم محرومیت شود که بسیاری از بیماران برای مواجه نشدن با این حالت از ترک و درمان فرار می کنند و از سوی دیگر بسیاری دیگر از بیماران با شروع درمان و مواجه با این علائم اقدام به مصرف مجدد کرده اند. اما بیماران در مرکز ترک اعتیاد راهی به سوی نور، به دلیل وجود درمانگران با تجربه و پرستاری شبانه روزی قبل از درمان نسبت به بروز این علائم آگاهی پیدا می کنند و راه های مقابله با آن را یاد میگیزند و در صورت بروز علائم با توجه به بررسی دائم حال بیمار، علائم به سرعت مهار می شوند.

اما علائم روانی ترک بازه زمانی طولانی تری نسبت به علائم جسمانی ماندگاری دارند به همین منظور جلسات مشاوره بعد از درمان نیز ادامه پیدا می کند تا بیماران حتی بعد از ترخیص نیز با مشکلی مواجه نشوند.

علائم محرومیت و ترک شیشه طیف گسترده ای دارد که برخی از مهمترین علائم عبارتند از تغییرات وزنی، تغییرات خلق و خو، اختلالات خواب و…

برخی نکات در رابطه ترک شیشه:

 • از هرگونه ترک خودسرانه خوداری نمایید
 • حمایت اعضای خانواده بسیار موثر در روند درمان بیماران است
 • بیماران و خانواده آنها باید نحوه مراقبت و کنترل رفتارها بعد از درمان را آموزش ببینند
 • شیوه و مدت زمان درمان به عوامل مختلفی همچون میزان آمادگی وی، دوز و مدت مصرف بستگی دارد
 • بیماران ممکن است دچار علائم محرومیت و ترک شود به همین جهت ضروری است که تحت نظر پزشکان اقدام به ترک نمایند

شیشه تا چه مدت بعد از مصرف در آزمایش اعتیاد مشخص است؟

مصرف شیشه، بطور معمول تا 36 ساعت بعد از آخرین مصرف در آزمایش خون مشخص می شود و از آنجایی که در بدن تبدیل به آمفتامین می شود در آزمایش اعتیاد تست آمفتامین نیز مثت می شود که تا 5 روز بعد از مصرف قابل تشخیص است.

همچنین مصرف آن از 3 تا 6 روز در ادرار و بیش از 90 روز در تست مو قابل تشخیص است.

مشاهده مطالب بیشتر

انتشارات علوم اجتماعی

تحلیل‌گر مسائل اجتماعی با تمرکز بر نقش تغییرات فرهنگی در جامعه و تأثیر آن بر ساختار اجتماعی و ارتباطات بین افراد. تلاش برای درک عمیق‌تر نحوه تأثیر فرهنگ بر عقاید، ارزش‌ها و رفتارهای افراد و جوامع.
دکمه بازگشت به بالا