اقتصادیعمومیمجله کسب و کار

طراحی نمای مدرن ساختمان مسکونی

نمای مدرن ساختمان و بنا

طراحی نمای داخلی ساختمان مسکونی بیان کننده هویت یک ساختمان می باشد. این موضوع تا حدی مهم است که حتی هویت یک منطقه را نیز درگیر می کند. در صورتی که بخواهیم از دید گذر زمان و تغییر سبک های معماری به این مسئله بنگریم، مسئله هویت در نما طی دوره های گوناگون تعریف های مختلف اما مرتبط به خود می گیرد. به بیان ساده، بروز شدن معماری از جمله فاکتور هایی است که  اثر خود را سبک جدید و مدرن نشان می دهد.

طراحی داخلی رستوران ایرانی: نمای یک بنا جزو آخرین مسائلی می باشد که در طراحی باید در نظر گرفته شود؛ با این وجود می توان گفت که ابتدایی ترین تاثیر چشمی یک ساختمان و یا هر سازه دیگری، توسط نما انجام می شود. به جرات می توان گفت شما کلیه ساختمان هایی را که به آن ها می روید، توسط نمایشان به ذهن می سپارید. نمای برخی ساختمان ها را می پسندید و برخی دیگر را دوست ندارید. این مسئله در اکثر اوقات به سلیقه فردی ناظر ارتباط دارد.

در طراحی نمای مدرن ساختمان، فاکتورهایی استفاده می شود که شامل محدوده وسیعی از کانسپت های طراحی معماری هستند. در این مقاله شما با قوانین طراحی نمای مدرن ساختمان آشنا می شوید.

نمایِ مدرن طراحی نمای مدرن ساختمان

در طراحی داخلی دکوراسیون اداری جنبش مدرن در معماری در دهه های اولیه قرن بیستم آغاز شد. این سبک از طراحی در مخالفت با سبک های قدیمی، که با تزئینات پیچیده دیزاین میشدند، روی کار آمد،حال آنکه زیبایی یک نمای مدرن در طراحی ساده و بی تکلف آن است؛ عواملی چون تغییرات آب و هوا، فناوری های روز و مقررات جدید، منجر به تغییر در سبک و طراحی ساختمانها و رویه حرفه ای در ساخت و ساز شد.

چه چیزی یک ساختمان و نمای آن را مدرن میکند؟

جالب است بدانید “نگاه مدرن” به معنای سادگی در فرم و طراحی است، در عین حال که تمرکز آن بر کارایی و مینیمالیزم است از تزیینات اضافه حذر میکند. معماری مدرن مبتنی بر انتزاع است، که توسط خطوط واضح، اشکال اولیه و فرم ها ایجاد می شود؛ بنابراین اشکال ساده، هندسی و عناصر خطی ضمن استفاده از متریال های امروزی (همچون استیل، شیشه) از ویژگی های نمای مدرن هستند.

در ایران اغلب دو سبک نماسازی وجود دارد:

البته نمای سنتی نیز جایگاه خود را تا حدودی حفظ کرده است.

ما در این مقاله سعی میکنیم در مورد ابعاد و ویژگی های نمای مدرن اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار دهیم تا با مطالعه و بررسی آن به بهترین انتخاب در متریال و نوع نما و چگونگی اجرا و پیاده سازی آن برسید.

تفاوت نمای مدرن و کلاسیک | سفارش طراحی نمای ساختمان | طراحی نما مدرن یک طبقه

جدیدترین طرح های نمای مدرن ساختمان

در معماری مدرن، کلیه نماها به طرف ساده بودن میل پیداکرده است و به شدت مورد استقبال افراد میباشد، فضاهای ساده و هماهنگ، پنجره های غالبا یکپارچه و استفاده از مصالح محدود، خصوصیات بارز طراحی نمای مدرن ساختمان هستند. در نمای مدرن ساختمان بهتر است تا جایی که می شود، پنجره ها بزرگ طراحی شوند. پنجره های بزرگ و کشیده نیز از جمله خصوصیات بارز ساختمان های مدرن هستند.

یک بنای مدرن غالبا حاصل تلفیق 2 یا تعدادی مکعب می باشد. در صورتی که می خواهید چنین نقشه ای را در نمای مدرن ساختمان اجرا کنید، توصیه می شود ساختمان را در قالب یک حجم یکپارچه از کنار هم قرار گرفتن چند مکعب در نظر بگیرید و ترکیب آن ها را به بهترین شکل تصور کنید. مکعب های در نظر گرفته شده، بسته به محیطی که در بر می گیرند، می توانند بسته یا باز باشند.

درصورتی که سادگی بیش از حد را نمی پسندید و همچنین سبک مدرن را نیز دوست دارید، می توانید از تعدادی مصالح مختلف در طراحی استفاده نمایید. حفظ یکپارچگی احجام و عدم استفاده از جزییات بیش از حد از موضوعاتی است که نباید فراموش کنید.

مصالح به کار برده شده در طرح های مدرن، غالبا بتن، سنگ، چوب، فلز و شیشه می باشند. سایر مصالح را نیز می توان در طراحی نما به سبک مدرن استفاده کرد. به هر حال به این نکته دقت کنید که ترکیب مصالح منتخب است که در طراحی مهم است.

تفاوت طراحی نمای مدرن ساختمان و طراحی نمای کلاسیک

غالبا در طراحی نمای مدرن ساختمان از چندنوع متفاوت از مصالح استفاده می شود، البته این موضوع به این معنا نیست که بیش از حد تنوع متریال دارد، این گونه از طراحی نما دنبال کننده قواعد معماری مدرن است که دربرگیرنده کنار گذاشتن تزیین های ساختمان و سادگی عناصر استفاده شده در نمای مدرن ساختمان می باشد. در طراحی نمای مدرن ساختمان غالبا از زوایای 90 درجه استفاده می شود.

در طراحی نمای مدرن برخلاف طراحی نمای کلاسیک از نور فضا متریال های ترکیبی استفاده می شود که بسیار پرکارد است. علیرغم طراحی نمای کلاسیک ساختمان استفاده از سنگ در طراحی مدرن ساختمان بیشتر اوقات به صورت ترکیبی با دیگر مصالح معماری استفاده می شود.

انواع طراحی نمای مدرن ساختمان

مدل طراحی مدرن بنا بر اساس نوع طراحی و البته مصالح کاربردی، انواع مختلفی دارد که ما در این پست از سایت هلدینگ ساختمانی سپنتا برای شما لیست کرده ایم:

 • طراحی نمای مدرن هندسی
 • طراحی نمای مدرن مدولار

هر کدام از انواع مختلف نما با استفاده از آیتم های مورد نظر مهندس طراح پروژه پیاده سازی می شوند. در حال حاضر یکی ازانواع طراحی ها که پرطرفدار، طراحی محیط های چند کاربردی در بنا های مدرن است به صورتی که کاربر بتواند کاربرد یک محیط را در مواقع مختلف تغییر دهد. در رابطه با قوانین شهری در طراحی نمای مدرن این مجموعه با سابقه پیاده سازی نماهای مدرن شهری و اطلاعات کامل نسبت به تغییرات اخیر قانونی در انجام پروژه موردنظر شما کمک بزرگی می کند.

متریال در طراحی نمای مدرن

طیف گسترده ای از مصالح در طراحی نمایِ مدرن استفاده میشود که در ادامه به صورت خلاصه لیست شده و در مقاله ، به تفصیل شرح داده شده است:

 • آجر
 • سنگ
 • شیشه
 • بایرامیکس
 • کامپوزیت
 • ترمو وود
 • فایبر سمنت­برد
 • سرامیک

حال با شرح یک مثال واقعی، مطالب ذکر شده را ملموس تر میکنیم:

ساختمانی با طراحی نمای مدرن در ریاض

این بنا که در ریاض عربستان ساخته شده است نمونه ای از نمای مدرن میباشد که به طرز ماهرانه ای تعادل بین سطوح جامد و شفاف را با استفاده از خطوط واضح، حفظ کرده و به زیبایی با بقیه نما در تضاد است؛ ساختار زیبا با هماهنگی در چارچوب شهری در کنار تلفیق سنگ، شیشه،کامپوزیت و تراورتن شنی این نمای بیرونی را چشمگیر کرده است.

مزایای طراحی نمای مدرن

 • دامنه انتخاب بیشتر در متریال (در حالیکه مصالح مورد استفاده در نماهای کلاسیک بسیار محدود است، در نمای مدرن میتوان از متریال متنوع تر و یا ترکیب چند متریال بهره برد.)
 • هزینه کمتر
 • کیفیت بهتر (بسیاری از نماهای قدیمی، امروزه ارزش نگهداری ندارند زیرا کیفیت مصالح و متریال در آنها پایین است.)
 • امنیت بالاتر (بطور مثال در حوادثی چون زلزله، این نوع نماها استحکام بیشتری دارند.)
 • سازگار با محیط زیست و قابلیت بازیافت شدن

عوامل موثر در نمای مدرن

 • نوع کاربری ساختمان : اداری، مسکونی، آموزشی، فرهنگی
 • فرم، شکل و متراژ بنا
 • نوع متریال و مصالح در دسترس
 • شرایط اقلیمی و آب و هوایی منطقه ی مورد نظر برای نمای مدرن
 • بودجه پروژه
 • اصول زیباشناسی در کالبد شهری و منطقه

قوانین طراحی نمای مدرن ساختمان

حتما در بعضی از ساختمان ها دیده اید که طراحی مدرن دفرمه شده و در آن شکستگی های بسیاری به وجود آمده است. این موضوع به دلیل طراحی خارج از قواعد و استاندارد ها، مغایرت با قوانین مشخص شده شهرداری و استفاده بیش از حد از متریال می باشد. بنابراین یکی از مسائلی که باعث می شود طراحی نمای مدرن ساختمان توسط شهرداری ها تایید نشود، زیر سوال بردن قوانین و اصول طراحی نما است

مشاهده مطالب بیشتر

تیم تحریریه اقتصادی

درود بر شما! من یک خبرنگار اقتصادی با تجربه هستم و به تحلیل‌های اقتصادی می‌پردازم. با استفاده از روش‌های پیشرفته تحلیل، تمام تلاشم را می‌کنم تا به شما تحلیل‌های دقیق و قابل اعتماد را ارائه دهم تا شما بتوانید در مورد مسائل اقتصادی تصمیم‌گیری کنید.
دکمه بازگشت به بالا