عمومیمجله کسب و کار

چند نوع سفره یکبار مصرف در بازار به فروش می رسد؟

در بین مردم ایران که به صرف غذا در کنار هم علاقه زیادی دارند، یکی از محصولات پرکاربرد است. این محصول انواع مختلفی دارد و در مراسم ها و موقعیت های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. با توجه به پیشرفت تکنولوژی در سال های اخیر تجهیزات و لوازم یکبار مصرفی تولید شده که زندگی مردم را راحت تر کنند. سفره های یکبار مصرف کار زنان خانه دار را به میزان زیادی راحت کرده است زیرا دیگر لازم نیست که وقت زیادی را صرف پاک کردن سفره بکنند و مبلغ زیادی را برای خرید سفره هزینه کنند. این سفره ها از لحاظ رنگ بندی و طراحی تنوع بالایی دارند و قیمت آن ها نیز بسیار مناسب است. با توجه به این که سفره برای صرف غذا کاربرد دارد، کارخانه ها در تولید سفره های یکبار مصرف تمام نکات بهداشتی را رعایت می کنند. در این مقاله قصد داریم درباره انواع مختلف سفره یکبار مصرف و کاربردهای آن صحبت کنیم.

صرفه جویی در زمان با استفاده از سفره یکبار مصرف

در عصر جدید زمان نقش بسیار مهمی در رسیدگی به امور دارد. صرفه جویی در زمان آنقدر ارزشمند است که مردم همواره به دنبال راهی هستند که با کمک از علم و تکنولوژی های جدید از زمان خود به صورت بهینه استفاده کنند. در فرهنگ مردم ایران در مهمانی های پر جمعیتی که در داخل منازل برگزار می شود از سفره برای صرف دسته جمعی غذا استفاده می کنند. جمع شدن دور تا دور سفره حس خوبی برای صاحب خانه و مهمان ها ایجاد می کند. جمع آوری سفره و پاک کردن یا شستشوی آن به زمان زیادی نیاز دارد. بهترین راهکار برای حذف مراحل تمیز کردن و جمع شدن سفره در مهمانی ها استفاده از سفره یکبار مصرف است. بعد از استفاده از این محصول به راحتی می‌توان آن را جمع آوری کرد و به زباله های بازیافتی انتقال داد. با وجود این سفره ها به میزان زیادی در زمان صرفه جویی می شود و زنان خانه دار به جای نظافت سفره به کارهای دیگر خود می رسند.

سفره یکبار مصرف چه کاربردهایی دارد؟

در خوابگاه های دانشجویی و ادارات دانشجوها و  کارمندان برای صرف غذا از سفره یکبار مصرف استفاده می کنند و با این کار در زمان خود صرفه جویی می کنند. از کاربردهای دیگر این نوع سفره می توان به استفاده در منازل اشاره کرد. زنان خانه دار در مراسم مختلف و جشن هایی که تعداد زیادی مهمان دارند، از سفره های یکبار مصرف کمک می گیرند. در سفرهای کوتاه داخل شهری و پیک نیک ها نیز استفاده از سفره های یکبار مصرف رواج زیادی دارد. در شرایط پیک نیک یا سفر کوتاه به طور کلی بهتر است برای رعایت نکات بهداشتی از وسایل یکبار مصرف استفاده شود. هتل ها و رستوران ها یکی از مشتریان ثابت سفره های یکبار مصرف هستند زیرا بارها باید سرویس غذا خوری خود را نظافت کنند. کارگران در کارخانه ها برای صرف دسته جمعی غذا از این نوع سفره استفاده می کنند.

چرا استفاده از سفره یکبار مصرف روز به روز در حال افزایش است؟

کیفیت بالای سفره های یکبار و دلایل دیگری که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت، در افزایش استفاده از این محصول یکبار مصرف تاثیرگذار می باشند. بر اساس نظر سنجی های صورت گرفته از مصرف کنندگان این محصول بهداشتی بودن مواد اولیه سفره های یکبار مصرف در افزایش کاربرد و محبوبیت این سفره موثر بوده است. در مواد اولیه درجه یک این سفره هیچ گونه آلودگی وجود ندارد. البته هنوز هم افرادی سودجو وجود دارند که سفره یکبار مصرف را با مواد اولیه بی کیفیت تولید می‌کنند. یکی دیگر از دلایل محبوبیت این نوع سفره زیبایی و تنوع رنگ بندی آن است. وقتی از یک سفره شیک و جذاب در مهمانی ها استفاده می کنید، کیفیت دورهمی و پذیرایی نیز افزایش می یابد. استفاده از رنگ های مجاز و رعایت استانداردهای لازم در تولید این نوع سفره باعث افزایش کیفیت آن می شود. رعایت اصول بهداشتی در تولید سفره های یکبار مصرف باعث می شود که مصرف کننده با خیالی راحت نان و مواد غذایی را در داخل سفره قرار دهد.

چند نوع سفره یکبار مصرف در بازار به فروش می رسد؟

سفره یکبار مصرف پلاستیکی

سفره های یکبار مصرف پلاستیکی را با استفاده از مواد اولیه پلی اتیلنی تولید می کنند. این نوع سفره به عنوان پر مصرف ترین نوع سفره های یکبار مصرف به شمار می رود و در دو نوع نازک و ضخیم توسط کارخانه های تولید کننده به بازار عرضه می شود. نوک نازک سفره یکبار مصرف برای استفاده در منازل، پیک نیک، سفر و غیره کاربرد دارد. نوع ضخیم آن با طرح های مجلسی زیبا نیز برای مراسم رسمی به کار می رود.

سفره یکبار مصرف کاغذی

برای تولید سفره های یکبار مصرف از کاغذ نیز استفاده می شود. مواد اولیه به کار رفته در سفره های کاغذی همان موادی هستند که برای ساخت دستمال کاغذی اسنفاده می شوند. در لایه زیرین سفره های کاغذی یک لایه وجود دارد تا با جذب مایعات ریخته شده در داخل سفره از نفوذ آن به فرش ها و سطح  زمین جلوگیری کند. سفره های یکبار مصرف کاغذی از جذابیت و ظاهر زیبایی برخوردارند و به مجالس و مهمانی ها جلوه خاصی می بخشند.

سفره یکبار مصرف شیشه ای

این نوع سفره دارای ظاهری براق و بسیار شفاف است که برای استفاده روی میزهای غذاخوری در تالارها، رستوران ها، هتل ها و غیره کاربرد دارد. مقاومت و ضخامت سفره شیشه ای نسبت به بقیه سفره ها بیشتر است

سفره یکبار مصرف پلی استر

یکی از الیاف مصنوعی که در  طراحی و تولید سفره های یکبار مصرف کاربرد دارد، پلی استر است. این جنس از سفره حالتی بین پارچه و کاغذ دارد و با قیمت بسیار منصفانه ای به فروش می رسند‌. شفافیت و براقیت پارچه پلی استر از پارچه بیشتر است‌. ضد لک بودن، ضد چروک بودن، ظرافت، قابلیت شستشو، ابعاد کوچک و مقاومت در برابر پارگی از  مهمترین ویژگی های سفره های یکبار مصرف پلی استر به شمار می روند‌.

سفره های یکبار مصرف طلاکوب و نقره کوب

برای استفاده از سفره یکبار مصرف در مجالس مهمی مانند عروسی از سفره های طلاکوب و نقره کوب کمک می گیرند. ضخامت این سفره ها نسبت به بقیه مدل ها بیشتر است و رنگ های جذابی دارد. برای چاپ روی سفره های طلاکوب و نقره کوب از دستگاه هلیو استفاده می شود.

مراحل تولید سفره یکبار مصرف پلاستیکی به چه صورت است؟

همانطور که اشاره کردیم سفره یکبار مصرف پلاستیکی به عنوان پرکاربردترین نوع این سفره به شمار می رود و با استفاده از مواد پلیمری ساخته می شود. برای تولید این محصول از تجهیزات و دستگاه های پیشرفته ای استفاده می شود. با استفاده از دستگاه اکسترود و پس از مرحله فشرده سازی گرانول و کربن به سفره های نایلونی با عرض 80، 100 و 120 سانتی متر تبدیل می شود. دلیل تولید سفره های یکبار مصرف با این ابعاد استقبال مشتریان بوده است. پس از تولید نایلون به مرحله رنگ آمیزی و چاپ روی سفره می رسیم. در این مرحله سفره ها در مدل های تک رنگ یا چند رنگ آماده می شوند. تولید سفره  تک رنگ هزینه زیادی به همراه ندارد. اما برای مدل های چند رنگ باید از تعداد بیشتری رنگ و دستگاه های پیشرفته گران قیمت استفاده کرد. بنابراین هزینه تولید و قیمت نهایی سفره افزایش می یابد. پس از رنگ آمیزی و چاپ سفره توسط دستگاه چاپگر وارد مرحله جرقه گیری می شویم. جرقه گیری نایلون با استفاده از دستگاه یونیزه یا جرقه گیر به افزایش دوام چاپ و راحت شدن استفاده از این محصول کمک زیادی می کند‌. در مرحله آخر سفرها را پرفراژ می کنند تا در هنگام استفاده به راحتی بتوان به اندازه مورد نیاز از آن را جدا کرد. دستگاه های مخصوصی برای پرفراژ کردن و رول کردن سفره وجود دارد که آن را برای راحت شدن کار مشتری بسته بندی می کند. در بسته بندی رول سفره یکبار مصرف نهایت دقت لازم است تا از ورود آلودگی ها و میکروب ها به داخل بسته بندی جلوگیری شود.

در خرید سفره یکبار مصرف به چه نکاتی باید توجه کرد؟

برای خرید سفره یکبار مصرف قبل از هر گزینه ای ابتدا باید به نیاز خود توجه داشته باشید و بعد از مشخص شدن نیاز به عواملی مانند نوع مواد اولیه، ضخامت، ابعاد، میزان شفافیت، کیفیت رنگ، کیفیت چاپ و در نهایت کیفیت بسته بندی سفره توجه نمایید. مواد اولیه سفره های یکبار مصرفی که می خرید حتما باید درجه یک باشد. زیرا مواد اولیه نامرغوب با برخورد به مواد غذایی به سلامت مواد غذایی و افرادی که آن را مصرف می کنند، آسیب وارد می کند‌. دقت کنید که در تولید این سفره از مواد فود گرید استفاده شده باشد تا در صورت برخورد و تماس مواد غذایی با سفره خطری پیش نیاید. در بعضی از شرکت ها سفره های یکبار مصرف به صورت کیلویی و عمده به فروش می رسند. خرید یکی از بهترین فرصت ها برای مکان هایی مانند رستوران ها، تالارها و مغازه هاست تا این محصول را بدون واسطه و با قیمتی ارزان خریداری کنند. در زمان خرید این محصول از اعتبار شرکت و کیفیت محصولات ارائه شده در آن اطمینان حاصل کنید.

نتیجه گیری

در این مقاله درباره مزایا، کاربردها، انواع و نحوه تولید سفره های یکبار مصرف توضیح دادیم و به نکات مربوط به خرید این محصول نیز اشاره کردیم. با استفاده از این نوع سفره در منزل، محل کار، مهمانی ها، سفر و پیک نیک می توانید در زمان خود صرفه جویی کنید و خاطره ای دلنشین از کنار هم بودن و میل کردن غذا برای خود و اطرافیانتان رقم بزنید. استفاده از سفره های یکبار مصرف این روزها در تمام مهمانی ها متدوال شده و کار زنان خانه دار راحت تر کرده است. امیدواریم از مطالب ارائه شده در این مقاله نهایت استفاده را برده باشید.

انتشار در شبکه های اجتماعی:

تولیدات اختصاصی رول پلیمردر بسیاری از کشور ها برای غذا خوردن، به جای این که روی میز، بنشینند روی زمین و از  استفاده میکنند. سفره در هر اقلام ،در جنس های متفاوتی بوده به عنوان مثال در جنس: حصیر، پارچه، پوست حیوانات، پلاستیک، چرم و…بوده است. به مرور زمان برای راحتی و عدم نیاز به تمییز کردن سفره ،سفره یکبار مصرف تولید شد. که سفره های یک بار مصرف از مواد پلیمری ساخته شده اند. سفره های یک بار مصرف برای مهمانی ها با جمعیت بالا، تفریح و مسافرت کاربرد بسیاری دارد. در واقع امروزه استفاده بیش از حد سفره های یک بار مصرف به دلیل، وزن پایین، قیمت مقرون به صرفه، بهداشتی بودن، عدم نیاز به تمیز کردن و موجود بودن انواع طرح های مجلسی و شیک مخصوص مهمانی های مجلل در جوامع و بین عموم دیده میشود.

انواع سفره غذاخوری | خرید سفره یکبار مصرف از کارخانه | سفره یکبار مصرف رنگی

سفره یک بار مصرف چیست؟

بیشتر سفره های یک بار مصرف از مواد پلیمری ساخته میشود، که شامل مواد نفتی هم می باشد. سفره های یک بار مصرف از مواد اتیلنی هم ساخته میشوند ،که هنگام ترکیب شدن با مواد دیگر، طی یک سری فرآیند مختلف تبدیل به سفره یکبار مصرف میگردد. پلی اتیلن که از جنس گرانول بوده با ماده ای به نام کربن قاطی میشود و سفره یکبار مصرف را به وجود می آورد.برای انجام عملیات طرح زدن روی سفره های یک بار مصرف از مستربچ (دانه های رنگی) که مخصوص چاپ  هستند استفاده میشود. سفره های یک بار مصرف، بسته به تعداد رنگ های به کار رفته در آن ها به صورت تک رنگ، دورنگ و چند رنگ شناخته شده است. جالب است بدانیم، تعداد رنگ های به کار رفته در سفره ها به مقدار عرض آن بستگی دارد.

بسته بندی سفره یک بار مصرف:

بعد از این که مواد مورد نیاز برای تولید سفره، با یکدیگر مخلوط شدند و طی مراحلی سفره بک بار مصرف پدید آمد و طرح انتخابی روی آن زده شد، سفره های یک بار مصرف در دستگاه رول به رول سفره می شوند و سپس روی رول موقوا پیچیده میشود و سپس روی مقوا ویژگی های سفره موردنظر مثل: طول سفره، عرض سفره و …درج میشود.

سفره های یکبار مصرف در طرح ها و رنگ های مختلف نظیر: گلدار، طلا کوب، اشکال خطی و هندسی به تولید میرسد.

انواع سفره های یکبار مصرف از نظر جنس:

1- سفره یکبار مصرف از جنس پلیمر(پلی اتیلن):

این نوع سفره، از پر کاربرد ترین نوع  می باشد. که دارای ضخامت ها و طرح های مختلفی می باشد. این نوع سفره، در دونوع ضخامت: نازک و ضخیم استفاده میشود.

2- سفره یکبار مصرف از جنس کاغذ :

این نوع سفره ها، از نظر مقدار ضخامت به سفره های ضخیم بسیار شبیه می باشند.که لایه های تشکیل دهنده آن از جنس دستمال کاغذی و یک لایه پلی اتیلن می باشد. این نوع سفره ها دارای تنوع و ظاهر بسیار زیبایی می باشند و مانع عبور هر گونه مایعات که روی آن ریخته میشوند می باشد.

3- سفره یک بار مصرف از جنس OPP:

این نوع سفره ها به تازگی تولید و وارد بازار شده اند. این سفره ها از نظر ظاهری، بسیار شبیه سفره های پلی اتیلنی می باشند. ولی ظاهری شفاف و دارای طرح های بسیار متنوع و زیبایی دارند.

ویژگی سفره ها ی یکبار مصرف از نظر جنس:

1- سفره یکبار مصرف پلاستیکی:

از آنجایی که این نوع سفره ها، کاربرد بسیاری دارند و عموما از این نوع سفر ها مورد استفاده قرار میگیرد. اما باید به این موضوع توجه داشت که برای محیط زیست بسیار ضرر دارند و باید استفاده از آن را به حداقل رساند. این نوع سفره ها به دلیل پلی اتیلن موجود در ساختارشان، مایعات را جمع آوری نمیکند.

2- سفره یک بار مصرف شیشه ای:

این نوع سفره ها به دلیل کم حجم بودن و مقاومت بالایی که دارند برای مسافرت و گردش بسیار مناسب می باشند. روی این نوع سفره همانند مدل های دیگر، قابلیت چاپ نیز دارد.

3- سفره یکبار مصرف موجود در مجالس:

از این نوع سفره ها همانطور که از اسمش پیداست، برای مجالس استفاده می شود. این نوع سفره ها هم نیز دارای طرح های متنوع و زیادی می باشند و همچنین دارای ضخامت خوبی نیز می باشند. مهم ترین نکته این نوع از سفره ها، مقرون به صرفه بودنشان می باشد که در قیمت های بسیار پایینی نسبت به دیگر سفره ها به فروش می رسند.

انواع کاربرد سفره های یکبار مصرف:

  • برای رستوران ها و سالن های پذیرایی میتواند گزینه بسیار خوبی باشد.
  • برای کارمند ها، دانشجویان و افرادی که شاغل هستند و نیاز به سفره کم حجم دارند، گزینه بسیار خوبی می باشد.
  • هنگام پیک نیک و سفر گزینه کم حجم و بهداشتی خوبی می باشد.
  • برای جشن ها و مجالس پر جمعیت بسیاری کاربردی و راحت می باشد.

نتیجه میگیریم: سفره های یکبار مصرف در زندگی روزمره انسان ها کاربرد بسزایی دارد، اما باید حتما توجه داشت که از چه جنس سفره یکبار مصرفی استفاده میکنیم که ضرری برای محیط زیست نداشته باشد. شرکت چابک پلاست باتولید سفره های بهداشتی و مقاوم لحظات با کیفیتی را برای شما میسازد.

شرکت چابک پلاست، تمام تلاش خود را میکند تا بهترین ها را برای شما عزیزان عرضه کند، چون شما لایق بهترین ها هستید. از طریق راه های ارتباطی زیر، با ما همراه باشید .

منبع : youtube

مشاهده مطالب بیشتر
دکمه بازگشت به بالا