اجتماعمجله کسب و کار

مقایسه دستگاه حضورو غیاب تشخیص چهره و اثر انگشت

مزایا و معایب دستگاه حضور و غیاب

دستگاه حضور و غیاب نقش مهمی در سیستم های مدیریتی کسب و کارها دارد و هر مجموعه ای به فراخور شرایط و تعداد کارکنان خود از انواع گوناگون این دستگاه ها استفاده می کند. در حال حاضر انواع مختلفی از دستگاه حضور و غیاب در سراسر دنیا وجود دارد که هر کدام از این دستگاه ها مناسب کسب و کار خاصی هستند و مزایا و معایب خاص خودشان را دارند. در این مقاله قصد داریم به بررسی مزایا و معایب انواع دستگاه حضور و غیاب بپردازیم. برای اطلاع از راهنمای جامع خرید دستگاه حضور و غیاب به مقاله «انواع دستکاه حضور و غیاب» رجوع کنید.

بهترین دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی | ثبت اثر انگشت در دستگاه حضور غیاب | قیمت دستگاه اثر انگشت

دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی – لمسی

یکی از مطمئن ترین روش ها برای تشخیص هویت افراد شناسایی از طریق اثر انگشت آنان است، زیرا هر شخصی اثر انگشت منحصر به فرد خودش را دارد. در این دستگاه ها از یک سیستم ورودی اسکن اثر انگشت استفاده می شود. در هر بار ورود و خروج کارمند اثر انگشت خود را وارد دستگاه می کند و در صورت تطابق با اثر انگشت های ذخیره شده در دستگاه، تردد این فرد ثبت می شود. امروزه یکی از پر طرفدارترین دستگاه حضور و غیاب، دستگاه اثر انگشتی است.

مزایا و معایب دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی – لمسی

دستکاه حضور غیاب تشخیص چهره سطح امنیت بسیار بالایی دارند و امکان تقلب در نتایج آن وجود ندارد. در دستگاه حضور غیاب کارتی ممکن است فراموش کنید کارت خود را به همراه بیاورید. اما در دستگاه اثر انگشتی همیشه برای ورود، اثر انگشت خود را به همراه دارید. دستگاه های اثر انگشتی نیازی به ناظر ندارند و زمان ثبت تردد آن ها کوتاه است، اما این دستگاه ها هزینه خرید و تعمیرات بالاتری نسبت به دستگاه های کارتی دارند. به ویژه اگر حسگر اثر انگشت این دستگاه ها خراب شود هزینه تعمیر بالایی دارد.

در برخی مشاغل مانند تعمیرگاه ها، مشاغل کارگاهی و … افرادی که کارهای یدی انجام می دهند ممکن است اثر انگشت آن ها آسیب ببیند، یا بر اساس نوع کارشان دارای اثر انگشت چرب یا کثیف باشند. این دستگاه ها در تشخیص اثر انگشت این افراد دچار مشکل می شوند.

دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره

یکی از جدیدترین و پیشرفته ترین تکنولوژی های بیومتریکی دستگاه های تشخیص چهره می باشند. در این دستگاه ها فرد باید در محل تعیین شده روبروی دوربین دستگاه قرار بگیرد تا مختصات چهره او را ثبت شود. به هنگام هر بار تردد دستگاه در زمانی کمتر از یک ثانیه تصویر شخص را با تصاویر ذخیره شده مقایسه می کند و در صورت تطابق تردد شخص را ثبت می کند. دستکاه حضور و غیاب تشخیص چهره مناسب سازمان هایی با تعداد پرسنل بالا و همچنین مناسب برای مشاغلی مانند تراشکاری، تعمیرگاه و … است که ثبت اثر انگشت برای آن ها دارای مشکل می باشد.

مزایا و معایب دستگاه تشخیص چهره

دستگاه های تشخیص چهره دارای مزایای بسیار مهمی از جمله دقت بالا و سطح پایین دخالت افراد می باشند. و همین مزایا سبب شده تا این روش در موارد امنیتی کنترل تردد مورد استفاده قرار گیرد. در دستگاه تشخیص چهره امکان تقلب به هیچ وجه وجود ندارد؛ چرا که برای هر فرد فقط امکان ثبت چهره خودش وجود دارد. سرعت عمل این دستگاه ها بسیار بالاست. تغییراتی مانند لنز گذاشتن، آرایش کردن، ریش گذاشتن، عینک داشتن و … هیچ تاثیری در شناسایی دستگاه نداشته و دستگاه به راحتی می تواند چهره افراد را شناسایی نماید. واضح است که این نوع دستگاه های بیومتریک قیمت بالایی دارند و هزینه تعمیرات آن ها نیز گران است. در ضمن نصب این دستگاه ها هم شرایط و حساسیت های خاصی دارد. و اگر رعایت نشود موجب اختلال در عملکرد آن ها خواهد شد.

دستگاه حضور و غیاب دستگاه کارتی

دستگاه های کارتی از قدیمی ترین انواع است و همچنان در بسیاری از سازمان ها و شرکت های بزرگ و با سابقه ایران از آن ها استفاده می شود. با نزدیک کردن و یا اتصال کارت تردد به دستگاه کارتی، اطلاعات ذخیره شده در کارت بوسیله دستگاه دریافت می شود و فرآیند احراز هویت و ثبت زمان تردد صورت می گیرد. در حال حاضر این فناوری تقریبا در دستگاه های جدید به تنهایی به کار برده نمی شود و کنار سایر فناوری ها مورد استفاده قرار می گیرد.

مزایا و معایب دستگاه های حضور و غیاب کارتی

از مزایای اصلی دستگاه های کارتی عبارتند از سرعت عملکرد بالا، کوتاه بودن زمان استفاده از آن، توانایی ثبت تردد تعداد زیادی از افراد در حداقل زمان ممکن و هزینه پایین برای خرید و تعمیرات نسبت به دیگر انواع دستگاه ها. این مزایا استفاده از دستگاه های کارتی را برای مجموعه های دارای پرسنل فراوان که قصد دارند هزینه کمی برای خرید دستگاه حضور و غیاب صرف کنند، مناسب می کند.

امکان تغییر اطلاعات و یا هک کردن کارت ها و دستگاه های کارتی بسیار کم است، اما این دستگاه ها نیاز به ناظر دارند و وجود ناظر منجر به هزینه اضافی می شود، چرا که اگر ناظری وجود نداشته باشد ممکن است یک نفر با استفاده از کارت افراد دیگر، تردد آن ها را متقلبانه ثبت کند. یکی دیگر از معایب دستگاه های کارتی این است که اگر دارنده کارت آن را گم کند و یا کارت دچار شکستگی شود، تا زمان جایگزین کردن کارت جدید امکان ثبت تردد وجود ندارد.

مقایسه دستگاه های تشخیص چهره با دستگاه های اثر انگشتی

در دستگاه های تشخیص چهره امکان تقلب به هیچ وجه وجود ندارد؛ چرا که هر شخص فقط می تواند چهره   خودش را ثبت کند، اما در دستگاه های اثر انگشتی اگر اپراتور سیستم حضور غیاب قصد تقلب در ترددها را داشته باشد، به این دلیل که امکان ثبت چندین اثر انگشت برای هر فرد وجود دارد، می تواند برای برخی از پرسنل اثر انگشت افراد دیگری را ذخیره کند تا افراد بتوانند به جای هم تردد ثبت کنند.

کارکنانی که در طول زمان کاری خود اثر انگشتشان آسیب دیده باشد در ثبت تردد با دستگاه اثر انگشتی با مشکل مواجه می شوند. چون اثر انگشت آن ها در سیستم ثبت نمی شود، اما استفاده از دستگاه تشخیص چهره این مشکل را برای آن ها حل می کند. در دستگاه تشخیص چهره چون کارکنان تماس فیزیکی با دستگاه ندارند، امکان انتقال انواع آلودگی ها و بیماری های پوستی از طریق دستگاه وجود ندارد، اما در دستگاه اثر انگشتی ممکن است این نوع بیماری ها بین کارکنان انتقال یابد.

حسگر دستگاه های اثر انگشتی در شرایط رطوبت معمول محیطی کار می کند و در فصل های سرد سال گاهی ممکن است پرسنل برای ثبت اثر انگشت خود دچار مشکل شوند، اما در دستگاه های تشخیص چهره این مشکل برای افراد به وجود نمی آید.

کلام آخر

دستگاه حضور و غیاب مختلفی در بازار وجود دارد که ممکن است انتخاب را کمی سخت کرده و ندانید بالاخره کدام یک را خریداری کنید. همان طور که نمی توان برای هر مشکلی یک راه حل یکسان ارائه کرد، برای همه شرکت ها هم نمی شود یک نوع دستگاه را به عنوان بهترین دستگاه حضور و غیاب معرفی کرد و این تصمیم گیری به عواملی بستگی دارد که در این مقاله به آن اشاره شده است. شما می توانید برای خرید دستگاه حضور و غیاب و مشاوره با کارشناسان ما، به سایت جهان گستر پارس مراجعه کنید.

برگرفته از:

suprema

مشاهده مطالب بیشتر

انتشارات علوم اجتماعی

تحلیل‌گر مسائل اجتماعی با تمرکز بر نقش تغییرات فرهنگی در جامعه و تأثیر آن بر ساختار اجتماعی و ارتباطات بین افراد. تلاش برای درک عمیق‌تر نحوه تأثیر فرهنگ بر عقاید، ارزش‌ها و رفتارهای افراد و جوامع.
دکمه بازگشت به بالا