دانش و سلامتمجله کسب و کار

بررسی دلایل خشک شدن درخت گردو + نکات طلایی

دلایل زیادی برای خشک شدن درخت گردو وجود دارد ما در اینجا سه نکته مهم را بیان می کنیم که کمتر کشاورزی به آن دقت می کند، با توجه به این نکات طلایی می توانید از خشک شدن درختان گردو جلوگیری کنید، البته توجه داشته باشید حتماً از متخصصین در این زمینه کمک و مشاوره بگیرید.

چه موادی باعث خشک شدن درخت گردو میشود | سريعترين راه خشك كردن درخت | علت خشک شدن برگ درخت گردو در تابستان

تاثیر کود بر روی خشک شدن درخت گردو

گردوها جزو درختانی هستند که در مناطق مختلف کشور رشد می کنند و میوه دهی بهتر احتیاج به مواد مغذی و رطوبت کافی در خاک دارند، از اینرو، کوددهی مناسب می تواند در جلوگیری از خشک شدن درختان گردو موثر باشد، استفاده از کودهای فسفری، نیتروژنی و پتاسیمی مناسب به رشد و توسعه سالم درختان گردو کمک زیادی کند چون از نظر مهندسین نهالستان این کودها عمدتاً برای بهبود بازدهی و پایداری درختان استفاده می شوند.

ولی کوددهی بیش از حد نیز به درخت گردو آسیب می رساند، کودهای زیاد می توانند عوامل زیستی همچون ریشه ها و میکروارگانیسم ها را در خاک نابود کرده و باعث اختلال در توازن تغذیه ای درخت گردو شوند، این موضوع می تواند به ریزش برگ ها، ضعف عمومی درخت و کاهش توانایی مقابله با بیماری ها و آفات منجر شود، از آنجایی که وجود عناصر مازاد در خاک باعث خشک شدن ریشه ها می شود، وقتی ریشه ها خشک شوند، درخت گردو دچار مرگ تدریجی شده و به مرور پس از گذشت زمانی کل درخت خشک می شود، یک باغدار بهتر است قبل از خرید نهال گردو اطلاعات خود را در این زمینه به روز کند.

بیماری و آفت زدگی درخت گردو باعث خشک شدن آن می شود.

بیماری و آفت ریشه ی درخت گردو ممکن است از انواع مختلفی باشد، آلودگی به عوامل بیماری زا مانند قارچ ها و باکتری ها و برخی از آفات می توانند منجر به سوء تغییر شکل ریشه ها، کاهش رشد درخت و حتی مرگ نهال گردو شوند، برای مقابله با آفات ریشه درخت گردو، بهتر است از روش های مناسب آبیاری، استفاده از خاک حاوی آهک و مواد مغذی استفاده کنید، همچنین، استفاده از محصولات ضد عوامل بیماری زا و آفت کش های شیمیایی موثر هستند، اما بهتر است نظر متخصصین نهالستان در این زمینه را دریافت کنید.

  • پوسیدگی ریشه درخت گردو

در واقع پوسیدگی ریشه درخت گردو به عفونت و تخریب ریشه های درخت گردو توسط قارچ ها و باکتری ها اطلاق می شود، این عفونت معمولاً در خاک های مرطوب و خاک های سنگلاخی دور از هوا و آفتاب رخ می دهد، عواملی مانند رطوبت زیاد، نقص دفاعی درخت گردو، آفت ها و شرایط آب و هوایی نامساعد می توانند نقش داشته باشند، برای پیشگیری از پوسیدگی ریشه درخت گردو باید در خرید نهال گردو دقت کنید، کاشت گونه ها ژنوتیپ و مقاوم به عفونت و استفاده از سموم ضد قارچ بهترین راهکار پیشگیری است.

  • کرم ریشه خوار درخت گردو

کرم ریشه خوار درخت گردو به عنوان یک آفت شایع در اکثر مناطق جهان شناخته شده است. این کرم گردو (نام علمی: Cydia pomonella) در مرحله لاروی خود توسط تخم ماده بر روی برگ ها و ساقه های درخت گردو ریخته می شود و سپس وارد ریشه ها می شود و منابع غذایی خود را از آن جذب می کند؛ این کرم می تواند باعث ضعف درخت گردو شده و خشک شدن آن می شود، برای مقابله با کرم ریشه خوار درخت گردو، می باید از روش های شیمیایی و بیولوژیکی استفاده کرد؛ علف کش، کود، حشره کش های بیولوژیک نیز می تواند باعث کنترل آفت و حفظ تعادل زیستی درخت گردو شود.

چه موادی باعث خشک شدن درخت گردو میشود | سريعترين راه خشك كردن درخت | علت خشک شدن برگ درخت گردو در تابستان

نور خورشید و سرعت باد در خشک شدن درخت گردو

کمبود نور خورشید تاثیر بسیار مهمی در خشک شدن درخت گردو دارد، درختان گردو به نور خورشید برای فتوسنتز و تولید غذا نیاز دارند، فتوسنتز فرآیندی است که در آن گیاهان با استفاده از نور خورشید، دی اکسید کربن را به طور مستقیم به گلوکز یا شکر تبدیل مرده و انرژی مورد نیاز درخت را آزاد می کنند، این انرژی سپس به رشد و توسعه درختان کمک می کند، کشاورز باید قبل از خرید نهال گردو حتماً میزان آفتابگیر بودن منطقه را مورد بررسی قرار دهد.

در حالت عادی، درختان گردو دریافت مناسبی از نور خورشید باید داشته باشند تا به طور صحیح رشد و توسعه کنند. اما اگر درخت گردو به نور کافی دسترسی نداشته باشد، ممکن است رشد آن کند شود و حجم محصول تولیدی خود را کاهش یابد، درختانی که به نور کافی دسترسی ندارند، ممکن است ضعیف شده و در مقابل بیماری ها و آفات حساسیت بیشتری داشته باشند، مهندسین کشاورزی زمان فروش نهال گردو اطلاعاتی از باد خیز بودن منطقه را می خواهند.

 چون سرعت باد در خشک شدن درخت گردو تاثیر مهمی دارد، وزش باد باعث خشک شدن سریع تر آب روی برگ ها و تنه های زخمی درخت گردو می شود، رطوبت روی تنه نهال گردو بخاطر بادهای خشن  تبخیر شده و پوسته پوسته می شود، سرعت باد تبخیر آب در خاک اطراف درخت گردو را نیز افزایش داده و خاک را خشک می کند، خاک خشک به ریشه درخت گردو صدمه می زند؛ در کل سرعت باد می تواند یکی از عوامل موثر در خشک شدن درخت گردو باشد.

کلام آخر

کسب هرگونه اطلاعات علمی در مورد نگهداری و مراقبت از درختان گردو به کشاورزان کمک می کند تا از ایجاد خسارت در باغ گردو جلوگیری کند، شما می توانید با مراجعه به سایت پالیز گردو مقالات علمی و تخصصی آن را مطالعه کرده و نسبت به خطرات آگاهی بیشتر داشته باشید، و همچنین با بهترین ارقام نهال های گردو آشنا شوید و بر اساس اقلیم و شرایط خاک و محیط زمین خود بهترین رقم گردو را انتخاب کنید.

چه موادی باعث خشک شدن درخت گردو میشود | سريعترين راه خشك كردن درخت | علت خشک شدن برگ درخت گردو در تابستان

 البته در این سایت انواع نهال گردو ژنوتیپ برای کشاورزان معرفی شده است شما با خرید نهال گردو ژنوتیپ ریسک بیماری و خشک شدن آن را کاهش می دهید، جهت اطلاع از قیمت نهال گردو ژنوتیپ بهتر است با کارشناسان در ارتباط باشید.

تماس با پالیز نهال:

09144501007

09144501008

مشاهده مطالب بیشتر

تحریریه مجله ایرانی

اعضای تحریریه این مجموعه می‌کوشند از قالب ظاهری خبرها فراتر رفته و به زوایای پنهان و آشکار حوادث سرک بکشند و با کندوکاو بیشتر، ناگفته‌ها و وجوه نامکشوف وقایع و حوادث را بیابند.
دکمه بازگشت به بالا